Midnight Caller

Proiect tuning S70 2.5T Motronic 4.4

318 posts in this topic

Acel 1 bar iti sta constant sau e doar un maxim ? Daca iti sta constant cit timp accelerezi full-throttle e bine. Eu am 1,2 la maxim si scade apoi la 1 constant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un pic mai bine de atat. Pe la 4000rpm am 10psi - 0.7bar si spre 5500 rpm urca la 14-15 (1bar = 14.7PSI), numai bine sa nu indoi biele. Nu am spike-uri de boost, macar atat :)

Din cate mi-a spus cineva pe volvospeed, LPT-ul se opreste pe la 1-1.1 bar chiar pe benzina de 98 pt ca orice i-ai mai face, apar detonatii din cauza raportului mai mare de compresie

Share this post


Link to post
Share on other sites

"E un pic mai bine de atat."

Nu am inteles nimic.

Ti se pare ca la mine se indoaie bielele ? Eu nu vorbesc de spike-uri de boost. De la 3000, la mine - piciorul la blana - sta in 1,2 bari, apoi pe la 4500 se reduce la 1 bar.

De ce e mai bine la tine ? Poate pe hartie da mai bine, eu PRACTIC cred ca e mai bine la mine :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Mai bine de atat" inseamna ca nu urca boost-ul si apoi scade, ci urca progresiv odata cu turatia :)

Nu am zis ca e mai bine ca la tine, am zis ca e mai bine decat ai descris tu ;D

Ce patesti tu este boost fading, si nu este ok, la 19T-ul pe care il ai ar trebui sa ramana "batz" la 1.2bar.

Legat de detonatii... Daca calculezi, raportul de compresie echivalent la mine (9:1) cu boost de 1.1bar ar fi undeva la 19:1 ! La tine ar fi undeva la 17.5:1, de-asta ma si lupt acum cu balaurii pocnitori ;D

Iar bielele tale sunt mai rezistente decat ale mele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu 16T - nu 19 T !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, credeam ca ai pus 19T-ul, scuze ;D

Mda, nu e ok la tine sa scada boost-ul, dar pe de alta parte nici nu stiu ce s-a intamplat prin softul facut de tipul respectiv, pt. ca e clar a mea "inghite" mai mult aer la 5500rpm (la 5000rpm de ex. am 826kg/h si deja debitmetrul nu mai masoara mai mult !) si totusi 16T-ul "face fata" si urca boost-ul in continuare. Ai verificat si CBV-ul sa nu scape pe acolo ?

Eu de ex. am descoperit ca pierdeam pe acolo conectand direct ceasul de turbo la CBV (atentie, asta necesita sa ai un blow-off valve, sa aiba unde sa ventileze surplusul si sa nu intre in surge), talpa intr-a 3-a si daca se misca acul la ceasul de boost, ai gasit beleaua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, membrana aia o suspectez si eu de ceva timp, dar nu am am avut chef sa o inlocui pina acum. Nu pot pune BOV, se trezeste copilul :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pui unul mai silentios sau cu recirculare inapoi in filtru ;)

In alta ordine de idei, studiam acum compressor map-ul de la 16T, si se pare ca de la 435cfm la PR 2 (echivalent 1 bar boost), turbina iese din zona de eficienta si incepe sa se comporte ca un foehn.

La mine cei 435cfm "se intampla" pe la 4500rpm, deci... daca ajung sa am 1bar la 4500rpm nu mai am ce sa mai trag de ea saraca.

La 19T inca nu ma incumet, ca e mancatoare de biele (e capabila de PR 2.8 - echivalent 1.8 bari) la doar 150-200cfm (pe care ii poti avea si pe la 2000rpm daca o calci). De-asta pocnesc "baietii" motoarele dupa ce pun 19T-uri. 16T-ul in schimb ajunge la PR doar de 2 (1bar) tot de pe-acolo, iar la PR2.5 (1.5bar) abia la 250cfm, fata de 19T care la 250cfm e capabila de PR 2.9 (1.9bar).

td04h-16t-cfm.gif

td04h-19t-cfm.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune un 18T (care are boost-ul mai progresiv decit 19T - care prin agresivitatea lui in zona 2000- 2500 indoaie bielele) sau schimbi doar elicea de la 16T cu una billet - are performante mai bune. Eu caut 18T dar nu gasesc decit noua...mama ei de treaba !

http://www.ebay.co.u...=item19dc5e3331

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba un upgrade la compresor cu billet aluminum.

Intai sa o epuizez p-asta :)) Am inteles ca in Germania a scos cineva fara modificari la interne 350HP din LPT, dar mergea pe E85. La noi nici nu gasesti asa ceva. Se vehicula ca o sa bage 10% etanol in benzina de la pompa dar nu s-a mai auzit nimic de atunci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pregatim pt boost logging si AFR logging

c6215d94b2dc4d40da98e3a766024330.jpg

f5b22e63e266ad866350402e831f38fa.jpg

acef0d9a3a4c8c3043b634ea6374e771.jpg

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te gandesti la un water/alcool/methanol injection?

Iti scade destul de mult temperatura camerei de ardere!

Reduce detonatiile drastic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu are rost. Nu sunt la nivelul ala de putere si nici sursa de metanol nu am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iesit azi pe centura dupa ce am mai micsorat putin avansul. Am incercat putin si in zona Baneasa, dar nu stiu cu ce au dat astia pe jos, ca in a 3-a nu aveam aderenta asa ca am renuntat.

Concluzii preliminare - in a treia, retragere avans de maxim 4 grade pe un cilindru, dar totalul retragerilor a fost pana in 8 grade (medie 2 grade / cilindru). E bine, probabil cu benzina de 98 nu vor mai fi.

In a 4-a deja la 4500rpm am injectoarele in 85% incepand cu 4700rpm intr-a treia si 4500rpm in a 4-a, unde deja la 4400rpm incepe retragere de avans totala peste 12 grade iar de la 4500rpm am 14.25grade - ceea ce nu e bine, deja de la 15 grade total (3 grade / cilindru) sunt probleme. Masina trage, dar nu vreau sa o chinui

Conform log-urilor, am uitat sa fac 80-120, ca n-am rulat sub 80km/h de cand am facut inregistrarile, dar am facut un 100-140, in 4.5 secunde !

AFR-ul intr-a 3-a la 5500rpm este pe la 11.5, iar boost-ul la 14PSI si era in urcare.

Asadar nenea Matrixxx-ule, oficial cand doresti, pun la loc rutina de adaptive knock si facem una "din mers" ;D pana in 150 (pana sa o dau pe-a patra).

Concluzii finale - s-a termina episodul unu, vine episodul doi, rescalatul pentru green giants.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In sfarsit o veste buna, ca incepeam sa ma plictisesc cit o tot bibilesti si nu te bucuri de ea deloc.

Stai sa vad cum am timp liber si mergem pina la km 19, avem timp pentru vreo 3-4 incercari :evil6:

Dar musai cu martori, filmat, tot tacimul, ca atunci cand vreau sa ma enervez, sa ma uit pe PC cum mi-ai dat na-na !

:kiss2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baaaa inca ma bucur si foarte tare ! Creste sub ochii mei ! :))

Dar dupa cat am chinuit-o cu manual boost controller-ul si cum a topit bujia aia, daca o pateai tu, o mai rupeai in doua pana nu aflai ce e cu ea ? :-P

Nu stiu daca dau na-na. Sunt inca sanse sa iau eu na-na. Eu am dar niste cifre,dar nah,nu am cu cine sa le compar

Atat, ti-am zis, pana in 140-150 nu de radare neaparat ci pt ca nu mai am injectoare sa asigure amestecul si debitmetrul e depasit de situatie, devin chestiile imprevizibile si stii ca nu imi place :)

Nu imi plac tuning-urile "off the shelf" ca ai vazut tu ce dezamagire ai avut pe dyno.

Nu te-am intrebat, tu mergi cu benzina de 95 sau 98 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-a sosit senzorul de boost Motorola MPX4250AP (presiune absoluta) si l-am legat la senzorul de presiune rezervor. Apoi am activat din XDF logging-ul pentru senzor, am modificat in ADX formula de calcul in ((((X/255) + 0.04)/0.00395)*0.145) - 14.7

Rezultatul mai jos (bench testing)

post-3-0-51606000-1426252629_thumb.jpg

post-3-0-58598700-1426252638_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat azi senzorul si la furtune. Pe ceasul de boost la ralanti -21 -22inHg, pe logger 10.3-10.5PSI. Freakin' accurate !

Acum nu mai trebe' sa conduc cu un ochi pe ceasul de boost, unul pe AFR si cu ochiu' soacrei sa vad incotro se duce drumu' ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, deci sa inteleg ca esti gata de "aventura" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Principial da... Oricum o sa am ceva drumuri prin zona ta saptamanile astea (iti dau mai multe detalii la telefon, o sa fie surpriza) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punct si de la capat.

Instalat Sambata exhaust housing-ul mai mare (angled flange de 7cm^2), si fabricat downpipe-ul aferent.

Reglat cracking pressure-ul la wastegate la 2-2.5PSI. Rezultatul - 13PSI de la 3000rpm, rupe aderenta acum si in viteza a doua pe uscat doar din acceleratie, siiiiii... iar avem detonatii si retragere de avans. In week-end ploua, o sa incerc in seara asta sa dau o tura si sa vedem ce se intampla, si sa mai modificam putin harta.

Ca idee cam in 500m am ajuns la 120km/h, nu am apucat sa masor performante, a fost doar a doua oara cand i-am dat "talpa" de cand am facut modificarea

Matrixxx, mai amanam momentul din pacate :smile: De asta tot insist eu pe faptul ca tuning-urile "off the shelf" n-o sa se compare niciodata cu ceva facut custom.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa iti (ii) fie de bine! :smile:

Offtopic

Pune-i benzina de 98, masurata cu canistra,ca la raliu. :smile: .Trebuie sa ai rezultate ,ca aceste motoare dau randament max cu 98.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu imi cam pierd rabdarea,dar in fine, te astept, ce sa fac :glasses9:

Si eu tot insist sa-ti spun ca te legi de prea multe amanunte si trece viata pe langa tine.

Face motorul poc, asta e, cu 3-4 sute de euro iei altul. :evil6:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati ca vine Victor. T5 Polestar, turbine , etc. Sa-l luati in calcul :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now