Midnight Caller

Din ciclul "Cat de bădăran poti fi" cu Volvo sau fara

708 posts in this topic

Normal ar fi ca toti, absolut toti, sa respectam legile nescrise ale bunului simt,

facand abstractie de starea in care ne aflam; in cele din urma bunul simt ne

va salva din marasmul actual ... e o copilarie ce a facut Andu, o bravada inutila,

dar totusi cred ca prea se dau toti la el, nu merita asta din partea noastra; eu

chiar cred ca Andu regreta sincer fapta, e un baiat prea simpatic si inteligent ...

si mai e o vorba : " sa arunce cu piatra .... " .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet pentru a nu stiu cata oara. Ceea ce a facut Andu nu este normal, insa nici faptul cum a fost si este criticat. Si noi suntem astia moralisti care-l tragem de urechi. "Noi" cei care ne laudam cu viteze de peste 260 km/h, noi cei care mergem fara asigurari, noi cei care facem curse prin oras, noi cei care ne cipuim masinile (pana la 300 HP) ca sa mergem normal si regulamentar, fara sa sfidam pe nimeni, noi cei care facem multe altele.

Asta incercam sa spun, ca noi nu avem cum sa schimbam societatea asta, pentru ca noi facem lucruri care o degenereaza si nu le vedem, insa le vedem pe ale celorlalti

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Romanii sunt buni la vorbe, la infierat proletar, la fapte mai putin spre deloc."

hai la o intilnire cu mai multi din forum , care vor vrea, sa discutam lucrul asta. nu vom vorbi despre andu, vom vorbi despre ce se intimpla.

sa fim barbati. nu ne invinetim, nu ne certam, discutam cu bun simt. eu, de exemplu, nu sint de acord cu ceea ce spui, insa pot gresi : poate ai tu dretptate.

hai sa aducem argumente, la un pahar de vorba, si sa ne convingem ca , de fapt, toti vrem acelasi lucru....

ai dreptate , asa e : eu incalc legea. hai sa discutam !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca o piscatura amicala ("ridendo castigat mores") a generat si degenerat in atitudini extremist-violente, daca asa considera unii ca poti indrepta oameni si stalpi. E un sport national "datul cu parerea" pe propriile ipoteze, mai ales cand nu stii detaliile.

Nu am sustinut ca e frumos ce a facut, il cunosc putin dar nu-i sunt vreun prieten apropiat, nici n-am avut vreo contributie, nici la filmat cum au inteles unii.. Asa cum voi scuipati acum pe el, asa ar fi putut sa faca el acelasi lucru cu mine.. dar n-a facut-o si asta il aduce cu un pas mai sus.

Asa ca:

Hai dragi inchizitori, lasati-o mai usor cu infieratul, nu mai faceti pe lupii moralisti cand va deranjeaza golania dar considerati normala smecheria sau va definiti singuri normalitatea voastra raportata numai la ceva intereseaza pe voi.

PS: acum am observat ca Andu a devenit subiectul principal al acestui topic, nu stiu cine si-a arogat drepul de a face un topic de sine statator(sau split), e adevarat ca lui Andu ii place sa fie putin teribilist dar nu cred ca merita asa ceva.. o sa creasca el mare.. daca chiar doreati sa remediati ceva ii faceam toti cadou o bara in forma de N , ca semnele sa ramana fix la locul lor.

O noapte buna tuturor!(se spune ca este un sfetnic bun)

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Romanii sunt buni la vorbe, la infierat proletar, la fapte mai putin spre deloc."

hai la o intilnire cu mai multi din forum , care vor vrea, sa discutam lucrul asta. nu vom vorbi despre andu, vom vorbi despre ce se intimpla.

sa fim barbati. nu ne invinetim, nu ne certam, discutam cu bun simt. eu, de exemplu, nu sint de acord cu ceea ce spui, insa pot gresi : poate ai tu dretptate.

hai sa aducem argumente, la un pahar de vorba, si sa ne convingem ca , de fapt, toti vrem acelasi lucru....

ai dreptate , asa e : eu incalc legea. hai sa discutam !

vino si tu, andreos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

draga iulirx : societatea se poate schimba numai daca cei care o conduc vor asta;

altfel, piipalii nu fac si nu vor face altceva, decat ceeace vad ca fac cei de sus; o

reformare nu e posibila si nu s-a intamplat nicaieri in lume, fara a fi impusa de cei

ce au puterea sa faca asta, am mai scris ... romanii nu sunt mai rai, mai corupti

sau mai prosti ca alte popoare ... atunci cand legile se vor aplica in mod egal pentru

toti, vom avea frica sa le incalcam ... bata legii lipseste in tara asta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nou buna crestere se numeste reformare? Buna crestere nu vine de la guvern, vine de la parinti. "Piipalii" nu fac si nu vor face altceva decat ceea ce vad ACASA !!! Si iti si argumentez... cu aceiasi conducere si aceleasi legi, cu lipsa batei de care vorbesti, avem totusi oameni cu pareri diferite. De aceiasi "reforma" am beneficiat cu totii, cu toate astea sunt oameni care descalifica gestul lui Andu si altii care il iau in brate.

Oare ce ne face sa fim diferiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa lasam topicul asa cum "a cazut". Chiar sa fie un exemplu de "off topic" pozitiv. De multe ori iese ceva bun de unde nu te astepti. Si sa discutam mai mult despre fapte si nu despre persoane.

Nu vedeti ca subiectele astea chiar au priza la membri ? De ce ? Pentru ca sunt de actualitate, pentru ca ne dau ocazia sa ne dezvaluim adevarata fire, sa ne cunoastem unul pe altul mai bine.

Nu demult, Mihai punea problema daca vrem sa fim forum de socializare sau tehnic... Eu cred ca merg foarte bine amandoua impreuna. Si de unde stim noi, ca poate, peste 5 ani sa spunem, acest forum nu va deveni unul dintre cele mai interesante site-uri de socializare ? Nu ar fi pacat sa ne limitam la bucsi si bujii , la braduti de interior si prezoane ?

Hai sa mergem mai departe, sa scrutam mai adanc nu doar in motoarele masinilor noastre pe care le pretuim atat de mult, dar si in adancul sufletelor noastre, sa ne slefuim constiinta, sa traim in armonie cu societatea ! Hai sa fim si Oameni, nu doar buni mecanici auto !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Imi pare rau, pentru ca topicul in care am postat era legat de Volvo nu de Andu. Ce s-a vrut a fi un bobarnac s-a transformat intr-o colectie de suturi.. cu ce rezultate? "in cazul asta o sa trag chiulul de la Polivalenta si de la Penny"

Insa una e sa faci o aluzie, sa-i bati prieteneste obrazul cuiva si alta e sa-i lipesti o eticheta pe frunte.. chiar titlul topicului din start e insultator.. ce sa mai raspunda?..

Auu... mai uşor cu atacul la persoană, te rog!

forum de socializare sau tehnic... Eu cred ca merg foarte bine amandoua impreuna.

noroc ca forumul are o zestre buna, ca altfel abia se misca la capitolul tehnic sau socializare, dar in schimb e turbo la dat unii-n altii.. :( dar asta e deja alta discutie.

Eu ma opresc aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i plang de mila, nici pentru ca platit o "amenda" de 3000euro ca a fortat cutia de viteze ca sa impinga in stalp :laughing7:, trebuie sa-si asume raspunderea asupra faptelor lui, e un echilibru in toate pe lumea asta.

Hai ca m-ai distrat cu neparticiparea la intalnirile care nici n-au loc la tine in oras!.. :):D

In rest, nu cunosc, n-am urmarit, nu comentez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incetam cu offtopic-ul sau incetam definitiv cu topicul asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propun să aşteptăm răspunsul domnului Andu.

Ce raspuns astepti? Si de ce ti-ar da tie, sau noua vreo explicatie? Eu tot nu inteleg, ce tot o dam in barci cu subiectul asta? Andu a strambat un stalp, un semn de circulatie, sau ce o fi fost ala. Poate ca si eu as fi facut la fel in locul lui. Voi sunteti cei mai corecti oameni si participanti la trafic? Voi ca aveti Volvo si vedeti doar ce fac altii?

Nu mi-a raspuns nimeni pana acum, dintre cei care au prins peste 220 km/h pe "circuit". Care e un pericol social, Andu care darama un semn de circulatie, sau ala care merge cu 260 km/h, cu cauciucurile opinci si cu indice de viteza T, care rezista pana la 190 km/h?

Aaaaa....ala care merge cu 260 e pilot, e smecher, e barosan, are cu ce...asta care indoie un fier e un tampit.

Ascultati-va ce spuneti si uitati-va in urma, de cate ori trebuia sa va autoincludeti in rubrica "cat de taran pot fi" si apoi sa acuzati pe altii si sa cereti explicatii.

EX: parcat pe trotuar, parcat pe coltul intersectiei, blocat pe altul, depasit coloana la semafor, triplare, trecut pe rosu, aruncat tigari sau gunoaie pe geam, bautura la volan, mers fara asigurare sau ITP, etc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

So .....cu alte cuvinte toti suntem tarani , ...cu volvo sau nu , .....atunci constat ca toti suntem offtopic deoarece nu am vazut nicaieri procente , cum ca ala sau celalalt ar fi cu atat la % mai taran decat celalalt ......nu ? parca asta'i titlul "cat de taran poti fi" si nu cine este si cine nu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DragosGD : "...cu aceiasi conducere si aceleasi legi, cu lipsa batei de care vorbesti, avem totusi oameni cu pareri diferite. De aceiasi "reforma" am beneficiat cu totii, cu toate astea sunt oameni care descalifica gestul lui Andu si altii care il iau in brate ... " pai tocmai - asta se intampla pentru ca nu am avut o "reforma" a societatii prin aplicarea legilor la fel pentru toti, de la opinca pina la vladica ... educatia de acasa , asta se vede in scoli, se duce de rapa cand toata societatea e corupta, de sus pana jos ...

inca o vorba : frica pazeste pepenii ... incearca sa intelegi ...

Edited by alexpopeystar68
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am tremurat de nervi cand am vazut ca ati dat split si ca eu as fi cel care a creat topicul 'Cat de taran pot fi'. Credeti ca daca conducem volvo ne face mai speciali? Asta vreti voi sa credeti!

alinbuga-'Draga Andu , poti stramba ...ce poti stramba , dar............................. sa sfidezi lumea.....E DERANJANT !'

Fiecare intelege ce vrea! Cred ca te sfidezi singur!

'E DERANJANT ca .......nu lasi pietonul sa mearga pe trotuar, singur lui loc pe unde se poate deplasa in siguranta ! Ce faci tu ? Il expui , il scoti pe strada cu copil, cu carucior, cu iubita, cu plase in maini , cu cadrul ce-l ajuta sa se deplaseze , cu carje , cu....... ! Este deranjanta parcarea ta pe coltul strazii si pentru ceilalti participanti la trafic (pune mana si gandeste...oare de ce ?!!!).'

Corectule, aici erai! Ce ne-am face fara spiritul tau civic!

'ESTI ....SFIDATOR ! si...pentru asta ...trebuie sa ma gandesc ce fac cu tine ! ce corectie sa iti aplic , caci ...daca nu stiai ...pot fi foarte violent !'

Te astept cu drag si spor! Spune-mi ziua, ora si locul!

''PS: Cand am postat parerea mea , nu am stiut ca e vorba de tine .''

Probabil erai sub influenta .....!

popicu-'Andu, mare pacat ca gandesti asa! Stau si ma intreb, daca aveai un Hummer, ce ai fi facut?'

Mai rau...faceam prapad!!!

'mai bine isi lua un Audi sau Mertan!'

Poate pe viitor o sa-mi iau un ML!

Bogdan G-'Miron, distrugerea se pedepseste conform codului penal art. 251, aliniat 1 cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda .'

Dar schimbatul pieselor cu altele de o calitate mai proasta?

parola-'Poate daca si-ar cere scuze fata de membrii forumului ar avea un pic de clementa din partea noastra'.

Pt ce Aline sa-mi cer scuze? Te-am pus eu sa te uiti? Hai ca ai fost tare!

alinbuga-'Reactia mea este normala, din punctul meu de vedere !

De ce ? Pentru ca traiesc in Romania , o tara in care societatea se degradeaza pe zi ce trece'. Uga Buga, daca nu-ti place traiul in Romania, muta-te in alta tara!

Ce fac pentru o societate NORMALA ?

Intervin ori de cate ori observ ceva aiurea , intervin pentru ca cel ce sfideaza Societatea Normala sa stie ca ceea ce a facut nu e normal , sa-l fac sa constientizeze ca daca toti am face ca el ...ar fi haos !

O fac in carciumi , atunci cand serviciile sunt jalnice (ospatarul sfidandu-ne),si...cel mai simplu, in cazul asta, este sa-i dai spaga 2 lei pentru o servire de 2 lei si sa-i atragi atentia ca suma primita este pe masura serviciilor prestate .

O fac pe strada cand un sofer arunca (de multe ori fara sa-si dea seama - caci... i-a intrat in reflex) chistocul sau cine stie ce ambalaj .

O fac chiar si cand un echipaj al politiei ocupa ,stationand fara motiv, prima banda .

O fac atunci cand CINEVA SFIDEAZA BUNUL SIMT !

O fac cand "smecheria " este inlocuita cu GOLANIA .

Propun sa te angajezi la Politia Comunitara! Sau mai bine, in emisiunea ta, decat sa vorbesti de mobila si zugraveli, poti dezbate acest subiect! Dar stai, cred ca acest topic are ratingul mai mare decat emisiunea ta ;D ;D ;D

Niciunul dintre cei avertizati nu a fost violent, nici macar verbal, caci....a inteles ca gestul/actiunea lui este deplasat/a .

Deplasat ti se pare tie :smile:

Andreos- Nu is suparat pe tine, pe bune! Eu is un tip cu simtul umorului, dar vad ca multor persoane de pe forum le lipseste total!

DragosGD-Buna crestere nu vine de la guvern, vine de la parinti.

Dragos, parintii mei au incercat sa ma educe cat au putut de bine, dar asta nu tine de educatie! M-ai dezamagit :(

HEIMÐALLR-Eu am dat "split" acestei părţi a subiectului'.

Cine sa aduca in discutie si sa faca acest split decat nimeni altul HEIMÐALLR?

'Aşteptăm răspunsul d-lui Gradu, pentru a ne forma o idee despre cât de tensionat (mai) este acest topic.'

Tu vel fi mai tensionat :smile:

'M-am tot ferit s-o spun, însă ţine cont că nu e nici prima lui confesiune (a se citi "defilare") a actelor antisociale şi ilegale'

Cred ca nu mai poti de ciuda!

'Exact aceaşi decizie am luat-o şi eu, în urma "biciurii publice": de a nu mai participa la întâlniri'

Doar nu crezi ca eu nu mai vin la intalniri din cauza comentariilor si a celor de pe forum?! Nu! Motivele mele de a lipsi de la intalniri tin de cu totul si cu totul de alte persoane care nu au nici o legatura cu volvo club!

Danyx-''So .....cu alte cuvinte toti suntem tarani , ...cu volvo sau nu''

Bine zis Dani, dar mai avem si scapari!

Pentru toti cei in care urla spiritul civic si ma critica: la noapte cand veti pune capul pe perna veti dormi cat ma linistit gandindu-va ca ati mai pus un golan la zid si veti fi multumiti ca ati mai adaugat inca o bila alba la drumul vostru catre rai !

ps:si daca nu s-a inteles de prima data...... fac ce vreau, dar stiu ce fac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru că văd că n-ai înţeles de ce am făcut acest split şi pentru a te convinge că greşeşti când crezi că am avut intenţii maliţioase, am pus încă o postare, a mea, astfel încât acest topic arată a topic iniţiat de mine. E bine, acuma?

Si crezi ca daca ai facut acest lucru te voi ierta? :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cafenea... ne-cafenea, taran ne-taran... sincer, eu nu as fi lasat astfel de postari explicite la adresa unui user de pe forum.

Ce e asta? Judecata publica? Cu ce drept?

Este atac la persoana toata ziua.

V-am mai recomandat de cateva ori sa faceti cate o cura de dezintoxicare pe un forum din afara, unde in off-topic maxim se injura dar nu isi fac niciodata asemenea ample caracterizari.

A judeca si a cataloga, din pacate sunt atu-uri forte ale natiunii de pe aceste meleaguri. Iar fatarnicia e o caracteristica si mai mare... Crezi ca daca pierzi controlul volanului si darami cateva semne, chiar si dintre cele mai banale, de semnalizare a marginii drumului, dupa care pleci mai departe (daca mai poti)... e ceva diferit fata de ceva facut voit? Paguba si efectele sunt aceleasi. Cine s-a atodenuntat vreodata ca distrus nu stiu ce chistoc de semn de circulatie?

Nu vreau sa deschid alte rani dar pe undeva, ideologia asta cu atitudinea model a volvist-ului, bate catre "spiritul volvo". Alta himera greu de prins.

Toate se intorc la aceeasi problema: nu suntem in stare sa oferim nucleul de respect "no matter what", peste a carei membrana nu se trece intr-o tara/spatiu civilizat.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unii de pe aici se ocupa cu "activitati independente", pentru care bineinteles emit intodeauna facturi si platesc impozite, au masini inmatriculate in Bulgaria, merg cu nu stiu ce viteza prin oras, in schimb se gasesc sa tina lectii de moralitate cu privire la strambarea unei tevi cu un bullbar. Daca din cauza tevii aleia ne dezintegram ca si societate/popor, e in regula, e usor de reparat raul.

P.S. Cand eram la liceu, am apasat butoanele de la un lift cu piciorul. Si acum imi fac mustrari de constiinta, de-aia au aparut gropile in asfalt.

P.P.S. In unii se trezeste spiritul civic/ Volvo de sarbatori sau doar la vizionarea unor probe video.

Edited by mironb
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, din raspunsurile tale se vede ca n-ai inteles nimic!

Miron, nici tu nu ai inteles despre ce este vorba, era faptul ca a distrus cu buna stiinta si in plus, a pozat ca o mare realizare, un semn care reprezinta intr-un fel sau altul (bun sau rau) o decizie a autoritatilor. Nu era vorba despre "strambarea unei tevi cu un bullbar", pe teava aceea era un semn de circulatie care-i ingradea lui o facilitate sau un moft. Daca gandesti asa, ar fi un haos total, fiecare ar face ce-l taie capul si am ajunge sa ne omoram intre noi aiurea.

Propun administratorilor sa inchida acest topic pentru ce deja devine un non-sens si o pierdere de vreme, cel putin pentru mine.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa te mai intrebi dupa aia de ce ai dungi pe masina (vorbesc la modul general). Ceea ce tu ai facut este o porcarie si merita critica. Ca nu esti dispus sa o accepti este alta discutie. Educatia nu se face numai la scoala...educatia se cladeste zi de zi. Si da! Pot sa arunc cu pietre pentru ca niciodata nu am blocat un trotuar, ma gandesc si la cei care merg pe jos dar nu pentru ca nu am bull-bar. Ma gandesc ca traiesc intr-o societate normala mental de care mai am nevoie. Daca toti s-ar caca pe reguli cum faci tu am putea sa stam si in secolul urmator tot in mizeria asta. Si ne mai intrebam de ce nu ne accepta lumea civilizata.....Nici macar nu reusim sa ne dam seama de ce!

Daca ai admite ca ai gresit lumea nu te-ar judeca asa de aspru. Topicul a explodat pentru ca esti un membru de-al nostru si nu e placut deloc cand cineva "apropiat" face tampenii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Daca ai admite ca ai gresit lumea nu te-ar judeca asa de aspru. Topicul a explodat pentru ca esti un membru de-al nostru si nu e placut deloc cand cineva "apropiat" face tampenii.

Budugan... ce spui tu, e ca in invataturile maiastrilor nostri preoti de invatatura bogumilistica, care iti traduc ei porunca "Nu judeca!" in "Nu judeca, ci mustra cu blandete."

Nu judeca, pentru ca asa vei fi judecat si tu, se traduce cuvant cu cuvant si atat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. Hai sa facem exact cum ne taie capul ca de aia e democratie. Scuze ca nu am inteles eu..Eventual sa incurajam si dreptul la "libera exprimare" de a demola semnele de circulatie. Pietonii da-i in masa sa-si cumpere masini!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista nimeni de pe acest forum care sa nu fi gresit intentionat, in diferite modalitati. nu exista nimeni in lume care sa nu fi gresit intentionat.

deci nu exista, dupa regula sa arunce cu piatra doar cine n-a gresit, nimeni care ar avea dreptul sa arunce cu piatra.

a nu judeca pentru ca si tu vei putea fi, la rindul tau, judecat duce, de asemenea, la liniste totala.

asta nu e morala, e lipsa oricarei morale. asta duce la lipsa oricarei reactii morale. E ABSURD !

o comunitate, asa cum sintem si noi aici pe forum, formata NUMAI din oameni care au gresit si care , cu siguranta, vor mai gresi are posibilitatea sa se imbunatateasca si prin a critica anumite fapte , atitudini, afirmatii ale membrilor constitutivi. a nega ,a descuraja, prin speculatii mai mult sau mai putin "adecvate", dreptul la a judeca , este o piedica in calea imbunatatirii acestei comunitati.

hai sa interactionam civilizat. si daca comunicarea parerilor noastre despre acest aspect se poate face fara rautate, atunci ar fi excelent.

trebuie sa fim constienti ca exista altii cu alte pareri, cu care noi nu sintem de acord, insa pe care NU TREBUIE sa-i jignim.

hai ca putem sa ne contrazicem si fara a fi rai....

( chiar eu spun lucrul asta, care am fost rau in anumite situatii.

spun asta pentru a preveni noi replici pe aceasta tema)

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"o comunitate, asa cum sintem si noi aici pe forum, formata NUMAI din oameni care au gresit si care , cu siguranta, vor mai gresi are posibilitatea sa se imbunatateasca si prin a critica anumite fapte , atitudini, afirmatii ale membrilor constitutivi. a nega ,a descuraja, prin speculatii mai mult sau mai putin "adecvate", dreptul la a judeca , este o piedica in calea imbunatatirii acestei comunitati."

Perfect de acord!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now