betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

daca tot faceti atita caz de cauciucurile de iarna - care sint necesare, fara discutie - de ce nu faceti caz de situatia dezastruasa a intretinnerii drumurilor pe timp de iarna, care duce la mai multe accidente decit nefolosirea cauciucurilor de iarna.

si mai si platim toti acest serviciu. iarna n-ar trebui sa avem drumuri acoperite cu zapada decit in cazul ninsorilor abundente.

asa e legea. dar voi vreti cauciucuri de iarna. normal, asta nu-i costa nimic pe guvernanti, chiar unii dintre ei vor importa masiv cauciucuri de iarna.

d-aia romania nu e elvetia: pentru ca nu vedem ce e mai important.

si uite-asa , IAR, ati fost manipulati de "creatorii de opinie". e adevarat ca v-ati cistigat libertatea de a le da lor dreptate ? sau libertatea de a judeca fara prejudecati ?

ma doare cind va vad ciugulindu-le din palma.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia sa zica cineva din germania ca trebuie caucicuri de iarna mai performante, sa vezi ce fac nemtii : asa? ia puneti voi mina si faceti in asa fel incit sa NU mai trebuiasca asa ceva !

voi nu intelegeti ceva simplu : EI trebuie sa ne faca sa ne fie bine, NU noi sa-i facem sa se simta bine !

am ajuns sa blamam saracia NOASTRA, indusa de EI, facindu-le in acelasi timp 3 servicii :

1. nu ne sezizam la nerespectarea legii intretinerii drumurilor

2. le facem cadou amenzile viitoare

3. ii ajutam sa-si mai faca o vila, doua din profitul pe vinzarea cauciucurilor de iarna.

daca voi, astia cu volvo, mai destepti, nu va prindeti de smecheriile lor, atunci cine credeti ca va intelege ? si io am volvo.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, si cam ce s-ar putea face? O punem de-o greva fiscala? Eu tot am zis ca nu pot astia sa faca 10 milioane de executari silite, dar nu ma asculta nimeni. ::) O sa puna taxa pe autostrazi si tot romanu' cu treaba la Bucuresti sau pe litoral o s-o plateasca cu ochii inchisi. La fel si eu, cum platesc rovignieta aia de 10 ani fara sa primesc nimic in schimb, accizele la pompa si taxe de pod, o sa-mi iau si cauciucuri de iarna, doar ca sa nu ma mai opreasca vreun prost de la ARR si sa-mi cante de-alea cum pun eu in pericol siguranta traficului. Asta e, Miorita ne reprezinta, astia ne dau cu paru-n' cap si noi ii asteptam cu cantece si voie buna. La noi nu exista spirit civic, in sensul de a ne lupta pentru drepturile noastre, ci doar interese de moment. Interesul de moment actual este la majoritatea "sa trec si de iarna asta". Interesul astora de-au facut legea nu e sa nu mai ramana retardatii cu beemveuri pisicuta inzapeziti pe camp, este sa se vanda cauciucuri de iarnaAu reusit sa gaseasca ambalajul asta cu "toate tarile europene face asa".

Asta-iarna am tras de masina politiei la Ranca, era "echipata" cu niste semi slick-uri Debica de toata frumusetea. Si ce daca, trecem noi si de iarna asta, sanatosi sa fim. Iarna urmatoare probabil o sa urmeze obligativitatea racletelor de curatat parbrizul cu maner mov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna urmatoare probabil o sa urmeze obligativitatea racletelor de curatat parbrizul cu maner mov.

:lol: Tare asta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea in sine e foarte buna. Motivul pentru care au creat-o e cu totul alta poveste. Chiar daca ar fi drumurile curatate tot sunt mult mai bune anvelopele de iarna. Pe mine personal m-ar ajuta legea asta. Bineinteles ca mi-ar conveni sa fie drumurile curatate, sa nu mai aiba gropi si in primul rand sa fie autostrazi. Dar pentru ca nu sunt nu inseamna ca resping orice lege, chiar daca e foarte buna. Lucrurile put rau in tara asta pe toate planurile, dar exista totusi lucruri care-mi plac, incluzand legea asta.

PS1: in semn de protest n-am mai cumparat rovinieta de vreo 2 ani, motivele sunt evidente. Anvelopele le cumpar pt siguranta si confortul meu.

PS2: nu are nicio relevanta ca avem volvo. Asta nu inseamna sa suntem mai destepti. Am vazut o gramada de exemplare la volanul volvourilor care n-ar fi facut de rusine nici cel mai scump BMW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa fie iarna si fara pic de zapada. Sub 0C cauciucul de vara se comporta aproape ca o anvelopa de plastic. Si chiar daca faptul ca iti va intra ABS-ul la orice frana si vei lovi inevitabil cate o balustrada sau o bordura nu o sa te deranjeze, in mod sigur nu or sa iti convina crapaturile care vor aparea pe cauciucurile tale de vara dragi... Si vei fi nevoit sa le schimbi. Sau nu, ca probabil si aia care vand anvelope de vara tot ai lor sunt.. :D

Si, oricat vom da vina pe drumar, si oricat l-am trage la raspundere, NU o sa ne incalzeasca soseaua doar ca suntem noi mai catolici decat Papa si vrem musai un rand de cauciucuri si la bal si la spital...

Dar nu, noua ne placem sa tinem coada sus si sa ne sabotam singuri. Daca aia ma obliga sa imi pun cauciucuri de iarna, ia sa fac eu invers; nu conteaza siguranta mea si a celor dragi, ci conteaza doar sa nu ii bag banii in buzunar chiaburului care vinde astfel de cauciucuri.

Cat despre legatura dintre cauciucuri si racleta, nu prea o vad... :)

Xydexter, sa nu te lasi umilit si calcat in picioare de astia... Sa nu tii racleta in masina si sa fii mandru de asta! Respekt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib, nu inteleg de ce trebuie sa te iei de racleta mea, era doar un exemplu. :unsure:

Este una din foarte multele legi care o sa se aplice doar pe hartie sau la fraieri. Dotarea cu cauciucuri de iarna face parte din preocuparile persoanelor cu bun simt si o oarecare inteligenta. Nu trebuia o lege pentru asta intr-o tara cu cetateni responsabili. Dar la noi trebuie o lege pentru orice, fiindca daca nu e interzis e permis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost cum 4 ani in Germania, in Alpi si in creierii muntilor, era zapada de peste un metru pe margini si asfaltul uscat si curat. Intradevar aveam anvelope de iarna, dar nu le-am gasit utilitatea. Prin urmare, la noi in tara este mai bine sa te oblige astia sa-ti iei : cauciucuri, lanturi, sacu' de nisip, o lopata, pamant de flori, un cadavru (ca sa fie masina mai grea si sa ai aderenta), etc. decat sa dezapezeasca ei drumurile. Mi se pare logic pentru Romania.

Off: am mai vazut o treaba interesanta pe undeva prin tara, cu un indicator care te avertiza ca este drum cu denivelari si era plin de gropi si cratere. Deci mai bine atentionezi soferii, decat sa repari drumul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa pun problema in alt fel :

cauciucurile de iarna sint absolut necesare, trebuie sa avem asa ceva. din ce motive ? pai pentru siguranta si confortul nostru.

dar, tot din aceleasi motive - siguranta si confortul nostru - vreau, pentru ca platesc asta, ca drumarii sa respecte legea.

si daca ei n-o respecta sa-i facem s-o respecte !

este imoral si ilegal ca tu, stat, sa distrugi prin FURT strazile , si implicit siguranta si confortul nostru, ca apoi sa te dai mare si tare si sa-i amendezi pe cei pe care chiar tu ii pui in pericol !

(boc zice asa : decit sa bag bani in strazi si sa nu mai pot sa-mi fac vila, mai bine oblig poporul sa-si ia cauciucuri de iarna)

acum e mai clar ?

ne dam de ceasul mortii cu cauciucurile de iarna (pe care trebuie sa le avem, oricum) si inchidem ochii la un lucru muuult mai important : infrastructura rutiera.

in orice tara cu oameni normali se actioneaza mai intii asupra lucrului mai important si abia dupa aia vin la rind celelalte.

asta vreau sa spun : ni se arunca praf in ochi sa nu vedem starea drumurilor.

e ca si cum ai un pacient pe masa de operatie, in plina operatie, nu mai ai singe la dispozitie, si tu te uiti daca are sau nu unghiile murdare.

ala moare si tu le spui rudelor ca d-aia a murit ca avea jeg sub unghii !!!

si te astepti ca rudele sa te si creada !

Edited by Danyx
scriere succesiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter: Daca ar merge numai persoanele inteligente si cu bun-simt pe strazi ar fi super - ok, nu ar fi nevoie de lege.

Numai ca merg si alte oratanii pe sosele, si te cam incurci de ele ca sunt muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulte. De aceea se face legea, pentru ca dobitocul care acum, cand il impingi sa il scoti din drum si ii zici ca 'trebuia sa iti iei cauciucuri', te intreaba 'da' unde scrie asta, mai bahtalo!' sa poata fi si amendat pentru asta...

@panaitionut: Zici ca nu aveai nevoie de cauciucuri de iarna in Germania, ca era curat. De unde stii tu asta, daca ai mers cu cauciucuri de iarna? Daca le avea pe alea de vara si era totul ok, - de exemplu - la franari, atunci puteai trage concluzia asta. Nu in momentul in care cele de iarna au lucrat pentru tine, chiar daca tu nu le-ai simtit. Inca odata, nu confundati iarna cu zapada. Bagati in calcul si frigul si proprietatile de elasticitate ale diverselor cauciucuri.

@iulirx: Deci tu zici ca: daca drumurile tot sunt varza, ce rost mai are sa avem si cauciucuri bune? :unsure:

Sau, faptul ca acceptam sa ne luam cauciucuri bune, adecvate sezonului, inseamna ca le iertam guvernantilor ca nu se ocupa de infrastructura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati dintre voi ati auzit replica asta dupa o frana pe zapada/polei: "Ce franezi asa, crezi ca eu am cauciucuri ca ale tale? Nu opresc cand vrei tu!"? In fine... Pentru ca lumea sa-si puna anvelope de iarna ar trebui data o lege care sa spuna ca esti obligat sa ai pe masina anvelope de vara. Cum romanul are un apetit extraordinar pt incalcarea legilor, se vor epuiza rapid stocurile de Michelin si Dunlop. Nu numai c-o sa-si cumpere urgent anvelope, dar o sa-si ia si din cele mai scumpe :lol:

PS offtopic: pentru cei care-si mai pun vreo farama de speranta in mitingul de azi va anunt ca personajele adunate sunt foarte pasnice. N-au nimic din atitudinea grecilor. Daca sperati in vreo revolta o sa va dezamagesc. Azi ma intorceam de la masa cu doi colegi si a trebuit sa traversam B-dul unirii tocmai cand treceau aia. Pe langa faptul ca eram cu zambetul pe buze si aratam ghiftuiti (cum ziceam, veneam din pauza de masa) si rosii in obrajori, unul din colegi avea si o geaca portocalie, din pura coincidenta. Desi am trecut perpendicular pe coloana in miscare cu atitudinea noastra de "lucratori la privat neafectati de criza" si cu portocaliul colegului, nu s-a intamplat NIMIC :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx: Deci tu zici ca: daca drumurile tot sunt varza, ce rost mai are sa avem si cauciucuri bune? :unsure:

Sau, faptul ca acceptam sa ne luam cauciucuri bune, adecvate sezonului, inseamna ca le iertam guvernantilor ca nu se ocupa de infrastructura?

da, asta zic : preferam sa consumam energie inutil pe niste lucruri care nu merita osteneala (recte, necesitatea cauciucurilor de iarna - orice om cu bun simt trebuie sa aibe asa ceva ) in loc sa facem ceva pentru a avea strazi mai bune.

e ca si cum am vorbi de necesitatea de a avea frine pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta iarna, in sectorul 5 la nea Vanghelie, care este, am ramas intepenit in asa hal, ca s-au rupt lanturile dupa roti, la cat am forjat-o si dupa inca 30 de minute de chin (ca nu a binevoit nimeni sa ma ajute), a cedat clapeta de acceleratie. Eram conform legii cu lanturi pe roti, aveam un faras de tabla in portbagaj (care este fix... pentru ca aveam o ditamai strada de dezapezit). S-a dat cumva o lege de dezpagubire, in cazul in care ai pregatit masina pentru iarna, dar se strica din cauza autoritatilor? NUUUUU.... Intradevar anvelopele de iarna sunt mai bune iarna, dar si cele de ploaie sunt mai bune pe ploaie! Si dastea nu are nimeni.

In alta ordine de idei: s-a dat lege pentru trusa medicala, stingator si triunghi. Cati dintre voi le-au folosit? Pentru ca teoretic sunt foarte utile, doar ca stingatorul nu stinge nici macar o tigaie care a luat foc (este egal cu o mana de pamant aruncat in foc), in trusa medicala sunt 3 pansamente, o atela si un garou (pe care le poti improviza din orice) si triunghi au 90% din masinile din trafic.

@Bety anvelopele sunt consumabile, iar cele de iarna sunt optionale. Daca ar fi consumabile si obligatorii, ar trebui sa le primesti odata cu achizitionarea masinii, nu sa le cumperi separat. Cand cumperi masina iti da toate consumabilele noi, asa ca nu inteleg de ce nu da nimeni anvelope de iarna, ca doar sunt consumabile.

Si daca imi cumpar anvelope de iarna SH, care mai au 3 mm carne sunt cumva mai bune decat unele noi de vara? Comform legii sunt in regula, dar oare masina este mai sigura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai Ionut ca exagerezi, ia incearca sa intri in Ungaria acum cu anvelope de vara, ce se intampla ?

Oare turcu cand pleaca de la 30C spre spre Germania unde este iarna ce face? Iti spun eu, da banu si pune cauciucuri de iarna care sunt obligatorii si la TIR-uri, deci merge 2500km ca sa gaseasca niste drumuri curate, ce ghinion . :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz: Dar nu inteleg, te obliga legea sa ai dupa tine o trusa medicala proasta si un stingator anemic?

Si inca ceva, ai vazut tu legea asta noua si ea zice ca anvelopele de iarna uzate sunt in regula?

Acum cativa ani, pe drumul Sinaia - Targoviste, pe serpentine, la un camion i-a luat foc ceva la motor si nu a mai apucat omul decat sa opreasca, sa se dea jos si sa rabateze cabina. Cand am oprit langa el deja avea flacara serioasa acolo... ghici ce? Am stins-o cu stingatorul din dotare. Care nu era modelul luat doar ca sa respecte litera legii, cum probabil faci tu, ci si spiritul ei.

Iar despre trusa medicala... Daca statul roman e batut in cap, sunt si producatorii de masini la fel? Ca multi dintre ei iti dau trusa atunci cand cumperi masina... Si nu e doar cu pansamente si garou, trust me. Am vazut si la BMW si la Merc (si probabil ca si Volvo are la fel) unele bine dotate...

Legea - si aia cu stingatorul si trusa, si asta cu anvelopele stabilesc niste standarde minimale (pentru ca nivelul de trai e asa cum e la noi si nu poti obliga tot romanul sa fie "premium"), insa depinde de tine daca te multumesti cu ele sau actionezi astfel incat sa fii tu in siguranta...

In rest, subscriu la ce zice si Bogdan. Daca nu iti place legea de la noi, stai sa incerci sa iesi din tara cu anvelope de vara, iarna. O sa vezi tu "nesimtitire" la "bulangii" aia... Probabil stii ca in Austria iti iei amenda si daca e masina prea murdara, nu? :) .

PS - E in spiritul romanului toata treaba asta cu contestarea... Ne plangem ca politia nu ne apara, in schimb daca ne opreste pe strazi ii injuram si ii acuzam ca fac abuz... Sa nu mai zic ce scandal iese in toata presa si ce anchete si rapoarte are de indurat daca unul trage un foc de arma in directia unuia care fura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut 3mm profil la anvelopele de iarna este OK in RO dar nu este OK in alte tari, deci nu ai rezolvat problema decat pe jumatate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum un an mergeam spre Viena iarna, si autostrada era perfect uscata, dar -5 grade afara. Pe zona de dealuri dinainte de Viena, brusc a aparut stratul de zapada pe autostrada de 10-15 cm. A fost ceva de genu, dupa curba, zapada mare. Nu poti sa ai pretentii sa fie drumul cum iti doresti.

(ca dupa 10 min, au venit baietii lor de la deszapezire, si mergeau cu 80km/h dand zapada la o parte, IAR IN URMA LOR doua masini cu un grilaj mare, de aprox 10mp, prins in fata masinii paralel cu solul, care USCAU drumul, asta e din filme)

Una e sa discutam daca iti trebuie anvelope de iarna sa iesi din spatele blocului, alta e sa discutam performantele anvelopelor de iarna, la temperaturi reduse, pe zapada de 1cm , etc.

Anvelopele de iarna nu sunt cumparate de multi din zgarcenie, ca masina lor poate multe :

http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/32387/Autostrada-A2-inchisa-din-cauza-poleiului-pe-tronsonul-Bucuresti---Drajna/

Din toate masinile filmate, el e singurul prost care nu urca podul.

Si anvelopele de iarna + 4x4 nu te fac BATMAN pe strazi:

http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/38405/A-pierdut-controlul-masinii-si-a-provocat-un-accident-spectaculos/

Edited by andy.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la legi si amenzi .... Am fost plecat sambata din Bucuresti spre Urziceni , de la Bucuresti la Urziceni am oprit la TOATE benzinariile si nu aveau Vignete pentru ca nu le mergea sistemul . Daca ma oprea politistu imi luam amenda . Am vrut sa respect legea dar ststul ca sa zic asa nu mi-a permis

Pe prostia aia de drum cu o banda jumatate si aia sentuita de tiruri , in fata mea era o .. femeie sa sara cu masina in decor , si o duba sa intre frontal in mine pentru ca tot o femeie a vrut sa faca stanga pe camp si in loc sa astepte sa treaca duba , s-a facut perpendicular cu soseaua , duba ia smuls fata opelului astra a iesit putin in decor si pe urma ... cea mai nasoala senzatie vedeam cum se indreapta spre mine eu am iesit putin din decor el a redresat-o , si tot tampita aia de femeie era cu gura mare .

Concluzie , poti sa fi tu in regula cu tot , ca tot poti sa-ti gasesti sfarsitul din cauza altora . Platesc Vignete .... sa puna naiba balustrade pe centrul soselei , sa dezapezeasca etc .

Cat despre anvelope de iarna .. sunt pro si contra . Legea trebuia data cand nu era recesiune sau dupa ce va trece ( daca va mai trece) pentru ca foarte multi care depind de masina nu o sa-si permita sa dea 800 de lei pe anvelope .

Eu unu am pt volvo 4 de iarna si la miniD5 2 , dar vreau sa-i iau inca 2 . Iarna trecuta am mers cu masina o parte cu anvelope de vara si o parte cu anvelope de iarna , diferenta este imeeensa . Pe zapada afanata cu anvelopele de iarna chiar simteam ca franeaza , alea de vara ... sanie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic ca mi-ai amintit de faze cu femei la volan. Anul trecut pe 31 dec, in drum spre Brasov am vazut o faza super haioasa. Inainte de Timisul de Sus (parca) o femeie cu un Golf 5 care venea pe contrasens a vrut sa faca stanga pe un drum forestier. Desi in spatele meu nu venea nimeni, n-a avut rabdare sa trec, s-a bagat repede in fata mea si... n-a nimerit drumul. S-a infipt cu botul fix in santul de langa DN1. Barbatul din dreapta si-a pus mainile in cap. In rest nu stiu ce-au facut, mi-am continuat drumul. Nasoala intamplare, mai ales in ajun de revelion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Implementarea acestei obligativitati, conform justificarilor, va duce (si) la mai putine accidente.

Conform metodologiei de calcul a RCA-ului... sa vedem cu cat va "scadea" din nou, din decembrie sau ianuarie, cum am fost pasnic obisnuiti pana acum.

Cred ca daca se va reduce numarul accidentelor si cu 80% (ipotetic), tot o sa ne trezim cu 50% in plus la RCA si alte taxe... numai ca se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...540-1200 lei pentru ca nu purtam ciorapei de iarna si punem in pericol participantii la trafic. corect !

si zero lei pentru cei care nu arunca cu materiale antiderapante, zero lei pentru administratia drumurilor, zero lei pentru primarii. corect ! ei nu pun in pericol participantii la trafic ! ei doar inchid de tot drumurile.

d-asta -mi place mie democratia !

hai sa ne-o luam de la alesii nostri. votati copii, votati. in curind o sa fie si votul obligatoriu si circulatia in zilele impare interzisa.

era mai necesara legea asta decit constructia si modernizarea infrastucturii, stiu....

ah, poate prind pe vre-unul care-a spus ca e necesara legea asta ca se vaita c-a luat amenda....c-o sa vada el ce-nsemna libertatea de exprimare bine inteleasa !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rasuflat obligativitatea. :)

Se pare ca si anvelopele allseason sunt de iarna.

Deci... pana la urma, singurele anvelope interzise in sezonul rece sunt... cele de vara. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca anvelopele sa fie "adecvate" este necesar sa fie stantate M+S.

Pot fi de iarna sau allseason.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now