Midnight Caller

Proiect tuning S70 2.5T Motronic 4.4

318 posts in this topic

Sunt un pic negre tevile de esapament,asa e,probabil merge putin mai bogat acum. Pe AFR totul pare ok. Mai am de umblat la soft putin oricum :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe "direct flow" cum am auzit ca e la tine (daca am auzit bine), eu am inteles ca se modifica "un pic" algortimul hartii.

Asta o sa o vezi numai din masuratori, altfel, la mate nu iese.

P.S. Felicitari! Ai luat decizia logica. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa. Am catalizator oricum :) E si o sonda lambda noua pe vine. Afr-ul la iesirea din turbina nu prea are treaba cu cate tobe ai :) ci doar cu backpressure-ul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iesit azi cu ea putin in teste. Am facut si un 0-100km/h. Conform log-ului, 7.5-7.6 secunde. In masina eram doi baieti pe la 90 de kile bucata + o fata pe la 60kg deci probabil se ajungea la un 7-7.2 cu mine singurel.

Enjoy :)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te apropii ,incet incet :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca am ceva probleme cu actionarea TCV-ului (in harta ar trebui sa fie pe la 88% la 3900rpm de ex, iar la mine este 59%) si boost-ul se ridica incet, abia pe la 5000rpm am full boost (12PSI). S-ar putea sa fie legat de "reinvatare", pt. ca exista 2 integratori care coordoneaza actionarea TCV-ului in functie de diferenta intre cererea de load si load-ul actual (de ex. daca diferenta e X, atunci ridica TCV-ul cu Y%, daca load-ul actual e mai mare decat requested, scade cu Z%).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si din nou m-au scos din ceata prietenii de pe volvospeed.

Mai exista o harta "LDR duty cycle correction, intake air temperature". Ei bine, don'shoara harta imi scade aproape 50% din factorul de actionare al TCV-ului intre 10 si 20 de grade (50% pt 10 grade, 40% pt 13 grade, 30% pt. 17 grade, etc). Se bazeaza pe faptul ca aerul este mai dens si exista riscul de overboost la turatie mica, ceea ce e destul de adevarat, dar nu destructiv.

Rescriem cu 25% si la 10 grade si vedem ce iese ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge ,merge!

Ce cutie ai pus pe masina? M56L sau H? Pe mine ma omoara treapta a 2 a la demarajul 0-100km/h. Pana nu am dus limitarea RPM la 7000 nu am reusit sa prind suta doar cu 1 si 2. Iar dupa 6250 si 19T-ul gafaie.Scade destul de mult boost-ul.

Mai trepideaza masina cand cuplezi ambreiajul? Eu am patit asa la un Citroen BX 1.9GTI si vinovata a fost placa de presiune.Stiu ca a ta e noua dar se mai intampla sa fie defecta din fabrica.Oricum acest fenomen apare doar de la volanta sau placa de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hihihi... Cutia este un M56H cu raportul final 4.00:1. Ciudat de ce la tine nu trece peste suta cu a doua, la mine la 6210 unde e limitarea ajunge la 110 aproape. La fel si la fostul meu V40. Am 16T acum si nu mi s-a parut sa scada sub 10PSI (scade momentan si din cauza comenzii TCV-ului din harta).

Din pacate tot trepideaza. E drept ca nu am nici 100km cu ambreiajul inca, dar ma mai gandesc ca pe bolţurile de ghidaj de pe volanta mai ramasese putina rugina si placa a intrat destul de "fortat" pe ele. Poate cand a strans apoi placa sa se fi adunat mizeria la baza si fi ramas OOO IDEE (1mm) departata de volanta ? Ambreiajul e original VOLVO, chiar daca e facut de SACHS (pe SACHS nu am mai gasit ambreiaj de T-5, si un ambreiaj original pe la 1000RON nu prea mai gasesti). Trebuie sa ma uit / schimb si un tampon cred, pt. ca motorul sta un pic "cazut" spre dreapta, daca te uiti din fata masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

Cu tr 1 nu atingi decit max 65-67kmh(~6800rpm) iar cu tr2 ~99-101kmh(~6300rpm) ,cu anvelope originale 205/50/16,cutie bun inteles "mare".De fapt nici cu 215/45/17 nu depasesti decit f putin.Viteze reale , ca pe bord ai destula abatere :smile:

Ambreiajul nu se lasa,se accentueaza daca ai o problema.SPER sa nu fie asa ca etse pacat de efortul inceput.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

Cu tr 1 nu atingi decit max 65-67kmh(~6800rpm) iar cu tr2 ~99-101kmh(~6300rpm) ,cu anvelope originale 205/50/16,cutie bun inteles "mare".De fapt nici cu 215/45/17 nu depasesti decit f putin.Viteze reale , ca pe bord ai destula abatere :smile:

Ambreiajul nu se lasa,se accentueaza daca ai o problema.SPER sa nu fie asa ca etse pacat de efortul inceput.

Eu cu a mea sar de 110 km/h (112-115 km/h) cu a2-a si am calibrat kilometrajul dupa GPS, adica imi arata fix viteza cu care merg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa ma dati si pe mine o tura, sa vad eu cum prindeti 110 la ora cu a 2-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat in log-uri, 101-102km/h la 6210RPM. Florine, te dau o tura dupa ce ridic limita de RPM la 7500 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa vad pe ac, nu pe log-uri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acele isi iau semnalul din senzorii de ABS, si il ajusteaza putin in plus, deci pe ac era peste 100 clar, de aia am zis 110 km/h :)

Sigur tu n-ai cutia scurta ? M56H cu raport final 4.25:1 sau 4:75:1 ? Ca atunci s-ar explica de ce nu ajungi la 100km/h in a doua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine, de la o varsta, totul incepe sa devina... scurt :evil6:

Nu stiu ce cutie am - de cand am avut dezamagirea cu fisa DYNO nu mai vreau sa stiu alte date tehnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...Poate este vorba de M56L / tr.1,2 mai scurte(doar ele) decit tr.1,2 / M56H dar diferentialul la fel de 4.Ar trebui sa ai vreo 90-92kmh(95 ceas) la "limitare" si de aceea trebuie dusa mai sus limitarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha.... Eu am M56L si cu limitare la 6250 (soft original) arata fix 95 pe ceas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci liniuta pin' la suta in 2 trepte nu merge.. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... Schimbat volanta si am acelasi dardait/scuturat la plecarea de pe loc pana in 1500rpm. Mai ramane rulment,furca,ghidaj,si intr-un final,alt ambreiaj si sa il declar pe asta defect de fabricatie :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa ma dati si pe mine o tura, sa vad eu cum prindeti 110 la ora cu a 2-a.

Matrixule am mai facut astazi un test si am sarit de 100 km/h cu a doua si aveam cam 6300 rpm, dar eram in oras si s-a terminat calea de rulare, deci pana la 7000 rpm ajunge la 110 km/h

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... Schimbat volanta si am acelasi dardait/scuturat la plecarea de pe loc pana in 1500rpm. Mai ramane rulment,furca,ghidaj,si intr-un final,alt ambreiaj si sa il declar pe asta defect de fabricatie :(

Am patit ceva asemanator cu un ambreiaj nou iar verdictul a fost furca. La 440 avea niste pastilute in capatul furcii... pareau nemetalice.

In service, cica a mai reglat ceva pe acolo dar din ce retin nu s-a rezolvat decat de la sine. Adica a disparut dupa cateva mii de km rulati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat deja alt ambreiaj + rulment nou de presiune si o sa mai iau niste furci de la Vadim sa vedem dupa anul nou ce iese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi se monteaza al doilea ambreiaj.

Intre timp a ajuns si intercooler-ul de la DO88

post-3-0-87983900-1421070992_thumb.jpg

post-3-0-80098300-1421070998_thumb.jpg

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am ridicat masina, cu ambreiajul nou + alta furca + alt rulment de presiune. Nu mai dardaie nimic.

S-ar parea ca problema a fost de la furca de ambreiaj, care era putin deformata.

Asadar am de dat un ambreiaj NOU (mers 300km) de T5-R + volanta rectificata la 500 de lei ;D (1/2 din pretul de nou)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now