betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

Nu e chiar asa Iuli, mergi incet prin oras, este zapada pe jos si sare un copil in fata masinii, te salveaza abilitatile de sofer sau anvelopele de iarna ?

Sunt cazuri in care soferul nu poate face nimic, in aceste cazuri conteaza masina nu soferul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa este !

d-aia am zis : recomand cu mare caldura sa AVETI cauciucuri de iarna !

(dar daca omul nu poate sa-si ia, desi ar trebui sa poata, atunci sa-i mai dai si amenda ? nu stiu, insa mi se pare ca dam in cine nu trebuie...)

asa cum piinea de zi cu zi ar trebui asigurata de stat, asa si banii de cauciucuri de iarna ...la minimul necesar. e tot atit de important ca sistemul medical. mi se pare incorect ca tu, stat, sa taxezi oamenii carora tot tu, stat, le iei posibilitatea sa respecte legea.

sau poate statul considera ca o dacie 1300 de 20 de ani e lux.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii dau subventie aluia care n-are nici 3000 lei in banca , ca e sarac, insa il amendez ca n-are cauciucuri de iarna pe o dacie amarita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici este totusi o mica exagerare, nu te obliga nimeni sa ai maÈ™ină È™i oricum vorba lui Dexter, un set de anvelope SH costa 250 RON iar un plin de benzina costa ~300 RON.

Oricum eu pana nu am ramas in zapada la Polivalenta nu aflasem ca am anvelope de vara, eu știam de la fostul propitar ca are all-season și când colo erau de vara nenica ;D

Iarna asta nu mai fac greșeala asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e problema cu Dacia care are 950 de kilograme cu tot cu soacra si butoi de varza. Ar trebui amenzi doar in cazul unui accident. Daca s-a dat ca un cretin cu 90 la ora pe gheata cu cauciucuri de vara si a intrat in sant eu zic ca e ok sa plateasca si o taxa pe prostie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai  tare decât sa-È›i ia carnetul È™i sa-È›i facă dosar penal pt ca te-ai vătămat TU  pe TINE ce poate sa fie ?  E pe bune nu e gluma .....din păcate .

Ei oricum o sa se lege de maÈ™inile mari unde o anvelopa costa de la 1000 RON în sus DAR nu vad de ce nu s-ar lega È™i de turisme, pana la urma e o lege buna chiar dacă ne dam noi loviti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul am vazut la de-astia pana m-am saturat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai  tare decât sa-È›i ia carnetul È™i sa-È›i facă dosar penal pt ca te-ai vătămat TU  pe TINE ce poate sa fie ?  E pe bune nu e gluma .....din păcate .

Romania,tara tuturor posibilitatilor :love5:

Ar fi o treaba asta cu legea si pentru turisme,macar placebo...

Bai am facut accident/l-am lovit/m-a lovit da macar avea caucicuri de iarna ;)

Daca as gasi as pune si la scuter de iarna,nu stii cand te lasa masina si ai nevoie urgenta de un mijloc de transport ieftin si rapid :D

Eu unul am vazut la de-astia pana m-am saturat.

Pacat de masina ca arata bine 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] draga mea? [...]

OI !!! ;D

[...] RCA-ul [...]

Betty, problema e că, la noi, toate se măsluiesc, love... Nu m-ar mira ca cel care a provocat un accident rutier din cauza unor anvelope necorespunzătoare, să-ÅŸi pună repede altele, de iarnă, înainte de constatare.

Am văzut o situaÅ£ie similară, când un bou beat care se grăbea să prindă meciu' a făcut accident chiar în faÅ£a blocului în care locuia. Åži-a sunat nevasta, căreia i-a aplicat ÅŸi două perechi de palme ("MiÅŸcă, mulă!"), a pus-o la volan iar când a ajuns poliÅ£ia, o certa - chipurile - că nu ÅŸtie conduce. El n-a păÅ£it nimic. CredeÅ£i că nu va mai conduce beat?

Ar fi subiectul unor deliberări interminabile (ca ÅŸi aceasta) între autorităÅ£i ÅŸi inculpaÅ£i: "da' am, dom'le, pe roÅ£ile din faÅ£ă!" sau "păi, e olsizănz cauciucurile, care este!" sau "e madplasznău, deci e cauciuci ÅŸi de iarnă, care este..." ÅŸ.a.m.d.

Anvelopele s-au inventat relativ recent (pe la 1846, parcă). ÃŽnainte, vehiculele (căruÅ£ele) circulau fără. După apariÅ£ia anvelopelor, lumea s-a convins de utilitatea lor ÅŸi au devenit indispensabile, ulterior, obligatorii. Cu certitudine au existat controverse ÅŸi atunci. Au fost unii nelămuriÅ£i. AÅŸa se întâmplă, se pare, ÅŸi cu cauciucurile de iarnă. Problema e că au fost implementate prea recent ÅŸi încă sunt prea mulÅ£i ÅŸceptici. ÃŽncet-încet, lumea se va convinge că nu ar fi folosite pe o scară atât de largă, dacă ar fi inutile ÅŸi nici nu e vorba de vreo conspiraÅ£ie a vreunei corporaÅ£ii mutinaÅ£ionale.

După părerea mea, ar trebui să fie obligatorii ÅŸi la biciclete (ca ÅŸi permisul de conducere, dealtfel).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

"Pai in caz de accident, doamne fereste, ii dau asigurarea mea la politie si adios. Nu ma mai cheama nimeni sa vada cu ce eram incaltat."

Serios? Te cheama in momentul in care pagubitul merge sa-si deschida dosarul. Stai linistit, nu-s asiguratorii ultimii fraieri. Nu arunca ei cu bani asa usor, altfel dadeau faliment demult. Cunosc un caz, nu vorbesc din carti. Nici eu nu stiam de faza asta. Dar pentru c-ai aflat de la mine, dupa accident, mergi repede si cumpara-ti cauciucuri  :D

Si nu raman inzapezita din cauza mea, raman pt ca e blocat drumul din cauza "amaratilor" cu chef de plimbare. Acum ai priceput?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

"n-ai de iarna, mergi incet, atit de incet incit sa poti frina in siguranta."

Pai nu-i incurci pe ceilalti? de ce sa stea toti dupa tine ca esti tu ambitios? Cum e sa ai cateva masini cu anvelope de vara in fata la semafor si cand se pune verde sa inceapa toti sa derapeze si tu s-astepti ca prostul dupa ei inca o tura? chiar daca astia nu fac accident, nu te-ncurca?

"asa cum piinea de zi cu zi ar trebui asigurata de stat, asa si banii de cauciucuri de iarna" statul asigura transport in comun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am fost si muritor de foame, si stiu cum e sa nu poti sa iei cauciucuri. nu cred ca cineva de pe forumul asta a mincat piine veche cu piine foarte veche sa fenteze foamea.

nu m-am nascut in volvo cu airbag-uri, am mers cu dacia , cu sticla de benzina pe geam si cu acceleratia pe sfoara.

cei saraci (multi dintre ei) nu merita tratamentul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorbe despre niciun "tratament". Urmeaza sa fie iertati si ca n-au bani de placute de frana si ca nu pot sa-si repare directia. Pana la urma si ITP-ul costa. Si cum toata lumea trebuie sa mearga cu masina, eu zic sa fie exceptate de la ITP masinile sub o anumita valoare. E inuman sa-l pui pe un amarat sa investeaca in frane.

PS: nu m-am nascut in Volvo, si nici macar cu dacia nu m-am plimbat. Carnetul mea a stat pe dreapta 6 ani, pana mi-am permis o masina. Si daca anul asta nu mi-as fi permis anvelope, luam RATB-ul, din respect pentru mine si pentru ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum toata lumea trebuie sa mearga cu masina, eu zic sa fie exceptate de la ITP masinile sub o anumita valoare. E inuman sa-l pui pe un amarat sa investeaca in frane.

:smile:

Eu zic să fie exigenÅ£i diferenÅ£iat la ITP, în funcÅ£ie de valoarea estimată a maÅŸinii. Cele sub 1000 de lei să-l primească, oricum... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa nu discutam despre protectie sociala.Problema e ca si cauciucurile de iarna au rolul lor ca de altfel si ITP-ul.Problema e de mentalitatea noastra si nu de lege.Daca aveam mentalitatea corespunzatoare nu mai era nevoie de lege.Adica e foarte simplu: ai bani iti cumperi si masina si cauciucuri de toate tipurile, o intretii din toate punctele de vedere, n-ai bani stai deoparte.Consider ca totusi e bine sa ne gandim si la siguranta noastra in circulatie nu numai la imposibilitatile financiare si sa nu ne mai plangem atata.Exista si mijloace de transport in comun.Scuzati-mi pragmatismul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe sosea nu exista protectie sociala. @betty are dreptate, hai sa-i scutim si de placute de frana, directie, sau chiar ITP. Daca te loveste vreun ``asistat social `` din asta o sa-l bati pe umar si o sa-i repari tu masina? ca el nu are bani? ma indoiesc....

@bacy, nu ai dreptate, mentalitatea se schimba cu ajutorul legii, asa a fost in toate tarile civilizate... si sa stii ca eu cunosc oameni care isi permit cauciucuri de iarna, dar nu-si cumpara.... din zgarcenie si din .. motivele lui @adriann....toti sunt piloti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindca s-a ajuns la acest gen de discutii imi permit sa va dau un exemplu de mentalitate. Este vorba de ZIP 10021 una din zonele bogate ale New York-ului (aprox 100.000 loc cu un venit mediu de usd 100.000,00)

http://www.city-data.com/zips/10021.html

Pentru cei care nu au chef sa citeasca tot am extras statisticile cu privire la nr de masini, modalitatile de transport la serviciu etc.

Vehicles available in owner-occupied houses/condos:

no vehicle: 12,085

1 vehicle: 7,709

2 vehicles: 995

3 vehicles: 164

4 vehicles: 68

5 or more vehicles: 96

Vehicles available in renter-occupied apartments:

no vehicle: 31,464

1 vehicle: 8,167

2 vehicles: 617

3 vehicles: 46

4 vehicles: 20

5 or more vehicles: 110

Means of transportation to work

Drove a car alone: 5,145 (8%)

Carpooled: 2,108 (3%)

Bus or trolley bus: 9,473 (15%)

Streetcar or trolley car: 50 (0%)

Subway or elevated: 20,005 (31%)

Railroad: 503 (1%)

Ferryboat: 35 (0%)

Taxi: 5,937 (9%)

Motorcycle: 27 (0%)

Bicycle: 137 (0%)

Walked: 16,004 (25%)

Other means: 566 (1%)

Worked at home: 4,297 (7%)

Travel time to work

Less than 5 minutes: 1338

5 to 9 minutes: 3611

10 to 14 minutes: 4954

15 to 19 minutes: 7104

20 to 24 minutes: 9772

25 to 29 minutes: 4340

30 to 34 minutes: 12932

35 to 39 minutes: 2553

40 to 44 minutes: 3988

45 to 59 minutes: 6098

60 to 89 minutes: 2198

90 or more minutes: 1102

Sunt sigur ca vor fi persoane care vor spune pai da, dar ce transport in comun au ei. Le voi raspunde sa fie sinceri cu ei si ,in ipoteza ca in Bucuresti am avea acelasi transport si venit, sa imi spuna cam cati propietari de masini de lux cred ca ar fi ?

Iata ca si cei bogati pot sta fara masini iar noi astia cei "saraci" ne plangem ca nu putem fara masini ba chiar mai mult am vrea sa mergem daca se poate cu ele fara sa ne coste nici un ban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce trafic a fost azi in Bucuresti (am facut o ora si un sfert din prelungirea ghencea pana la unirii) nu cred ca benzina si in general intretinerea masinii e scumpa pentru majoritatea. Nu cred ca sunt atatia "saraci" in tara asta pe cat spunem ca sunt. Ori plansul si vaitatul aiurea au devenit sport national, ori intr-adevar lumea e saraca dar prefera sa nu manance intr-o zi nimic iar cu banii de mancare sa puna 2-3 litri de benzina. Chiar sunt curioasa daca ar fi 10 lei litrul de benzina tot goale ar fi autobuzele? Iar daca cineva are bani de mers zilnic cu masina prin oras, garantat are bani si de anvelope.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma după 20 de ani au dat și conducătorii noștri o lege inteligenta, acum sunt tare curios cum o sa arate statistica în iarna 2010-2011 :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu astept cu nerabdare si ca in codul rutier sa se introduca 14 puncte penalizare pentru mersul cu proiectoarele de ceata aprinse nejustificat.

Am fost azi cu un coleg ca sa-si cumpere cauciucuri de iarna, 300 RON cu tot cu montaj, dimensiune 195/65/15, face cel putin 3 ierni cu ele. Astia care nu-si permit cauciucuri pot renunta o luna la fumat sau doua la baut bere. Cati soferi de dacii de pe care pica tablele am vazut fumand Kent...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm cu proiectoarele de ceata știu ca este ceva stipulat în lege dar e foarte interpretabil, ca orice lege din țara asta . Totuși 14 puncte este puțin, asta inseamna ~800 ron, cred ca un 1200RON este mai eficient .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu astept cu nerabdare si ca in codul rutier sa se introduca 14 puncte penalizare pentru mersul cu proiectoarele de ceata aprinse nejustificat.

de acord cu tine. Uneori pur si simplu le numar si 3 din 5 au proiectoarele aprinse, indiferent ca e zi, noapte, ploaie, ceata, soare sau ninsoare. Inca nu inteleg de ce, probabil unii simt nevoia sa foloseasca tot ce au in dotare, ca de-aia au! sa vada lumea ca le merge bine si au luat-o "full option" - pac-paaac, ma`ntelegi?! :lol:

Sau li se pare ca arata masina mai "cool" cu cat mai multe lumini. Beats me...

Cit despre obligativitatea anvelopelor de iarna - o lege foarte buna care nu o sa fie respectata de nimeni, nu o sa aiba niciun efect si o sa fie inca un fiasco, ca multe alte legi ce pareau bune (ex.: scoaterea taxei de renuntare la abonamentele de telefonie inainte de termen: multa bucurie si agitatie la inceput si nu s-a intimplat nimic, taxa existind in continuare).

cine nu are bani de anvelope de iarna sa nu circule cu masina iarna. Sub acelasi pretext (al lipsei banilor) e plin drumul de conserve lesinate ce nu au mai trecut pe la ITP din `81 iar cind crapa de tot sunt abandonate in fata blocului.

::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@liviuf, si eu sunt de acord cu tine ca n-o sa se aplice niciodata legea asta. Ma gandesc la o chestie, cum la noi se contesta totul, daca fac contestatie la amenda si intre timp imi pun cauciucuri de iarna pe masina, organul cum mai dovedeste ca eu aveam la momentul sanctiunii cauciucuri necorespunzatoare? Imi face poze la roti? Vacs albina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca nu inventam noi roata cu legea asta, deci nu trebuie sa inventam nici normele metodologice ale rotii...

In Austria, ca sa dau un exemplu, legea asta se aplica bine-mersi de multi ani. Nu avem decat sa traducem legea lor si normele ei de aplicare si gata, avem si noi legea perfect functionala.

PS - I'm pro! M-a saturat sa fiu blocat la urcarea unui drum si sa imi pierd tot impulsul de vreunul care, pentru ca e ninja cu anvelope de vara - iarna - in Bucuresti, crede ca e acelasi ninja si pe Drumul Cotei, Valea Azugii, etc. Sau chiar pe Posada. Iarna, cand stam in coloana pe DN1 si injuram pe aia de la dezapezire, avem doar pe jumate dreptate.

Caci ce nu injuram este ala din fruntea coloanei care se uita perplex la acul kilometrajului ce ii spune ca merge cu 60 km/h inainte, cand de fapt se misca cu 2 km/h inapoi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe legea in RO este optionala, stiu pe cineva care iarna trecuta a blocat drumul public cu o duba si a facut o coada de troleibuze de cam 3km, a primit bonus pt asta un dosar penal dar a scapat fara mari probleme, pun pariu ca si iarna asta o sa faca la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now