DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Azi am pus luneta! Maine merg cu ea la service sa ii pun toata directia la punct! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am pus rotile de vara ,2 anvelope noi Dunlop SP1 205/60/15,nu stiu daca rutiera v-a fi de acord cu dimensiunile dar eu ma simt mai bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am scos masina din service! Am pus toata directia la punct cu un cost impresionant de 4000 lei! Acum merge impecabil! :)

Am schimbat si rotile de iarna cu cele de vara! Acum arata a masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am bagat motorina de 370 lei si am spalat-o am dat cu crema scaunele si bancheta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o, am alimentat si i-am pus rotile de vara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimbat distributie (pe original), curea auxiliare si rola intinzator auxiliare

schimbat tulumba de la servofrana (multumesc ionut)

schimbat ulei si filtre

schimbat anvelope iarna cu vara

spalat complet

urmeaza schimb set placute frana (original)

urmeaza schimb tampon superior motor

si sper ca deocamdata am gatat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inlaturat un chirias (paianjen) de pe usa sofer ce isi facuse cuib fara aprobarea mea ;D ;D ;D!

post-1775-0-85426900-1334474269_thumb.jp

post-1775-0-69400200-1334474274_thumb.jp

post-1775-0-66052800-1334474278_thumb.jp

post-1775-0-98557600-1334474283_thumb.jp

post-1775-0-04219400-1334474288_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ieri am folii si pe semnale si stopuri pe 244:)

+un plin +spalat (sa fie multumit)

:hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites
un sfert de an? Pai cu ce ai mers atata timp? :)

De 63 amperi ai pe masina? Hmmm, nu era de 56?

De mers, nu am mers...deloc.

Nu ştiu câţi amperi avea bateria originală, dar cea pe care o am acum e cea indicată pe site-ul Varta pentru modelul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri i-am scos iar ornamentul de plastic si am refacut niste garnituri. O sa pun niste silicon intre parbriz ornament...deoarece marginea aia de plastic nu etanseaza cu parbrizul bine...fiind 100% plastic. Maine o sa montez la loc...poate inving odata razboiul cu apa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat filtrul de aer, restul filtrelor saptamana viitoare la service

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am reusit cu un boost controller sa maresc presiunea turbinei de la 0.65 la 0,90 bari;

mai mult nu am vrut ca fac rau:)

:smile:.

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am reusit cu un boost controller sa maresc presiunea turbinei de la 0.65 la 0,90 bari;

mai mult nu am vrut ca fac rau:)

:smile:.

Numai 0.65 e presiunea la diesel-ul de pe 240 sau e vorba de alta masina?

La al meu 0.8-0.9 e presiune standard... chiar ma gandeam sa incep cu 1.1bari in prima faza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da de 244 este vorba.

Turbina este primul tip (care nu are wastegate cu reglaj )

presiunea nominala de 0,65 bari .

Dar la d24tic mai nou are reglaj turbina si presiunea 0,95-1,0 bar ;de asta am marit cam la 0,9 .

De bagat baga si 1,9 bari dar nu fac nimic fara motorina mai multa ;asa este cel mai bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu cat motorul este mai mic cu atat presiunea este mai mare draga Adi, nu ai nevoie de presiune (boost) mare cand ai o turbina cat China, ai nevoie de debit de aer si motorina .

PS> 1.6D merge cu 1.3 bar boost "by default" pe cand D5-ul E3 numai cu 1.1 bar puterea specifica per cm3 fiind aceiasi la fel si presiunea de motorina fiind identica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am măsurat nivelul zgomotului produs şi rezultatele m-au derutat, având în vedere că în cartea de identitate figurează nişte valori de peste 70 dB(A). Mie mi-au ieşit 60-62 dBA în staţionare, la ralanti, în diferite poziţii (lângă portiera şoferului, în faţă şi în spate), distanţa de măsurare 1m de la maşină şi 1m de la sol. În interior, la nivelul urechilor şoferului, 57 dBA cu ventilatorul climei oprit şi 67 dBA cu ventilatorul la maxim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am măsurat nivelul zgomotului produs şi rezultatele m-au derutat, având în vedere că în cartea de identitate figurează nişte valori de peste 70 dB(A). Mie mi-au ieşit 60-62 dBA în staţionare, la ralanti, în diferite poziţii (lângă portiera şoferului, în faţă şi în spate), distanţa de măsurare 1m de la maşină şi 1m de la sol. În interior, la nivelul urechilor şoferului, 57 dBA cu ventilatorul climei oprit şi 67 dBA cu ventilatorul la maxim...

cool, o sa incerc si eu la C30 meu...mi se pare zgomotos in stationare fata de cealalta masina;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am schimbat fulia de la alternator si i-am completat uleiul de la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne Zack, nu am vazut om sa mestereasca mai mult decat tine la masina... Mai si mergi cu ea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara am spalat-o si eu si azi dimineata am bagat 65 de litri. Sa-i fie de bine! O seara buna va doresc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doamne Zack, nu am vazut om sa mestereasca mai mult decat tine la masina... Mai si mergi cu ea ?

Sincer sa fiu imi si place sa si mesteresc dar imi si place sa mentin masina in asa fel incat sa nu troncane, bocane dar si sa arate cat se poate de bine pentru cat mai mult timp. De mers...merg. Am facut in 2 ani si 6 luni 76k. Pana in toamna mai fac 10-15k lejer.

ps: Am vorbit cu mecanicul si ma duc cu el sa imi rezolve problema cu apa din dreapta pasagerului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna ca-ti iubesti masina, Zack !

BRAVO !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna ca-ti iubesti masina, Zack !

BRAVO !

O iubesc....prietena ma acuza ca iubesc masina mai mult ca pe ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now