andy.ro

Increderea in Primus Auto

74 posts in this topic

Ati tot dat cu pietre ca vi s-a mestecat guma din masina, ca vi s-a baut din sticla de cola lasata in masina sau mai stiu eu ce.

Acum vin din atelier, unde am vazut o chestie foarte interesanta.

S80 2009 executive. Are o problema la electrica in garantie.

Va invit sa vedeti ce a lasat clientul pe bancheta din spate, la vedere:

post-70-12877855611936_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelea erau telefoanele pa care il suna nevasta-sa si dorea sa scape de ele! :yahoo:

(nu m-am putut abtine)

hai sa fim seriosi, cu guma,cu sucurile, parca n-am fi oameni, sau parca nu s-a intamplat sa fi cu prietenii la o bere si sa ramai fara bricheta sau sa ajungi acasa cu alta,sau la birou sa nu ramai fara pixuri, oamenii oriunde exista ei sunt tentati, depinde de noi daca le oferim pe tava tentatiile!

Cat despre Primus, n-am nimic cu ei,as dori sa fiu impartial,nu sunt eu judecatorul de pace, dar asta nu inseamna ca in alte service-uri este altfel!

Sa nu uitam ca suntem romani si nu toti romanii sunt la fel!

Chiar daca sunt preturi mari la piese si manopera,asta face parte din politica firmei, se va vedea cine rezista si cine nu pe piata, dar pe angajati nu poti sa-i controlezi,educi , etc. atat de mult cat ai vrea orice ai face!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine ca ai observat. Si probabil ca le-ai recuperat si ai anuntat clientul de ce a facut! Cel putin eu asa as fi facut.

Am fost la un service mai mic in Suceava, unde patronul stiind cum sunt oamenii, m-a rugat sa facem un inventar al obiectelor din masina. Astfel s-a asigurat si el ca nu ma voi ratoi la el ca imi lipseste ceva si am observat si eu ca aveam nevoie de niste documente pana era gata masina.

Intr-o procedura de lucru, in care orice astfel de „piesa†care poate naste dispute, este reglementata corect, va atrage o mai mare incredere din partea clientilor decat orice camera de supraveghere.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sa nu uitam ca suntem romani si nu toti romanii sunt la fel!

Asta spune tot si este foarte adevarata ! :bgsok:

Nu le-am luat de acolo. Doar am facut o poza si le-am lasat in aceeasi pozitie si n-am spus nimanui nimic.

Intr-o procedura de lucru, in care orice astfel de „piesa†care poate naste dispute, este reglementata corect, va atrage o mai mare incredere din partea clientilor decat orice camera de supraveghere.

Daca ai sta o saptamana sa vezi in ce hal vin unele masini la service,si cate gunoaie au in masini, o sa vezi ca ce spui tu acolo sunt vise frumoase. Trebuie precizat ca sunt clienti care au atata bun simt, incat vin la revizie cu masinile spalate interior/exterior chiar si pe cele mai crunte ploi. Sau masini vechi de un an sau doi pe care le-as putea pune in showroom ca noi. Fara prostii prin masini si intretinute 100%. Ramai  :blink: :blink: Tot respectul pentru ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le-am luat de acolo. Doar am facut o poza si le-am lasat in aceeasi pozitie si n-am spus nimanui nimic.

Neinspirata actiune. Prevad ca vor fi ceva discutii cu acest client.

Daca ai sta o saptamana sa vezi in ce hal vin unele masini la service,si cate gunoaie au in masini, o sa vezi ca ce spui tu acolo sunt vise frumoase.

Se pare ca nu ai inteles exemplul pe care ti l-am dat cu service-ul din Suceava. Ideea era sa faci un mic inventar al obiectelor de valoare din masina nu al gunoaielor lasate de proprietar. Acest mic inventar te va scuti pe tine si managementul de situatii neplacute, va transmite si incredere clientului ca se are grija de bunurile personale si vor sti si angajatii cu mana lunga ca nu le este usor sa beneficieze de lucrurile clientului. 

Trebuie precizat ca sunt clienti care au atata bun simt, incat vin la revizie cu masinile spalate interior/exterior chiar si pe cele mai crunte ploi. Sau masini vechi de un an sau doi pe care le-as putea pune in showroom ca noi. Fara prostii prin masini si intretinute 100%. Ramai  :blink: :blink: Tot respectul pentru ei.

Cu adevarat respect. Nu cred ca ai avut probleme cu astfel de clienti. Si daca vei aplica metoda unui mic inventar cu clientii, vei observa schimbarea nu doar din partea „rapanosilor de clienti†ci si din partea angajatilor. In plus o activitate minora iti va elimina cea mai mare parte din stres, cu efecte exact in sensul opus, adica al cresterii increderii si satisfactiei clientilor.

Poate stii sau nu, dar exista regula 80/20. Adica obtii 80% din rezultate cu 20% din efort. Aplic-o! Si vei fi uimit de rezultate! Garantat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu personal nu am nimic cu primus,am fost o singura data pt o reparatie minora,a durat 30min si am fost taxat 2ore pe urma am inteles procedura chiar daca pretul a fost piperat totul a iesit ok,in schimb din partea anumitor angajati(2-3)am observat un comportament mai ciudat si anume schimba modul de abordare exprimare intr-un cuvint politete in functie de masina pe care o aveai,sau cum erai inbracat(nu haina face pe om).

un alt lucru care ma deranjeaza e monopolismul primus dar asta nu e vina voastra.....sau poate da ;)

cu bune si cu rele pina la urma sunteti ok ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu voi incerca sa ingop securea, programandu-va sapt viitoare la PRIMUS pentru oaresce inlocuiri de device-uri. Imi voi spune parerea atunci. AIA FINALA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Programandu-NE ?! Da' noi ce-am facut ?!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu voi incerca sa ingop securea, programandu-va sapt viitoare la PRIMUS pentru oaresce inlocuiri de device-uri. Imi voi spune parerea atunci. AIA FINALA!

atunci it urez multa bafta si DOMNUL FIE CU TINE SI S60-UL TAU pe noi iartane

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai ma gandeam la oaresce sustine/suport din partea dvs. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ursule, sa te imbraci frumos - cu costum la 4 ace/Un Armani sau Versace  :D

Iti dai seama daca te imbraci cu un trening cu petic in genunchi si vii cu un 440 plin de noroi - cum se uita la tine, nici nu vreau sa-mi imaginez  ;D  Te vor trata perfect !

Mai radem si noi, nu ?  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

si vii cu un 440 plin de noroi - cum se uita la tine, nici nu vreau sa-mi imaginez  ;D  Te vor trata perfect !

Care aveti treaba cu mine, Mah???  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
un alt lucru care ma deranjeaza e monopolismul primus dar asta nu e vina voastra.....sau poate da

Si pe mine ma deranjeaza monopolul Coca-Cola, Microsoft, RATB, dar n-am ce sa-i fac. Daca imi este sete beau cola, daca am PC am Microsoft (ps: am mac) daca n-am masina si nu vreau sa merg pe jos merg cu RATBul :)

Ursule te astept :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrixx : o sa imi iau un trenig si pantofi cu toc din colectia HARMANI 2002 :D

@ andy : cafeaua e din partea casei sau trebuie sa vin cu ea la pachet? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine ma deranjeaza monopolul Coca-Cola, Microsoft, RATB, dar n-am ce sa-i fac. Daca imi este sete beau cola, daca am PC am Microsoft (ps: am mac) daca n-am masina si nu vreau sa merg pe jos merg cu RATBul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ andy : cafeaua e din partea casei sau trebuie sa vin cu ea la pachet? ;D

Cafeaua este 1 leu, bancnota, la etaj, la automatul de cafea.

Eu am schimbat acum 1 saptamana un senzor de presiune si totul a fost OK.

O ora si ceva, am baut 2 cafele, am citit o revista si vreo 20 de pagini la niste produse in laptop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOVE is in the air!!!  ;)

"DECI"...se poate! :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic

Coca-Cola nu detine chiar monopolul bauturilor racoritoare sau bauturii negre, Razboiul Bulelor dintre Pepsi si Coke dateaza inca din anii 70', au fost chiar si procese, mituriri, investigatii FBI, etc, ( cauta pe net documentarul ).

oricum Coke e e Coke.

Da, sunt bautor de Coke inca din spital cand m-am nascut.  ;D ;D ;D

Back on Topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca d-ul Andy.ro sa nu mai creada ca avem ceva cu el in mod personal vin cu inca o intamplare insa de data asta cu cei de la AviaMotors.

Am scris intr-un topic ca mai am si o skoda de care sunt f multumit...... si ca revizi la mecanica nu am avut probleme cu cei de la avia

E adevarat ca am stat langa masina tot timpul sau daca vrei, poti sta in sala de asteptare iar acolo ai o fereastra prin care poti vedea in atelier deci..... vezi ce fac la masina.

Ce e drept masina nici nu mi-a facut probleme in cei 5 ani de cand o am.... toata stima pentru skoditza

DAR.......... la tinichigerie, vopsitorie...... sunt la fel ca cei de la volvo.... tot romani frate.....

Mi-au tinut masina o saptamana iar cand am ajuns la service (chemat de ei) nu era gata.:(( (andy? sunt fratii tai?....)

Din pacate asa este. M-au chemat lunea trecuta sa las masina conform programarii si abia astazi cu insistente au terminat-o.

Ce avea? mai nimica, parbrizul de schimbat pt ca am luat o piatra de pe drumurile minunate ale patrie, bara si aripa dreapta zgariate deci doar vopsit, si semnalizarea (care din pacate nu era sparta la constatarea asiguratorului ci am spart-o ,mai tarziu insa fiind in acelasi loc si zgariata deja de la primul incident se putea face o reconstatare.....)

I-am rugat pe cei de la service sa ia legatura cu asiguratorul ptr schimbarea semnalizarii.... i-a durut in palarie.... cand am ajuns acolo.... nici masina gata.... nici semnalizator schimbat..... nici macar sa ma sune si sa ma intrebe ce sa faca cu semnalizarea.... au lasat-o asa cu ea sparta si becul ars.

Nu cred ca e normal sa scoti asa o masina din service mai ales ca masina in rest arat impecabil.......

Deci........ noi romanii....... nu avem nicio sansa.....  din pacate :(

Ma gandesc deja cu groaza unde mi-as putea vopsi plafonul si capota la masina mea ptr ca s-au ocupat niste porumbei insa......  nu mai am incredere in romani.... cred ca o dau cu trafaletul.... e mai sigur....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca d-ul Andy.ro sa nu mai creada ca avem ceva cu el in mod personal vin cu inca o intamplare insa de data asta cu cei de la AviaMotors.

Am scris intr-un topic ca mai am si o skoda de care sunt f multumit...... si ca revizi la mecanica nu am avut probleme cu cei de la avia

E adevarat ca am stat langa masina tot timpul sau daca vrei, poti sta in sala de asteptare iar acolo ai o fereastra prin care poti vedea in atelier deci..... vezi ce fac la masina.

Ce e drept masina nici nu mi-a facut probleme in cei 5 ani de cand o am.... toata stima pentru skoditza

DAR.......... la tinichigerie, vopsitorie...... sunt la fel ca cei de la volvo.... tot romani frate.....

Mi-au tinut masina o saptamana iar cand am ajuns la service (chemat de ei) nu era gata.:(( (andy? sunt fratii tai?....)

Din pacate asa este. M-au chemat lunea trecuta sa las masina conform programarii si abia astazi cu insistente au terminat-o.

Ce avea? mai nimica, parbrizul de schimbat pt ca am luat o piatra de pe drumurile minunate ale patrie, bara si aripa dreapta zgariate deci doar vopsit, si semnalizarea (care din pacate nu era sparta la constatarea asiguratorului ci am spart-o ,mai tarziu insa fiind in acelasi loc si zgariata deja de la primul incident se putea face o reconstatare.....)

I-am rugat pe cei de la service sa ia legatura cu asiguratorul ptr schimbarea semnalizarii.... i-a durut in palarie.... cand am ajuns acolo.... nici masina gata.... nici semnalizator schimbat..... nici macar sa ma sune si sa ma intrebe ce sa faca cu semnalizarea.... au lasat-o asa cu ea sparta si becul ars.

Nu cred ca e normal sa scoti asa o masina din service mai ales ca masina in rest arat impecabil.......

Deci........ noi romanii....... nu avem nicio sansa.....  din pacate :(

Ma gandesc deja cu groaza unde mi-as putea vopsi plafonul si capota la masina mea ptr ca s-au ocupat niste porumbei insa......  nu mai am incredere in romani.... cred ca o dau cu trafaletul.... e mai sigur....

prietene,din pacate,nu exista service perfect in tara asta,.

lucrez in service de mult timp,si exista foarte multi oameni nepriceputi,sau incompetenti mai degraba,incepand de la directori,sefi ,receptioneri,mecanici ,tinichigii,si vopsitori.

peste tot sunt aceleasi probleme,asa ca resemneaza-te :(

cum vrei tu,si cum am vrea toti sa fie,servisurile profesioniste si cu oameni capabili,cand toata tara asta,incepand de la presedinte,politicieni,si cine mai vrei tu,sunt toti o sleahta de nesimtiti si ..................... :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte multa dreptate poti avea.... De la presedinte si pana la femeia de servici suntem...... varza... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

exceptiile care sunt foarte putine,hai sa fim seriosi :(

de regula aia multi,ii inghit pe aia putini,din pacate :(:machinegun: :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata ca redeschid un subiect fierbinte pe acest forum.

De data asta am ales chiar topicul lui andy.ro si mai ales pentru numele topicului. "Increderea in Primus Auto"

Subiectul?

Unul banal.

Astazi m-am intalnit cu doi colegi si prieteni de pe forum sa facem diverse pe la masini.

Fiecare cu ale lui. Eu am vrut sa imi schimb placutele de frana pe spate insa nu a fost cazul si pentru ca tot ma murdarisem mi-am zis sa imi intorc limitatoarele de viraj.

Mai exact cel de pe stanga sa il pun pe dreapta, iar cel de pe dreapta sa il pun pe stanga. Ultima oara au fost "inlocuite" la Primus atunci cand am facut distribuita.

De ce sunt acele ghilimele la "inlocuite"? Aflati imediat.

Totul fain si frumos. Cu o mica cheie inelara de 10 le-am dat jos si nestiind exact daca este posibila maneva de rotire am inceput sa le comparam pentru a vedea daca sunt diferente.

Din fericire, nu erau diferente, din nefericire..... manevra nu isi mai avea rostul. De ce?

Cred ca cei de la Primus ar putea sa raspunda si ei la intrebarea asta. DEJA LE INTORSASERA EI. :))) La revizie nu le-au inlocuit asa cum au scris si taxat pe factura.... ei doar le-au intors...

Deci d-lor de la Primus. Cum sa avem incredere in voi daca faceti astfel de gainarii. Nu e vorba de intors limitatoarele, ci de taxat chiar si pe factura.

Am dat bani pe niste lucruri care nu mi s-au pus. Am dat si atentie mecanicului sa aiba grije de masina pentru ca la noi e bine sa te faci frate cu ei altfel, cine stie, iti taie furtunul de frane.

Deja ma intreb daca atunci la masina mea chiar s-a inlocuit distributia, s-a inlocuit unul din tampoane, s-a inlocuit uleiul si ce mi-au mai zis ca au facut ..... pentru ca limitatoarele de viraj nu le-ati inlocuit dar mi le-ati taxat, iar planetarele, incep sa fiu din ce in ce mai sigur ca le-ati inlocuit.... cu unele mai proaste desigur.... fara sa va zic eu.

Ce incredere mai vreti sa avem in voi?....

Rusine sa va fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai gandit sa vorbesti cu ei, in particular, pentru a rezolva problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.