betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

oare e adevarat ca pe langa obligativitatea anvelopelor de iarna (ceea ce e normal) o sa fim nevoiti sa purtam in portbagaj lanturi antiderapante, lopatica si material antiderapant (nisip) ?????

eu asa am auzit... are cineva o remorca de imprumutat??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu oficial va spun, daca ma intreaba vreun politist de sac de nisip si lopatica il trimit la gradinita mamicii lui. Si lanturi la fel. Ce, suntem camioane? Unde sa mai bag si lanturile alea cand eu am trei degete spatiu intre aripa si roata?

Deja probabil s-au declansat achizitiile directe pe la institutiile statului, 195/65/15 tigar de iarna cu 1000 ron+ tva bucata. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreo specificaţie legată de vârsta gumelor? (nu că o astfel de specificaţie nu ar fi utilă şi pentru anvelopele de vară, în perioada de vară)

Nici una. :)

Si ca parere personala... atata timp cat folosesti anvelopele corespunzator si nu au defecte vizibile, aka: crapaturi, galme, bucati lipsa, etc... le poti folosi mult si bine. Producatorii exagereaza cu recomandarea DOT-ului (din motive comerciale/de vanzari, banuiesc). Am mers pana la uzura totala cu DOT mai vechi de 5 ani si nu am avut nici o problema.

Probabil ca diferente sunt observabile la combinatia motor puternic + sofer neexperimentat.

oare e adevarat ca pe langa obligativitatea anvelopelor de iarna (ceea ce e normal) o sa fim nevoiti sa purtam in portbagaj lanturi antiderapante, lopatica si material antiderapant (nisip) ?????

eu asa am auzit... are cineva o remorca de imprumutat??

E geniala observatia. Sunt curios ce loc mai ramane in portbagaj la un coupe sau orice masina cu plafon/hardtop retractabi, dupa: saci de nisip, saci de sare, lopata, lanturi, trusa de prim ajutor, roata de rezerva, vesta, extinctor, lanterna, chiloti cu blana... si care or mai fi. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu oficial va spun, daca ma intreaba vreun politist de sac de nisip si lopatica il trimit la gradinita mamicii lui. Si lanturi la fel. Ce, suntem camioane? Unde sa mai bag si lanturile alea cand eu am trei degete spatiu intre aripa si roata?  

Deja probabil s-au declansat achizitiile directe pe la institutiile statului, 195/65/15 tigar de iarna cu 1000 ron+ tva bucata. :lol:

Asta cu sacul de nisip se poate rezolva usor atata timp cat nu se specifica cate kg trebuie sa aibe sacul. Ce o sa faca politistul daca scot un saculet cu un pumn de nisip si la lege nu spune cat anume trebuie sa am ?! La fel si cu lopetile. Legea degeaba exista daca nu este si o metodologie de aplicare a ei, iar o metodologie de aplicare a legii va putea fi facuta doar cand pe piata vor exista saci de nisip si lopeti omologate. Pana atunci mai este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i destula o punga in care sa colectam niste praf de asta gratuit, de pe drumurile noastre asa curate? Mai trebuie o lopata (cred ca o iau pe cea de la garaj! o fi buna?) si am rezolvat partea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acestea sunt cele 10 locatii in care sunt amplasate camerele fixe care "te controleaza la rovigneta" de pe drumurile nationale din Romania:

1. Autostrada A1 la km 70 + 460 m

2. Autostrada A2 la km 12 + 450 m

3. DN1 Bucuresti - Ploiesti la km 48 + 800 m

4. DN2 Buzau - Rm. Sarat la km 115 + 080 m

5. DN2A Slobozia - Constanta la km 113 + 500 m

6. DN5 Bucuresti - Giurgiu la km 28 + 120 m

7. DN7 Rm. Valcea - Sibiu la km 188 + 900 m

8. DN6 Bucuresti - Alexandria la km 60 + 450 m

9. DN7 Deva - Arad la km 411 + 865 m

10. DN17 Vatra Dornei - Bistrita la km 85 + 380 m

Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/unde-sunt-localizate-camerele-care-depisteaza-lipsa-rovignetei-7719.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=&utm_campaign=newsletter_19504

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh inca mai merge "putin" .Pe a3 (cluj) nu sunt camere.Adica pe traseul cel mai circulat Oradea - Suceava e liber,doar Vatra Dornei...

Sunt curios daca pune vreo taxa pe a3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

facem pariu ca la vara vor fi foarte multe masini care vor circula cu cauciucuri de iarna ? (cel putin triplu decit in 2009)

mai facem pariu ca decesele pe drumurile publice vor creste dramatic la vara ? (cu 5-10% mai mult decti in 2010)

sintem SINGURA tara din europa care impune caucicuri de iarna pentru autovehicule sub 3.5 T

finlanada, suedia, danemarca, noevegia ,franta, olanda, belgia,austria,germania, uk acolo , niste guverne inconstiente si iresponsabile n-au considerat necesara o lege ca in romania.

acolo sta politia si monteaza semne de circulatie in functie de STAREA DRUMULUI.

abia astept sa vad cocalarii cu bmw-uri , la vara, cu cauciucuri de iarna, cum se fac praf ! si ei, si-o sa mai ia si nevinovati dupa ei !

cred ca deja se vind in draci caucicuri resapate de iarna la 30-40 lei bucata.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca 90% dintre soferii amatori din romania h-abar n-au ce pericol ii pindeste cind merg pe vreme frumoasa, calda, cu cauciucuri de iarna....

si h-abar n-au ca mai bine mergi iarna cu slicuri decit vara cu caucicuri de iarna....io n-am auzit de accidente mortale iarna datorita cauciucurilor de vara, insa o sa auzim cu totii de accidente mortale datorita cauciucurilor de iarna purtate vara.

pentru cei care nu stiu : distanta de frinare creste cu aprox 35% (enorm!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lege sau nu, cine tine la siguranta lui isi pregateste masina. Frane, directie, cauciucuri. Dar si stil de condus! Poate sa fie Logan sau Ferrari, tot piesa dintre volan si scaun conteaza. Masina te poate ajuta, mai mult sau mai putin, dar atentia si preventia nu o poate inlocui nimeni! De fiecare data cand un nou sistem de protectie a fost inventat (eventual facut si obligatoriu, vezi centura de siguranta) a scazut numarul de accidente? NU. De ce? Pentru ca am devenit mai viteji, am condus mai repede si tot am murit pe strazi. Si eventual am mai omorat niste nevinovati. Orice sistem/cauciuc/prezervativ iti creste sansele, dar nu inlocuieste atentia si preventia.

Off-topic: ajuta si calitatea drumurilor si cat de bine sunt curatate. Si trebuie sanctionati "conducatorii" cand nu isi fac datoria, asa cum bine spune Iuli. Dar in nici o tara nu cred ca utilajul de dezapedire e pe drum inainte ca zapada sa cada. Deci, tot o sa fie portiuni inzapezite, chiar daca temporar.

My 0.02$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore în Norvegia legea spune doar ca anvelopele trebuie sa aiba aderenta, nu spune ca trebuie de iarna sau de vara :lol:

In Austria și Germania însă e jale dacă nu ai "gume" de iarna .

Oricum vad ca nu a apărut nici o lege deși vânzătorii de anvelope au bătut toate recordurile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au crescut vanzarile, au crescut si preturile. Fix cum se intampla de Craciun la carnea de porc si de Paste la carnea de miel. Romania (economie de piata, tara membra UE)... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu e economie de piata. E japca pe fata.Suntem o tara de profitori.Pana sa se auda ca devin obligatorii anvelopelele de iarna erau in stare sa ne pupe picioarele numai sa vanda iar acum au crescut preturile de te rogi tu de ei sa -ti faca un discount.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce va mai mirati .... doar cineva din presedentie - guvern o fi mare importator de anvelope si daca tot e criza nu e bine sa mai faca si ei un ban ? nu cred ca s au gandit ei asa la siguranta cetateanului :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e musai sa cumperi "prezervative" de zapada, altfel iar iese vreun cretin de la Ministerul Transporturilor cand raman aia inzapeziti in camp si zice ca din cauza "masinilor nedotate corespunzator". Cred ca nici masinile pentru expeditii arctice nu or sa fie mai dotate ca astea din Romania, ganditi-va: triunghi reflectorizant, trusa medicala omologata in perioada de valabilitate, extinctor, nisip, lopatica, cablu de tractare, canistra cu benzina/motorina, paturi, sube, mancare pentru 3 zile... E greu, "iarna nu-i ca vara", ca sa-l citez pe unul care considera ca Romania n-are nevoie de autostrazi.

Mai stiti vreo tara situata pe paralela 45 in care oficialii le recomanda soferilor sa nu plece la drum ca "e viscol" si "ninsori din abundenta"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E greu, "iarna nu-i ca vara", ca sa-l citez pe unul care considera ca Romania n-are nevoie de autostrazi.

Cred ca incep sa inteleg de ce nu ne trebuie autostrazi: facem canale de navigatie :blush: . Asa nu mai avem probleme cu gropile in asfalt (apa se repara singura, tehnologie avansata) si asiguram de lucru si navigatorilor. Si ca sa nu avem probleme cu inghetul iarna, apa va fi din mare, adusa cu trenul (nici CFR-ul nu trebuie sa falimenteze, ca pune in pericol siguranta nationala).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dexter, mai stiu un stat pe numele lui Michigan, acolo sunt aceleasi probleme ca in RO cand ninge si este ditamai puterea nucleara.

ENJOY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, de ce compari US of A, plina de masini cu cutii automate si cu babuini la volan care merg cu 50 de mile pe polei cu Europa? In Europa autoritatile mentin drumurile cam asa:

.

In Romania e cam asa:

Asa ca de ce trebuie sa le tot gasim scuze la cretinii astia care ne conduc si fac legi ca sa ne fure legal? Unde anume sunt prevazute sanctiunile pentru nedeszapezire? Sau firmele agreate nu trebuie sa pateasca nimic, doar prostii platesc rovigniete, accize, impozite si amenzi?

Eu unul cand o sa ma opreasca vreun politist sa ma intrebe de cauciucuri de iarna, o sa ma duc sa verific ce are el pe vedeta rapida Logan, sunt convins ca Debica de vara cu dot de 2006. Si atunci?

Am fost sa caut 195/65/15 de iarna, cred ca e cea mai uzuala marime, au crescut preturile cu 70 Ron de saptamana trecuta. Pai de ce sa-i dau eu la speculantul ala nenorocit 280 Ron in plus, ca asa a hotarat un mafiot de la Ministerul Transporturilor?

Si altceva, anvelopele de iarna sunt mai bune decat cele de vara in conditii de asfalt sau zapada batatorita, la o zapada de 3-4 palme sau balega aia apoasa care se intalneste prin orasele romanesti, sunt exact la fel cu cele de vara, adica degeaba.

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca in Romania nu prea vezi zapada batatorita, ci doar troiene si polei iar cand da caldura flescaiala si atunci ma intreb ce utilitatea au anvelopele de iarna? Intr-adevar pe zapada mica se comporta bine, dar doar atat.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dexter nu e chiar asa și știi foarte bine, când pe un drum cu 4 benzi (2 pe sens) se formează 6 benzi în același sens cam pe unde trebuie sa intre mașina de deszăpezit ?

2 la mana, a venit unchimiu acum 3 zile din Germania si nu mi-a gasit anvelope mai ieftine decat in RO, deci cererea si oferta functioneaza si la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, stiu ca eu platesc taxe si vigniete si altele, dar nu primesc aproape nimic in schimb. Cu preturile anvelopelor in Germania, iar intram la capitolul "putere de cumparare". Am mai spus, sunt pentru anvelope de iarna, dar sa faca si statul asta ceva, nu numai sa stea sa-i amendeze pe aia care n-au. Cum ar fi sa monteze naibii garduri de-alea antitroienire pe marginea drumurilor de campie, se stiu care sunt, alea care apar pe la stiri in fiecare iarna. Sa ia masini de deszapezit, de-alea care arunca zapada la 10 metri, nu rabe cu lama care patineaza in panta cu cauciucuri de vara. Sa nu mai arunce nisip la lopata, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost sa caut 195/65/15 de iarna, cred ca e cea mai uzuala marime, au crescut preturile cu 70 Ron de saptamana trecuta. Pai de ce sa-i dau eu la speculantul ala nenorocit 280 Ron in plus, ca asa a  hotarat un mafiot de la Ministerul Transporturilor?

Si altceva, anvelopele de iarna sunt mai bune decat cele de vara in conditii de asfalt sau zapada batatorita, la o zapada de 3-4 palme sau balega aia apoasa care se intalneste prin orasele romanesti, sunt exact la fel cu cele de vara, adica degeaba.

Nu au crescut chiar cu 70 ron. Iti spun fiindca  m-a rugat un prieten sa ii caut niste cauciucuri de iarna. Ale mele anul trecut in decembrie au fost 250 ron, acum o luna erau 275 ron si acum sunt 290 ron (la aceeasi firma, dunlop 3d 195/65/15)

Edited by NDB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, stiu ca eu platesc taxe si vigniete si altele, dar nu primesc aproape nimic in schimb. Cu preturile anvelopelor in Germania, iar intram la capitolul "putere de cumparare". Am mai spus, sunt pentru anvelope de iarna, dar sa faca si statul asta ceva, nu numai sa stea sa-i amendeze pe aia care n-au. Cum ar fi sa monteze naibii garduri de-alea antitroienire pe marginea drumurilor de campie, se stiu care sunt, alea care apar pe la stiri in fiecare iarna. Sa ia masini de deszapezit, de-alea care arunca zapada la 10 metri, nu rabe cu lama care patineaza in panta cu cauciucuri de vara. Sa nu mai arunce nisip la lopata, etc.

1 la mana, eu platesc vignieta pt. a avea dreptul sa ii injur pe cei care se ocupa de drumuri, ministrul transporturilor, guvernul si pe cine se nimereste, in functie de moment. Atat !!! Nu astept nimic la schimb fiindca sunt constient ca nu primesc in aceasta viata.

2 la mana, parazapezile de gare spui, gardurile, pe drumul Piatra Neamt-Roman, care este frecvent viscolit si se mai inchide uneori :angry: erau cu sutele pe vremea lui Ceausescu. si chiar isi faceau treaba. Dupa 2000, nu am mai vazut 1. De ce? Se fura. Normal, nu?

3 la mana, sunt pentru anvelopele de iarna dar nu am nevoie sa imi spuna niste tampiti cand sa le schimb.

A! Anvelopele de iarna, le cumpar vara si cele de vara iarna ;)

Edited by Victor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now