funkydj85

second new boy in town

332 posts in this topic

Imprumuta si tu un termostat si vezi cum se manifesta!

Legat de filmulet, pune-l pe youtube si ne dai aici link-ul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow - 70km/h intr-a 5-a cu T5...eu nu am reusit, mi-ar plange motorul daca as "chinui-o" asa :evil6:

Da, termostatul trebuie schimbat. Repede, vine iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow - 70km/h intr-a 5-a cu T5...eu nu am reusit, mi-ar plange motorul daca as "chinui-o" asa :evil6:

...

Ei, de ce te miri, doar stii cat de atent e Vali la consum. Problema e ca nici pe S40 aspirat nu merg cu 70 de km. la ora in a cincea, dar pe o masina cu turbo...Diferenta sta in numarul de probleme afisate pe forum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

numarul de probleme apare din cauza varstei si a modului de intretinere... si masina ta daca ar avea 16+ ani ar avea diverse bube. avand in vedere ca nu ma dau banii afara din casa, nu pot rezolva tot ce are masinuta , asa ca o iau si eu treptat... ca sunt nebun si-mi place sa fie ca la iesirea din fabrica asta e deja altceva...

Oricum , treaba cu consumul a fost doar de ambitie, deoarece fostul proprietar mi-a spus ca poate sa consume si 7% insa nu l-am crezut. in rest cand merg cu t5 in principiu il folosesc cam la 80-90% din capacitatea lui... in oras...deci nu am cum sa merg la consum..., doar de aia mi-am luat t5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa da. Mi-a mai venit inima la loc :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

alooooooooo, nu mai pot posta poze.... ce si de unde sterg?

Am luat corpul clapeta de acceleratie de pe volvo 940 (cel verde din posturile de mai sus un pic). ideea este ca se potriveste la gauri pe admisie, insa gaura din admisie e prea mica si drept urmare clapeta nu se deschide decat foarte putin.

Are cineva o admisie de t5 care nu-i mai trebuie sa experimentez pe ea???

Avand in vedere ce vreau sa fac, pe viitor prognozez si un soft pe masura modificarilor, insa pana atunci masina va merge cu softul original. Ce se poate intampla daca va primii mai mult aer decat cu clapeta originala??? in afara de consumul mai mare de benzina.

Cum am mentionat si intr-un alt post vreau sa-i fac si reverse intercooler, dar vreau sa pun tevi o ideea mai mari decat cele originale. Adica sa merg pe tubulatura de motorul de pe 940... Ce pot sa-i stric ???

Si ultima intrebare, ca sa fac motorul de 2.3 trebuiesc schimbate doar internele??? Si care ar fii acestea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu se deschide , incearac o clapeta de 2.5 20V ( este singura marita ) , cum ti-am spus si pe celalat topic admisiile sunt identice . Nu se va intampla nimic , debitmetrul va masura mai mult aer , si ECU va da mai multa benzina .

Pentru 2.3 : Vilbrochen , pistoane+biele si trebuie verificata chiulasa daca este aceeiasi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

aici tin sa spun ca ma incadrez perfect in tipologia romanului. Cu cat o are mai mare el vrea si mai mare. Deci, avand in vedere ca am luat clapeta mocaaaaaaaaaaa vreau s-o montez.drept urmare vreau si admisie cu gaura mai mare. ma gandeam si la o conversie biturbo, deoarece acum dupa ce m-am obisnuit cu masina incep sa-i simt momentele de lag (cred ca am turbina de 15T), dar e cam complicat de fabricat si ma complic prea mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia-ti niste frine bune intai - si apoi poti sa mai cresti puterea.

Ca sa nu ai (sau ca sa dai la altii) emotii nedorite.

Poti incepe pe fata cu astea:

http://www.ipdusa.com/products/8250/111171-big-brake-kit-850-70

Apoi spatele, roti/jenti...apoi urmeaza caii putere pusi jos si STRUNITI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

franele sunt de schimbat afara. la admisie pot sa muncesc si in casa... plus ca pana in primavara nu vreau sa montez frane noi avand in vedere ca masina va sta destul pe dreapta. oricum cele din link-ul dat de tine sunt cu mult peste bugetul de frane, asa ca am sa ma limitez la unele bune de la noi din romanica. Avand in vedere ca nu prea baga caldura vor trebui mai intai schimbate senzorul de temperatura apa, termostatul, radiatorul de incalzire,bielete, bucsi, apoi frane si alte necesitati pentru la primavara-vara. :evil6: sanatate si bani sa avem pana atunci ca info despre cresterea performantelor am gasit pe site-uri din afara. Mai intai studiez toate variantele si apoi o fac. deh familie mare, remuneratie mica.. :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali , acul de la apa sta la jumatate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu. in trafic sta undeva la 3 sferturi, la drum intins scade la un sfert si un pic si baga aer rece chiar si la 28 grade setat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa iei frane si din romanica - ideea era ca pentru atitia cai in plus pe care tu ii vrei TREBUIE sa iti iei frane mai performante decit niste biete discuri OEM (calculate si alea la limita, nu pentru mers agresiv). Tu hotarasti prioritatile vietii tale, nu eu. Eu dau doar cite un sfat, din cand in cand.

Bucura-te mai mult de masina si consuma-ti timpul petrecut IN EA, nu pe langa ea.

:beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu variatia de temperatura, schimba intai termostatul , apoi senzorul de temperatura, s-ar putea sa ai o surpriza...

La al meu iubit t5 era rupt termostatul in 7 bucati (numarate nu povesti) cand facea cum zici tu, temperatura in trafic si aer rece afara, de aici si consum mare...

Inca un sfat, asculta-l pe matrixxx, nu sunt chiar persoana pe care sa o asculti datorita varstei pe care o am si tinand cont ca voi m-ati ajutat pe mine, deci mai putina experienta... dar am patit-o pe pielea mea cu franele, ii dadeam tare pe o straduta si dupa o curba nu am observat coloana in fata, frana sa sparg podeaua dar degeaba. Sa nu il imping pe cel din fata, m-am proptit usor intr-un copac... Slava domnului ca bara fata e in afara masinii un pic, destepti suedezii astia, am scapat doar cu 2 crapaturi in vopseaua din bara :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt linistea voastra (sfaturile oricum le iau in considerare) o sa schimb franele. dar nu acum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. cum naiba desfac conductele de la oilcooling dinspre partea motorului??? ca de pe radiator le-am dat repede jos. am gasit capul surubului dar nu am reusit sa-l desfac. am incercat si cu torx si cu imbus, mama lui de surub daca a vrut sa se desfaca...

2. care stiti pe vreunu cu strung? sa-mi largeasca gaura de la admisie . admisia este deja data jos, ma chinui cu bormasina si cu piatra sa largesc gaurica dar e munca de chinezzzzzzz si nu mai am rabdare...

3. cu ce sa spal intercoolerul?

4. cum naiba desfac flansa de la evacuare de pe turbo???? i-am desfacut suruburile dar sa moara ea daca se desprinde... am pus si o carputa inmuiata in lichid de frana peste imbinare poate poate se va desface maine candva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Cu un torx , bate putin in susurubri ca s-a "sudat" aluminiul , eventual incearca sa bati cand desurubezi .

2.Iti trebuie o freza nu strung , nu de alta dar nu ai cum prinde si centra admisia in universal .

3.Benzina , motorina , triumf de spalat aragaze , solutie spalat motoare ....

4.Ai desfacut prinderea ei de pe bloc ? :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

4. nu am desfacut prinderea de pe bloc. am desfacut prinderea dintre turbo si flansa de la evacuare... prinderea de pe bloc o desfac cand desfac evacuarea... altfel nu rezolv nimic.

post-998-0-33871600-1354473784_thumb.jpg

post-998-0-38342300-1354474123_thumb.jpg

mai am un pic. in 2-3 zile o termin. cu ocazia asta am slefuit-o si pe interior sa fie cat mai "smooth" sa curga aerul cat mai repede in motorrr.

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valii , cum sa misti downpipe-ul , daca el se tine in bloc ? :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca esti tare Vali! Turbina este prinsa de motor cu 3 sau 4 suruburi! Degeaba desfaci cele 3 suruburi de la evacuare daca nu le desfaci pe astea primele! Si sa ai mare grija la conductele turbinei!!!

Vadime, nu l-ai invatat nimic!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum arata admisia aia in interior...zici ca vine iar Halloween-ul , nu Craciunul.

Sau poate asa arata doar in poza postata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

admisia nu va mai arata asa pana va ajunge pe masina... va fi bec....

legat de turbina. saracia aia mai ruginita de langa flansa de evacuare ce e? nu aia formeaza impreuna cu celalalt melc mai argintiu din dreapta ansamblul turbo-ului???? adica vrei sa spui ca daca scot inelul ala despartitor dintre cei 2 melci eliberez turbina? de la al 2-lea melc incolo este downpipe-ul??? oricum va trebui sa desfac si flansa...deci ce desfac mai intai?

Vreau sa desfac al 2-lea melc de restul evacuarii. any bright idea??? in afara de taiere pur si simplu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper ca nu te referi la desfacut turbina de compresor, adica partea antrenata de gazele de evacuare de partea ce comprima aerul pe admisie, asta ar insemna sa desfaci turbina in 2... nu stiu daca e indicat tinand cont cate piese mici si mititele vei gasi facand asta ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai eu ma dau aici de ceasul mortii si intreb cum e corect si bine sa desfac turbina , si nimeni nu-mi spune concret. ca nu am gasit in manual cum se desface.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate am vazut in imaginea ta turbina inca e prinsa de galeria de evacuare, inca nu i-ai desfacut suruburile, de pe galerie nu de pe downpipe... Imi dau si eu cu parerea ca pe a mea nu am dat-o jos inca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now