funkydj85

second new boy in town

332 posts in this topic

Cred ca mai degraba de pe S70 decat S60,ma gandesc sa nu difere marimea si prinderile lor.

Cel mai bine te pot lamuri cei are dezmembreaza sau vand piese ;)

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-26187900-1345917849_thumb.jpg

hm... sa fie decalite discurile????

post-998-0-36456300-1345917893_thumb.jpg

big problem!!! pe aici picura apa... este undeva in josul distributiei inspre spate sa zic asa... acolo este cumva pompa de apa???

nu mere sa pun filmuletu'.... nasol...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decalite sau nu discurile alea arata nasol rau.

Iar legat de apa,da e pompa din ce vad eu in poze.Pregateste-te de distributie...ca sa stai linistit si sa dezlantui armasarii :)

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

funkydj85... Vezi ca in fiind in febra bucuriei achizitionarii 850-ului, ai sarit peste ce e mai important, poate nu ai avut timp/chef/bani, insa te indrepti sigur catre aceasta faza si nu o poti evita, la masina asta, pentru a te bucura cit mai mult din timp de ea si nu de reparatii...Este vorba de STAGE 0, aducerea masinii pe cit de mult posibil, pe linia de plutire, pentru a o forja cum doresti si mai ales, in siguranta.

Ia-o incet, nu te zgarci si ai grija de bijuterie - asta DOAR daca vrei sa o pastrezi. Daca o tii doar pentru putina harjoneala si apoi o vei da pentru piese, schimba decit atunci cind cade ceva. Si nu in ultimul rand - la cai multi iti trebuie FRANE bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm... intentia este de a o pastra, insa in ultimele luni am schimbat job-ul, am avut parte de bani mult mai putini , etc... stiu de stage 0, am citit cam tot ce am avut timp din sectiunea 850, insa cam greu cu banutii pe vremea asta.

Acum ca tot am descoprit bubele , o voi lasa asa desfacuta pana imi spune cineva ce anume este acolo de unde imi picura apa,si mai ales pana o sa am bani sa-i schimb cele necesare gen distributie, fise, frane...

am luat aminte de postul tau vita fresh.

tin sa rectific- nu am intentia, sunt hotarat s-o pastrez!

@matrixx cand putem repara modul abs??? ca mi s-a aprons becul si nu mai da semne ca s-ar stinge. lipiturile acelea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim la telefon. In principiu, daca reusesti sa-l scoti de-acolo (ai 4 surubele mici de torx 4), intr-o zi e gata. Ai grija la mufa mare, are prostul obicei sa i se sparga parghia de plastic care o tine blocata...cauza : vechimea ei si caldura de sub capota...Daca rupi pargia aia, nu mai sta fixa mufa si gata erorile...

Inainte sa umblam la modul, trebuie masurate pe mufa principala tensiunile de alimentare, rezistentele senzorilor abs... ca sa nu te apuci degeaba sa demontezi modulul.

Fa-ti distributia mai intai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apa iti picura pe la pompa de apa .... se rezolva cu o garnitura noua . Oricum mai intai desfaci sa vezi in ce stare e pompa , si pe urma sti ce ai de facut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine ma poate ajuta maine sa pun inapoi compresorul de ac , alternatorul si pompa de servo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zilele astea nu stiu cine te poate ajuta dar inainte de stage 0 examineaza atent starea masinii, ca din pozele pe care le-ai pus (nu stiu cati km are...) situatia nu e foarte roz.

...Sa fi constient de ce faci si la ce te inhami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina are 210.000 km. inainte de stage 0 trebuiesc schimbate franele, filtrele, uleiul, distributia... daca vezi masina in realitate ai sa vezi ca nu arata rau, dar deh, numai eu stiu cat am forjat franele alea sa nu ma fac pachet cu diversi smecheri din trafic...

saptamana viitoare voi fi in c.o.deci voi avea timp s-o fac. dar trebe sa ma ajute cineva, macar cu niste sfaturi.

la 10 am scapat aseara de la serviciu, deci exact ce am prevazut s-a intamplat. serviciul nu-mi va permite sa ajung la nationala.

Distractie placuta baieti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali cu sfaturi te ajut eu fara numar ... cu ajutor fizic , cam nasol in urmatoarele 2 saptamani ca este sesiunea de restante :(

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, imi trebe o schema ceva , cum montez alea inapoi, ca am uitat de sapt trecuta cum le-am demontat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

masina are 210.000 km. inainte de stage 0 trebuiesc schimbate franele, filtrele, uleiul, distributia... daca vezi masina in realitate ai sa vezi ca nu arata rau, dar deh, numai eu stiu cat am forjat franele alea sa nu ma fac pachet cu diversi smecheri din trafic...

saptamana viitoare voi fi in c.o.deci voi avea timp s-o fac. dar trebe sa ma ajute cineva, macar cu niste sfaturi.

la 10 am scapat aseara de la serviciu, deci exact ce am prevazut s-a intamplat. serviciul nu-mi va permite sa ajung la nationala.

Distractie placuta baieti!

Te pot ajuta eu saptamana viitoare.

Daca vrei da-mi un telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, imi trebe o schema ceva , cum montez alea inapoi, ca am uitat de sapt trecuta cum le-am demontat...

post-2675-0-53768600-1346554921_thumb.jp

post-2675-0-54640100-1346554970_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc Ovidiu!!!! :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot era desfacut, am desfacut si admisia , si clapeta de acceleratie, si oiltrap-ul... acum am iesit din baie, dar mai am inca mult de curatat... cel putin oil-trap-ul era plin de ... ulei intarit... forta aburului insa m-a ajutat si l-am curatat.mai am clapeta de acceleratie care era neagra,nu cred sa fi fost curatata vreodata, si admisia care este la fel.... daca aveti ceva metode bune de curatat dati-mi de stire... pana acum am incercat cu ultraderm, care curata mainile foooooooooooooooooarte bine, insa nu prea merge la depunerile groase de ulei de pe clapeta si admisie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carb Cleaner

Share this post


Link to post
Share on other sites

si lasate vreo citeva zile in zeama de mai sus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-90273400-1346765590_thumb.jpg

post-998-0-29080600-1346765617_thumb.jpg

post-998-0-33172600-1346765645_thumb.jpg

post-998-0-28998000-1346765672_thumb.jpg

post-998-0-13409800-1346765695_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vali , cum ai reusit performanta ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde de care intrebi... la curatat... am frecat cu toate solutiile posibile si imposibile, perii manuale si mecanice, etc.

acum vin de jos de la masina. Am curatat blocul, atat cat am putut, ca avea juma de cm de pamant (moloz, ulei, ce o fi fost). atat mecanic cat si cu periuta de dinti. atasez si poze.

post-998-0-96570700-1346779383_thumb.jpg

post-998-0-74114000-1346779395_thumb.jpg

post-998-0-55618800-1346779409_thumb.jpg

post-998-0-32383900-1346779421_thumb.jpg

post-998-0-26380500-1346779370_thumb.jpg

tevusca respectiva este teava de jos de la oiltrap... ma face sa ma gandesc ce o fi prin canalele de ungere cu ulei din blocul motor... cred ca-s cam opturate obturate... ar trebui dat jos motorul, desfacut, curatat, schimbat ce-i de schimbat , apoi simeringurile de la supape, etc etc...

post-998-0-00166800-1346779677_thumb.jpg

ce model de volvo e???

are motor de 2,5 aspirat, si inca multe altele pe el.... putem lua ceva de pe el??? daca nu , va ajunge la fier vechi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zici ca a iesit admisia aia asa cu solutie ?

Masina este un 940 sau 960

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-0-12220200-1346781066_thumb.jpg

asta am folosit intens, plus una bucata perie de sticle invartita de o bormasina electrica. desi tin sa mentionez ca al 2-lea recipient de solutie a continut apa chioara... probabil vreun binevoitor din hypermarket a schimbat solutia de parbriz cu solutie de jante...

oiltrap-ul inca sade in zeama d'asta , ca sa se curete bine de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zici ca e mai buna ca solutia de curatat motoare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now