zack

Asigurari scumpe

82 posts in this topic

Sa ne spui si noua pretul casco-ului 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu o simulare de curiozitate si... 402 lei cel mai ieftin cu b11 pe 6 luni

Deci 280 lei cu b9

375 cu b10

402 cu b11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai facut simularea? E vreun site?

Salut Daniel....

Eu ca punct de reper am aceste doua site uri:-

 1  si 2 

Ultima polita Casco am incheiat-o la Otto Broker din Carrefour Orhideea, unde au avut o oferta de nerefuzat la Omniasig :) 

 

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut eu simulari pe mult mai multe site-uri inclusiv cele mentionate de tine (Dinoco), si sunt FIX aceleasi peste tot (si cand zic fix - inclusiv ce este dupa virgula), ceea ce ma duce cu gandul ca ii cam obliga acum sa nu mai varieze atat de tare pretul intre companii cum s-a facut pana acum.

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici pana acum nu aveau voie. Doar ca se facea o ilegalitate tolerata. Pe polita era trecuta suma intreaga, iar pe chitanta una mai mica. Cum dracu justificau diferenta in contabilitate.... nu stiu.

Pretul stabilit de un asigurator pentru RCA este FIX.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici pana acum nu aveau voie. Doar ca se facea o ilegalitate tolerata. Pe polita era trecuta suma intreaga, iar pe chitanta una mai mica. Cum dracu justificau diferenta in contabilitate.... nu stiu.

Pretul stabilit de un asigurator pentru RCA este FIX.

Putin probabil sa faca asa ceva cineva ca-i ilegal.

Se mai foloseste discount-ul acordat la pretul normal.

Primeai un pret pentru ca nu putea sa-ti dea mai ieftin si ulterior discount de fidelitate...bla...bla.

Pe chitanta in schimb aveai pretul platit altfel e ilegal.

E posibil sa mai fi existat o a doua chitanta cu "-" pentru discount pe care fie o primeai fie nu, putin probabil sa se complice asa cineva.

 

Totodata vazand la ce inginerii financiare s-au pretat "patronii marilor cluburi de fitze" totul este posibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am primit in viata mea nici un "discount de fidelitate", chiar daca am stat la acelasi asigurator ani intregi pina a dat faliment...Nu stiu cum primiti voi asa ceva, eu cand ii iintreb ridica din umeri ca...Petre Roman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am primit in viata mea nici un "discount de fidelitate", chiar daca am stat la acelasi asigurator ani intregi pina a dat faliment...Nu stiu cum primiti voi asa ceva, eu cand ii iintreb ridica din umeri ca...Petre Roman.

faza cu discountul de fidelitate nu ete valabila de 5 sau 6 ani (mi-a spus o asiguratoare) acum bonusul acela este centralizat , dar nu te ajuta decat daca faci accident .

Exemplu(dedus de mine) , daca esti implicat intr-un eveniment , iti taie 4 pct daca tu ai b10 , ramai cu b6,  daca ai b0 , treci la malus (M) si platesti mai mult , in functie de cat M ai . Si in fiecare an (fara eveniment)se adauga 2 pct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal ar fi trebuit sa scada, odata cu cresterea bonusului, insa vad ca la noi creste in permanenta, ceea ce nu mi se pare ok.

In 8 ani e cand am Volvo nu am avut nici un eveniment si totusi acum cu B11 platesc mai mult decat acum 5 ani cu B0. 2 ani mi-a scazut asigurarea cu 20 de lei la 6 luni (adica 40 lei pe an) si intr-un an a crescut cu 120 de lei (si daca ar fi sa-i mai pun si pe cei 20 lei care ar fi fost normal sa-i scada, ar insemna ca a crescut cu 160 lei intr-un an) asta in conditiile in care nu am avut evenimente

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70 2.4 benzina, pe numele maica mii, 500 Lei/6 luni. 

Acum piesa de rezistenta: 850 2.0 benzina pe numele meu, cea mai ieftina 2100 Lei/an :lol: 

Una si mai tare, s70-ul lui Alexut daca ar avea asigurarea facuta pe cnp ul meu.......7200 Lei la Euroins :lol:

Pentru asta nu mai iese lumea in strada? :D

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Vadime, tu esti o bomba cu ceas...:D

Noi avem asigurarile de la acelasi broker, de vreo 15 ani, la diverse firme in functie de pret/preferinte/etc

Nu stiu cine da reducerea broker-ul/firma de asigurare sau poate e doar vrajeala ???

Ideea e ca pana acum am avut preturile ceva mai bune decat daca le-as face in alte parti (de cateva ori am verificat dupa care m-am linistit), le aduce la firma, ma anunta cand imi expira asigurarea etc/etc, e mai comod si scap de o grija (si de o caruta de bani)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine s`a (mai mult decat) dublat. Anul trecut platit 530 ron pe un an, acum 550 pe 6 luni. Nici un incident!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu primesc "discount " de la broker , care cauta ofertele , mi le arata (imi da un email) si apoi imi spune la asta pot lasa x lei . Dar pe factura apare pretul total . 

Smecheria e in felul urmator , el are comision 8% (daca nu ma insel) si din aia lasa ... motiv sa-si pastreze clientela .

Si un exemplu concret pe emag la euroins pe un an costa 718,5 lei , brokerul meu (aceasi asigurare ) : 690 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este legal prin contractul pe care la semnat sa acorde reduceri din acel comision.

Preturile foarte mari platite pentru asigurari au mai multe cauze:

  • Pretul tot in crestere al masinilor din parcul auto al tarii (nu mai sunt 2 mil de Dacii 1300 in trafic) -> despagubiri din ce in ce mai mari / eveniment
  • Service-urile umfla devizele "porceste", motiv pentru care unii asiguratori au inceput sa aduca ei piesele. Aici fac si ei o magarie si aduc numai "turcisme". Atentie ce semnati la incheierea unei polite! Clauza asta este trecuta ca optiune si scade prima. In felul asta va poate atrage un broker sau un agent cu un pret mic fata de altii.
  • Fraude foarte multe. Majoritatea facute cu ajutorul unui om din departamentul daune al societatii si/sau un om de la service
  • Organizarea foarte slaba a majoritatii societatilor -> costuri operationale foarte mari. Deasemena in majoritatea exista un nepotism dus la extrem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobarden

Bulgarian car it is the best;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pertinente toate observatiile facute aici. Pretul asigurarilor RCA si CASCO sunt umflate de la un an la altul cu pompa.

Degeaba insa ne luptam cu brokerii sau cu asiguratorii in mod individual. Parerea mea este ca e necesara o actiune colectiva, organizata si condusa in mod inteligent , gen asociatie de membri * care sa promoveze interesele asiguratilor in lumea asta cruda a asigurarilor (obligatorii, in special). Din pacate, ASF-ul nu face suficient pentru protejarea asiguratilor. Cu toate astea, au pus la dispozitie un Ghid al RCA, pe care l-am atasat si eu aici, de unde se mai pot invata unele lucruri. Dar, este nevoie de impunerea unor reguli de buna conduita firmelor de asigurari, asa cum au facut in domeniul bancar in ce priveste conditiile si contractele de creditare.

Aceste reguli ar trebui sa raspunda cerintelor asiguratilor, ca sa nu se ajunga in situatii precum cele descrise de Ionut, sau de altii.

* O asociatie de membri este o organizatie nonguvernamentala care promoveaza interesele membrilor sai. Membrii sunt persoane fizice sau juridice si platesc taxe de inscriere, cotizatii de membru, alte sume stabilite de Adunarea Generala etc. Asta e calea. 

Iata si link-ul pentru accesarea bazei de date CEDAM, unde se pot verifica politele de asigurare RCA.

http://www.asfromania.ro/consumatori/baza-de-date-cedam/interogare-polite-rca

 

Ghid_RCA.pdf

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ne spui si noua pretul casco-ului 

Azi am dat un "refresh" la polita de asigurare (DUBLATA d.p.d.v. financiar) si am primit si un raspuns pentru Casco. Prin urmare, costul acesteia ajunge undeva la aproape 900 euro, nimic de obiectat DAR cu obligativitatea din partea asiguratului sa plateasca franciza per' dauna ... deci, nu este rentabil, cel putin pentru mine! Prefer, cu acesti bani sa imi intretin masina anual in continuare si sa ma rog la "Doamne Doamne" sa ma fereasca de necazuri ca pana in prezent :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine incepi sa te rogi la "celalalt" sa ti-o mai pazeasca, ca "doamne-doamne" e foarte ocupat cu atitia prosti din romania care il au pe arsenie boca in parbriz, inconjurat de 100 de cruci bineinteles, aliniate frumos.

 

B)

Edited by Matrixxx
6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum in parbriz? Mai nou s-au dat stickere cu el. Este lipit direct pe volan, saracul! Are grija sa se deschida airbag-ul in caz de ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 11/16/2015 at 9:07 AM, Brava a spus:

V70 2.4 benzina, pe numele maica mii, 500 Lei/6 luni. 

Acum piesa de rezistenta: 850 2.0 benzina pe numele meu, cea mai ieftina 2100 Lei/an :lol: 

Una si mai tare, s70-ul lui Alexut daca ar avea asigurarea facuta pe cnp ul meu.......7200 Lei la Euroins :lol:

Pentru asta nu mai iese lumea in strada? :D

 

V70-ul meu acum e pe firma si dau 550 lei pe an; pe CNP-ul meu... as da intre 14 si 42 de milioane pe an. Am imbatranit... cand am luat masina as fi dat intre 24 si 88 de milioane pe an :)) Nu sunt sanatosi. Dar... vorba aia. Nu e prost cine cere e prost cine da. Daca eram obligat sa dau chiar si 15 milioane pe an o duceam la bulgari a doua zi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum am platit destul de mult p rca dat fiind faptul ca faceam parte dintr.o cattegorie de soferi mai tineri. Mai am f putin sa avansez in categoria celor cu varsta medie. SURPRIZA: celor cu varsta medie li se vor majora tarifele(sursa tv). Cand o sa ajung la pensie se va majora batranilor desigur.. :)). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu M4 anul trecut am platit 1462RON. Anul asta cu M2 voi plati 1560 !!! La 35 de ani. So... Romania...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un monopol al firmelor de asigurari pe care imbecilii de ca CSA sau cum s-o chema il patroneaza. La fel este si cu gazul, curentul, apa si toate celelalte numai ca acolo sunt alti imbecili care patroneaza magariile.

Problema este ca aici profita "niste unii" pentru buzunarele proprii, la benzina/motorina macar sunt taxe care merg la stat cu toate ca si acolo e horror.

Niste idioti corupti care viseaza cu ochii deschisi ca sunt unsi in postul ala pe viata de Dumnezeu la fel ca majoritatea din functiile de stat pana ajung din fericire la Beciul Domnesc si se trezesc. Din pacate prea putini si prea rar, unii nu se trezesc nici dupa ce ajung o perioada pe la beci, tot se mai cred "trimisii Domnului" pe pamant.

Ar trebui sa fie avocatul asiguratilor iar ei sunt exact opusul.

O sa ajunga RCA-ul cat CASCO in curand.

Asa de amorul artei, ieri tot insista un broker la Cora sa-i faca nevestei asigurare la Astra.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu azi am avut un soc... In sensul bun, de data asta... Am platit 540 lei pe 12 luni RCA la Alianz-Tiriac... Mi s-a parut mai mult decat rezonabil... Si as fi avut posibilitatea sa iau chiar si mai ieftin la Unita sau Generalli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now