danutzzz

Filmulete la gramada

282 posts in this topic

Nu-mi vine să cred că Marius Daniel a postat filmuleţul de mai sus... :-

Aşa cum fiecăruia îi place să viseze cum ar fi dacă ar câştiga la lotto, tot aşa le place românilor să viseze că avem ceva ce-i depăşeşte pe nemţi şi nu mă refer la cerşetori sau bolnavi de sifilis... ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot sa fiu de acord cu o astfel de atitudine. Nu e normal. Nu cumva îi iei si la palme pe batranii care cersesc ?

Dimpotriva, ar trebui sa-i respectam in egala masura si pe cei care circula cu masini mai ieftine. Eu unul, cred ca bunul-simt trebuie sa primeze atunci cand e vorba de comparatii.

Draga Miron, gandeste-te bine, chiar ai face asa ceva ? Eu vreau sa cred ca nu ! Bun, am inteles ca e vorba de reclame, "productii" de tot felul, dar aici vorbim de atitudine.

Chiar crezi ca o masina mai puternica sau mai dotata iti da dreptul sa umilesti pe cineva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi vine să cred că Marius Daniel a postat filmuleţul de mai sus... :-

Aşa cum fiecăruia îi place să viseze cum ar fi dacă ar câştiga la lotto, tot aşa le place românilor să viseze că avem ceva ce-i depăşeşte pe nemţi şi nu mă refer la cerşetori sau bolnavi de sifilis... ;D

A se viziona in contextul dezbaterii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu repet ca este o campanie gandita de cei de la Dacia. Daca-mi aduc bine aminte, si la noi ruleaza o tampenie cu 2 snobi care renunta la cumpararea unui Duster din cauza pretului prea mic pentru statutul lor social.

Si nu, tocmai asta voiam sa subliniez, cred ca numai un individ deranjat la mansarda ar face asa ceva, asa ca mi se pare cam tampita campania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper si eu ca filmuletul respectiv e doar o facatura. Asa ca vreau sa consider polemica inchisa. Respect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge pe ideea "The abused* always kicks downwards"... ca şi păsările într-un copac, care se uşurează pe cele de sub ele... when they look down, they see only shits... the low level ones, when they look up, they see only assholes... ;D

*Singura problemă e că neamţu' nu se consideră "abused"...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cum a spus si mironb, face parte dintr-o campanie publicitara controversata, care exagereaza niste atitudini/orgolii pentru a-si atinge tinta:

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-8655864-video-germania-campanie-agresiva-publicitate-duster-starneste-dispute.htm

dar motivul pentru care am pus doar acest clip este ce apare in planul secund, langa nevinovatul cos...

Imi pare rau ca unii ati uitat subiectul acestui forum si s-a ajuns la comentarii tangentiale..

Ce am scris nu avea legatura atat cu saraca marca nationala - era mai mult o autoironie la adresa noastra; prietene mariusdaniel tu, care participi la intalniri, ar trebui sa stii cate coji raman in urma Volvo-urilor :-[ .. la asta era preferabil sa iei atitudine! aveam impresia ca esti mai "nordic" dar vad ca te aprinzi repede ;)

Sper ca explicatiile mele sa fie lamuritoare si sa calmeze spiritele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS(offtopic): ba chiar nemtii n-au nimic cu Dacia, din patura medie sunt multi incantati ca pot avea o masina noua, cu garantie, la pretul uneia SH cu multe incertitudini de la un autohaus turcesc iar cei cu o stare materiala mai buna tot se uita la bani si o iau la pretul unei revizii la xxxxxxx-ul cabrio fara portbagaj ca a doua - a treia masina, ieftin de intretinut pentru mers la cumparaturi. De aici si ideea reclamelor, ca pot accede la niste lucruri pana acum asociate unui anumit statut si cei fara multe posibilitati.

http://www.google.ro/#hl=ro&safe=off&biw=1024&bih=614&q=vanzari+dacia+germania&oq=vanzari+dacia+germania&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=5736l7602l4l5l4l0l0l0l0l168l589l0.4&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=c2de7e69eda6e7bf

Punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vedeti ce repede m-aprind io si sterg tot ce nu contine "filmulete la gramada".....;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cunosc cat sau daca clipul postat de Mariusdaniel are legatura cu vre-o campanie publicitara a unei marci autohtone, insa ideea privind montajul nu rezida din capetele luminate ale romanilor, fiind doar preluata si adaptata.

In context se puteau include cu brio orice subiecte cu tematica romaneasca, de la Dacia la mamaliga, trecand prin manele in raport cu Wagner sau orice altceva ar fi pe placul ori pe intelesul vorbitorilor de limba romana.

Aveti mai jos doua exemple cu aceasi scena din filmul original, insa fiecare in alt context.

Hitler dorind sa asambleze macheta aparatului britanic Supermarine Spitfire (omologul vanatorului german de la acea vreme Messerschmitt Me-109 ) , jucaria fiind produsa de catre firma britanica Airfix :

Hitler banned from playing XBox

Si exemplele ar putea continua mult si bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare asta cu drifting-ul......ma gandesc cat ar fi de cool sa-l vezi live..... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aruncati un ochi si aici, daca va place va puteti uita cu amandoi ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

si...pentru ca sintem pe un forum VOLVO...

Acelasi Dominic Miller - intr-un clip in care apare...Volvo - si Adagio in G minor...

Poate se mai trezeste spiritul ala in cei care nu-l mai gasesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No .....uitati-va la fata arabului ......:hammer::laughing6:CLICK

Priceless

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesanta masina, pacat de culoare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now