zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Eu m-am trezit cu portiera zgariata de o alta portiera ... undeva in franta sau in germania .... dar nu a stat nimeni sa imi deconteze . Nr. de romania ...

deci NU in romania e caca si restu sunt draguti, nu intotdeauna este asa ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma puteti ajuta va rog cu niste informatii?

Mi-a aparut martor in bord (nr. 8 - primul desen, primul martor, cel cu pompa - stanga - sus) - defectiune la sistemul de emisii.

I-a mai aparut cuiva pana acum? Care ar fi cauza?

post-695-0-79607100-1417382855_thumb.jpg

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a aparut in urmatoarele situatii;

-Egr defect.

-Furtun intercooler spart.

-Galerie admisie fisurata.

Motorizare 1,6d

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleuuuu Agresorule.... nici macar acum nu stii ca ala este becul de "Check engine"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good, merci de info :)

Nu maestre, ca nu am mai avut parte de dastea' pana acum :D:P ... ce vrei, imbatranim si noi ;)

Na, un motiv in plus sa te bucuri, au aparut probleme si la a mea, sau cumva ai cobit de atunci pana acum? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good, merci de info :smile:

Nu maestre, ca nu am mai avut parte de dastea' pana acum :D:P ... ce vrei, imbatranim si noi ;)

Na, un motiv in plus sa te bucuri, au aparut probleme si la a mea, sau cumva ai cobit de atunci pana acum? :D

Tu cred ca ai cobit, cu becul tau :D

Nu am de ce sa ma bucur ca ai o problema la masina

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A aparut si masina merge bine ?sau are si simptome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune-o pe un tester la Ionel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge bine, nu are nimic!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma puteti ajuta va rog cu niste informatii?

Mi-a aparut martor in bord (nr. 8 - primul desen, primul martor, cel cu pompa - stanga - sus) - defectiune la sistemul de emisii.

I-a mai aparut cuiva pana acum? Care ar fi cauza?

Mi-a disparut astazi acel martor din bord ... daca imi aduc aminte, si anul trecut pe vremea asta am avut parte de aceeasi patanie si in 24 - 48 de ore a disparut ... acum ma duce cu gandul ca o fi vreun senzor caruia nu ii place gerul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate este vreo sonda care face figuri pana cand se acomodeaza cu temperatura scazuta :P

Sent from my Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa :smile: .... parca doua sunt la c30/s40/v50 nu? ... una amplasata inaintea catalizatorului, si una dupa catalizator, nu? :smile: ... defapt 2 sunt la majoritatea euro 3 si 4 daca nu ma insel

O sa le fac o verificare la primavara, cu ocazia reviziei :smile:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

A demontat cineva banchetele din spate, sa umble la centuri? (la V, XC..) Am rabatat bancheta si nu pot sa o mai ridic, pentru ca s-a blocat centura si nu se mai deblocheaza... Trebuie sa ajung la mecanismul de blocare, deci trebuie de demontez plasticele de pe colturi - sus, de unde iese centura din scaun. A mai trecut cineva prin asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pea inteleg . Mie imi este blocata o centura spate si pot sa rabatez bancheta . Daca nu o poti rabata din cauza deschizatorului(butonul de deblocare al banchetei) te pot ajuta.

Daca ti sa blocat rabatata e posibil ca trebuie sa tragi de snurul de la tetiera

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, prin simpla scoatere a butonului de STC, am reusit sa stric CCM-ul (modulul de clima). Cand am scos butonul, s-a stins CCM-ul si asa a ramas. Tot imi bat capul cu el si inca nu am reusit sa-i fac nimic. In el am tensiune, insa nu da nici un semn de viata. Acum ma chinui sa reinstalez Vida a 15 oara, ca imi tot da o eroare.

PS: cand am facut diagnoze la altii a mers fara probleme, la mine, cand am nevoie, nu mai merge :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, prin simpla scoatere a butonului de STC, am reusit sa stric CCM-ul (modulul de clima). Cand am scos butonul, s-a stins CCM-ul si asa a ramas. Tot imi bat capul cu el si inca nu am reusit sa-i fac nimic. In el am tensiune, insa nu da nici un semn de viata. Acum ma chinui sa reinstalez Vida a 15 oara, ca imi tot da o eroare.

PS: cand am facut diagnoze la altii a mers fara probleme, la mine, cand am nevoie, nu mai merge :D

Sa inteleg ca ai lucrat la clima cu bateria conectata !! Daca mai ti tu minte , cand imi dadeai sfaturi pe la inceputuri , mi-ai zis de 12 ori sa nu lucrez la marca Volvo cu bateria CONECTATA!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca ai lucrat la clima cu bateria conectata !! Daca mai ti tu minte , cand imi dadeai sfaturi pe la inceputuri , mi-ai zis de 12 ori sa nu lucrez la marca Volvo cu bateria CONECTATA!!!!

Nu doar cu bateria conectata si contactul pus si clima in functiune :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:slap:
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

A demontat cineva banchetele din spate, sa umble la centuri? (la V, XC..) Am rabatat bancheta si nu pot sa o mai ridic, pentru ca s-a blocat centura si nu se mai deblocheaza... Trebuie sa ajung la mecanismul de blocare, deci trebuie de demontez plasticele de pe colturi - sus, de unde iese centura din scaun. A mai trecut cineva prin asta?

Am patit o eu, am rezolvat partial prin desurubarea centurii de sub perna(sezut). Si a revenit cand am pus spatarul in pozitia verticala. Partea dura e ca dupa cateva plieri, iar s a blocat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu doar cu bateria conectata si contactul pus si clima in functiune :D

Foarte frumos ce pot sa zic , ce anume nu functioneaza la ea ? ca ziceai ca intra curent in ea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos ce pot sa zic , ce anume nu functioneaza la ea ? ca ziceai ca intra curent in ea

Nu functioneaza nimic. Cum arata pe masa in sufragerie, la fel arata si pe masina:D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol

vezi daca se repara cade schimbat e mai greu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice se repara , nimic nu se arunca ! Daca nu e ars epromul se repara usor , daca e ars epromul nu stiu cine il poate scrie ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pea inteleg . Mie imi este blocata o centura spate si pot sa rabatez bancheta . Daca nu o poti rabata din cauza deschizatorului(butonul de deblocare al banchetei) te pot ajuta.

Daca ti sa blocat rabatata e posibil ca trebuie sa tragi de snurul de la tetiera

Centura este blocata cu bancheta rabatata. Nu are legatura cu snurul, ala este pentru plierea tetierei. Am desfacut astazi plasticele, am dat de un blindaj de tanc pe partea din spate a banchetei!! Am intrebat la Primus, o sa trec pe la ei candva sa-mi spuna daca pot (si cat costa) sa demonteze centurile din spate.

Am patit o eu, am rezolvat partial prin desurubarea centurii de sub perna(sezut). Si a revenit cand am pus spatarul in pozitia verticala. Partea dura e ca dupa cateva plieri, iar s a blocat.

Bineinteles, solutia facila: o sa demontez si eu centurile din surubul de sub bancheta, sa nu mai stea rabatata. Te tin la curent cu evolutia :smile:

Am gasit pe spatele banchetei, in locul unde sunt mecanismele de blocare a centurilor, niste bumbi de metal. Nu am mai vazut asa ceva, o sa pun un magnet pe ei, sunt curios daca au vre-o functie. Pun niste poze data viitoare, poate se uita cineva in Vida si ne lamureste ce sunt ciudateniile alea...

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now