lazvio

anulare DPF volvo v50 1,6d motor d4164t

262 posts in this topic

La 193.000 km, si-a facut treaba. Ca fapt divers, si eu l-am schimbat la 192.000... Eu votez pentru inlocuirea filtrului. :)

Decizia e a ta si ar fi bine sa o iei cat mai repede ca sa eviti alte neplaceri pe care un filtru infundat le poate crea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu - afara cu el

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am dat afara acum cateva saptamani...dupa vreo 600 km facuti fara el nu mai am regenerari, consumul mediu a scazut un pic (nemaiavand regenerari) si masina se comporta la fel ca inainte. Fum nu scoate incat sa ramana perdea dupa mine, poate pufaie un pic cand ii dau talpa mai tare. L-am scos la 124k km si acum am aproape 125k.

Erori pe bord nu am si sper sa nu fie cazul de nefunctionare al DSTC-ului, pentru ca si la mine operatiunea s-a facut direct pe ECU...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Asa cum am scris am fost cu ea la service si s-a reusit o regenerare, fie ea si partiala, masina a iesit din modul LIMP si se pare ca functioneaza ca inainte. Am un mare respect pentru patronul service-ului care ma cunoaste si s-a ocupat personal de asta, in plus nu a acceptat sa platesc pana nu verific cateva zile daca masina functioneaza bine. Oricum amenintarea ramane si consider ca am luat doar un ragaz sa ma hotarasc si sa ma pregatesc pentru anulare. Am gasit o firma care se ocupa de modificarea softului, salveaza softul original si ofera garantie pentru suma aprox de 200 euro. Partea mecanica de spargere a filtrului urmand sa o fac la o firma de esapamente. Ma gandesc insa sa incerc sa nu las ca operatiunea sa fie ireversibila si sa gasesc un filtru infundat de la dezmembrari pe care sa il sparg si sa il pastrez pe al meu sau sa il inlocuiesc, daca e posibil cu o teava. Sa nu ma intelegeti gresit, nu m-am atasat de filtrul meu, dar daca modificarea nu va merge bine vreau sa am posibilitatea sa revin la modul original. Va fi insa aproape imposibil sa gasesc un alt filtru defect si va fi o cheltuiala in plus. Stiu si eu ? Poate e o prostie. Va multumesc pentru sfaturi si o sa revin.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine pastrezi banii in vederea unui dpf nou (decat sa cumperi un dpf sh), din cate am inteles s-au ieftinit . 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele "ieftine" (aprox 2000 ron) sunt AM-uri si ceramica din interior este de fapt un ipsos foarte usor casant, iar durata lui de viata este foarte mica. pe langa un DPF OEM mai trebuie si lichidul de regenerare care nu e tocmai ieftin, si sincer nu stiu daca merita investitia, insa fiecare face ce vrea cu banul lui :)

 

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream decat sa caute unul sh (care are si catalizator in el , care contine diverse metale pretioase si sunt care le topesc etc.) Deci nu il cumpara cu 50 lei , probabil pe la 200 euro , mai bine pastreaza banii aia pt un dpf nou , daca nu ii place fara dpf . 

Singura problema care mi-as face-o cu dpf-off este tranzitarea unor tari europene care verifica mai minutios emisiile , din cate am citit in ungaria au fost facute asemenea verificar si amenzile sunt usturatoare . Dar eu in ultimii 3 ani , am facut cam 20 de drumuri dus intors , in care n-am fost oprit . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream decat sa caute unul sh (care are si catalizator in el , care contine diverse metale pretioase si sunt care le topesc etc.) Deci nu il cumpara cu 50 lei , probabil pe la 200 euro , mai bine pastreaza banii aia pt un dpf nou , daca nu ii place fara dpf . 

Singura problema care mi-as face-o cu dpf-off este tranzitarea unor tari europene care verifica mai minutios emisiile , din cate am citit in ungaria au fost facute asemenea verificar si amenzile sunt usturatoare . Dar eu in ultimii 3 ani , am facut cam 20 de drumuri dus intors , in care n-am fost oprit . 

Ai sa razi dar eu am cumparat unul nu departe de suma pe care ai dat`o ca exemplu (50 ron) insa s-au bucurat altii de norocul meu...viata`i, dura..

In alta ordine de idei, pentru cei din vest, care ies mai usor si cel mai probabil mai des, da, insa ca sa ajungi la ungaria din sudul romaniei, mai bine folosesti avionul, economisesti timp, si mai ales nervi :)

In Bulgaria/Grecia, nu cred ca sunt controale, sau nu atat de dese :)

Anyways, diferenta de noxe intre dpf si dpf off  (facut corect) este mare?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu era nicio diferenta nu mai puneau dpf-u :)) .

Ideea e ca in ro , poti merge linistit , la itp , etc . Mai in vest nu chiar.

Mie spre exemplu nu imi place sa zbor ... (zbor cu v50-u)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

La diesel nu se fac noxe ci opacitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La diesel nu se fac noxe ci opacitate.

unde ? In ro ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă cele ieftine sunt 2000, unul OEM la cât ar ajunge  Midnight?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 3000-3500RON max din cate imi amintesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandeam sa iau un filtru SH pe care sa il sparg pentru anulare DPF, sa nu il stric pe al meu desi nici el nu e grozav. Ma ingrijoeaza oarecum ce ziceti de controale in alte tari pentru ca obisnuiesc sa ies in concediu din tara, insa am iesit de cateva ori in ultimi ani si niciodata nu am fost oprit, pentru nimic. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet , ies de 6 -7 ori pe an pana in franta & back ... si nu am vazut un astfel de control ! Dar cauta pe google ! in germania verifica si temp de fierbere a lichidului de frana (unitatile alea mobile , gen arr) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La diesel nu se fac noxe ci opacitate.

Ma rog   opacitate nu noxe insa ideea este ca sint povesti cu DPF OFF treci RAR-ul fluierind . Poate incadreaza maisna la alti parametrii de poluare :)Doar sa vinda masina ci ne spune ca trece.:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O gramada de povesti pe aici. Dpf off se face peste tot, nu doar in Romania. De fapt, curentul cu anularea filtrului de particule este preluat din alte tari. Un volvo 1.6D fara filtrul de particule trece de ITP/RAR fluierand. Sunt masini care nu aveau dpf off cand au fost aduse si la RAR nu au avut nicio problema sa ia ITP-ul. Probleme nu se pune la masinile fabricate pana la 1 ianuarie 2011, ci dupa cand legislatia te obliga la euro 5 si in cele mai multe cazuri fara dpf nu poate trece aceasta norma. Exceptii sunt si aici pentru ca nu degeaba este scandalul cu VW. Un model 1.6TDi EURO 5 cu dpf off trece de ITP fara probleme. Testat la noi pe statia de ITP. Totul tine de software si nu de filtru. Daca producatorul minte standul atunci nu ai nicio problema. S

Nu va face nimeni teste in trafic in nicio tara, decat daca aveti o problema vizibila: becuri arse, fum negru in mers etc. Si la noi se opresc masinile in trafic pentru verificari, dar in general am vazut doar masini (vechi) care merita sa fie oprite. 

Cred ca am facut modificari de software la mii de masini (gasi pe site o gramada de modele) si daca au fost 2-3 masini la care am reactivat dpf-ul. Si nu pentru ca aveau o problema la motor sau cu autoritatile, ci pur si simplu din dorinta proprietarilor. Operatiunea de anulare dpf este perfect reversibila. Oricand se poate monta un filtru de particule nou si din ecu se reactiveaza functia. Costul este 0 pentru reactivare in primii 3 ani. 

Edited by dok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am făcut si eu Dpf Off , merge super mașina ! 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Edited by gvmviorel

Share this post


Link to post
Share on other sites

CU asa incarcare a filtrului de particule, cred si eu ca merge mult mai bine. Incepe sa sufle si motorul 1.6d mai bine pe evacuare. 

P.S. recunosti masina de aici? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari tuturor, revin cu noutati privind DPF-ul. La sfarsitul lunii Ianuarie mi s-a infundat din nou filtrul cu toate masurile mele de precautie. Am fost chiar stresat si preocupat permanent sa urmaresc functionarea motorului si sa ies din cand in cand la un drum mai lung, ceea ce nu mi se pare deloc normal. Dupa ce in Decembrie se infundase si a fost regenerat fortat din tester imi propusesem ca data viitoare cand se infunda sa il anulez. Zis si facut, la aceasta ultima infundare a DPF am procedat la spargerea fagurelui din filtru la un service de esapamente si modificarea softului. Operatiunea a costat 120 lei spargerea filtrului si 220 euro softul. Acum am 1200 km facuti fara DPF si deocamdata sunt f. multumit. Motorul trage f. bine, nu am sesizat consum sau zgomot sporit. Sper sa se comporte tot asa pentru ca imi place cum merge si cel mai important am scapat de stresul de a urmari motorul si regenerarile. Sunt sensibil la problemele de protectia mediului dar nu imi permit sa dau 1000 de euro pe un filtru nou la care pot sa apara iarasi infundari. Acum motorul scoate putin fum, dar destul de fin si nu cred ca polueaza cat o multime de alte masini diesel vechi de peste 15-20 ani de care e plina tara noastra. O sa revin in viitor daca apar probleme legate de asta si sa vad cum va fi la ITP. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca softul e facut OK nu ar trebui sa ai probleme pe viitor.
Eventual doar cu rezervorul de aditiv care, cand se golseste, s-ar putea sa fie nevoie sa-l umpli din nou. Cu aditiv sau (mai ieftin) motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 01.10.2015 at 8:28 PM, GeorgeBB a spus:

 

Se pare ca problema filtrului de particule”slavit fie el și producătorii lui” nu se mai termina pentru mașinuța mea.

Dupa regenerări, spălări de filtru așa cum mi-au spus cei de la reprezentanta...., ieri s-a aprins chech Engine și am ajuns la marea întrebare: filtru nou(8000 de lei??!!!) sau filtru OFF.

Am ales filtru de particule OFF atât din soft cât și fizic. La anularea fizica mi-au scos și catalizatorul ptr ca era distrus de la spălarea filtrului cu damful.....nasol....am rămas fără el...

Partea buna este ca mașina merge foarte bine, nu am mesaje de eroare in bord, mașina nu scoate fum in mers ....

Va rog sa îmi spune-ți dacă sa ii pun catalizator....

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

Se pare ca problema filtrului de particule”slavit fie el și producătorii lui” nu se mai termina pentru mașinuța mea.

Dupa regenerări, spălări de filtru așa cum mi-au spus cei de la reprezentanta...., ieri s-a aprins chech Engine și am ajuns la marea întrebare: filtru nou(8000 de lei??!!!) sau filtru OFF.

Am ales filtru de particule OFF atât din soft cât și fizic. La anularea fizica mi-au scos și catalizatorul ptr ca era distrus de la spălarea filtrului cu damful.....nasol....am rămas fără el...

Partea buna este ca mașina merge foarte bine, nu am mesaje de eroare in bord, mașina nu scoate fum in mers ....

Va rog sa îmi spune-ți dacă sa ii pun catalizator....

Multumesc

Eu merg fara catalizator de doi ani (apr. 50.000 km) fara nici o problema

Nu am avut probleme nici la ITP (facut pe bune, fara spaga sau atentii).

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu scoate fum fara catalizator si filtru doar cand sta pe loc. Daca accelerzi mai hotarat sigur iese si fum. Daca nu crezi roaga pe cineva sa mearga in spatele tau sau uitate-te in oglinda laterala la reprizele mai lungi in a-2-a si a-3-a. Si ca sa fi ferm convins, baga degetul in teava de esapament, cu filtru abia sesizezi putina funingine, fara poti sa-ti faci dungi pe fata ca Rambo.

PS. E logic sa scoata fum, cum crezi ca a ajuns filtrul in starea aceea? s-a infundat cu ozon?

Edited by Dumi81
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now