parola

E greu cu fanii de masini "nemtesti"....

167 posts in this topic

Salut!

Hai sa va zis o poveste. Am avut ceva timp in urma un 740. Si dupa ce mi-am luat S60, m-am hotarat sa-l vand, cu toate ca ma durea sufletul (si acum ma mai gandesc la el, dupa ce l-am luat m-am indragostit de marca Volvo). BOOON, si il scot la vanzare, pret 3000E.

Masina era la 200000km reali, piele, incalzire, sistem audio neoriginal (din pacate), etc. Nu troncaia, motorul era ok, turbo la fel (turbodiesel 2,4).

Si am avut tot felu de ofertanti. Intr-o zi vine un tzigan din asta, ca el imi da 3500 de euro, ca vrea sa adapteze masina ca sa poata cara burlane cu ea ca face ca drege. Raspunsul meu a fost, imi pare rau, masina nu mai este de vanzare. In final am vandut-o unui baiat cu 2500 euro care si acum o are si o intretine. Am procedat corect? Eu sincer dorm foarte bine noaptea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie sa demonstrezi nimc!

ce e in sufletul tau acolo ramine.

n-ai procedat corect. pentru ca a trebuit sa si spui ce ai facut. corect era sa nu aflam.

as fi spus : BRAVO! , insa nu pot.

caracter = modestie (nu lauda)

ca sa intelegi : noi n-avem dorinta de a arata nimanui nimic. NE DIFERIM DE ALTII.

take a volvo, [glow=yellow,2,300]breake[/glow] the rules!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spus-o doar pt. ca m-au enervat tziganii aia, nu pt ca aveam constiinta incarcata. Si am mai spus-o pt ca a fost vorba despre tzigani si MB. In final, si-a luat un MB :D. Am prea mult respect pt masina aia, si consider ca am procedat corect. De vandut am vandut-o pt ca nu aveam ce sa fac cu 2 masini, si am considerat si consider ca am dat-o unui om care va avea cel putin la fel de multa grija de ea, precum am avut eu.

Later edit: nu consider ca ma laud, era o discutie legata printre altele de conceptiile din mintea unora legate de MB si alte masini, in cazul meu, conceptiile unor tzigani.

Nu am postat ca sa primesc laude sau critici, in mintea mea am procedat corect, vreau doar sa aud si alte pareri. In aceasta ordine de idei, iti accept parerea, multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie sa demonstrezi nimc!

ce e in sufletul tau acolo ramine.

NU TREBUIE SA DEMONSTREZI NIMIC !

Share this post


Link to post
Share on other sites

GOD, cineva e tare nervos!

Scuza-ma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Hai sa va zis o poveste. Am avut ceva timp in urma un 740. Si dupa ce mi-am luat S60, m-am hotarat sa-l vand, cu toate ca ma durea sufletul (si acum ma mai gandesc la el, dupa ce l-am luat m-am indragostit de marca Volvo). BOOON, si il scot la vanzare, pret 3000E.

Masina era la 200000km reali, piele, incalzire, sistem audio neoriginal (din pacate), etc. Nu troncaia, motorul era ok, turbo la fel (turbodiesel 2,4).

Si am avut tot felu de ofertanti. Intr-o zi vine un tzigan din asta, ca el imi da 3500 de euro, ca vrea sa adapteze masina ca sa poata cara burlane cu ea ca face ca drege. Raspunsul meu a fost, imi pare rau, masina nu mai este de vanzare. In final am vandut-o unui baiat cu 2500 euro care si acum o are si o intretine. Am procedat corect? Eu sincer dorm foarte bine noaptea.

Si de aici eu trag concluzia ca ori esti un fanatic Volvo, ori te atasezi emotional de o masina prea mult! Acel tigan ti-a oferit pe masina, mai mult decat ai cerut tu, un pret mai mult decat bun! Care e problema? Te intereseaza ce se intampla cu masina? Poate pustiu datea cu ea in stalp in 2 ore dupa ce o cumpara! E o masina, care nu-ti mai e folositoare, un fier, un lucru inutil chiar. De ce sa nu iei bani mai multi pe ea? Mi se pare exagerat ceea ce spui! Din partea mea, putea sa care si cadavre in putrefactie cu ea!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca te referi la masina , ca fier, e corect. daca te referi la spiritul volvo , NU !

noi nu stim ce-a fost.

daca pierzi bani pentru ca tii la spiritul volvo e ok, insa faptul ca si spui asta te SCOATE din aceasta categorie !

sufletul NU SE DECLARA, este pur si simplu. ce e asa greu de inteles ca un sentiment e adevarat NUMAI atunci cind NU E NEVOIE SA-L SI EXPLICI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Am spus ca nu mai scriu ci doar citesc dar ma maninca degetele si tastele  ma asteapta cu drag sa le ating.In fine..

@iulirx ...mare dreptate ai..Dzeu este sus iar orice gest  de bine ,facut cind trebuie si simtim ,  nu trebuie comentat,laudat.Il tii in suflet si din cind in cind iti aduci aminte,iti bucura sufletul ...invatam  nu este nici un necaz ..chiar citind una alta pe acest forum..nimeni nu s-a nascut invatat

 @ateo.... este bine chiar daca  totusi ne-ai povestit....din exemple sau greseli invatam...Ai simtit ca VOLVO nu este orice fier si a fost in primul rind masinuta la care ai tinut ,valoare sentimentala

  Cit priveste a "simti" masina  eu ii zic "popometru"  nu C_R...Toti pilotii  asa simt masina  si nu altfel  si folosesc miinile pe volan ...Se stie asta...

 Legat  de  acel "cazan" condus de un inconstient  care a vrut sa impresioneze probabil  si  a nenorocit de fapt 2 suflete care abia invatau ce este viata e clar ...Uite ca s-a gasit din nou o portita sa se aduca iar jafuri  din afara ...Parca ne aflam in 93-95 . S-a incercat  cu vechime de 8 ani dupa aceea dar  "cineva" cred ca  accepta   actualmente  situatia ca doar sintem in UE ,deh..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok aveti dreptate cu totii. Sunt un fraier, un prost negociator si un atasat de masini. Nu voi incerca sa explic de ce am preferat sa nu o vand aluia cu mai multi bani, n-are rost.

Spun doar atat, Ferrari isi selecteaza clientela cand vand o masina (poti sa ai o gramada de bani); chiar si localurile din Oradea (cel putin) isi selecteaza clientela. Plus, ca cel caruia am vandut masina nu era un pusti, au trecut ca 2 ani de atunci si masina e in stare la fel de buna. Plus, nu era un pusti. E cu un an mai mare ca mine (28).

Ah si sunt FAN Volvo (scrie si in status), iar anul 1995 e anul in care am intrat in contact cu 740-ul din poveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo nu-si selecteaza clientela si nici Burj al Arab nu-si selecteaza clientela! Si poti ramane un fan adevarat, chiar daca vinzi masina! Iti iei alt Volvo. Restul....Dumnezeu cu mila, ca nu poti sa le strangi pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa ma ierti!

pentru mine pseudonimul matrixx inseamna (se potriveste cu) volvo.

si sa nu ma iertati ,voi ceilalti, de care nu se stie !

hai ca plec intr-o tura. pa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete ca avem si noi fanatici printre noi si nu stiam ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ateo

Eu te-nteleg perfect.

@Bogdan

Numara-ma si pe mine la fanatici.

In legatura cu accidentul, nu le mai plangeti de mila gagicilor, ca nu le-a urcat nimeni cu forta in BMW. Si aveau gura sa spuna ca vor sa coboare cand l-au vazut p-ala cum conduce. Dar probabil ca instinctul de reproducere a fost mai puternic decat cel de conservare. Daca postul e extrem de rautacios, rog moderatorii sa-l stearga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar rautacios, este insa prea direct ;D

Totusi stau putin si ma gandesc la colegii de pe MBclub si parca au putina dreptate, prea multi copaci mor din cauza BMWurilor si nu inteleg de ce nu invata nimeni din chestia asta, iti iei un cazan BMW, bravo tie, dar cu copacii ce ai ? sau ma rog cu stalpii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca a dat si in astia strechea cu covorasele persane in masina.  :D

http://cautare.mobile.ro/vehicule/details.html?id=123688182

Pacat de masina...

E o masina clasica,nu merita murdarita de toata lumea. Persanele au fost la indemana .  :D

Cat despre cei care vaneaza copaci (din categoria "nemtesti" ) spun cam asa:

"si cum mergeam eu asaaaa,agale, cu 140km/h in oras, soseaua se transforma in intersectie,parasind masina" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

[attach=#] Oare ce le place asa mult? Pe cel cu vw il stiu,daca va puteti inchipui ca si una dintre firmele pe care le detine tot asa se intituleaza!!!!!!

post-1279-12877869969418_thumb.jpg

post-1279-12877869971471_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze am bagat un msg in plus!

post-1279-12877869974004_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste tot sunt asi din astia ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las' ca-i bine. Cand iti fac mizerii in trafic poti sa li te adresezi direct pe nume, pe romaneste: "Bai c*rule, mai semnalizeaza si tu din cand in cand", de ex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now