Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

Astazi niste prieteni din alt club auto au blocat Petromul de la Miorita 2 ore , pana de Revelion va mai fi o manifestatie de genul acesta .

Cine se baga si de la noi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am avut niciodata probleme cu motorina si benzina de la Petrom asa ca nu vad rostul acestor manifestari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul este muuuult mai mic decat in alte tari deci chiar nu am de ce sa pichetez vreo benzinarie, in Ungaria este cam 6 ron litrul de benzina asa ca stam bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul este muuuult mai mic decat in alte tari deci chiar nu am de ce sa pichetez vreo benzinarie, in Ungaria este cam 6 ron litrul de benzina asa ca stam bine .

Pretul este muuult mai mic decat in alte tari, insa salariile sunt muuuuuuuuuuuult mai mici decat in alte tari! Asa ca mie unul, mi se par intemeiate manifestatiile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne meritam toate preturile nesimtite. De ce sa facem ceva, inca stam foarte bine. Asta e opinia generala a romanului.

Deci, nici cei cu Volvo nu vor face nimic, sa lasam pe altii mai prosti sa manifesteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-mi place optimismul lui Bogdan.

Vede jumatatea plina (cu kko) a paharului, e un optimist incurabil :blink::rolleyes:

Vadime, s-a stricat Logan-ul si mergi cu Volvachele cu multa benzina ???

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

OMV a scos de pe urma Petromului tau iubit,, numai anul asta (de criza), 300 milioane de euro. Care, in marea lor majoritate, au ajuns/vor ajunge in Austria. Ca aia sunt amarati, si au mare nevoie...

Pai... sa fie primit si la mai mare, ca romanilor le place sa fie calcati in picioare si sa zica: " mai vrem !!!!! "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-ar deranja un pret mai mic la benzina, in sensul ca s-ar ieftini tot (teoretic). Pe de alta parte, imi place prea mult cum a devenit traficul in Bucuresti. Ajung la serviciu in 20 de min, stau doar o tura la semafor, consum mai putin (12, max 13 in loc de 16), nu mai uzez ambreajul si nervii mei. Asta chiar e partea plina a paharului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta mare fata de alte tari europene, chiar si cu preturi mai mari, este ca noi producem titei si benzina cam 40 % din ce consumam...teoretic ar trebui sa ne permitem sa avem un pret de bun-simt la pompa..practic,avem niste companii care profita de coruptia si nepasarea guvernantilor si de pasivitatea innascuta a romanilor cand e vorba de apararea drepturilor colective...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am inteles si n-o sa inteleg niciodata cum se calculeaza pretul la benzina/motorina.

Acum 2 ani cand pretul barilului ajunsese la un maxim istoric (parca vreo 147 dolari) motorina era sub 4 lei.

A scazut barilul pana pe la 40-49 dolari iar pretul a scazut un pic, cativa banuti.

Cat % din cpretul la pompa o reprezinta pretul titeiului si cum de doar cresterile mici de cativa dolari cresc obligatoriu pretul la pompa iar scaderea dramatica la o treime nu influenteaza deloc acest pret ???

Dupa asta a inceput sa creasca pretul la baril ajungand azi acum in jur de 80 dolari.

Acum pretul trebuie sa creaca peste valoarea pe care a avut-o atunci cand pretul materiei prime era aproape dublu ???

Accizele erau si atunci si acum, costurile cu energia in procesul de rafinare/transport/etc sunt tot cam aceleasi, costurile cu mana de lucru s-au diminuat ca e criza si s-au mai taiat salariile, atunci de ce creste pretul la pompa ???

Ca e trend mondial, romanesc, balcanic, OMV, sau ce o fi, care-i rationamentul/explicatia ce sta in spatele cresterii ???

Profit de pe urma carburantilor fac toti, OMV, LUKOIL, Rompetrol (KazMunaiGaz in Kazakstan), prost e ca mare parte din profitul asta pleaca la export, ca deh asa suntem noi mai prosti decat altii, a trebuit sa privatizam tot ce era rentabil si ar fi fost rentabil indiferent de cum si de cine era condus.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este inadmisibil sa fie 1.2 euro litrul de benzina , cand era barilul la cota maxima motorina era 4.6 .. cand a scazut la 60 era 3.4 lei , acum barilul este 80 iar motorina este 5 lei . Inca o cheste , ce treaba are barilul cand noi avem 40% din ce consumam ?

So se baga cineva pentru maine la ora 15 ? La ora aceea ne intalnim si vedem ce benzinarii blocam . O sa fim multi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai uitati-va si la gazul natural, ala de il ardem in aragaze si la incalzire. La noi e unul dintre cele mai mari preturi din Europa, in conditiile in care suntem chiar exportatori.

Cum e sa scoti din pamantul tau gaz si sa il ai mai scump decat il are cel care locuieste intr-o tara fara nici un pic de gaz???

Mi-e si frica de noile zacaminte pe care le-am preluat odata cu bucata aia de Mare Neagra, platforma continentala castigata din disputa cu Ucraina...

Daca incepem sa le extragem si pe alea, o sa se dubleze pretul la toate... :violent1:

Ultimul razboi de ocupatie, cu arma in mana, a fost a 2-lea razboi mondial.

Ultimul razboi de ocupatie fara arma in mana, are loc acum.

Ce rost are sa ocupi o tara cu armata, si prin asta sa iti pui toata planeta in cap, sa trebuiasca sa te ocupi de administrare, de revolte, de drepturile omului, etc.???

Nu mai bine stai linistit in banca ta, si preiei toate resursele tarii respective, ii faci sa munceasca ca niste sclavi pentru tine prin indatorare, etc.? Si, dupa ce ii vlaguiesti o perioada, vii si in vacanta si le f...ti si femeile, ca sa le schimbi si rasa?

In 5-10 ani sa vedeti hoarde de germani veniti la vanatoare de romance....Zic peste 5 ani, pentru ca acum sunt ocupati cu grecoaicele si cu preluatul insulelor alora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-ar deranja un pret mai mic la benzina, in sensul ca s-ar ieftini tot (teoretic). Pe de alta parte, imi place prea mult cum a devenit traficul in Bucuresti. Ajung la serviciu in 20 de min, stau doar o tura la semafor, consum mai putin (12, max 13 in loc de 16), nu mai uzez ambreajul si nervii mei. Asta chiar e partea plina a paharului.

Intr-o zi obisnuita, am facut 25 min de la cismigiu pana in str C A Rosetti, adica mai putin de 2,5 km!

Mie nu imi place deloc traficul (citeste ambuteiajul) din bucale; daca ai ecuson, sirena si lumini albastre grin.gif

atunci te cred ca-ti place; sper sa nu interpretezi, am zis, n-am dat cu parul rolleyes.gif

CpNmTbooo si la multi ani.happy12.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice de ce sa nu fiu optimist ? Poate fii si mai rău maine asa ca eu ma bucur de ziua de azi si incerc sa-mi fac viata cat mai comoda indiferent de costuri, daca stau sa calculez consumul la cele 2 volvo si costurile anuale nu mai apuc nunta lu` fiimea. Nu o sa inghet de frig degeaba pt ca o firma privata sa scada pretul unui produs care oricum se vinde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scopul a fost atins ! Adica s-a atras atentia asupra unei probleme serioase. Din nefericire, pretul carburantilor se va scumpi in continuare. Pana cand vom circula majoritatea cu vehicule electrice. Adica peste vreo 10-15 ani. Atunci, se va scumpi curentul electric....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot respectul !wave.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim esti teribil, da parca ai lupta cu morile de vant; cineva trebuia sa inceapa headbang.gif

poate ne trezim din somnolenta asta romaneasca

toata admiratia pt cei care au participat icon_salut.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord, trebuie sa iesim din starea de lehamite, de "las' ca merge si asa". Felicitari celor ce s-au implicat!

PS: Astept o actiune de genul asta la Cluj sau prin imprejurimi, am un borcan mare cu monede care sta si asteapta :protest:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se scumpesc carburantii de maine - 4bani/l la benzina, 5 bani/l la motorina

Pe ei, pe mama lor :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara Benzina era 5.13 sau ceva pe acolo WTF ?!?!

Vorba unui prieten , daca ar fi fost Cola si seminte la acel protest era toata lumea afara :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba blocati voi benzinariile,pretul e mic la iesire din rafinarie,trebuie blocat guvernul asta de ...bip... cu toate taxele lui.

La iesire din rafinarie pretul reprezinta cam o treime din pretul de la pompa,restul e de la guvern!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aciza este 2 lei/ litru ... restul de 3 lei ? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 - nu mai putem fi nepasatori, trebuie sa luam atitudine, ginditiva la viitor si in special al copiilor....

2 - stie cineva cum este calculat pretul combustibilului?

3 - manifestarile trebuiesc sa fie cu bun simt, altfel nu o sa diferentiem de ”târtani”... si nu o sa fim luati in seama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now