betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

Evident ca nu sunt de acord.

Consider ca in primul rand trebuie sa fi sofer bun, apoi sa ai masina adecvata(frane bune, ABS) si un ultimul rand cauciucuri.

Ce spui tu e ceva de genul " daca n-ai experienta, ce cauti cu masina pe sosele?"...Deci, cei care nu se simt soferi buni, degeaba investesc in cauciucuri bune...you are doomed!

By the way, sunt convinsa ca un sofer bun e in  stare sa tina si loganul pe sosele, chiar si in conditii de iarna(avand cauciucuri de iarna, evident)...sau nu'i asa? Au si cauciucurile de iarna rolul lor,pana la urma..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, esti prea tanar si prea optimist, fara suparare.  :D Am tras personal asta-iarna din sant un Touareg cu cauciucuri de vara pe 19''. Eu cu un amarat de Vitara, dar cu cauciucuri de iarna. Poti sa fi si Mika Hakkinen, daca mergi cu slick-uri pe gheata nu te ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iarna trecuta am urcat la Ranca , prima data cu cele de vara, apoi cu cele de iarna. acum n-as mai avea curaj sa merg iarna ( zapada, gheata, mazga etc ...  ) fara cauciucuri de iarna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania, nici o obligativitate nu imi pare normala, oricat de logica mi-ar parea.

...Nu primesti nimic in schimb. Doar ti se ia... bani, taxe, rovignete, asigurari, taxe de poluare, taxe de autostrada, obligatii. Doar mai rasare cate un "palat", ici-colo.

In alta ordine de idei, sunt curios de ce nimeni nu a deschis un topic: "Va pare normal sa coste ~dublu acelasi produs pe asigurare Rca/Casco, decat daca ceri o cotatie pe persoana fizica?"

...Tot noi le platim, pin costul RCA/Casco dar nu suntem capabili sa vedem mai departe de gardul nostru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, esti prea tanar si prea optimist, fara suparare.  :D Am tras personal asta-iarna din sant un Touareg cu cauciucuri de vara pe 19''. Eu cu un amarat de Vitara, dar cu cauciucuri de iarna. Poti sa fi si Mika Hakkinen, daca mergi cu slick-uri pe gheata nu te ajuta.

L-ai tras ca soferul a fost "bun".

De cum am plecat cu masina de pe loc, stiu sa-mi adaptez stilul de condus la cum e soseaua. E ceva in sange... daca vad ca imi intra ABS-ul la fiecare frana stiu clar sa nu depasesc 50 km/h si sa pastrez distanta fata de masina din fata.

Sunt tanar, sunt optimist, sunt prea plin de mine, sunt si sarac. Anul asta nu vede cauciucuri, poate la anul, unele la mana a 2-a. Asta... daca nu o radiez.

Ce spui tu e ceva de genul " daca n-ai experienta, ce cauti cu masina pe sosele?"...Deci, cei care nu se simt soferi buni, degeaba investesc in cauciucuri bune...you are doomed!

By the way, sunt convinsa ca un sofer bun e in  stare sa tina si loganul pe sosele, chiar si in conditii de iarna(avand cauciucuri de iarna, evident)...sau nu'i asa? Au si cauciucurile de iarna rolul lor,pana la urma..

Cauciucurile de iarna au rolul lor, evident. Doar nu le faceau la misto. Dar NU sunt ceva necesar pentru a putea conduce iarna. In schimb experienta la volan si mai ales abilitatile necesare sunt de nelipsit.

Nu stiu cati s-ar descurca daca ar vedea ca ii depaseste portbagajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adriann, daca tu crezi ca esti un sofer bun si ai ceva in singe, felicitari.

Impunerea asta a cauciucurilor de iarna incearca sa mai domoleasca cirezile de zmei care blocheaza/fac accidente/omoara pe altii pentru ca pleaca prin traficul iernii cu cauciucuri de vara. Si vedem zilnic ca tara e plina de acesti zmei ai soselelor...

Tu nu-ti poti permite aceste cauciucuri...asta e alta problema, trista de altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau,`paianjene` ca nu iti permiti gumari de iarna....

dar sa stii ca obligativitatea purtarii lor in sezonul rece e o treaba buna, avand in vedere traficul si conditiile meteo tot mai proaste in fiecare an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu initiativa, desi e inca in faza de proiect si se refera deocamdata doar la transportatorii de marfa si de persoane:

http://www.romanialibera.ro/actualitate/fapt-divers/primesti-amenda-daca-nu-ai-cauciucuri-de-iarna-la-masina-203020.html

In plus, cel putin teoretic, se poate obtine si reducere la asigurarea Casco daca masina este echipata cu cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e ca eu stiu ce fac si nu ma obliga statul cu ce sa ma incalt.

Si as putea sa rup din alta parte sa iau gume, dar daca nu e nevoie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am descurcat onorabil cu xc70ul si anvelope de vara, mult mai bine decat cu V70ul cu Nokiane WR, de fapt ca sa fiu explicit pot spune ca V70ul a ramas in fata portii blocat in zapada cand ieseam din curte, iar cu XC70ul am ramas intr-un "flintic" de zapada(dupa cum zic prietenii)  la Polivalenta ;D

Anul asta o sa iau totusi niste Nokiane pt XC70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi bine sa faca obligatoriu anvelope de iarna .... mai taie un pic elanu la cei ca se cred zmei .... nu mai departe de anu trecut intr o intalinire cu cei din ct asta iarna din 6 - 7 masini doar 3 am avut anvelope de iarna si diferenta a fost ca noi puteam rula cu 70 - 80 km si ceilalti deabia mergeau cu 40 km ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

... cu V70ul cu Nokiane WR, de fapt ca sa fiu explicit pot spune ca V70ul a ramas in fata portii blocat in zapada... ;D

- Pot să garantez că n-ai dezactivat DSTC-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"noi puteam rula cu 70 - 80 km si ceilalti deabia mergeau cu 40 km .... "

Eu si Tommy mergeam cu 160-180 in timp ce unii mergeau cu 70-80  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

matrix , io incercam sa nu i pierd nici pe ei in caz de probleme  ;).....pe autostrada ai vazut ca m am dus dupa tommy ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine bine. Hai sa revenim la...cauciucurile astea de iarna si la cei care spun NU, ne descurcam si fara ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe aceeasi logica ar putea da o lege ca pe timp de iarna femeile sa nu conduca ( oricum conduc prost si pe asfalt uscat , nu toate , dar majoritatea , cele care intr-adevar au soferia in singe le numeri pe degete ) . Daca tot voi fi obligat sa iau cauciucuri speciale de iarna atunci ar trebui ca si producatorii sa fie obligati sa nu mai fabrice cauciucuri all season . Pentru cei care au zis ca daca  nu ai bani de cauciucuri mergi cu transportul in comun - chiar daca conduceti un S asta inseamna ca aveti dreptul sa aruncati cu piatra ? De obicei nu comentez subiecte cu potential de scandal dar asta cu  "stai cu masina in garaj daca nu ai cauciucuri de iarna" chiar m-a "gidilat" neplacut . Nici macar un cauciuc de iarna combinat cu nu stiu ce sisteme nu te v-a opri sa intri in ala din fata ta daca piesa dintre volan si scaun nu are pic de habar de condus si se bazeaza doar pe susmentionatele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adriann, cand o sa ai multe sute de mii in spate, atunci poti spune cu adevarat ca esti mai stapan pe masina, dar nu in totalitate. Esti (prea) tanar, (prea) optimist, (prea) plin de tine, trebuie sa ai rabdare la partea cu "sunt sarac", nu poti sa le ai pe toate odata, ve veni si vremea cand o sa ai mai multe. Asculta-ma ca nu spun prostii, deocamdata esti la varsta in care hormonii aleraga priin vene iar inconstienta specifica varstei este maxima.

Cauciucurile de iarna ar trebui sa fie un "must" si la noi ca si in alte tari. Nu-ti permiti cauciucuri de iarna, asta este, iei metroul, trenul, etc, dar nu pui viata celorlalti in pericol (daca de a ta nu-ti pasa).

PS. Sa stii ca si la 50km/h poti sa nu mai controlezi masina deloc, oricat talent ai crede ca ai.    

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nelu am dezactivat/activat STCul de m-am saturat, pur si simplu cum am ajuns cu rotile la bordura (care este oricum la nivel cu asfaltul fiind iesire de curte) a inceput sa patineze, pana nu am dat toata zapada pana la asfalt nu am putut sa bag masina inapoi in curte.

Un awd se descurca exceptional chiar si cu anvelope de vara DAR nu poate frana in siguranta si la curbe poate iesii usor in decor .

De asta vreau neaparat sa iau un set de anvelope si pt XC70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decizie inteleapta vecine!

Stii cum se spune" Iarna-i grea, omatu-i mare... Semne bune anul are!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe undeva pot sa-i inteleg pe cei ce se impotrivesc acestei masuri si care nu vad rostul anvelopelor de iarna. Pana in 2004 si eu credeam ca anvelopele de iarna sunt "mofturi", ca e suficient sa fii atent si gata, trece iarna. Mai puneam lanturile cand aveam de urcat si drumarii erau "surprinsi"...

Iarna 2004-2005 a fost pentru mine momentul in care am realizat ce diferenta enorma de comportament pe zapada are o masina echipata cu anvelope de iarna. Si de atunci le folosesc cu sfintenie.

Asa ca da, sunt de acord cu obligativitatea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 "prezervative" de iarna 195/65/15 care fac fata unei ierni ( sa zicem dimensiunea cea mai comuna) sunt maxim 250 ron second hand. Cat timp pe zapada nu mergi cu 150 ca sa iei varfuri de gama, nu vad care e cheltuiala asa exorbitanta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe aceeasi logica ar putea da o lege ca pe timp de iarna femeile sa nu conduca ( oricum conduc prost si pe asfalt uscat , nu toate , dar majoritatea , cele care intr-adevar au soferia in singe le numeri pe degete ) . Daca tot voi fi obligat sa iau cauciucuri speciale de iarna atunci ar trebui ca si producatorii sa fie obligati sa nu mai fabriece cauciucuri all season . Pentru cei care au zis ca daca  nu ai bani de cauciucuri mergi cu transportul in comun - chiar daca conduceti un S asta inseamna ca aveti dreptul sa aruncati cu piatra ? De obicei nu comentez subiecte cu potential de scandal dar asta cu  "stai cu masina in garaj daca nu ai cauciucuri de iarna" chiar m-a "gidilat" neplacut . Nici macar un cauciuc de iarna combinat cu nu stiu ce sisteme nu te v-a opri sa intri in ala din fata ta daca piesa dintre volan si scaun nu are pic de habar de condus si se bazeaza doar pe susmentionatele .

Logica este ca un sofer X a carui masina este echipata iarna cu caucicuri de iarna este expus la mai putine pericole decat daca ar avea cauciucuri de vara in aceleasi conditii. Extrapoland la toti soferii aceasta inseamna un risc mai scazut de producere a accidentelor. A avea masina si a spune nu am bani de cauciucuri este ca si cum ti-ai lua telefon mobil si ai da doar beep-uri fiindca nu ai bani sa iti pui credit. Nu arunca nimeni cu piatra , nu are importanta ce masini avem S,V,M,C etc. mai important este sa avem masini care sa ni le permitem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca acest film spune tot, temperatura era la limita îngheÈ›ului, deci nu era gheata pe jos si totuÈ™i maÈ™ina a derapat, contează mult anvelopele.

Vorba lui Dexter pana și unele SH dar de iarna sunt mai bune decât unele de vara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now