Matrixxx

Bestia lovita de Renault (Megane)

69 posts in this topic

Cum vad eu treaba asta cu asigurarile. Ei isi asuma riscul de a-si asuma o vina in locul celui asigurat, in schimbul unei sume de bani. Persoana pagubita, nu are nici o obligatie fata de firma de asigurari, vinovata si responsabila cu plata pagubelor. Daca ei au facut o afacere proasta (clientul lor, asiguratul, a produs o paguba), sunt buni de plata si GATA! Cat trebuie sa plateasca? Atat cat sa acopere TOATE neplacerile create pagubitului. Adica inclusiv un mijloc de transport pe perioada reparatiilor. INDISCUTABIL!

Iar la evaluarea pagubelor, nu mi se pare corect ca evaluatorul sa fie angajat al firmei asiguratoare. Daca cel pagubit crede ca masina lui a avut de suferit mai mult decat este vizibil, atunci are tot dreptul sa ceara o verificare mai amanuntita.

Repararea in regie proprie? Poate eu imi iubesc masina si nu am incredere in service-uri fie ele si autorizate. Timpul meu nu costa bani????? Piesele sa le plateasca la 70% din valoarea fara TVA???? Pai cum vine asta? De unde poate un om sa cumpere piese la 70% din valoarea lor? Si de unde poate sa cumpere fara sa plateasca TVA? S-a intalnit hotu' cu prostu'?

Te duci la intalnire si FII DRASTIC! Spui ca masina aia este pasiunea ta si are o valoare inestimabila. Ceri cat crezi tu ca trebuie sa o repari plus 10% cheltuieli neprevazute. Calculeaza si cate ore pierzi la reparatie si neaparat ceri bani sa-ti inchiriezi masina. Si stai de vorba cu tipul ala ca si cum el ti-ar fi lovit masina. La finalul intalnirii, daca nu ajungi la o intelegere care te avantajeze si sa-ti convina, nu esti obligat sa fii de acord cu rahaturile lui. Vezi ce sfaturi iti da si V50Saphir, si mai exista si asociatia victimelor strazii sau ceva de genul asta care daca apelezi la ei... te despagubesc corect. Cu ei nu e de glumit.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, McCIUKEN a spus:

Cum vad eu treaba asta cu asigurarile. Ei isi asuma riscul de a-si asuma o vina in locul celui asigurat, in schimbul unei sume de bani. Persoana pagubita, nu are nici o obligatie fata de firma de asigurari, vinovata si responsabila cu plata pagubelor. Daca ei au facut o afacere proasta (clientul lor, asiguratul, a produs o paguba), sunt buni de plata si GATA! Cat trebuie sa plateasca? Atat cat sa acopere TOATE neplacerile create pagubitului. Adica inclusiv un mijloc de transport pe perioada reparatiilor. INDISCUTABIL!

Iar la evaluarea pagubelor, nu mi se pare corect ca evaluatorul sa fie angajat al firmei asiguratoare. Daca cel pagubit crede ca masina lui a avut de suferit mai mult decat este vizibil, atunci are tot dreptul sa ceara o verificare mai amanuntita.

Repararea in regie proprie? Poate eu imi iubesc masina si nu am incredere in service-uri fie ele si autorizate. Timpul meu nu costa bani????? Piesele sa le plateasca la 70% din valoarea fara TVA???? Pai cum vine asta? De unde poate un om sa cumpere piese la 70% din valoarea lor? Si de unde poate sa cumpere fara sa plateasca TVA? S-a intalnit hotu' cu prostu'?

Te duci la intalnire si FII DRASTIC! Spui ca masina aia este pasiunea ta si are o valoare inestimabila. Ceri cat crezi tu ca trebuie sa o repari plus 10% cheltuieli neprevazute. Calculeaza si cate ore pierzi la reparatie si neaparat ceri bani sa-ti inchiriezi masina. Si stai de vorba cu tipul ala ca si cum el ti-ar fi lovit masina. La finalul intalnirii, daca nu ajungi la o intelegere care te avantajeze si sa-ti convina, nu esti obligat sa fii de acord cu rahaturile lui. Vezi ce sfaturi iti da si V50Saphir, si mai exista si asociatia victimelor strazii sau ceva de genul asta care daca apelezi la ei... te despagubesc corect. Cu ei nu e de glumit.

McCiuken sa nu te superi pe mine, ne spui si noua ce consumi :lol:

Asta ar fi intr-o lume ideala care e la ani lumina de ce traim noi in prezent cu asiguratorii stat in stat.

Florine, eu zi sa mergi la ei, te tavalesti cat poti de mult, dai bara jos, faci tot ce poti, plangi, iti smulgi parul de pe unde mai ai, bagi copii la inaintare ca politicienii cand e sa le suspende imunitatea si iei ce-ti ofera, mult, putin pi--a masii, altceva nici c-o sa vezi decat ti-au dat initial.

La ce-ti ofera mai adaugi cateva mii de injuraturi, ceva bani si ti-o reperi asa cum trebuie/stii tu.

Cu cat te agiti mai mult nu faci decat sa pierzi timp, alti bani, nervi la greu iar de rezolvat ceva nu prea cred ca vei rezolva.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai, mie chiar mi-a placut ce a scris McCIUKEN. Asta e atitudinea potrivita. Postul asta e de pus in rama la sectiunea Accidente-asigurari.

Ia aminte Florin si citeste de doua ori postul lui inainte sa mergi la stabilirea daunei. Atitudinea conteaza (nu ca ai duce lipsa, doamne-fereste). Fa-i sa creada ca ai si o armata de avocati in spate si ca se pun cu cine nu trebuie. Da-le de inteles ca ai o masina de colectie, in care s-au investit multi bani (lucru adevarat de altfel). Nu ai nimic de pierdut, ci numai de castigat. Nimeni nu zice ca sa te im bogatesti din asta. Dar ai tot dreptul sa-ti inlocuiesti bara cu una nou-nouta. Nu se poate sa nu mai fie niciuna pe stoc pe pamântul asta.

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma supar :)

Tu ai dreptate cu timpul pierdut si cu nervii. DAR lumea asta reala nu este ideala din cauza celor care ACCEPTA situatia. Cine are al doilea mijloc de transport, adica isi permite sa se ia cu ei la roante, si sa astepte putin mai mult pana repara masina, ARE DE CASTIGAT FOARTE MULT! Pe langa plata prejudiciului material, asiguratorul va plati cu varf si indesat prejudiciul moral. Sa-i fereasca Dumnezeu sa aiba de a face cu mine. Lumea ideala exista. Numai ca noi nu vrem sa mergem in directia aia.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am spus si eu, sa faca tot ce poate si dupa ce s-a tavalit cu ei prin tarana, se ridica, isi scutura hainele, ia ce primeste si gata, e un capitol incheiat.

Orice lupta ulterioara este o pierdere de timp, nu cred ca va obtine nimic altceva.

Din fericire nu are daune foarte mari si cu un mic ajutor din buzunarul propriu pe langa ce ar primi de la asigurare poate rezolva elegant situatia.

Aia cu sa ma intalneasca pe mine e relativa,.

Acum cativa ani, l-am alergat pe unul de la Asirom cu cheia de 32 prin toata IRA, am mai pleznit si vreo 2 mecanici, saracii incercau sa sa ma opreasca sa nu-l omor pe dobitoc. Norocul meu a fost ca atunci cand m-au prins alti mecanici si n-am mai putut sa-l fugaresc, nu am reusit sa-l nimeresc cu cheia aruncata dupa imbecil, am spart doar geamul de la un hidrant. Daca-l nimeream cine stie, mai faceam si puscarie. Ce am rezolvat cu spume, scandal, audiente, relatii, nervi, zile pierdute, cunoscuti? Mi-a trimis dosarul la reexaminare, l-a tinut pana mi-a iesit pe nas de a trebuit sa platesc din buzunar sa scot masina din service si tot aia mi-a dat dupa cateva luni, exact ca si prima oara, jumatate din factura service-ului la o masina noua de nici 2 ani.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot edita asa ca:

Cred ca o sa-ti dea cateva sute de lei daca barile sunt sparte si inca cateva sute pentru vopsit, baiatul se uita intr-un excel, vede pretul, introduce nu stiu ce dracu coeficient in functie de varsta masinii si gata valoarea, 300 de lei bara ca pe "la jumate" sau "olx".

Daca nu-i sparta, chit, vopsea cateva sute de lei si "Ura si la gara".

Din pacate tu mai ai de alergat, nervi, par alb, timp pierdut, nu-i vopseaua la fel, s-a scurs, alea, alea pe care nu le ia nimeni in considerare.

Acum ca se lupta cu ei doua luni si in loc de 1000 de lei o sa-i mai dea inca 30% in plus adica 1300 de lei, mare rahat o sa faca. E mult mai scumpa/importanta viata noastra si nervii decat 300 de lei.

Din pacate asta-i sistemul de kkt pe care-l avem.

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum... Mai mult de 1000e - 1500e nu o să dea. Se uita pe net la valoarea mașinilor la mâna a doua, iar 850-urile se dau cu foarte puțin. În regie proprie mai scazi 30%.

Ideal este să ai un service de încredere care să aibă contract cu ăștia. În deviz îți trece constatstorul tot ce te înțelegi cu el și dacă la service mai găsește ceva și există încă plafon, se face reconstatare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e mai veche de 5 sau 6 ani, nimeni nu iti aduce repere de carosierie noi. Si cred ca mai sunt cateva categorii de piese care intra aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Oricum... Mai mult de 1000e - 1500e nu o să dea"     :o        :hammer:

Nici prin vise erotice nu sper la banii aia, eu cred ca 3-400e ar fi super daca ar da ...macar atit.

Va spun maine, cand ajung la ei.  Nu cred ca vor fi prea empatici la  "masina in care s-a pus multa pasiune, etc.)".

Dar am sa incerc atitudinea lui McCiuken daca ma "iau" de sus.  Sau poate chiar de la inceput, cine stie  - depinde cum ma trezesc maine.

 

 

Va multumesc mult tuturor pentru ganduri si sfaturi.

Din pacate, Maurice are dreptate in ceea ce priveste Realitatea din tara asta iar McCiuken are dreptate privind modul de abordare...cum ar trebui sa fie simplu si ideal...

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideal ar fi sa duci masina in service si sa o iei inapoi, exact cum era inainte de accident si sa nu umblii tu dupa acte sau dupa bani, dar din pacate, nu se prea poate... cum spunea si Maurice

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania lucrurile s-ar desfasura in felul urmator:

- cauti un agent constatator independent (pe cel care vrea sa i-l trimita asigurarea "vrajmasa" i-l trimiti in muntii patriei) (daca nu i-l refuzi si apoi vrei altul pentru ca cel de la asigurare evident ca va subevalua paguba trebui tu sa platesti din banii tai agentul independent). Prin legislatie ai dreptul la un agent constatator independent care va fi platit de asigurarea RCA a celui care te-a lovit.

- ai dreptul si la un avocat specializat pe daune care sa te reprezinte . In mod teoretic nu ai nevoie de el la chestii minore, dar in practica cam ar fi bine sa i-l iei nu de putine ori prezumtibilul vinovat declara deodata opusul si incepe sa se complice treaba.

- apoi vine marea intrebare la masinile astea vechi: este dauna totala sau nu? Adica daca valoarea reparatiei (cu piese noi!) inclusiv manopera (si inclusiv vopsit daca este cazul) nu depaseste valoarea masinii dinainte de accident. Aici e buba mare majoritatea agentilor intra pe mobile.de sau autoscout etc si incearca sa gaseasca "media" la masini asa vechi.

- daca ai noroc si nu esti peste (este o suma de gratie peste nu o stiu acuma exact) poti decide ce faci adica daca o dai la reparat sau daca incasezi suma (nu complet ceva mai putin) si o repari singur. In caz ca o dai la service ai dreptul pe perioada reparatiei la o masina de schimb platita tot de RCA.

- daca e dauna totala se complica lucrurile. Masina se va insera intr-un portal de licitatii (inchis publicului larg) unde "samsari" fac oferte pentru "epava". La final ai 2 optiuni: incasezi de la asigurare suma de dauna totala (cat valora masina inainte de accident) si masina va fi ridicata de samsarul castigator sau pastrezi masina si primesti suma de dauna totala minus suma samsarului.
 

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehh! Cel mai bine ai posta poze cu masina toate zonele "vatamate".....hayonul se repara instant si de asemenea bara spate se face ca noua.Daca tii sa fie piese noi atunci  trebuie sa pleci la lupta ,miine ...Costa mai mult acel T5:)

Offtopic

"1000-1300E poate sa fie evaluat Renault-ul dar tot este si asa exagerat.. .Nu stiu daca face masina mai mult de 4000-4200E pret de piata..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma refeream la comparatia aia cu 1000E ca fiind banii pentru reparatie, nu cit evalueaza ei masina mea, ce draq  :)

E......inestimabila :iroc:  !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa atitudine , e important sa stii de acasa ce e stricat : orice clema , element indoit / zgariat ! Il lasi sa faca constatarea si daca vezi ca omite ceva ii atragi atentia ! Its a numbers game ... daca tu ai un far crapat si nu l-a observat ... nu-l plateste . 

Apoi daca in contract au 70% din piesa x ... aia e , nu cred ca vei schimba ceva cu atitudinea . 

Daca te ajuta cu ceva pt o lovitura similara la un passat '92 (bara , haion , jumate de stop) am primit 1600 lei in 2009.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic totusi sa nu te duci cu atitudine negativa la constatare, fii optimist , sunt multe cazuri in care evaluarea pentru regie proprie multumeste pagubitii, mai ales in cazul masinilor mai vechi dar cu piese noi scumpe.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, Maurice a spus:

Asta am spus si eu, sa faca tot ce poate si dupa ce s-a tavalit cu ei prin tarana, se ridica, isi scutura hainele, ia ce primeste si gata, e un capitol incheiat.

Orice lupta ulterioara este o pierdere de timp, nu cred ca va obtine nimic altceva.

Din fericire nu are daune foarte mari si cu un mic ajutor din buzunarul propriu pe langa ce ar primi de la asigurare poate rezolva elegant situatia.

Aia cu sa ma intalneasca pe mine e relativa,.

Acum cativa ani, l-am alergat pe unul de la Asirom cu cheia de 32 prin toata IRA, am mai pleznit si vreo 2 mecanici, saracii incercau sa sa ma opreasca sa nu-l omor pe dobitoc. Norocul meu a fost ca atunci cand m-au prins alti mecanici si n-am mai putut sa-l fugaresc, nu am reusit sa-l nimeresc cu cheia aruncata dupa imbecil, am spart doar geamul de la un hidrant. Daca-l nimeream cine stie, mai faceam si puscarie. Ce am rezolvat cu spume, scandal, audiente, relatii, nervi, zile pierdute, cunoscuti? Mi-a trimis dosarul la reexaminare, l-a tinut pana mi-a iesit pe nas de a trebuit sa platesc din buzunar sa scot masina din service si tot aia mi-a dat dupa cateva luni, exact ca si prima oara, jumatate din factura service-ului la o masina noua de nici 2 ani.

Bine ca nu l-ai nimerit :P. Pentru ca in loc sa fie mort si tu la racoare, dobitocul de la Asirom are sansa acum de a sti ce-l asteapta in caz ca se mai da destept pe banii clientilor de asigurari. Apoi, sper ca a povestit si colegilor lui cele intamplate, incat sa traga concluzii.

Macar cheia de 32 ai recuperat-o din hidrant?;D

Edited by mariusdaniel
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel

A tras invatamintele de rigoare, mi-a dat aceeasi bani ca initial numai ca dupa vreo 3 luni si ceva.

Chieia era de la service, si-au scos-o singuri eu, pe mine m-a costat vreo 200 de lei geamul ca era vopsit.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E 11:35... Pe la ora asta Matrixxx discuta cu agentul de asigurari. Sper ca nu va fi nevoie de cheie...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la "agent" si spre surprinderea mea convorbirea a fost ok. Am fost programat pentru luni dimineata, sa dea jos bara in service-ul de-acolo si sa vada ce mai este de reparat sub ea.

Nu m-am inteles cu ei la pretul cerut de mine pentru regie proprie, insa mi-au spus ca vor "incerca" sa o repare cit pot de bine acolo, avand decontare directa cu cei de la Euroins. Masina oricum deja e vedeta acolo, s-au strans citiva pasionati din service-ul ala pe langa mine intrebandu-ma una, alta si minunandu-se cum a scapat de la impact doar cu citeva daune minore fata de renautl-ul acela...

Sa vedem ce iese. Nu stiu daca o voi putea baga in service saptamina asta, pentru ca VINERI e Intalnirea SAAB-VOLVO de la Slobozia, probabil o sa vin asa cu ea...Si nici nu cred ca o vor putea termina in timp util daca o las luni acolo. Am sa vad ce vorbesc cu cei din service.

Sper din tot sufletul sa ajung pentru ca mi-e dor de voi, cei care veniti acolo !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde o duci la reparat?

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au ei service multibrand, decontare directa cu Euroins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei?, AutoCobalcescu unde ai fost la politie?

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, acolo, pe splai.

 

Astazi, dupa re - re constatare si acte, si iar poze si...si...

Nu ne-am inteles pina la urma, agentul de la euroins a zis ca masina e...veche (!) si a mai fost cosmetizata pe ici pe colo si nu poate sa "ofere" decit 50% din pretul reparatiei (ce include orele de manopera, piese, tinichigerie, vopsire, curentul consumat sa ridice masina pe rampa/becurile din hala/tocirea uneltelor, etc) restul pina la 100% trebuie sa suport eu...A trebuit sa am un dialog scurt, interior cu mina dreapta sa nu plece de langa corp... o am si grea pe deasupra...

Probabil va trebui sa le aduc eu o bara - mi-au spus ca nu o sa iasa cum trebuie asta "veche" si daca vin eu cu una imi mai scad din "nota de plata"...

Nu stiu daca sa rad sau sa plang - cu plansul nu prea am stat prea bine de mic copil - eu mai mult radeam :)

O sa caut o bara sa le-o duc si sa se apuce de treaba...Sunt foarte curios ce o sa iasa pina la urma.

 

Deci in romania (sa mai scriu cu R mare ?!  Mai bine cu 2 de RR)  te izbeste unul care ridica din umeri si apoi iti da o fila colorata in verde (cica se numeste asigurare romaneasca) si tu te descurci.

Basca banii pe care i-am pierdut de 20 de ani la asigurari fara sa am nici un accident si sa apelez la vreun asigurator...

Povestea...continua.

 

Cel mai nasol e ca stau foaaaaarte prost cu banii momentan. O sa ies eu si din asta, cumva......

Sa aveti o saptamina frumoasa !

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, nu te panica. Il dai in judecata pe cel care te a lovit ca sa suporte diferenta.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin treaba sta asa:

  • Cere la service devizul detaliat pentru ce reparatii exista
  • Cu el te duci la sigurator si ceri sa iti demonstreze ca nu se inscrie in suma maximapentru care masina sa fie declarata dauna totala
  • Daca tot comenteaza ca masina a fost cosmetizata (aici ceri explicata ce inseamna cosmetizata: a mai fost lovita si reparata prost, etc..) faci plangere scrisa intai la ei, apoi daca primesti raspuns negativ, inaintezi plangere la ASF.
  • Daca nu se rezolva, cu toate ca ma indoiesc, poti apela la solutia oferita de Brava si o sa-ti recuperezi banii... Dar o sa dureze

Masina banuiesc ca a fost evaluata la 1500e, suma care sigur acopera ce ai tu daune, dar Euroins este aproape in faliment si nu vor sa despagubeasca. Totul sta acum in insistenta ta.

PS: Aici vedeti cu totii motivul pentru care nu se fac asigurari la societati cu probleme, doar pentru ca sunt mai ieftine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now