funkydj85

second new boy in town

332 posts in this topic

Pai stati nitel fratilor ca eu intelesesem ca programul (autoritatea) lor s-ar termina pe la ora 18:00... Cam ca la controlorii din autobuz, dupa ora 19:00 cand ies din tura n-au voie nici sa te intrebe cum te cheama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu mai stii si de acu cativa ani cand ii opreau noaptea pe raceri pe ....dupa arcul de triumf spre victoriei, ca-mi scapa numele bulevardului...

p.s stiti de unde pot procura o autorizatie pt folie????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiseleff ;D Ca acolo stau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind organ de control pe teritoriul Romaniei pot sa ridice talonul emis in orice tara. Orice vehicul inmatriculat intr-o tara straina trebuie sa se supuna legilor de pe teritoriul tarii pe care o tranziteaza.

Edited by pedala
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu un bai cu A.C-ul, iar . acum cand ii dau drumul, merge 2 secunde , se opreste 2 secunde, merge 2 secunde, se opreste 2 secunde si tot asa... am si un filmulet, dar este prea mare si nu-l pot pune.

Mentionez ca inca nu l-am desfacut(compresorul). Daca inainte mergea(baga receeeeeeee) pana se incingea motorul, acum si la rece imi face faza descrisa mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum probabil nu mai ai freon :D

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine am redus distanta dintre compresor si ambreiaj si acum cupleaza si decupleaza in continuu. Cred ca nu mai are nici freon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim, Pedala, aveti timp in week-end sa desfacem compresorul meu??? ca unde-s 3 minti luminate n-ar trebui sa dam gres...

deasemenea as vrea sa desfac si bordul sa scot ceasurile si sa schimb becurile... :icescream: gheata si cico/bere/limonada din partea casei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate sambata am o nunta , daaar duminica la pranz merge . Vorbim diseara la Penny :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt curios daca a fost cineva ieri la poli.... tizule stii ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost DragosGD , Capi1977 , Vali Vlp , Ygrec , Ramon , MariusDaniel , AlexPopaystar si eu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa !!! E DragosGD in tara ?! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa !!! E DragosGD in tara ?! :smile:

Da.si poate vine si diseara la Penny

Share this post


Link to post
Share on other sites

am reusit sa pun distantiere la compresorul de A.c.

Darrrrrrrrrr, m-a mancat undeva sa ma apuc sa desfac turbina intrucat da iar binisor cu ulei pe acolo.... teava ce pleaca din bloc si mere spre turbina nici macar nu avea garnitura aia de klingerit...in fine, ideea este ca nu pot desparti turbina de restul evacuarii. am desfacut suruburile, dar nu se departeaza absolut de loc...

Ceva idei???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baroase :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dat, e adevarat ca mai cu mila, am incercat sa introduc o surubelnita intre cele 2 parti, fara succes insa.

poti da maine o tura pe la mine sa vedem ce pute face???

Share this post


Link to post
Share on other sites

he he, am revenit pe strada. se pare ca totusi exista o garnitura la teava de ulei, insa avea o bucata lipsa. am pus una noua de klingerit, am sters frumos pe acolo, si momentan nu se mai scurge ulei . voi urmari treaba.

un lucru am uitat, si nu mai ies acum afara , sa dau drumu la aerul conditionat sa vad daca cupleaza cum trebuie compresorul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Week-end-ul asta a fost plin de spritz-uri... :smile: Asa ca n-am vazut mesajul. Sorry...

Ai verificat ac-ul?

Edited by pedala

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, din pacate tot nu merge. trebe puse niste saibe mai groase un pic, sau scos afara compresorul si bibilit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu merge nici cu alte saibe suna-ma,iti fac un pret mai mult decit decent ptr un compresor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-03635400-1343669425_thumb.jpg

post-998-0-22114400-1343669462_thumb.jpg

post-998-0-16169400-1343669494_thumb.jpg

post-998-0-10957800-1343669531_thumb.jpg

post-998-0-15444200-1343669583_thumb.jpg

asta am facut in week-end. am desfacut o camera video veche in incercarea de a gasi o rotita compatibila cu cea din bord, insa, desi am gasit una este mai groasa cu aprox un mm, si nu merge... am reusit sa-mi schimb culoarea la ceasuri si am schimbat iar culoarea in butoane -i-am pus albastru... ma gandesc ca ar da mai bine cu butoanele rosii... Aviz carcotasilor , nu sunt zone umbrite, totul este luminat cum trebe, mai putin panoul de la clima unde mai am putin de lucru.

Intampin o mica problema totusi, cand am demontat ceasurile , am scos limbile indicatoare si acum vitezometrul imi arata cu aprox 20-30 km/h mai putin decat in realitate... poate vineri ma ajuta careva sa remediez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aseara , luandu-ma la intrecere iar cu unu cu un audi, am prins semoforul pe rosu si am fost nevoit sa franez mai violent.... franele erau deja incinse, si cand am calcat frana iar sa opresc la rosu m-am trezit aproape de-a curmezisul drumului... cred ca roata stanga spate a ramas mai mult blocata, sau nu mai am placute si a prins fier pe fier, nu inteleg ce s-a intamplat. Am mai patit la fel sambata cand alergam pe splai si s-a pus rosu la semafor si pe franare mi-a tras masina spre stanga...

placute, discuri, si macar lichid de frana racing ca nu se mai poate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aseara , luandu-ma la intrecere iar cu unu cu un audi, am prins semoforul pe rosu si am fost nevoit sa franez mai violent.... franele erau deja incinse, si cand am calcat frana iar sa opresc la rosu m-am trezit aproape de-a curmezisul drumului... cred ca roata stanga spate a ramas mai mult blocata, sau nu mai am placute si a prins fier pe fier, nu inteleg ce s-a intamplat. Am mai patit la fel sambata cand alergam pe splai si s-a pus rosu la semafor si pe franare mi-a tras masina spre stanga...

placute, discuri, si macar lichid de frana racing ca nu se mai poate...

Si curatat,schimbat garnituri etrieri spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curatat in primul rand... si, asa cum zice si VLP-ul, probabil garnituri schimbate. Daca ajungi la garnituri cel mai bine e sa schimbi si pistonasele (sunt doua pe etrier).

Share this post


Link to post
Share on other sites

merg pusi etrieri de s60 pe 850???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now