mao

youtube & more...

913 posts in this topic

Asta cu UNN tot trece pe la mine pe strada !!! :laughing4: :laughing4: :laughing6:

Confirm, nu se asigura la semnul de cedeaza trecearea din intersectia Uruguay-Alexandrina. :)

iPad using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si unde ar mai fi farmecul daca am avea utilaje de deszapezire ca cele din clip?Unde ar mai fi farmecul daca autostrazile ar sta inchise cate 2 saptamani? Ca sa nu mai vb ca daca ai asemenea echipament..poate nu o sa mai coste 5=6000E km de deszapezit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar avem astfel de uitlaje si noi. Au actionat astfe3 de freze si pe autostrazi zilele trecute. Poate nu cu aceeasi capacitate. Deci, nimic deosebit.

Cat despre XC70-ul din videoclip, pare cam regizata treaba. Dedesubt e clar ca avea zapada batatorita, se vede si dupa cararea pe care a iesit la doi metri mai incolo. Cred ca a dat zapada cu o masinuta mica, dupa care a pudrat bine masina si apoi, gata minunea. Hai sa fim realisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fac eu un rezumat: cel mai bun 4x4 stoc este de la subaru. Poti sa-l pui si pe dacie , poti sa folosesti si un sofer antitalent, el merge.

Pentru sport n-au putere, pentru offroad n-au suspensii si sasiuri. Asa sint ei, ingaduitori cu concurenta...

Daca chiar as fi vrut sa alerg as fi ales un wrx sti cu putere.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar avem astfel de uitlaje si noi. Au actionat astfe3 de freze si pe autostrazi zilele trecute. Poate nu cu aceeasi capacitate. Deci, nimic deosebit.

Cat despre XC70-ul din videoclip, pare cam regizata treaba. Dedesubt e clar ca avea zapada batatorita, se vede si dupa cararea pe care a iesit la doi metri mai incolo. Cred ca a dat zapada cu o masinuta mica, dupa care a pudrat bine masina si apoi, gata minunea. Hai sa fim realisti.

Zapada este afanata nu inghetata .... so nu iti trebuie nici o minune ca sa o scoti de acolo . La fel am scos-o si eu din fata casei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo de acel topic numit "tuning nereusit"...

fara spoilere sau leduri, forta bruta si respect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arcuri sport la bani putini? Nimic mai simplu!

post-3677-0-98236600-1391542948_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vai de capu meu.... golfu...

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se topeau suruburile de prindere la turbo (la rs) la numai 400 cp in 5-10 min (evacuarea ajungea la peste 1000 grd- ardeam iarba verde in 5 min daca parcam deasupra ei) . A trebuit sa pun de cupru. La golf or fi de wolfram ? :smile: Asta poate incalzi un sat intreg !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

010.jpg

001.jpg

turbina e aproape cat motorul. poate se incinge un pic mai greu... ;D

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

genial cel din clipul 3. :)))

Am facut si eu asta dar la masina cu reductor... altfel, e logic ca nu o mai prinzi. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuliiiiiiiiiiiiiiirx spune o explicatie pe intelesul meu

Edited by feraru3333

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se numesc superconductori

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un fel de explicatie:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E chiar explicatia : interactiunea intre cimp magnetic si cimp electric. Un corp magnetic care cade in interiorul unui corp metalic produce un cinp electric. Pentru ca el are tendinta sa cada cu viteza din ce in ce mai mare, cimpul electric generat devine din ce in ce mai intens, Un cimp electric care devine din ce in ce mai intens genereaza , la rindul lui, un cimp magnetic care se opune cresterii cimpului electric. Acum avem 2 cimpuri magnetice care se opun unul altuia. Cit timp gravitatia plus un cimp magnetic nu depaseste celalat cimp magnetic corpul sta . Daca diferenta este mica, corpul va cadea incetisor. In caz ideal (nu real) corpul va executa o miscare oscilanta pe verticala pe timp infinit.

Gata, acu' bea o bere ! Pina nu pun ecuatiile.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

E chiar explicatia : interactiunea intre cimp magnetic si cimp electric. Un corp magnetic care cade in interiorul unui corp metalic produce un cinp electric. Pentru ca el are tendinta sa cada cu viteza din ce in ce mai mare, cimpul electric generat devine din ce in ce mai intens, Un cimp electric care devine din ce in ce mai intens genereaza , la rindul lui, un cimp magnetic care se opune cresterii cimpului electric. Acum avem 2 cimpuri magnetice care se opun unul altuia. Cit timp gravitatia plus un cimp magnetic nu depaseste celalat cimp magnetic corpul sta . Daca diferenta este mica, corpul va cadea incetisor. In caz ideal (nu real) corpul va executa o miscare oscilanta pe verticala pe timp infinit.

Gata, acu' bea o bere ! Pina nu pun ecuatiile.

Pacat ca se stie destul de putine lucruri despre aceste cimpuri, in special cimpul magntic al pamantului...Hmmm cum ar fi sa controlam sau anulam (intr-un spatiu limitat) gravitatia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu faceti asa ceva ... :smile:)))

sau ...asa ceva

Finalul este demential !

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now