Midnight Caller

Proiect tuning S70 2.5T Motronic 4.4

318 posts in this topic

Claro que si dar ala nu e self tuning, e "am fost si mi-au facut, ce a iesit a iesit si gata"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am comandat si un debitmetru de 960/S90 de 3", pt. ca al meu nu mai face fata. Practic voi folosi doar carcasa, deci cine are nevoie de un senzor debitmetru de 960 II / S90 cu motor de 2.5 sau 2.9 (cred ca merge si mai jos), anuntati-ma.

Acum ramane sa ma scarpin in cap sa vad cum adaptez tubulatura ca sa ajung la turbina. Se pare ca se potriveste cel de P2 (S60/V70/S80) dar nu mai am niplurile de vacuum la care sa ma leg.

Trebuie sa "coc" ceva peste week-end ca tot ploua afara.

Si diferenta intre cele doua housing-uri

f100adbba68b74e39c618133de96f5fb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am montat debitmetrul mare pe filtrul de aer conic, pt. ca nu am nicio varianta sa il bag in carcasa originala de filtru, oricat am dat cu dremelul in ea.

Am facut si o tiganie sa il leg la furtunul de admisie turbo, momentan lucram cu izolier si power tape, pana facem rost de o reductie de silicon sau fabric o tubulatura custom de admisie.

Am luat si ECU-ul in casa sa rescalez debitmetrul nou, pt. ca e imposibil de mers, masina nu sta la ralanti. Sa speram ca baietii au facut treaba buna cu programelul de rescaling si o sa iasa totul din prima. Apoi va trebui iar sa modific hartile, pt. ca acum debitmetrul masoara pana la 1100kg/h, de la 826kg/h cat masura cel stock.

Wish me luck ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut scalarea, x1.34 conform baietilor destepti ;D

Masinuta sta bine la ralanti, trage exceptional, ca sa-l citez pe G-u', urmeaza sa fac si logging acum sa vad incotro se duce boost-ul pe la ce turatie. In principiu ajunge la 15PSI (1bar) de la 3000 si un pic de ture, ceea ce mi se pare mie putin cam mult prea repede. Pe AFR n-am avut cand sa stau cu ochii ca in oras n-ai unde, incerc sa ies pe centura zilele astea.

Acu' mai trebuie sa aranjez toba, care cand e rece sta centrata, si cand se incalzeste masina o ia intr-o parte ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca trage exceptional, e super.

Eu asa spun de cand am luat-o, dar tot nu mi-e de ajuns :evil6:

Hai, da-i bataie cu proiectul, sa-ti iasa odata si sa o si folosesti la toti caii daca tot trag, sa nu mai mergi la consum ca nu merita efortul depus.

Cand vrei consum, iei Smartul.

Am I right ? :headbang:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tras in seara asta o tura cu Alex si am ramas placut impresionat de cum trage . In accelerare , AFR ul a scazut minim la 11.7 - 11.8 si asta fare detonatie. Daca sunetul evecuarii nu te face sa zambesti , atunci te va face cel al filtrului de aer , daca nici asta , sigur cel al blow-off ului o va face:) per total , sigur ar castiga detasat cu un motor 3.000 generatie noua

Edited by BoggDaNN
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si o sesiune de logging, boost-ul se duce la 15-16PSI (1-1.1 bar). Am avut si o intalnire cu un BMW de langa care am "disparut" de vreo 3 ori, si care m-a poftit la o liniuta "cu baietii" ;D.

Se pare ca incalzirea vremii (7 grade intake temp vs. 21 grade intake temp) duc la retragere de avans de 18-21 de grade pe toti cilindrii (3 - 5 grade individual). Am cerut ajutor "in afara" , ca deja am avansul la 11 grade si daca mai scad din el... Poate se rezolva cu mai multa benzina, dar pt. asta vine faza doi, green giants-urile ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nipluri de vacuum nu e greu:

- Le rupi pe cele originale (cad si singure daca te uiti mai urat la ele :D )

- Dai o gaura cat au ele diametru si le bagi prin spae ca sa zic asa.

- Apoi lipesti ca sa fie etans.

Asa am reparat la un V70 la care cazuse niplul si nu am vrut sa cumparam teava noua (100€ aproape)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-a venit furtunul de admisie de P80 dupa 1999, ca sa pot conecta calumea debitmetrul de 3" la turbina. No more powertape. YEEEEY ! :smile:)

Un pic de logg-ing ieri, o gramada de retragere de avans. Am micsorat load request-ul, in speranta ca mai scap de probleme. Bits > 162 inseamna detonatie + retragere de avans 2.25 grade/cilindru detonat.

post-3-0-10239700-1427805631_thumb.jpg

post-3-0-63736700-1427805630_thumb.jpg

Mai vedem ce-o fi la urmatoarea tura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-a venit furtunul de admisie de P80 dupa 1999, ca sa pot conecta calumea debitmetrul de 3" la turbina. No more powertape. YEEEEY ! :smile:)

Un pic de logg-ing ieri, o gramada de retragere de avans. Am micsorat load request-ul, in speranta ca mai scap de probleme. Bits > 162 inseamna detonatie + retragere de avans 2.25 grade/cilindru detonat.

post-3-0-10239700-1427805631_thumb.jpg

post-3-0-63736700-1427805630_thumb.jpg

Mai vedem ce-o fi la urmatoarea tura.

Pe noi cand ne dai o tura? Ca lucrezi de 60 zile la ea...si ne tii in suspans.

Scuze de offtopic, stiu ca ai cerut sa fie curat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am vrut sa il dau si pe Tzucurei de 2 ori, da' o da in diverse ca n-am anvelope de iarna :)))

Iar acest topic nu e ca sa va tin in suspans, ci ca sa imi tin si eu o ordine in desfasurarea actiunii...in mod public ;D

Daca treci pe aici te dau si 2 ture :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pai am vrut sa il dau si pe Tzucurei de 2 ori, da' o da in diverse ca n-am anvelope de iarna :)))

Iar acest topic nu e ca sa va tin in suspans, ci ca sa imi tin si eu o ordine in desfasurarea actiunii...in mod public ;D

Daca treci pe aici te dau si 2 ture :)

Una si buna :)

Diseara dupa ora 21 ? (sau cand crezi tu ca e mai liber) .

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezent si eu :P

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hop si eu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca incep sa tai bilete deja :))

Una persona, restu' la intrunire. Pe la 20:30 sunt la Afi sa-mi recuperez nevasta.

Andule, pe tine te dau Vineri ca mai am de lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdaaa...aseara dupa ce am fost la fast&furios cu dl Andu am plecat de acolo fast si m-am oprit la Alex aka MC, sa mergem sa facem un fast log.

Ceea ce vreau sa spun este ca masina de tine lipit de scaun, trage frumos, liniar...sa zic ca ar fi echivalentul a unui motor de bmw de peste 2l-diesel. Pacat ca n-are tractiune spate sa te simti ca in bmw :D

Are cai frumosi si chiar daca nu ar avea :D:P ai zice ca rupe anvelopele la cat de frumos se aude evacuarea.

Per total...am fost incantat cu maxim treapta a 3 a , sper sa ma plimbe mai mult cand e gata.

Am avut senzatia de gol in stomac :smile::hello:

Edited by Dinoco
8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos :smile:

Offtopic..

.".. bracket-uri de 302mm ...."..

Incearca o modificare ,upgrade ieftin la 316mm sau 336mm de XC.

Sint "subtiri" frinele de 302mm, la 240-250Cp ,ma rog la +200cp pt acest sasiu.Trebuie sa mergi cu orice Volvo ce are discuri peste 316sau 320mm si vei intelege ce spun.Un sfat gratuit..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porsche 993T calipers, 330x28mm Brembo discs, SS lines.

Astea sunt Upgrade de frane.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haideti sa ne rezumam la topic momentan.

Florine, uite un grafic apropo de ce ti-am explicat aseara. Unde este overshoot-ul de load, apare detonatia, si se retrage avansul cu 2-4 grade. Daca urmaresti linia TCV-ului, o sa vezi tot ce ti-am desenat aseara, cum este actionat de ECU (in procente) pt. stabilizarea load-ului. Este grafic realizat din ultimul meu log, nu e copiat de undeva, deci e chestie reala :smile:

Acelasi lucru se intampla cand "strangi de gat" wastegate-ul, adica strangi mai mult decat trebuie tija.

post-3-0-14753500-1428057318_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un test azi pe centura.

80-120km/h, cu schimbat de treapta 2-3 - 4 secunde

100-150km/h, treapta a 3-a - 5.9 secunde

55-150km/h, cu schimbat de trepta 2-3 - 9.4 secunde

Boost-ul intre 13PSI si 15PSI (0.9bar-1bar). Retragere de avans cam 2.25 grade per cilindru - se poate si mai bine cu benzina mai buna... AFR-ul foarte bogat ce e drept, spre 10.5, trebuie sa ma joc iar cu el ca e in extreme, ba 12.8, ba 11.8, ba 10.5.

Dinoco a fost in dreapta si poate povesti mai bine, eu eram atent la drum ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce viteza aveai si in ce treapta erai, dar a fost senzatie...

Parca mult mai bine fata de miercuri.

Mai sunt persoane care pot spune cat de rapida este babuta ta !!, Vlp&Matrixx

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU pot spune ca masinuta lui Alex (la care stiu cit de pasionat si rabdator lucreaza) trage foarte bine !!!! Am incercat o mica harjoneala dintr-a doua (pe la 3000) de ture impreuna.

Din pacate, nu am reusit sa dau tot ce pot din batrana mea, am avut o surpriza neplacuta cand i-am dat brusc a 3-a si masina a inceput sa dardaie grav...Eu si Vadim (Brava) am crezut ca s-a spart un rulment, insa la intoarcerea la Penny s-a dovedit ca erau prezoanele slabite foarte mult la roata stanga fata (?!?!)...in rest toate stranse foarte bine, la cuplu, verificat cu cheia dinamometrica a lui Victor (multumesc !!)

WTF ?

Foarte curios, in fine - bine ca nu a fost ceva mai grav.

Concluzie:

Momentan pot spune ca dintre T5-urile pe care le stiu, a lui Alex trage cel mai bine.

Felicitari pentru munca depusa la softul ala si sa te bucuri de masinuta !!!

:hello2: :hello2: :hello2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru'mana mult Florin ! Dar din nou mentionez, nu este un T5, ci un LPT 2.5T :)

De aseara :

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now