betty

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?   72 votes

  1. 1. Sunteti de acord cu obligativitatea anvelopelor de iarna in sezonul rece?

    • Da
      64
    • Nu
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

194 posts in this topic

..."Desi drumul este unul dintre cele mai dificile din tara, masina nu avea nici macar anvelope de iarna."

Dar ei sint din clanul romanesc al zmeilor. Si au in piept o inima de-arama  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  In Bucuresti mai merge sa trisezi un pic pina se pune pe nins serios dar circulind in tara ,nici cu lanturi nu mai iesi daca ai vreun ghinion de inzapezire.Bine sa ai cauciucuri de iarna sa nu faci poc cu altul ,uite asa te respecti indirect in trafic.

  Taximetristii sint ultimii care isi pun cauciucuri de iarna ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

decat sa risti sa faci masina praf, mai bine un set de iarna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Saphir este adevarat dar stii foarte bine ce cozi de fac cand ninge in Bucuresti, toata lumea merge cu 20km/h si tot se intampla accidente .

In tara este jale pt ca masinile de deszapezit sunt depasite de zmei care zmei raman blocati in mormanul de zapada .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la voi in bucuresti e belea sa circuli vara, nici nu vreau sa ma gandesc cum e traficul in conditii de iarna!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine nu vede necesitatea echiparii automobilului cu anvelope de iarna, inseamna ca nu a iesit niciodata in decor pe zapada :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna Bucurestiul este o mare parcare DAR noi ne-am obisnuit ;D

Testul asta este putin dubios, in testul 2 cu tractiune spate, FORDul are Nokian WR, aceasta anvelopa are si emblema de munte cu zapada dar este ALLWEATHER PLUS conform Nokian, deci este ALL SEASON, pana aici totul ok DAR aceasta anvelopa este una din cele mai bune iar la tyretest.com are un punctaj de 1.97 iar cea mai buna anvelopa de iarna actuala are 1.67 (Continental Winter Contact TS 830P) DAR la aderenta pe zapada au acelasi punctaj, deci cum poate fii asa o diferenta mare ? Nu cumva mercedesul franeaza mai bine ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai pe tyretest.com punctajul final este o medie a notelor date de useri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

Stii ca RCA-ul nu e valabil daca ai anvelope de vara iarna? Daca nu poti sa franezi si intri in careva esti bun de plata. In plus, de ce sa tii toata coloana de masini in spatele tau pt ca tu nu poti sa mergi cu mai mult de 50? Nu arunc cu pietre in nimeni, vreau sa fiu in siguranta atunci cand ies la plimbare cu S-ul meu, cauciucurile nu sunt o extravaganta. De ce sa raman inzapezita in camp din cauza vreunuia care nu mai poate inainta? Sa-mi raspunda cei care s-au simtit lezati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea nu numai ca ar trebui sa fie obligatori cele de iarna pe timp de iarna...da ar trebui sa fie obligatori si cele de vara in timpul veri sau daca nu cel putin all-seson. cand am luat masina in mai avea cauciucuri de iarna si dupa ce mi-am pus cauciucuri de vara(desi erau FOARTE mancate) aveam aderenta mult mai buna. acum cauciucurile de vara a trebuit sa le schimb pt ca se vedeau sarmele dar pt ca nu stau prea bine cu bani mi-am pus iar cele de iarna(am numai vreo 2000 km facuti cu ele) si de atunci de nu stiu cate ori mi-a derapat spatele in curbe in care cu cauciucurile de vara(desi erau foarte uzate) nu aveam nici o problema.

stiu ca nu multa lume face ce fac eu(sau ma rog...nu a tinut in totalitate de mine) dar totusi nu ar trebui sa fie permisa faza asta lafel cum nu e permisa problema cauciucurilor de vara pe timp de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

Stii ca RCA-ul nu e valabil daca ai anvelope de vara iarna? Daca nu poti sa franezi si intri in careva esti bun de plata. In plus, de ce sa tii toata coloana de masini in spatele tau pt ca tu nu poti sa mergi cu mai mult de 50? Nu arunc cu pietre in nimeni, vreau sa fiu in siguranta atunci cand ies la plimbare cu S-ul meu, cauciucurile nu sunt o extravaganta. De ce sa raman inzapezita in camp din cauza vreunuia care nu mai poate inainta? Sa-mi raspunda cei care s-au simtit lezati.

Pai in caz de accident, doamne fereste, ii dau asigurarea mea la politie si adios. Nu ma mai cheama nimeni sa vada cu ce eram incaltat.

Betty, o sa te simti mai in siguranta daca in spatele tau voi fi eu cu cauciucurile mele mixte decat daca ar fi un amarat cu dacie cu frana pe o roata(poate) dar cu cauciuri noi noute Mișelin de iarna.

joke: Cred ca preferi sa te loveasca un Volvo decat o Dacie sau BMW.

Ramai inzapezita pe camp? Unde-ti sunt lanturile draga mea? :smile:

Eu nu am ramas niciodata cu Volvo impotmolit si am mers pe niste coclauri unde ti-ar fi fost mila sa mergi si cu Aro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, daca vii tu cam peste o luna jumate pe drumul de la Ranca (Transalpina), garantez ca daca Volvo tau are cauciucuri de vara si ultima Dacie 1300 scapata de programul rabla are de iarna, Dacia urca si Volvo tau sta si se invarte ca flexu'. Increderea asta in masina si in tine o sa te tina pana la prima faza cu adevarat grea prin care o sa treci, gen mers cu 90 pe drum inzapezit si gasit intr-o curba la 90 de grade un tir rasturnat sau o caruta. Sa vedem atunci daca nu-ti sunt necesari aia 50 de metri in minus la distanta de franare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Adriann

Pana la proba contrarie orice "sofer" se da zmeu..Asa ca tine bine volanul in maini, treci de 100000km si apoi poti sa te numesti sofer bun.Pana atunci asculta la cei cu experienta, ca mai bine safe than sorry...La cum te recomanzi tu,nu stiu cine isi doreste sa te aiba in spatele lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter:

Nu am ce cauta pe acolo.

Nu am sa merg cu 90 pe drum inzapezit, nici cu roti cu tepi. :smile:

@bulina:

Dar nu sunt zmeu, am si eu doua accidente majore la activ(unul din vina mea).

Am sarit de 100.000 de km in 3 ani de permis. Am lucrat la o firma de instalari antene satelit si am condus masini mai infecte decat ai putea crede tu ca exista pe lumea asta. Jafuri care nici la REMAT nu ti le primesc.

Ceva in genul, o vara am mers cu un Fiat Croma care lua curba de 100 de grade fara maini. Avea motor de 2.5 diesel si nu lua mai mult de 90. Instrumente la bord si pedala de ambreiaj nu prevedea. Stii sa pleci din panta, fara frana de mana si cu o sarma pe post de pedala padela de ambreiaj?

Am facut Pitesti - Mizil(Prahova mai incolo de ploiesti) de 2 ori intr-o zi, cu un Opel Ascona FARA telescoape pe spate si fara treapta a 4-a.

Eram la gaesti cu un papuc la un mecanic sa-i schimbe mecanica pe fata. In timp ce strangea roata statea de vorba cu un tip, a strans un prezon si pe celelalte doua le-a uitat. Pe autostrada la 90km pe ora am vazut cum ma depaseste roata. La propriu.

Experienta se acumuleaza prin necazurile prin care treci. Mersul bara la bara prin oras nu-ti da nici un fel de experienta.

Si accidentele sunt bune la ceva.

Acum hai sa incheiem subiectul eu si hai sa reveniti la "necesitatea cauciucurilor de iarna".

Si cum gume tot nu o sa-i iau fie ca aveti voi impresia ca sunt sofer prost si ca e masina jaf, promit sa-mi dezlipesc aptipidul cu volvo-club si sa pun in loc unul cu: "ma opresc cu 50 de m mai mult decat ai tu impresia ca o sa ma opresc".

Share this post


Link to post
Share on other sites

io nu-mi vad rs-ul cu caucicuri de iarna...

o sa merg cu el asa cum mergeam cu dacia prin anii 80.

la volvo am de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rotile astea te coafeaza nene Iuli ?

Merita si RSul niste roti pe masura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ma duc pe platforma pina la azuga...ca cuiele se duc in 5-6 km...

o singura data m-am dat pe "velodrom" cu gheata. n-am talent la drifturi....io am invatat de mic cum sa le evit, asta e, mi-e frica de gheata...

(eee, nu chiar asa de rau... ;D:D )

ps. am muncit la cuciucurile alea (sa le pun la loc) cit o zi la porumb ! mai bine tarmacu' meu, ca ma cunoaste... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei lasa ca mergi si tu mai incet si te ajung pana la BV si retur ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre Nea Adriann, este clar ca te supra-apreciezi, eu zic sa o lasi mai domol, in primul rand pentru tine si apoi, pentru ceilalti care au ghinionul sa te aiba prin preajma.

Eu consider ca esti chiar un potential pericol in trafic.

Zici ca ai doua accidente la activ, si ai de-abia 21 de ani, daca o tii asa, la 43 de ani cate o sa ai? La 60 cate? Chiar nu-ti dai seama ca daca iti mentii mentalitatea asta, esti un mare pericol pentru toti?

Referitor la topicul prezent, din ceea ce zici, este clar ca trebuie sa ne pazim de tine, macar asa sa ne ajuti, pune numarul tau de inmatriculare si perioadele cand ai de gand sa conduci iarna cand este zapada/gheata, etc., macar sa ne ferim de tine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

soferul conduce masina, nu cauciucurile.

daca nu ai ce-ti trebuie mergi in consecinta ! daca tii cont si iti adaptezi stilul de condus la conditiile de trafic, starea drumului si starea masinii (inclusiv cauciucurile) atunci nu se poate intimpla nimic rau.

problema e ca putini vor sa-si adapteze stilul de condus.

legea spune ca trebuie sa frinezi in siguranta, nu ca trebuie sa ai cauciucuri de nu stiu ce fel.

n-ai de iarna, mergi incet, atit de incet incit sa poti frina in siguranta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, este si nu este asa, degeaba ai aptitudini de pilot si ai cauciucuri neadecvate. Dusa putin la extrem , uitata-te la cursele de formula 1 cand incepe ploaia si au slick-uri, toti au probleme, fie Hamilton, fie Schumacher, sau oricare altii.

Cauciucurile adecvate pot face diferenta intre un sprit intre prieteni sau o coliva intre aceeasi prieteni, cu mentiunea ca nu mai poti sti cum a iesit (coliva). :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

e foarte bine, si recomand cu mare caldura sa aveti cauciucuri de iarna !

mai sus ma refeream la cei care, din motive financiare, nu pot sa-si cumpere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo de imposibilitatea financiara,cred ca ar fi ok ca sa se faca un fel de fond comun(un soi de cont sau asa ceva deschis de administratori sau cei mai vechi de pe acest forum)..avand in vedere ca suntem colegi si poate unii dintre voi chiar ati legat prietenii(virtuale sau reale),cred ca nu ar fi o idee chiar atat de rea ca in fiecare luna,din cei care ne permitem,sa trimitem cate o suma modica(15-20 lei)sa se stranga pentru situatii de genul asta.Cred ca ar fi frumos sa ne ajutam intre noi,atunci cand putem,cred ca fiecare a trecut prin situatii nasoale in viata(de ordin financiar si nu numai),Imi cer scuze pentru indrazneala,stiu ca sunt foarte nou pe forum si nu vreau sa deranjez pe nimeni,era doar o idee care mi-a venit citind posturile de mai sus.Luati-o strict ca o parere si judecati-o ca atare.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now