funkydj85

second new boy in town

332 posts in this topic

Vali , da-mi un telefon si-ti explic ... nu de alta dar mi-e lene sa scriu la ora asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

joi seara ai treaba? sau vineri? te iau si te aduc io, numa sa vb la fata locului ca ma pierd altfel.... :smile:)

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali , din pacate n-am timp de nimic , absolut nimic . Lasa aici nr tau sa te sun eu :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine are sa-mi imprumute 4 roti de 850 pana dupa revelion??? nu ma intereseaza cu ce cauciucuri sunt deoarece nu voi merge cu masina in acest interval.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dau 2 daca te intereaseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok.vb la tel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-68011700-1355251198_thumb.jpg

am pus bocancii de pe volvo pe ford... alta viata... si arata si foarte bine pe mondeo jantele de 850...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ai facut o blasfemie - jentile consacrate ale 850-ului...pe ford.

Nu am sa te iert.

:slap:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa nea florine ca pana in primavara cand voi iesi cu bumblebee la plimbare le va primi inapoi... pana atunci merg brici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am reusit sa montez noua clapeta de acceleratie pe admisie.

Dupa care l-am ajutat pe Vlp sa schimbe senzorul de temperatura. cum draciile de suruburi cu cap torx de 40 nu au vrut sa se desfaca a trebuit sa demontam toata admisia, instalatia de gpl de pe admisie plus alte cele . cum a mea este inca cu admisia jos astept pana mierti sa-mi vina senzorul de temperatura, termostatul si garnitura de la galeria de admisie sa le montez fara prea mare chinuiala.

Acum as vrea sa schimb si tubulatura de la turbo spre intercooler, spre admisie si invers. Are cineva cunostinte cu tevi (inox, aluminiu) de vreun fel??? vorbim de variante ieftine, deoarece pana in primavara mai trebe sa schimb si frane, bielete, aprindere si ce-o mai fii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali , ai incercat cu o dalta ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul de temperatura se scotea prin desurubare, nu e nevoie sa dai termostatul jos sau admisia - eu i l-am schimbat lui Tommiza noaptea, la lumina unei lanterne in 10 minute.

Dar ai capatat experienta, nu fii trist :smile:

Despre tubulatura - doar baietii de prin service-urile de tobe. Cei de la "tuning"-uri m-am acrit de refuzurile lor, inclusiv mi-e sila si de cei de la Stelco :"e dificil", "asta o sa dureze cam mult", etc. Eu astept de un an sa-mi schimb turbina, din cauza negasirii unui "geniu" care sa-mi faca un downpipe pe 3" in locul celui original... Asa ca, sa ne anunti si pe noi unde rezolvi repede si ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul de temperatura se scotea prin desurubare, nu e nevoie sa dai termostatul jos sau admisia - eu i l-am schimbat lui Tommiza noaptea, la lumina unei lanterne in 10 minute.

Dar ai capatat experienta, nu fii trist :smile:

Despre tubulatura - doar baietii de prin service-urile de tobe. Cei de la "tuning"-uri m-am acrit de refuzurile lor, inclusiv mi-e sila si de cei de la Stelco :"e dificil", "asta o sa dureze cam mult", etc. Eu astept de un an sa-mi schimb turbina, din cauza negasirii unui "geniu" care sa-mi faca un downpipe pe 3" in locul celui original... Asa ca, sa ne anunti si pe noi unde rezolvi repede si ieftin.

Problema e ca senzorul este ascuns sub termostat si nu ai acces sa il desurubezi fara desfaci termostatul.

Ne auzim mai tarziu la telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da , eu am facut un T dintr-o cheie de 21 sau cat o fii si o alta cheie mai groasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am dat o tura cu t5-ul...ah ce bine-a fost.

Dar.... desi am schimbat senzorul de temperatura, cu rotita de la clima data la 28 grade imi baga aer rece. Nu chiar asa rece ca afara, dar oricum, trebe sa stau cu geaca pe mine in masina. Motorul se incalzeste, dar iar in mers imi scade temperatura la mai putin de jumate. Mentionez ca termostatul inca nu l-am schimbat... multumita celor 2 suruburi buclucase...

Inca ceva... cand i-am dat putin boooooost , mi-a iesit un pic de ulei pe la joja... asa am patit si asta vara, tot asa dupa o perioada in care nu am folosit masina... nu mi-a murdarit tot motorul, dar se vad niste stropi pe admisie, chiar langa joja. De la ce ar fii? ???

Dezaburirea pe spate nu imi merge. oglinzile in schimb se incalzesc. Cum as putea repara dezaburirea pe spate?

In primavara va trebui sa verific tevile de la AC sa vad pe unde-mi pierde freon. As putea inlocui tevile alea cu unele de cupru??? ca cele de la centrala termica ;))

Mi-a dat Vlp un radiator de interior, care momentan este la curatat, detartrat si verificat daca tine apa sub presiune, asa ca dupa ce reinnoiesc itp-ul si asigurarea il voi schimba pe cel de pe masina si sper sa am si eu caldura ....

Mai trebuie sa dezbrac scaunul de la sofer sa vad de ce naiba nu merge incalzirea, dar tot asa spre sfarsitul lunii. al naibii ala din dreapta se incalzeste. Cel de la sofer nu...

In alta ordinne de idei , asa cum am scris si in alt topic ma intereseaza un garaj/ hala mai mica ceva pentru a-mi desface masina s-o aduc si eu la stage 0 ca merita buburuzu'. Daca auziti ceva dati-mi de stire va rog.

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, legat de dezaburirea lunetei: mai intai scoate papucii, apasa butonul de dezaburire si masoara daca ai curent! Daca ai curent, trebuie doar sa refaci traseul rezistentei cu un kit de reparatie ca asta: http://www.okazii.ro/catalog/auto-moto/piese-auto/parbrize/kit-reparatie-rezistenta-dezaburire-luneta-a52870667

ps: ai sa-mi dai un ciko, te trec pe foaie ;D ;D ;D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine masor la fire. merci. sa zici ce cico vrei... :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici mie nu imi mergea incalzirea in scaunul soferului, dar am rezolvat-o, mi-am pus un scaun recaro sa nu mor de ciuda ca prietena mea avea incalzire si eu inghetam, asa macar stiu ca nu are si gata :evil6: , oricum in martie il schimb si pe al ei ca am cumparat 2, asa ca sa se bucure cat mai poate... :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Schimba termostatul

2. Daca tot face , schimba radiatorul de caldura . La fel am patit eu cu radiator nou nout Nissens , pur si simplu nu circula cum trebuie apa prin el , s-a rezolvat cu unul oem

Share this post


Link to post
Share on other sites

neotrim, ai o poza cu scaunul recaro??? de unde l-ai luat si cat ai dat pe el?

@vadim- vreo idee stralucita legata de cum as putea desface suruburile de la termostat??? ca cu torx-ul nu mai merge..

Share this post


Link to post
Share on other sites

neotrim, ai o poza cu scaunul recaro??? de unde l-ai luat si cat ai dat pe el?

@vadim- vreo idee stralucita legata de cum as putea desface suruburile de la termostat??? ca cu torx-ul nu mai merge..

Poti sa bagi fortat (mai exact sa bati) un cap de imbus sau daca locul iti permite sa faci cu o panza de bomfaier (mai subtire) o crestatura pe fiecare surub si sa le desfaci cu o surubelnita dreapta mai lata!

ps: ai sa-mi dai doua ciko-uri, te trec pe foaie!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule vezi ca dacă aplica metoda ta s-ar putea nu numai sa nu îți mai dea cico, ci sa te faci de un corp termostat nou.

Așa am pățit și eu și nu am bătut vertical ci lateral în capul șurubului cu o dalta și tot s-a crăpat de jos de la prinderea în bloc.

Noroc cu criss de pe forum care a doua zi mi-a trimis altul.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule vezi ca dacă aplica metoda ta s-ar putea nu numai sa nu îți mai dea cico, ci sa te faci de un corp termostat nou.

Așa am pățit și eu și nu am bătut vertical ci lateral în capul șurubului cu o dalta și tot s-a crăpat de jos de la prinderea în bloc.

Noroc cu criss de pe forum care a doua zi mi-a trimis altul.

Alex, eu i-am oferit variante, daca vrea il si ajut!!!

Ce s-a rupt la tine, surubul sau corpul termostatului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a fisurat corpul termostatului la "L"-ul pe care il face (e prins in motor pe orizontal in 2 suruburi) pana in motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scaunele cand le-am luat erau distruse, sunt modelul vechi, inainte de '89, pe ele scrie Made in West Germany. Eu le-am luat cu 100 lei ambele, de la un prieten ce cumparase o Dacia Nova si le avea acolo, cand am vazut inscriptia pe ele, sub manerul de rabatare am ramas fara cuvinte, le-am retapitat in imitatie de piele neagra cum am stiut mai bine ( dupa exemplul lui matrixxx ) si sunt foarte multumit de rezultat, imaginea vine peste o ora sa ma duc sa ii fac, cum am zis am doar unul montat acum, am ramas fara material pentru tapiteria celui de-al doilea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now