parola

E greu cu fanii de masini "nemtesti"....

167 posts in this topic

Pai ce sa-ti fac bre daca nu vrei un V70 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

e 380 de lei taxa anuala, la 1.9td, euro 2, la finantele locale...

chiar crezi ca o poti simti? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost eu dobitoc de la inceput cand NU mi-am cumparat XC70! Dar atunci nu stiam ca mai apare un membru in familie si mi-a furat ochiul designul de S60.... Cand vedeam unul in oras...efectiv salivam...Asta am cautat, asta am gasit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

e 380 de lei taxa anuala, la 1.9td, euro 2, la finantele locale...

chiar crezi ca o poti simti? :)

  Cand ai copil mic simti "orice"! Si se adauga si rovinieta, asigurarea, consumabile, ITP...etc...x2 e mult pt. mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei lasa ca mi-am luat eu si pt tine doua :D

Cam mult mai Adi eu am platit 330 RON la 2.4 benzina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cand ai copil mic simti "orice"! Si se adauga si rovinieta, asigurarea, consumabile, ITP...etc...x2 e mult pt. mine.

am uitat sa zic.... al meu e euro0 trecut in acte. .. pe aceasi taxa ;D

filtrul de motorina il schimbi in prostie... dar cand costul mediu e de 20 de lei per filtru... nu stiu ce ai mai putea contesta. 

Eu cumpar cate 3 filtre odata... de la "champion" in sus, ca nu prea se gaseste "mahn" la ele... 3 la 50 de lei ::)

2Bogdan:

benzinica de care vb... e probabil, deja.... ero4

dar aici intram iar in povestea fara de sfarsit cu poluarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand zic consumabile ma gandesc la mai multe lucruri. In medie ma costa o revizie 1000ron (7l Ulei Castrol SLX PIII, filtru motorina, curatare freon, bielete si bucse) fara cele de pe parcusul anului...placute frana, alte bucse si bielete, cauciucuri...etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sincer va spun, ca daca nu venea reprezentanta cu cererea aberanta: "nu facem service la mnasini pana in 2000.." desi eu as mai putea insista ptr mine  ;D... as fii in ipostanza de a regreta dar si de a sarbatorii.

Acelasi ulei l-am schimbat la masima, de 4-6 ori mai ieftin decat la reprezentanta.

!out...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar atata ma costa la service de cartier...nu la reprezentanta. Acolo e mai scump....

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine pun poze cu un portbagaj de 440.

o sa fie dragoste la prima vedere...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ADI taxa locala (impozitul) nu este legat de poluare ci numai de cilindree, nu stiu de unde scoti ciripelele astea .

440 a fost candva de  mult, acum gata, mergem inainte si ne uitam la noile modele, daca tu mergi inapoi e treaba ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola

Tu cat de des schimbi bucsele si bieletele? Eu in 50 000 de km nu le-am schimbat niciodata. Si in mod sigur nici fostul proprietar nu le-a schimbat. Si abia acum a inceput sa troncane putin pe dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam la 20-30.000km... La fiat undeva la 10.000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am schimbat acum 20k km si nu bate nimic iar cele pe care le-am schimbat erau originale si nu bateau exagerat de tare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-a plecat de la UN MB vs UN Volvo si s-a ajuns la bucsi.

Ca sa nu mai vorbim ca daca te apuca comparatiile, 10 ani poti sa o dai in opinii contradictorii, la fiecare model/marca gasesti plus-uri si minus-uri cu duiumu.

Strict on-topic, schimbul era echitabil. Oricum ambele masini sunt f. ok, dar atitudinea celui cu MB ... :mblah:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am gandit si eu ca e echitabil.M-am orientat spre masini din 2001-2002 maxim si fara prea multe "briz-brizuri" dar eu cred ca m-am intalnit numai cu oameni care ar fi vrut masini dupa 2004 si sa mai dau eu diferenta... Un singur domn nu mi-a cerut diferenta dar masina lui este din 2000 pe benzina si asemenea schimburi nu fac, chiar daca masina arata tehnic si optic impecabil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Parola nu-ti doresc decat un XC70 D5 Geartronic sa vezi ce inseamna consum la un diesel, o sa-ti fie dor de S60 care consuma cat un Tico .

Ca idee eu in oras merg ci V-ul pe benzina pt ca are consumul mai mic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine mai face acum masini adevarate ?

mai face cineva ?

honda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto si rugina e la oferta sau cum ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ADI taxa locala (impozitul) nu este legat de poluare ci numai de cilindree, nu stiu de unde scoti ciripelele astea .

440 a fost candva de  mult, acum gata, mergem inainte si ne uitam la noile modele, daca tu mergi inapoi e treaba ta.

ceo sa iti sara toata seria 200,300,400,700,800 si 900 in cap :D hihihihi

let the flame begin  :machinegun: :machinegun: :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D very funny.

Orice societate este bazata pe progres, progresul ne face viata mai usoara tocmai de aceia exista ingineri care proiecteaza masini mai sigure mai performante si mai ecologice, daca unii traiesc in trecut asta e problema lor, eu prefer sa traiesc in prezent si sa visez la viitor, poate cateodata sa mai intorc capul la cate un 960 sau 850, asta daca merita sa intorc capul dupa ele.

Dupa Golf 1 intorc capul din principiu dar asta e alta discutie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa Golf 1 intorc capul din principiu dar asta e alta discutie :D

of of of cum traim noi in trecut :D  ::) ::):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La profilul meu scrie destul de clar ce masini am :D

Una sta in garaj si iese o data pe luna la plimbare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D :D

eu ma uit la "astea mai noi" doar cind se dau la o parte, dand semnal resemnati  - ca vine asta vecheeee a mea.

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now