Roberto

Piese Volvo doar pentru forumisti

281 posts in this topic

Datorita faptului ca mai nou lucrez la un magazin de piese auto, acum, pe langa Ebay am posibilitatea sa procur absolut orice piesa auto, OEM sau pe producator ( Aftermarket ).

Oferta e doar pentru membrii clubului, membrii activi sa zic asa.

Trimit prin posta, fancurier ( depinde de piesa ), iar cu plata facem ca si cu Ebay prin banca inainte, de aceea membrii care ma cunosc si au incredere bine, ceilalti...nu ma complic. Prin ramburs nu trimit ca nu are rost, nu merita, comisioane mari, multe hartii de facut, etc.

Puteti posta aici cereri de preturi si raspund in fiecare zi cat de repede pot, in special intre orele 9 - 17.

Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, sa încep eu :

Sunt pe punctul sa-mi schimb distributia. Am 75.000 de km. si 7 ani vechime, asa ca nu vreau sa risc nimic.

Volvo S 40, an fabricatie 2003, 1,8 benzina.

Cod motor : B4184S2

Vreau un pret pentru toate piesele care-mi sunt necesare acestei operatii.

Trebuie sa fie OEM, ca sa pot schimba la reprezentanta.

Platesc prin banca, din contul firmei. Asadar, am nevoie de factura.

Mai vreau si un pret pentru toate lichidele ce se pot schimba : antigel, lichid de frâna, ulei pentru cutia de viteze. Mai putin ulei de motor, caci de abia l-am schimbat. Daca livrezi ulei de motor Castrol Edge 0W 30 for volvo cars, vreau si pentru el un pret, plus filtru ulei si ce-o mai trebui pentru schimb. Daca ai si baterii de acumulator, ma intereseaza Varta SILVER dynamic potrivita pentru masina mea.

Apoi, placute de frana potrivite modelului meu ( din pacate, nu stiu de care ar trebui ). Imi mai trebuie si un set de becuri de rezerva ( Philips, neaparat ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, sa încep eu :

Sunt pe punctul sa-mi schimb distributia. Am 75.000 de km. si 7 ani vechime, asa ca nu vreau sa risc nimic.

Volvo S 40, an fabricatie 2003, 1,8 benzina.

Cod motor : B4184S2

Vreau un pret pentru toate piesele care-mi sunt necesare acestei operatii.

Trebuie sa fie OEM, ca sa pot schimba la reprezentanta.

Platesc prin banca, din contul firmei. Asadar, am nevoie de factura.

Mai vreau si un pret pentru toate lichidele ce se pot schimba : antigel, lichid de frâna, ulei pentru cutia de viteze. Mai putin ulei de motor, caci de abia l-am schimbat. Daca livrezi ulei de motor Castrol Edge 0W 30 for volvo cars, vreau si pentru el un pret, plus filtru ulei si ce-o mai trebui pentru schimb. Daca ai si baterii de acumulator, ma intereseaza Varta SILVER dynamic potrivita pentru masina mea.

Apoi, placute de frana potrivite modelului meu ( din pacate, nu stiu de care ar trebui ). Imi mai trebuie si un set de becuri de rezerva ( Philips, neaparat ).

Maine ma ocup de tine !

Ce pot sa iti spun de pe acum :

- Nu cred ca te pot ajuta cu bateria ca nu merita la cat de grea e trimisa prin curier  :)).

- Uleiul ala urmeaza sa vad daca dau de el, vreau si eu dinacela  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

un pret pentru antigel original ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

un pret pentru antigel original ?...

Ai un cod cumva ? Iti pot spune doar maine sigur, acasa nu am access la toate programele furnizorilor sa vad unde e mai ieftin, iar acum laptopul e la incarcat si nu pot scoate codul OEM exact. Daca cumva e 9434699 atunci e exagerat de scump, tipic Volvo, probabil ajunge la 100 de RON per litru conform http://swedishautoparts.com/850/volvo-850-fluids.html'>http://swedishautoparts.com/850/volvo-850-fluids.html site a caror preturi sunt foarte apropiate de realitate, dar daca chiar vrei iti spun maine pret.

Folositi http://swedishautoparts.com pentru unele coduri de piese si preturi aproximative la piesele OEM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, cu 1 milion pe litru sa puna cei care indragesc cutiile...albastre. Multumesc pentru info.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

wow, cu 1 milion pe litru sa puna cei care indragesc cutiile...albastre. Multumesc pentru info.   :-*

=)), acuma si tu chiar antigel ti-ai gasit sa vrei OEM, e mai ieftin uleiul OEM servo, e cam 70 de lei litra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai imi pun un radiator nou si ma gindeam ca...merita si el sa bea ceva bun. Dar asa, isi va pune pofta-n cui  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata ala originalu'?

Sper sa nu se supere Roberto pe mine,dar as vrea sa stiu si eu..macar cum arata.

post-1795-12877889285323_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata ala originalu'?

Sper sa nu se supere Roberto pe mine,dar as vrea sa stiu si eu..macar cum arata.

Ala e cam 30 de ron, e antigel da, dar nu stiu pt ce modele merge. Ma uit maine in VIDA sa vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala e cam 30 de ron, e antigel da, dar nu stiu pt ce modele merge. Ma uit maine in VIDA sa vedem.

Pai nu e unu pentru toate ???,eu la v40 diesel de care imi trebuie?Acum am verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca G-05 trebuia sa fie la mine...

9434699 - Volvo Antifreeze phosphate free

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix vezi ca acel antigel 9434699 are 1 galon adica 3.8L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este 100 de lei 4 litrii :P

Matrixx daca nu iei oem pune cu incredere Glaceol de Dacia - Renault este cam same shit ... only the name it's different  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Florin, vad ca pe mine ai cam renuntat sa ma intrebi... nu stiu daca e ceva personal sau... :) Am in portbagaj un bidon de 4L care se dilueaza 1:1 cu apa distilata si care costa 120RON.

    Te servesc cu el Joi la intrunire daca vrei.

    O zi frumoasa sa ai !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, sa încep eu :

Sunt pe punctul sa-mi schimb distributia. Am 75.000 de km. si 7 ani vechime, asa ca nu vreau sa risc nimic.

Volvo S 40, an fabricatie 2003, 1,8 benzina.

Cod motor : B4184S2

Vreau un pret pentru toate piesele care-mi sunt necesare acestei operatii.

Trebuie sa fie OEM, ca sa pot schimba la reprezentanta.

Platesc prin banca, din contul firmei. Asadar, am nevoie de factura.

Mai vreau si un pret pentru toate lichidele ce se pot schimba : antigel, lichid de frâna, ulei pentru cutia de viteze. Mai putin ulei de motor, caci de abia l-am schimbat. Daca livrezi ulei de motor Castrol Edge 0W 30 for volvo cars, vreau si pentru el un pret, plus filtru ulei si ce-o mai trebui pentru schimb. Daca ai si baterii de acumulator, ma intereseaza Varta SILVER dynamic potrivita pentru masina mea.

Apoi, placute de frana potrivite modelului meu ( din pacate, nu stiu de care ar trebui ). Imi mai trebuie si un set de becuri de rezerva ( Philips, neaparat ).

In primul rand imi trebuie VIN-ul, sau daca stii cumva daca ai intinzator manual sau hidraulic, difera.

In principiu :

- Curea Volvo 274338 - 245 ron

- Rola ghidaj Volvo 8630590 - 285 ron

- Rola intinzatopare 30638277 - 330 ron

Aftermarket ( poate te razgandesti :) ) iti vine :

- Curea Conti - 98 ron

- Rola ghidaj INA  532 0317 10 - 175 ron

- Rola intinzatoare INA 531 0312 10 - 195 ron

Placute de frana ( si astea vrei OEM ? )

- TRW Fata GDB1313 - 180 ron

- TRW Spate GDB1314 - 150 ron

- ATE fata 13046028532 - 220 ron

- ATE spate 13046028312 - 180 ron

mai am si ferodo toata gama, daca vrei iti dau si la alea pret

Lichid de frana :

- Ate super blue racing 60 ron litrul

- Ferodo DOT4 - 25 ron litrul

Ulei cutie :

- OEM Volvo 1161745 - 110 ron bidonul

- Ulei cutie 75W80 ELF - 30 ron litrul

Antigel :

- K12+ Rosu - 15 lei litrul

- K12+ Albastru - 12 lei litrul

- Antigel original Volvo bidon 3.8 Litri 9434699 - 97 lei

Daca am omis ceva let me know !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Robert! Am si eu o intrebare pentru tine:

Un kit de ambreiaj pentru Volvo 850 T5-R  cod 271956  (OEM)

sau  pe SACHS  cod 3000 950 607 sau 3000 693 001.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Robert! Am si eu o intrebare pentru tine:

Un kit de ambreiaj pentru Volvo 850 T5-R  cod 271956  (OEM)

sau  pe SACHS  cod 3000 950 607 sau 3000 693 001.

Multumesc!

Vrei tot kit-ul sau vrei ceva anume ? Placa, discul, rulmentul ?

Maine iti spun !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei tot kit-ul sau vrei ceva anume ? Placa, discul, rulmentul ?

Maine iti spun !

Deci 271956 nu stiu exact ce contine, nu gasesc, o fi cu tot cu rulment, o fi fara, am cautat si in vadis si nu imi da nimic despre el.

3000 950 607 e fara rulment, doar placa si disc

3000 693 001 e cu rulment cu tot

Echivalent la Volvo 271956 mai este pe LUK, kit complet cod 624 2069 00

Mai exact ce anume ai dori ? Vrei sa schimbi tot kit-ul sau vrei doar placa/disc/rulment ? Ca se poate si separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placa si disc. Daca se poate fara rulment.

Din calculele mele cel mai ieftin iesi la 1195 de lei ala originalu' cod 271956. Ala contine cred placa de presiune si disc, fara rulment.

Am sa mai caut dar nu imi iese pret cu mult prea bun daca iei placa si disc separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kit-ul ,ii mai ieftin intotdeauna (dincolo nu se complica cu disc separat )cred ca-i asta ii cauza

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.