betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

Am auzit de un nou proiect de lege cu care sunt 100% deacord: sa fie obligatorii anvelopele de iarna in sezonul rece. Mie mi se pare o idee absolut geniala. Pana la urma sa umbli cu anvelope de vara pe zapada/ polei e ca si cum ai avea franele si directia defecte. Si nici nu mi-ar conveni sa raman pe undeva pentru un sofer responsabil nu poate sa urce vreo panta. Voi ce spuneti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fără discuÅ£ie!

AÅŸ merge ÅŸi eu mai liniÅŸtit că nu mă pupă pe portbagaj ăla din spate, cu cauciucuri de vară...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord in totalitate, acuma e o alta discutie cine poate permite 4 cauciucuri noi dintrodata, dar nu e idee rea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Moldova de anu asta intra in vugoare 01.12 - 31.03 obligatoriu cauciuc de iarna. In pplus majoritatea asiguratorilor refuza daca accidentul sa produs iarna, sau daca era zapada si era cu cauciucuri necorespunzatoare, desigur daca accidentul e legat de aderenta masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In pplus majoritatea asiguratorilor refuza daca accidentul sa produs iarna, sau daca era zapada si era cu cauciucuri necorespunzatoare, desigur daca accidentul e legat de aderenta masinii.

Interesant motiv de a refuza despagubirea,totusi ma gandesc ca in judecarea cazurilor intervine factorul subiectiv...Cine stabileste ca accidentul s-a produs din cauza faptului ca anvelopa nu corespunde?Aici e vorba de expertize tehnice etc etc.Totusi,e bine de stiut faptul ca exista obligativitati de genul asta.Eu am un prieten cu seria 3 care decat sa-si ia cauciucuri de iarna prefera sa ma sune pe mine sa-l duc la munca:).Asta a fost motiv de mistouri toata iarna.Revenind la subiect este absolut ok ceea ce s-a propus(lucru dealtfel impamantenit de ani buni pe la vecinii mai...dezvoltati in gandire,ca sa zic asa:)Pe langa pericolul real reprezentat de cei care refuza cu incapatanare sa-si echipeze masinile corespunzator iarna si apoi devin sanii cu zurgalai,eu unul sunt satul de impins la vecinii care uita ca a venit iarna(nu neaparat ca as fi un bun samaritean,dar ca sa ies eu din parcare trebuie sa iasa ei ;D).Deci, o initiativa laudabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc persoane care au trecut N' ierni cu cauciucuri de vara fara probleme .... Deci se poate .. sofer sa fii .. Nu incurajez asa ceva dar nu toata lumea are bani de cauciucuri de iarna  . Eu unul cu siguranta am sa port iarna cauciucuri adegvate .. cel mai multumit am fost de cauciucurile reesapate(agricole). Cand ai de mers pe zapada mare alea-s "da best'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe vremea lui Ceasca nici nu cred ca existau cauciucuri de iarna pentru Dacii. Daca mergi precaut, ai franele reglate egal si nu bruschezi acceleratia, ai toate sansele sa iesi cu bine din iarna. Altfel nu te salveaza nici mama cauciucului de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine nu are bani de cauciucuri sa stea cu masina in parcare sau sa si-o vanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine nu are bani de cauciucuri sa stea cu masina in parcare sau sa si-o vanda.

Mda...doar ca masina s-a inventat nu numai pt bogati, si clasa medie tre' sa-l foloseasca, doar ca nu-si permit 4 "miselinuri" nu inseamna ca trebuie sa-si vanda masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

desigur inainte nici nu existau cauciucuri de iarna. dar daca tot suntem in secolul evolutiei stiintifice, cred ca trebuie sa implimentam cate un pic tot ceea cee nou si bun. interesanta e situtia in sua, acolo toti merg pe un fel de all season, totusi nus cine stie ce iarna, dar oricum mai bune ca alea doar pentru vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe vremea lui Ceasca nici nu cred ca existau cauciucuri de iarna pentru Dacii. Daca mergi precaut, ai franele reglate egal si nu bruschezi acceleratia, ai toate sansele sa iesi cu bine din iarna. Altfel nu te salveaza nici mama cauciucului de iarna.

Numai că, pe vremea aia, era închisă circulaÅ£ia în timpul iernii.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum nu e? Ia sa dam un rewind de iarna trecuta, a nins vreo 5-6 ore prin sud si gata Siberia. Ziceai ca Romania e dupa Cercul Polar, nu in sudul Carpatilor. Eu am cauciucuri de iarna, da' pot sa-i amendez si eu pe inaptii de la drumuri daca iar ii ia iarna prin surprindere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

indata o sa ne oblige sa circulam numai cu tractoarele iarna ca sa nu mai dezapezeasca ei . e mai simplu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cauciucuri de iarna, da' pot sa-i amendez si eu pe inaptii de la drumuri daca iar ii ia iarna prin surprindere?

Eu zic sa pregatesti deja carnetul cu amenzi ca problema nu se pune daca ii ia iarna prin surprindere,problema e care din ei se va lamenta mai tare!!!!:)deja pot sa reproduc frazele tip folosite..Daca te bazezi pe drumari ca sa treci iarna cu bine...e ca si cum ai crede in Mos Craciun:).In orase se circula cat de cat,dar cand ai iesit(cel putin pe la noi prin Dobrogea)esti on your own:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte buna initiativa - eu ma si mir cit de anormali am ajuns sa fim daca asemenea initiativa poate gasi raspunsuri de NU...

Iarna te echipezi cit de bine poti. Punct. Nu ai bani, stai la caldura (daca o ai si pe-aia), te uiti la stiri sau mergi cu mijloacele publice in comun.

Iar cu idiotii de la Drumuri care nu-si fac bine treaba nu va mai bateti capul: nu va fi nici o iarna in care sa-si faca treaba. In aceasta tara uitata de bun-simt drumurile vor fi VARZA in fiecare iarna, cu toate belelele care rezulta de aici. Or sa faca putina "lumina" pe marile artere (adica or sa ingroape in munti de zapada autoturismele de pe margine, iar cei ingropati (sau din spatele blocurilor) vor arunca inapoi pe carosabil acei munti - care iarna trecuta au stat pina s-au topit singuri, nu i-a ridicat nimeni. In tara, pe DN-uri va fi la fel de grav ca in oricare an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara oraselor vorbesc, mai ales daca te prinde viscolul pe camp esti condamnat, cu cauciucuri de iarna sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cine nu are bani de cauciucuri sa stea cu masina in parcare sau sa si-o vanda." CORECT

Cauciucurile intra in costurile de intretinere ale masinii. N-ai bani de cauciucuri, tii masina in garaj iarna. Ca unii sunt soferi si merg cu orice fel de cauciucuri nu e un argument impotriva acestei legi. Asa si eu consider ca am masina si ca nu e normal sa am aceleasi limite de viteza ca si un logan de ex.

PS: exista Sava, Ling Long etc. Lumea cauciucurilor nu se termina la Michelin si Dunlop  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca te prind viscolul pe cimp mai bine ai benzina in rezervor muuuulta,  decit cauciucuri  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu ma intelegeti gresit, si eu sunt pentru cauciucuri de iarna si pe Tico.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia au cauciucuri cu tinte (studded)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...doar ca masina s-a inventat nu numai pt bogati, si clasa medie tre' sa-l foloseasca, doar ca nu-si permit 4 "miselinuri" nu inseamna ca trebuie sa-si vanda masina.

Aici este vorba de siguranta ta si a altora din trafic. Si nu exista doar michelin ca si cauciucuri, mai sunt si altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx: Tocmai ca specifica povestitorul ca sunt "STUDLESS Winter Tires". Nema cuie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident ca nu sunt de acord.

Am de 3 ani cauciucurile pe ea si mai merg si iarna asta lejer. Mixte.

Cu cauciucuri de vara, tot ma opresc mai repede decat jumatate din masinile de pe strada.

Consider ca in primul rand trebuie sa fi sofer bun, apoi sa ai masina adecvata(frane bune, ABS) si un ultimul rand cauciucuri.

Loganul e pistol cu apa la frane in comparatie cu batranica mea. 70% din Loganuri nu au ABS iar cele care au, ABS-ul e o gluma instalata la sistemul de franare. Deci inainte sa intre iarna sa-si duca toti masinile la remat si sa-si ia Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now