funkydj85

second new boy in town

332 posts in this topic

nu am incercat solutia de curatat motoare.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot te-ai apucat de treaba, scoate toate contactele/papucii de masa pe care le gasesti (mase motor, electromotor, etc) si curata-le temeinic. Te vor scoti de batai inutile de cap cindva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali, cu Triumf pentru curatat aragaze ai incercat? Pe unele piese din aluminium mai raman pete, dar curata orice! Si mai poti incerca cu decarbusol, vechea solutie cu care se spalau carburatoarele la Dacia, nu costa foarte mult si gasesti la orice magazin cu piese auto romanesti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

admisia am curatat-o pe interior cu triumf. am bagat peria si dai si invarte...

azi la remontare voi mai curata iar contactele de veneau pe bloc, caci aseara l-am curatat in partea din fata si am desfacut totttttttt. sper sa nu-mi ramana piese de rezerva :smile:

Edited by funkydj85
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi, cu ajutorul lui VLP am reusit sa refac masinuta. Darrrrrrrrrrrrrr, imi sta turata la ralanti, undeva pe la 1300 ture. Vacuumurile zic eu sunt ok, nu-mi sta nici un bec aprins in bord(in afara de cel de abs), nici un semn catre problema. mentionez ca ecu a fost scos de pe masina, insa cu bateria scoasa. l-am lasat cam 5 minute sa-si invete mersul, insa nu mai are relantiul stabil la 1000 cum era inainte. Am curatat si motorasul de ralanti. Sa se fi defectat el???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai bagat furtunasul din lateralul admisiei ? ... cel care duce in furtunul de admisie de la turbo :D

Felicitari de treaba !

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-ati grabit undeva...nu se defecteaza nimic daca doar s-a curatat cite ceva pe sun capota. Unde iti sta pe ceas acul de turbo ? Fa-i o poza.

Mai luati-o o data "la mina", cum se zice si verificati TOT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aseara cand o calcam si eu spre casa am constatat ca indicatorul de la turbo imi sta fix la jumatate indiferent de ce fac. masina trage , nu are nimic suspect. azi , daca am timp am sa verific ce poate fi.

Ce anume trebuie sa anulez si sa fac in plus sa montez bov???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai boost - nu are cum sa-ti mearga masina cum trebuie - poate asa simti tu. S-a fisurat un furtun, cum ti-am spus, de aceea iti statea si relanti-ul mai sus. Cauta bine tot (uitata-te si sub coliere...).

Pentru bov...s-a mai discutat. Dar uite aici, special pentru tine. Trebuie sa dai jos dump-valve-ul original al turbinei si sa-ti cumperi (sau sa-ti faci/construiesti) o placa fara iesire pentru vacuum care blocheaza acolo.

Uite niste imagini.

Si mai trebuie sa schimbi furtunul de la intercooler cu unul asemanator cu cel din poza sau sa dai gaura in teava de la turbina (cit mai aproape de ea e bine) si sa sudezi o alta mica - facind practic un T in care va intra corpul bov-ului. Iar bov-ul sa-l iei neaparat cu 2 pistoane, cel cu un singur piston creeaza probleme de relanti la 850.

post-96-0-02776400-1348303469_thumb.jpg

post-96-0-72198800-1348303490_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit vinovatul. era un furtunas alb de vine pe langa farul din dreapta si merge undeva in pomuletul de vacuumuri de pe langa motorasul de ralanti. era iesit din alt furtunas... ideea e ca facea un pic de fas cand schimbam vitezele aseara... acum am rezolvat si e bine. momentan nu mai am baterie , n-am apucat sa stau cu ea la ralanti sa vad daca si-a revenit.

Multumesc matrixxx pt informatiile referitoare la bov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil furtunul de EVAP... cel de la canistra de vapori

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un bai mare... nu mi se mai incarca bateria sau ceva de genul... azi am vrut sa claxonez , si cand apas claxonul imi scade intensitatea luminilor in bord... va trebui sa masor voltajul sa vad daca si ce-mi consuma... vine cineva joi la poli cu un device de masurat voltajul???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valica .... vezi sa nu ai releul de incarcare dus .

Ai un aparat de masura .. pt curent ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un bai mare... nu mi se mai incarca bateria sau ceva de genul... azi am vrut sa claxonez , si cand apas claxonul imi scade intensitatea luminilor in bord... va trebui sa masor voltajul sa vad daca si ce-mi consuma... vine cineva joi la poli cu un device de masurat voltajul???

Vine,daca vrei ne vedem zilele astea si ii dam de cap.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-24024800-1350578936_thumb.jpg

cand mi-am vazut s40-ul saptamanile trecute m-a lovit o nostalgie..... crunta. drept urmare mi-am montat agabaritice volvo truck...

post-998-0-59653900-1350579171_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

i-am schimbat furtunele de vacuum, siiiiiiiiiii, surpriza.... imi sade frumos la ralanti... este adevarat ca inca mai oscileaza, dar foarte putin , probabil ca senzorul de temperatura isi va da duhul candva.

Acum, intrebare pt voi ... cand iau piciorul de pe acceleratie, sau schimb viteza se aude ca un fel de "aer invartit puternic de niste pale" . cred ca termenul folosit este "spool" ???? face asa de cand i-am anulat bov-ul intern, am renuntat la suportul de jos al filtrului original de aer si am schimbat furtunele de vacuum.

Deasemenea am tot citit de reverse intercooler si ma bate gandul sa-mi fac si eu.

Din ce am enumerat eu pe aci este ceva ce i-ar putea dauna motorului???

ps: cum fac sa-mi apara poza de la semnatura mare cat toata actuala zona gri???

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

ps: cum fac sa-mi apara poza de la semnatura mare cat toata actuala zona gri???

Trebuie sa faci o poza care sa corespunda cu rezolutia aia, cu crop/resize si o incarci din profil, nu din galerie.

Ceva de genul...

post-169-0-24588200-1351408479_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se aude ceva de genul cah-cah-cah nu e turbo spool ci turbo surge si probabil ai prea tare arcul de la BOV

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunet filtru aer.wmv cam asa se aude....

plictiseala de week-end. am vopsit capacul de la bujii si cel de la clapeta de acceleratie....

post-998-0-61412300-1351435207_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am ascultat, e normal sunetul....

Ce ziceam eu ca NU e bine suna asa :

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm.... din habitaclu se aude cam ca in clipul tau.... e adevarat ca parca nu asa tare, dar eu cam asa il aud... sa slabesc surubul la bov sa deschida mai devreme? ??? bov-ul imi deschide undeva de la 3500 ture in sus.. la 2000 de ture daca iau piciorul de pe acceleratie se aude cam ca in clipul tau

mda, dupa ceva documentatie pe net trag urmatoarele concluzii:

- acest efect a aparut dupa blocarea bov-ului intern

-bov-ul extern nu este reglat pt t5-ul meu , ci pt motorul de 2.0t al lui Stefan.

Din ce am citit pe net acest efect de surge apare ori cand se da talpa la turatii mici, ori la eliberarea brusca a acceleratiei =>" This causes there to be more pressure on the turbocharger to backspin than spin in a forward direction."

Fenomenul nu este deloc sanatos pt turbina drept urmare ori ii dau drumul si la bov-ul intern , ori setez bov-ul extern sa functioneze corect....

Multumesc Alex!!!

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Enitaim, mai lov ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa o tura pe...centura via A2 via splaiul dambovitei inspre A2 si inapoi , constatat urmatorele:

-consum de 7.3 instantaneu la 70km/h intr-a 5-a... mers cam tot splaiul de la centura pana la targ la vitan.consumul mediu-7.7

-in oras imi sta acul de temperatura apa undeva la 3 sferturi. in mers, pe A2 spre exemplu imi sta undeva intre un sfert si jumatate. nu e normal..

-drept urmare in oras imi baga caldura , pe A2 baga cam frig... Termostatul?Radiatorul de caldura din habitaclu???

-banuiesc ca radiatorul are o fisura pe undeva deorece imi "abureste" geamurile ... in mod clar va trebui schimbat.

-am reusit sa fac incalzirea din scaunul din dreapta- i-am scos termostatul din scaun si merge.... dar la cel din stanga , am facut acelasi lucru fara un rezultat insa...cum verific daca este firul intrerupt undeva prin scaun??? ca am masurat tensiunea in toate firele, si din masuratori rezulta ca firele din fata care merg in scaun sunt intrerupte pe undeva...

Inca o seara terminata cu un zambet de copil prost multumita t5-ului care matura multe..... Ptiu sa nu se deoache...

Pareri??? Impresii??? Comentarii???

p.s- am filmare in format mp4 cu consumul, insa nu o pot pune pe site... cum pot face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa o tura pe...centura via A2 via splaiul dambovitei inspre A2 si inapoi , constatat urmatorele:

-consum de 7.3 instantaneu la 70km/h intr-a 5-a... mers cam tot splaiul de la centura pana la targ la vitan.consumul mediu-7.7

-in oras imi sta acul de temperatura apa undeva la 3 sferturi. in mers, pe A2 spre exemplu imi sta undeva intre un sfert si jumatate. nu e normal..

-drept urmare in oras imi baga caldura , pe A2 baga cam frig... Termostatul?Radiatorul de caldura din habitaclu???

-banuiesc ca radiatorul are o fisura pe undeva deorece imi "abureste" geamurile ... in mod clar va trebui schimbat.

-am reusit sa fac incalzirea din scaunul din dreapta- i-am scos termostatul din scaun si merge.... dar la cel din stanga , am facut acelasi lucru fara un rezultat insa...cum verific daca este firul intrerupt undeva prin scaun??? ca am masurat tensiunea in toate firele, si din masuratori rezulta ca firele din fata care merg in scaun sunt intrerupte pe undeva...

Inca o seara terminata cu un zambet de copil prost multumita t5-ului care matura multe..... Ptiu sa nu se deoache...

Pareri??? Impresii??? Comentarii???

p.s- am filmare in format mp4 cu consumul, insa nu o pot pune pe site... cum pot face?

Eu zic ca ar trebui sa schimbi termostatul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now