VOVLO 850

Consum Volvo 850 T5

142 posts in this topic

s-a facut curat pe topic.

rog ramineti ON-TOPIC !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am si eu masina 92% functionala !

Era simplu..ca sa ma bucur de consumul afisat in carte , gen 15% ideea era simpla..sa folosesc masina fara sa intre turbo sau macar sa incerc acest lucru si am incercat si am reusit sa scot 13.7% ceea ce mi se pare super tare .

Am renuntat la catalizator, am schimbat din nou sonda lambda, debitmetru, capacul la delcou, filtrul de aer, filtru de benzina, uleiul Mobil 10W60 Extended Life, curatat toate mufele de pe masina, am pus bateria noua ca ma lasasera Stingerul..si chiar raspunde altfel la comenzi si adaugat pentru o stabilitate crescuta si un http://www.pivotracing.com/product/VS-M . Ambreiajul il am chiar ok.. masina este acum un dracusor care astazi s-a intors cu mine la 360 de grade.. am uitat ca am anvelopele de iarna pe ea :(.

Maine o sa-i fac un polish si promit ca atasez poze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

DONEZ "PENTRU CEI CARE CHIAR AU NEVOIE" ( nu ptr cei care vor sa-l schimbe asa..de rutina :) ) :

- SONDA LAMDA IN PERFECTA STARE DE FUNTIONARE BOSCH ( o puteti considera noua )

- DEBITMETRU ORIGINAL BOSCH

- FAR STANGA / DREAPTA + SEMNALIZARE

Daca face cineva comanda afara am si eu nevoie de rotita aceea pentru indicare kilometri parcursi. Si apreciam daca imi zicea cineva dupa ce ma tragea de perciuni sa fiu atent, daca mergi cu masina incet se comporta intr-un fel..daca esti salbatic se comporta normal :) salbatic... !!! ideea e cat se poate de simpla si totodata nefireasca.. daca resetez calculatorul masina e o fiara .. daca merg cu ea 2-3 zile babeste sa scot consumul de 15% masina devine mult mai inceata ;) ! deci.. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Referitor la motivul pentru care nu mai trage asa bine dupa cateva zile de mers''la consum''cred ca nu mai ajunge sa arda complet combustibilul mergand uneori subturat si se fac anumite depuneri pe bujii,in camera de ardere,pe supape etc. iar dupa ce o 'urechezi' putin acestea se autocurata.

Fenomenul asta se intampla si la motorul meu 2.0 10 valve de 126 cp. care are un consum instantaneu undeva in jur de 8.7 L % la viteza de 100 Kmh mers constant (cam mare zic eu) iar dupa ce o 'urechez' un pic pana pe la 170 Kmh mers constant pe o distanta de cativa km unde consuma 17.04 L(tot cam mult mi se pare).Revenind apoi la viteza de 100 Kmh consmul scade cu 0.2-0.3% ajungand pe la 8.4% si avand un raspuns mai bun la accelerare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DONEZ "PENTRU CEI CARE CHIAR AU NEVOIE" ( nu ptr cei care vor sa-l schimbe asa..de rutina :) ) :

- SONDA LAMDA IN PERFECTA STARE DE FUNTIONARE BOSCH ( o puteti considera noua )

- DEBITMETRU ORIGINAL BOSCH

- FAR STANGA / DREAPTA + SEMNALIZARE

Daca face cineva comanda afara am si eu nevoie de rotita aceea pentru indicare kilometri parcursi. Si apreciam daca imi zicea cineva dupa ce ma tragea de perciuni sa fiu atent, daca mergi cu masina incet se comporta intr-un fel..daca esti salbatic se comporta normal :) salbatic... !!! ideea e cat se poate de simpla si totodata nefireasca.. daca resetez calculatorul masina e o fiara .. daca merg cu ea 2-3 zile babeste sa scot consumul de 15% masina devine mult mai inceata ;) ! deci.. ???

ai cumva un cod de la debitmetru,merge si la un motor de 2500,170cai?la fel si sonda lamda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti iau eu debitmetrul - daca se poate, bineinteles. Te ajut sa-ti pui rotita buclucasa, daca doresti ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveti nevoie fac eu comanda si va aduc eu o rotita (sau mai multe) pe 15 aprilie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DONEZ "PENTRU CEI CARE CHIAR AU NEVOIE" ( nu ptr cei care vor sa-l schimbe asa..de rutina :) ) :

- SONDA LAMDA IN PERFECTA STARE DE FUNTIONARE BOSCH ( o puteti considera noua )

- DEBITMETRU ORIGINAL BOSCH

- FAR STANGA / DREAPTA + SEMNALIZARE

Daca face cineva comanda afara am si eu nevoie de rotita aceea pentru indicare kilometri parcursi. Si apreciam daca imi zicea cineva dupa ce ma tragea de perciuni sa fiu atent, daca mergi cu masina incet se comporta intr-un fel..daca esti salbatic se comporta normal :) salbatic... !!! ideea e cat se poate de simpla si totodata nefireasca.. daca resetez calculatorul masina e o fiara .. daca merg cu ea 2-3 zile babeste sa scot consumul de 15% masina devine mult mai inceata ;) ! deci.. ???

Ridic o mana pentru far stanga dreapta + semnalizare(la mine este reglajul defect si bat foarte jos)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti iau eu debitmetrul - daca se poate, bineinteles. Te ajut sa-ti pui rotita buclucasa, daca doresti ajutor.

te rog sa-mi trimiti si mie procedura de citire si stergere coduri pentru volvo 850,2500cm, 170 hp,fabricatie 1992.fac cinste cu un redbull

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru Dragos : Iti iau eu o rotita (pentru un prieten), daca o poti aduce.

Ti-am cumparat una, si ti-o aduc cu factura aferenta cand vin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc..astept sa-mi zici cand :) !

Poza cu masinutza mea !!!

Daca are cineva regulatorul de presiune ( actuator ) cel de pe turbina..as avea si eu nevoie de el !

Matrix.. se rezolva.. eu acum sunt in Galati ( dami mesaj cu adresa ta + nr de telefon si-ti trimit debitmetrul )

vlpvlp06 - la fel ( adresa + nume + telefon )

-

maine le trimit daca-mi trimiteti datele, luni vor fi la voi

post-1680-0-65620100-1300983913_thumb.jp

Edited by VOVLO 850

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vlpvlp: Poate imi poti da si mie dupa farul defect arculetele care fixeaza becurile in socluri. La mine nu sunt modelul care trebuie si joaca becurile in socluri

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOVLO 850 , ti-am dat PM cu adresa. Telefonul meu: 0722 816249

Numai bine !!

P.s. Foarte frumoasa masinuta ta ! Sa o stapinesti sanatos si sa te bucuri cit mai mult de ea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vlpvlp: Poate imi poti da si mie dupa farul defect arculetele care fixeaza becurile in socluri. La mine nu sunt modelul care trebuie si joaca becurile in socluri

ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va anunt, nu cu fericire, ca am pus masinuta mea la vanzare :

Daca exista cineva interesat raspund la orice intrebare pertinenta :) si garantez ca se va bucura de o masina pusa la punct cu suport tehnic 12/24 acum ca am invatat-o foarte bine.

Daca ma interbati de ce o vand este foarte simplu : vreau sa-mi cumpar asa ceva :

( ma refer la aparatura respectiva )

Cu toata stima ,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Numele meu este Marius, sunt de curand posesorul unui volvo 850 t5.Masina cand am cumparat-o avea turbina anulata.acum cateva zile mi-am cumparat o turbina, am montat-o...nu stiu cat de bine vin furtunele pe la vacum.consumul insa este exagerat (20-30 % mers mai mult de cat normal ) ma poate ajuta cineva cu o schema a furtunelor de la vacum ca nu sunt sigur ca le-am pus bine.turbina undeva la 4500 rot\min se opreste, iar ceasul de la turbina urca putin peste jumate.Eu sunt din Ploiesti...daca e cineva din apropiere ne putem intalni.

multumesc

Edited by Marius t5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit !

iti sta vreun bec aprins pe bord ?

Bafta !

post-229-0-24812500-1304676189_thumb.jpg

post-229-0-84660500-1304676195_thumb.jpg

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.imi sunt de mare ajutor.maine ma apuc de verificat.in bord imi sta martorul de sonda lambda aprins.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Referitor la consum : el poate fi influentat de debitmetru ( il schimb DOAR cu unul original si nicidecum cu ceva after-market ), sonda lamda ( acelasi lucru ) si eventualele pierderi / scurgeri de aer pe vacuum sau turbo . Sonda lambda aprinsa : citeste erorile si apoi sterge-le.. , o sa-ti dispara si eroarea ( sper ) , in caz contrar.. iti pot da eu una !

La turbina este foarte importanta valva aceea ( boost control ) cea in care intre cele 3 furtune . Cu ea defecta... mi se duce acul la boost un pic peste jumatate, am schimbat-o si acum masina este avion cu motor ( mi-a cazut ambreiajul ) noroc ca am avut pe stoc unul nou original ( asa ca Matrix nu ti-l mai pot da si nici masina nu o mai vand ).

Un Volvo 850 aranjat este o masina de care nu ai cum sa nu fii mandru.

( am uitat sa-ti trimit farul vlpvlp06 , te rog frumos sa ma suni sa-mi aduci aminte..ca toata ziua sunt exterm de zapacit de cap : 0769 051111 )

O seara placuta tuturor !

Apropo .. am un volvo S70 la dezmembrat , 2.0 turbo, cutie automata si instalatie GPL si altul sedan cu volan pe dreapta cu interiorul din piele crem care arata foarte bine .

Edited by VOVLO 850

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma puteti ajuta sa gasesc pentru masina mea o bara fata de T5R si praguri si eleronul ptr portbagaj ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dany , ne auzim la tel , cred ca vreau motorul de 2.0 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Referitor la consum : el poate fi influentat de debitmetru ( il schimb DOAR cu unul original si nicidecum cu ceva after-market ), sonda lamda ( acelasi lucru ) si eventualele pierderi / scurgeri de aer pe vacuum sau turbo . Sonda lambda aprinsa : citeste erorile si apoi sterge-le.. , o sa-ti dispara si eroarea ( sper ) , in caz contrar.. iti pot da eu una !

La turbina este foarte importanta valva aceea ( boost control ) cea in care intre cele 3 furtune . Cu ea defecta... mi se duce acul la boost un pic peste jumatate, am schimbat-o si acum masina este avion cu motor ( mi-a cazut ambreiajul ) noroc ca am avut pe stoc unul nou original ( asa ca Matrix nu ti-l mai pot da si nici masina nu o mai vand ).

Un Volvo 850 aranjat este o masina de care nu ai cum sa nu fii mandru.

( am uitat sa-ti trimit farul vlpvlp06 , te rog frumos sa ma suni sa-mi aduci aminte..ca toata ziua sunt exterm de zapacit de cap : 0769 051111 )

O seara placuta tuturor !

Apropo .. am un volvo S70 la dezmembrat , 2.0 turbo, cutie automata si instalatie GPL si altul sedan cu volan pe dreapta cu interiorul din piele crem care arata foarte bine .

Salut

Un pret pentru interior S70?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor complet 2.0T + instalatie GPL are pretul de 300 euro !

Salut

Un pret pentru interior S70?

Nu vinde doar interiorul..vrea sa dea toata masina..masina este impecabila DOAR ca are volanul pe partea dreapta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Work in progres !

Astazi mi-am instalat bara de rigidizare si arcurile Eibach .

post-1680-64696_thumb.jpg

post-1680-23012_thumb.jpg

Edited by VOVLO 850

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now