criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

Pai eu am motor de 2.8 si 116 cp. Deci nu ma afecteaza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acu 2,5 luni mi-am adus din Germania un "fier" nissan patrol gr y60 '97. Eu unul m-am cam saturat de "plasticuri". Am si v50 is foarte fericit cu el, dar mai mult imi place nissanul. Treaba mi-o fac cu el, trag remorca la greu incarcata nici nu o simte. Acu ma scuzati ca mi-am permis o masina de 5300 euro si staul imi cerea 12500 euro taxa de inmatriculare. Mi-am facut rezidenta in bg (300 euro) si mi-am inmatriculat nissanul pe numele meu (600 euro). Un calcul simplu matematic ma duce la 900 euro. Acu oricati bani ar avea oricare de pe aici nu cred ca car fi dat diferenta asta numai ca sa ingrase statul roman. Pulas de asta impozitul in fiecare an in Ro este de 2016 lei si asigurare vreo 900 lei. In Bg asigurare + impozit 150 euro / an. Spuneti-mi va rog cine ii fraier eu sau statul ROMAN??? As plati cei aprox 3000 lei pe an, dar niciodata 12500 euro taxa de inmatriculare. Si NU imi permit sa dau 30000 euro pe o masina de genul asta de noua. Cine are bani si si-o permite i-l poftesc in showroom. Eu chiar am nevoie de masina de genul asta si dupa cum spuneam imi fac treaba cu ea.

Mai am una exact la fel '90 doar cu doua usi inamtriculata in Ro si imi platesc taxele la zi, dar urmeaza sa fie radiata si mutata in Bg. Este o masina cu care circul o data la 2 sau 3 saptamani si circul chiar numai pe coclauri, paduri si concursuri. Spuneti voi, merita sa dau 3000 lei pe an pentru asta? Cine ar da? Care dintre voi?

Buna treaba cu rezidenta in Bulgaria.Imi poti spne si mie cum ai facut rost de rezidenta in Bulgaria, ca ma bate gandul si pe mine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ai pe cineva acolo sa te ia in spatiu . fix ca la noi ..... Nu e imposibil dar nici usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara nici o problema ma poti suna 0744696346 si am sa iti explic toate procedurile. Este mai mult decat simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mareste taxaa , Se mareste taxaa , Se mareste taxaa, Si ? Sa marit o Branza ..... Pressa din Romania crede ca are puterea asta sa mareasca taxa in Bulgaria ... haha ....... Mancatori de cozonac . In concluzie nu s-a scumpit nimic la ei ba din contra s-au mai ieftinit inmatricularile fata de anul trecut luna Dec.

Traiasca Bulgaria !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fraieri cei care ii cred. La un moment dat unii ajunsesera sa spuna ca nici nu se va mai putea circula in Romania cu o masina inmatriculata in Bulgaria. :lol:

Nu stiu daca este adevarat dar din ce am citit pe un site inmatricularea unei masini cu motor de 3500 cm3 + asigurare pe un an + impozit + comision firma care se ocupa cu inmatricularea = 1600 ron. Cine este mai in tema poate ne va spune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ROMANIA 2.8 cc - asigurare 1 an 980 ron, impozit 2016 = aprox 3000 lei + itp care nu mai conteaza deja...

BULGARIA 2.8 cc - asigurare 1 an, impozit, itp = maxim 200 euro / an.

concluzia o trageti singuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ROMANIA 2.8 cc - asigurare 1 an 980 ron, impozit 2016 = aprox 3000 lei + itp care nu mai conteaza deja...

BULGARIA 2.8 cc - asigurare 1 an, impozit, itp = maxim 200 euro / an.

concluzia o trageti singuri.

Da, o tragem: daca e mai bine la ei, din toate punctele de vedere, atunci ... emigrare... B) .

Pe mine unul, chiar m-ar bucura ca cei care nu-si permit sa-si plateasca impozitul pe avere in Romania, sa ia în serios chestia asta.

Acum, vorbind serios, politica economica indreptata spre impozitarea averii cu precadere ( in detrimentul impozitarii veniturilor ) este chiar de laudat. Si sa nu credeti ca as fi vreun fan Boc sau Basescu... nici vorba, ii "pomenesc" si eu zilnic ...:D

Pentru ca in tara asta sunt milioane de cetateni care nu-si declara corect veniturile impozabile. Si nu vorbim aici de omisiuni de cateva sute de lei pe an ( la nivel de impozit ) ci de zeci si chiar sute de mii de lei noi.

In aceste conditii, un Fisc destept adopta urmatoarea strategie : lasa-i sa faca bani, caci nu prea avem cum sa-i controlam la asta ( romanul doar e expert in materie de evaziune fiscala ). Dar îi rupem la avere si la consum. Ca atare, cea mai buna politica fiscala este urmatoarea : impozite pe venit mici si neaparat proportionale, nicidecum progresive, apoi impozite pe avere ( casa, masina, teren, iaht, etc ) si pe consum ( accize pe energie de orice fel si pe produse de lux sau daunatoare sanatatii, taxe pe jocurile de noroc si TVA ).

Sa nu uitam si tranzactiile cu avere ( insemnand tranzactiile imobiliare si cu mijloace de transport ).

Stiu ca se vor gasi multi " amarati" care vor sari sa spuna : " Aoleu, o sa se scumpeasca iar impozitul pe bordei, pe rabla si pe loc, curentul, benzina, biletul la Bingo si tigarile !" Dar v-ati gandit vreodata cati bani da un amarat adevarat pe astfel de lucruri ? Foarte putin ! Si cat plateste unul cu teschereaua plina ( era sa zic prea plina ) pe astea ? Asta inseamna cu adevarat princpiul echitatii fiscale, despre care ne vorbea, inca din anul 1776 Adam Smith ( parintele gandirii economice moderne ) în celebra sa lucrare intitulata "Avutia Natiunilor".

Dar, din pacate, domnii mai sus pomeniti, impreuna cu doamna din Plescoi nu au studiat economia, asa ca nu prea vad sa inteleaga ceva din toate astea. Pe vasele de pirati si la coasa alte legi guverneaza...Legea baticului si a ochiului...Legea oului spart in cap si Legea cazutului in direct ( tot in cap :lol: ), de pe scena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa e

nu cred ca domnii de la conducere mai tin minte ceva de pe la facultati(la noi totul oricum pe invers)

eu mai tin minte cateva nume din cursurile de economie (bine ca am dat licenta :lol: :lol: :lol: )

alta curiozitate din cate stiu impozitul (in lim a 20% mi se pare )pot mari /scadea dupa bunul plac consiliile locale; am aflat pe pielea mea de ex in mai anul trecut am platit 470+in ca jumatate(pentru domnul boc) impozit pe 244 (2383cmc) in 2010 masina ii inmatriculat intro comuna de linga turda

in 2009 am platit 420 lei (in turda am intrebat si o zis inspectorul de la impozite ca trebuia sa am 360 in turda )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare daca 70 % din masinile din Romania ar fi inmatriculate in Bulgaria/alte tari statul roman ce ar face?Ce taxe ar putea in continuare "lansa"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta se pricep cel mai bine. Uite, sa zicem ca mareste pretul rovinetei, la masinile inmatriculate in strainatate.

Pe astia ii duce mintea. Ia pune intrebarea asta la pedelai si maine o sa ai o pagina cu ce taxe ar pune .<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inca nu am vazut vreun Vali Vijelie sau Adi de la Valcea sa plateasca impozit pe jdemiile de euro luate la o nunta buna sau la vreo cantare..... banii aia aruncati pe jos de unde credeti ca vin? Din trezitul la 06:00 dimineata si mers la fabrica???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa scumpeasca Vignetele nu e nici o problema .. doar nu o sa o faca 1000 euro nu ? ;)) tot convenabil v-a fi .

Ce tare e Primaria aia din Iasi care a inmatriculat 20 autobuze in BG ;))) pe moment le-au gasit o chichita dar o sa-i lase in pace cat de curand .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti ce-or sa faca? Or sa va oblige sa vi le inmatriculati in Romania in maxim 6 luni ( ca in Grecia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti ce-or sa faca? Or sa va oblige sa vi le inmatriculati in Romania in maxim 6 luni ( ca in Grecia).

Si cum anume o sa ma oblige? Daca am rezidenta in Bg si masina este pe numele meu? ........ Te rog da niste argumente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ai rezidenta nu prea cred ca au sanse.Doar daca nu ai nici un act pe Bulgaria si o folosesti tot timpul la noi.

Oricum pot sa stea astia in cap,dar nu au sanse prea mari sa interzica inmatricularea masinilor in Bulgaria,cel putin pentru vreo 2 ani :))

Probabil isi vor da seama,mai tarziu ca totul este in zadar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Argumentul este ca suntem condusi de niste idioti incurabili. Daca te pun sa treci granita in Bulgaria odata la 6 luni si stai in nordul tarii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum anume verifica ei ca am trecut granita, cand vamesul numai se uita la buletin????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai daca te introduce intr o baza de date:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot pune vamesii sa noteze intr-un registru electronic masinile care intra/ies din tara. (acest lucru se poate face automat prin cititoare de numar. asa cum au pentru rovigneta. nici macar nu e nevoie sa te opreasca)

in acest fel vor sti cit timp masina sta in tara. si daca dau o lege care sa ia in calcul acest lucru, i-a terminat pe toti cei care inmatriculeaza afara.

(doar ca exemplu : toate masinile care stau in romania minim 270 de zile pe an trebuie inmatriculate la noi. nu vad cum ar putea cineva sa-si trimita masina 90 de zile / an afara. poate cei din zonele de granita, insa oricum e dificil)

la prima oprire de catre politie, se poate verifica online cit a stat masina in tara in ultimile 365 de zile si pac, iti ia numerele de bulgaria....pina o inmatriculezi la noi.

nu ma injurati ! e doar o idee...:P

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Iuli traci dracu din gura :))) poate citeste careva si pune in aplicare. Acuma serios vorbind nu prea cred ca au sa investeasca ei bani in asa ceva si oricum nu in viitorul apropiat. Sau cel putin asa imi place sa cred :D. Daca stai sa te gandesti ca nici nu este macar o baza de date comuna a autoritatilor in legatura cu multe chestii....

Share this post


Link to post
Share on other sites
:lol::lol: Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca la noi abia au pus camere pentru rovignete,asta inseamna ca mai dureaza vreo 2 ,3 ani :))) si nici alea nu s instalate peste tot

Share this post


Link to post
Share on other sites
;)) lasa sa puna camere .. trimitem doar numerele si le monteaza pe alta masina si trece prin fata camerelor . punct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now