parola

E greu cu fanii de masini "nemtesti"....

167 posts in this topic

@Danutzzz de  Volvo era vorba, cu siguranta exista masini mai sigure ca Volvo dar depinde de viteza la care sunt mai sigure, majoritatea celor de 5 stele sunt mai sigure la 64km/h dupa cum s-a demonstrat la Fifth Gear, dar ce ne fecem cand viteza de impact este mai mare ? Acolo este diferenta intre Volvo si Reno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare VOLVO...avand posibilitatea sa schimb mashina, ma hotarasem sa ma cuplez cu un MERT.....

in momentul in care am avut o discutie cu fata mea referitor la mashinile de pe strada ea a concluzionat ca daca mi cumpar mert,bmw,audi...ea nu se va urca in ea.....motivul....are toata lumea..plus ..sunt mashini de manelisti...(zice ea).acum dupa ce am ales VOLVO am vazut cu cata placere spune celorlalti colegi ce masina avem noi....

deci:daca si un copil poate face constatarea asta...si alegerea asta.....pai noi oameni in toata firea...cu pretentii de stil ,clasa...si mai conservatori din fire oare la ce sa ne orientam??normal ca la VOLVO nu????

ps:cati frati (blonzi )ati vazut voi in volvo?????????? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai multi frati blonzi am vazut cu XC90uri asa ca nu conteaza asta, dupa cum am mai zis trendul la ei este Jaguar mai nou .

Chestia care ma dispera la Volvo este ca toata lumea are impresia tampita ca fie sunt proaste fie sunt scumpe, nu prea ai ce sa le zici, nici o masina noua nu mai este ca una de acum 20 de ani, nici o masina nu mai trebuie sa tina o viata.

Chiar ma intreb este asa de greu de inteles ca o masina cu 10 calculatoare este mai putin fiabila decat una fara nici un calculator. Mecanic insa eu sunt de parere ca masinile moderne sunt mult mai fiabile, eu nu vad motoare moderne ca D5ul sa scoata fum cum scot vechile TDIuri de pe 850.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu stii ce bine-mi pare ca lumea zice asa...

cine stie o sa ia volvo cine nu, de ce sa ne complice viata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul m-am saturat ca pe soselele patriei noastre sa vad tot felul de smecheri care vor sa faca legea. Si mai toti au cele trei mari marci germane.

As vrea sa am o masina mare, mare de tot, sa poata ce poate a lui Matrixxx, sa aiba bullbaruri mari in fata si sa nu existe legi idioate ca la noi pe care unii trebuie sa le respecte si altii nu. Dupa ceva timp de actiune, sigur cele trei marci germane vor avea o perceptie mult mai aproape de adevar decat o au acum. Oamenii normali se vor putea bucura de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu daca mi-as permite as lua Q7 V12, e nemteasca da e un pic altfel, adica e super versatila si poate sa faca tare multe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Roberto iam eu de vanzare una ca asta:

Iti dau T5-ul si diferenta  ;D ;D ;D ;D :D :D ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere orice marca are plusuri si minusuri. Tehnologic. Faptul ca mb, bmw, audi sunt conduse intr-o proportie covarsitoare de personaje cu ceafa groasa, care asculta manele cu volumul dat la maxim si care te sicaneaza in trafic gratuit, doar ca el e mai tare.... -are masina d-le- nu are nimic de a face cu performantele respectivelor  marci.

Problema e doar de cei 7 ani de acasa, de cultura, de... multe.

Si ca sa fiu sincer, cand mi se intampla sa-i intalnesc in trafic, imi face o deosebita placere ''sa le dau fum''.

Pentru mine volvo e un vis de cand eram copil, un principiu, pot sa spun un mod de viata, si de civilizatie. Ati observat in trafic ce uimiti sunt unii atunci cand un volvo pune frana si ''lasa'' pe cineva sa iasa din parcare, sau ofera intaietate desi ar putea sa nu o faca, pentru ca are proritate. Mie mi s-a intamplat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam asta e nivelul posesorilor de par pe cap.

[attachimg=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere orice marca are plusuri si minusuri. Tehnologic. Faptul ca mb, bmw, audi sunt conduse intr-o proportie covarsitoare de personaje cu ceafa groasa, care asculta manele cu volumul dat la maxim si care te sicaneaza in trafic gratuit, doar ca el e mai tare.... -are masina d-le- nu are nimic de a face cu performantele respectivelor  marci.

Problema e doar de cei 7 ani de acasa, de cultura, de... multe.

Si ca sa fiu sincer, cand mi se intampla sa-i intalnesc in trafic, imi face o deosebita placere ''sa le dau fum''.

Pentru mine volvo e un vis de cand eram copil, un principiu, pot sa spun un mod de viata, si de civilizatie. Ati observat in trafic ce uimiti sunt unii atunci cand un volvo pune frana si ''lasa'' pe cineva sa iasa din parcare, sau ofera intaietate desi ar putea sa nu o faca, pentru ca are proritate. Mie mi s-a intamplat.

cand aveam 244-ul m-a lasat si pe mine un s60 sa ies de pe o strada laturalnica.

puteai sa dai fum altora daca aveai diesel....cu masina ta ii depasesti pur si simplu elegant. am mers azi in spatele unui passat (tdi, cum altfel) si pe vreun km m-a afumat ca dracu, parca era tractor.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Richie Rich las-o mai usor cu TDIul care scoate fum  si priveste D5ul cum scoate fum, Golful 4 pe care l-am avut fugea mai tare ca XC70ul pe care il am acum si scotea mult mai putin fum si era culmea T D I .

Mie mi-au taiat fata mai multe XC90uri decat MLuri asa ca nu e devina marca ci soferul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin foarte satisfacut  ;D de la o intrevedere cu seful meu in noul lui 116i. Mi s-a parut o masina mai mult decat "searbada" cu un plastic de cea mai proasta calitate si un interior lipsit de stil si personalitate. Desi probabil e motorul de BMW e mai performant ca al meu, sau cel putin asa ar fi normal sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeai ca BMW nu stie sa faca ceva ieftin sau cum ?

BMW la interior este aproape la fel ca acum 20 de ani, nu au pic de imaginatie si nici nu vor sa modifice acest aspect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil vor sa lase senzatia ca daca interiorul este clasic, treaba se face la fel de buna ca acum ceva vreme in urma (mult timp)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeai ca BMW nu stie sa faca ceva ieftin sau cum ?

BMW la interior este aproape la fel ca acum 20 de ani, nu au pic de imaginatie si nici nu vor sa modifice acest aspect.

Chiar nu ma gandeam ca face asa ceva. Mai ales cand masina costa minim 20k Euro. Stiu ca sant conservatori.

Am un prieten care ma mai plimba din cand in cand cu 530d lui care este si conservator dar este si o mostra de bun simt si stil. De la tapiserie pana la butoanele/materialele de pe bord. Ce am vazut ieri in 116 ala mi s-a parut o bataie de joc fata de sigla bavareza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 20k E este ieftin pt un BMW si cumperi exact fix cat platesti adica o sigla si ceva masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles, si ifosele de rigoare intra in banii astia  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ifosele incep inca de la "pisicutele" 316 cu numere de bulgaria, nu trebuie neaparat sa dea 20 de mii de coco pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot ma uitam pe aici, mi-am adus aminte de un topic, legat de Mercedes, unde sigur ma veti recunoaste. Povestea s-a terminat destul de urat. Individu a inceput sa ma jigneasca, moderatorii nu au luat masuri, desi i-am atentionat pe toti in diferite moduri si am deschis un alt topic, cu balacareala si injuraturi si de toate. Intr-un final ne-am luat BAN 1 saptamana. Eu mi-am sters toate datele la care am avut acces si le-am cerut sa-mi inchida toata topicurile si am terminat-o cu forumul MB. Ideea este ca am fost un membru destul de activ si mi-am adus contributia pe forum, iar celalat individ, avea 50 de posturi si nici o idee despre masini. Oricum a iesit tiganie :Dhttp://www.clubmercedes.ro/un-seria-7-magnific-t10441.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-am certat cu ei dar am primit mesaje de incurajare pe privat de la oameni de bine. Insa moderatorul mi-a sters contul, tipul ala oricum e tzacanit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now