SEBASTIAN_RACINGCODE

RACINGCODE softuri de inalta performanta VOLVO

333 posts in this topic

sefu' a venit rs-ul !

il rodeaza fii-miu pina vin io acasa in iulie. cred ca va face 2-3 mii km. o sa merg si io cu el inca 2-3 mii (intr-o saptamina) si dupa asta sa fii pregatit !

intercooler,filtru aer, conducte,furtune,evacuare, pompa benzina, injectoare,ecu.

ma astept la min. 500 nm pe o plaja de macar 2000 rpm si putere cit s-o potrivi.

in iulie o facem. am dreptate ?

acu sint in nigeria, da' nu mai am stare...

n-as vrea sa am probleme cu r32-urile, s3-urile (nu toate , ca stiu io ceva...), si m3-urile (tot asa, nu toate ca,iar stiu io ceva).

reprizele, astea ma intereseaza.

hai, zi ceva, ca nu mai am rabdare !

poti sa te exprimi in euro, daca te lasa cuvintele....(dyno inainte si dupa.all inclusiv)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

E bine ca o rodezi putin, ii face numai bine.

Nu are sens sa ma avant acum sa arunc cu preturile, dar se face, stai linistit. Inainte sa ne apucam direct de faza 2 ne punem la masa si discutam fiecare aspect, pentru a face alegerile potrivite.

Pentru evacuare arunca o privire si aici, e mai scumpa dar e ceea mai buna calitate care se gaseste in Europa la vanzare :

http://www.supersprint.com/USP000forfoc9.asp

La reprize masina are sa fie fulminanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Sebi

Pt. motor D5244T13 ,la ce valori ajunge motorul dupa remapare?

Stock400Nm,178Bhp(132,7Kw).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

PEntru un S60 din 2005, motor 2.5T, 211cp stock, awd, automat ... la cat se poate duce fara sa avem probleme de fiabilitate?

Thanks,

V.

Share this post


Link to post
Share on other sites

250-255hp si cca 370Nm fara sa afectam in mod negativ fiabilitatea.

Pret 400 euro plus 50 euro dino inainte si dupa modificare adica doua teste in acelasi pret redus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

250-255hp si cca 370Nm fara sa afectam in mod negativ fiabilitatea.

Pret 400 euro plus 50 euro dino inainte si dupa modificare adica doua teste in acelasi pret redus.

Se face prin OBD sau trebuiesc aplicate proceduri mai invazive, ca sa zic asa? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este chiar ceea ce ne dorim si evitam cat de mult putem aceste metode invazive.

Exista insa situatii in care pentru a face ceea ce ne propunem, nu putem evita deschiderea de ecu. Detestam aceasta metoda invechita si corect spus invaziva.

In cazul tau trebuie aplicata aceasta metoda detestata, pe drept si dorim sa te asiguram ca suntem pregatiti pentru o buna solutionare.

Doresc sa va informez ca in acest moment pentru masinile Volvo noi putem oferi preturi speciale la resoftare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! S70 T5 240 Cp stock cu downpipe de 76, 200cell cat magnaflow , catback de 63, intercooler montat in bara cu traseu din teava aluminiu de 63, BOV, filtru aer carcasa BMC ,injectie Bosch ME7.0..............se pot scoate peste 300Cp din soft? Daca da care ar fi pretul? Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Politica noastra nu ne permite sa scoatem si ultimul calut din masina.

Putem face pe ea maximul care nu-i dauneaza din pdv al fiabilitatii, iar asta se vede doar cu masina in fata.

De vorbit putem spune orice si 301 dar in continuare cred ca fiabilitatea este cel mai important aspect.

Modificarea standard la o astfel de masina de serie ne permite un 270-275cp si un cuplu de 370Nm.

Softurile pe care noi le scriem pe masinile clientilor sunt adaptive si accepta in general o evacuare si o admisie corect dimensionate, adaugand putere.

300cp nu sunt nerealizabili insa trebuie sa vedem daca avem vro contraindicatie sau nu.

Pretul pentru aceasta modificare este de 400 euro, la care daca se doreste se adauga doua teste dyno, onainte si dupa modificare la pretul de 50 euro ambele.

In principiu masina se modifica direct pe dyno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Volvo s40, motor 1.8-85kw benzina. Inainte de resoftare, insa as vrea sa-i schimb interne...Apoi softata.

Cam cat as castiga, si cam cat ar costa?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Volvo s40, motor 1.8-85kw benzina. Inainte de resoftare, insa as vrea sa-i schimb interne...Apoi softata.

Cam cat as castiga, si cam cat ar costa?

Multumesc

Scuze de offtopic

....asa-ti trebuie daca te dai cu RS-u  :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

neata pe un 2,0 t5 din 98 citi caluti poti sa imi faci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atat cat permite starea tehnica fara sa riscam distrugerea.

Masuram inainte si dupa modificare si vedem exact.

In general toate moaotarele de genul asta permit modificari frumoase cu rezultate bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am masina din semnatura de putin timp si am de gand sa o tin ceva vreme. Am vazut din posturile anterioare si de pe site cam ce ar iesi la o resoftare. Eu as vrea sa o fac in primul rand pentru optimizarea functionarii motorului (sarcini partiale, consum, fiabilitate, etc). Ma pune insa pe ganduri limita de 329 Nm (teoretica) a cutiei automate (A55-50/51SN - 5 trepte) si cum se va impaca cu cresterea cuplului motor de la 320 stock la aprox. 370 dupa resoftare. Am schimbat oricum uleiul la cutie preventiv (sunt la prima automata si sunt un pic stresat). Ar putea sa iasa ceva bun? Ar trebui sa-i mai fac ceva inainte? Pe la ce pret (cu DINO cu tot)?

P.S. Km are aproape 118.000, motorul e OK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru orice masina care are voie din fabrica sa tracteze remorci (e cazul tau) toate componentele tractiunii si suspensiei sint proiectate sa suporte o astfel de suprasarcina.

deci un 20-25% mai mult cuplu e in plaja de proiectare, deci fii fericit, nu se va intimpla nimic.

probleme pot exista daca dupa marirea cuplului tractezi o remorca. dar atunci , ca orice sofer care-si iubeste masina, ai s-o protejezi, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Remorca am, dar nu e problema ca o tin in masina pe locul din dreapta (nu chiar tot timpul). Mersi de sfat, asa pare ca ar fi din ce spui. Sa vedem ce zice si doctorul, ca el e cu bisturiul in mana! Poate s-au mai operat si altii cu aceeasi boala si daca ei sunt bine, sanatosi, mergem inainte ca pionierii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am masina din semnatura de putin timp si am de gand sa o tin ceva vreme. Am vazut din posturile anterioare si de pe site cam ce ar iesi la o resoftare. Eu as vrea sa o fac in primul rand pentru optimizarea functionarii motorului (sarcini partiale, consum, fiabilitate, etc). Ma pune insa pe ganduri limita de 329 Nm (teoretica) a cutiei automate (A55-50/51SN - 5 trepte) si cum se va impaca cu cresterea cuplului motor de la 320 stock la aprox. 370 dupa resoftare. Am schimbat oricum uleiul la cutie preventiv (sunt la prima automata si sunt un pic stresat). Ar putea sa iasa ceva bun? Ar trebui sa-i mai fac ceva inainte? Pe la ce pret (cu DINO cu tot)?

P.S. Km are aproape 118.000, motorul e OK!

Atunci cand facem modificari la modelele de serie-strada nu le afectam polivalenta.

Nu trebuie sa-ti faci griji din pricina cutiei de viteze si nici daca ai fi tentat sa remorchezi conform cartii tehnice.

Atat motorul cat si cutia in urma resoftarii nu au fiabilitatea afectata in mod negativ.

Valorile noi estimate dupa modificare sunt 250cp si 370Nm, la un cost de 400 euro.

Pentru 50 euro in plus primesti fisa dyno cu valorile inainte de modificare si dupa modificare.

Recomandarea noastra inainte de reasoftare este sa aiba filtrele curate, sset de bujii noi cu distnta reglata conform indicatilor producatorului autoturismului, benzina de la 98 octane in sus cca 30l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buun!

Masinuta mea este aproape gata. Urmeaza sa ma prezint la voi pentru un soft dar cu urmatoarele conditii.... daca se poate bineinteles.

1. Limita de turatie a motorului marita pana la 7000 ( momentan "taie" alimentarea la 6500)

2. Boost maxim 20 PSI  ( stock are 10 ) .... am montat pe ea un FMIC cu tubulatura de 63 deci cred ca se poate !

Daca se pot face aceste modificari se modifica pretul de 400 euro ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ceea ce ne spui este realizabil, insa nu o vom face decat daca este necesar.

Putem pune turatia si la 8931rpm dar sa avem de ce, doar ca sa turam inutil un motor pana acolo si sa-l uzam nu o facem.

Daca turatia de putere maxima ne duce in urma setarilor la 7000rpm o vom face dar daca puterea maxima iaese la 5500-6200rpm de ce am permite sa se fortezeun motor pe care semnam?

Lafel si presiunea in turbo nu conteaza presiunea ci debitul pe care reusesti sa-l introduci in cilindri la o temperatura rezonabila. O presiune mare aduce incingere de aer, mai ales la turbinele mici. Este excelent ca ai montat un FMI si la aceeasi presiune cu cea actuala masina poate castiga putere intr-o setare similara. Asta nu insemna ca nu vom folosi un surplus de presiune atunci cand e cazul.

Posibil sa fie necesara urcarea presiunii la 20psi insa ramane de vazut care este optimul din setari.

Experienta imi spune ca o crestere de presiune mare nu aduce plus ci pericol.

Noi urmarim sa obtinem maximul de putere cat mai jos astfel puterea pusa jos, forta de tractine este mai mare pe unitatea de timp si masina inainteaza mai repede.

Modificarea este custom deci oricum nu vorbim de alt pret decat cand se schimba injectoare, turbina, axa cu came, capacitate cilindrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita faptului ca am fost multumit la ce ai facut masinei mele ma vad nevoit sa apelez din nou la tine :D.Am in plan achizitionarea unui Mercedes ML 280cdi,an 2007.Ce ma doare este ca are cutie hidramata si cutiile de pe mercedes sunt un pic prea sensibile.pret si ce se poate scoate din el???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.. Sa vina finantele pe Septembrie si facem o programare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita faptului ca am fost multumit la ce ai facut masinei mele ma vad nevoit sa apelez din nou la tine :D.Am in plan achizitionarea unui Mercedes ML 280cdi,an 2007.Ce ma doare este ca are cutie hidramata si cutiile de pe mercedes sunt un pic prea sensibile.pret si ce se poate scoate din el???

Si eu trebuie sa-ti multumesc ca ai trecut peste micile piedici de la prima setare si in plus pentru publicitatea care ne-o faci.

ML 280 CDI - frumos imi place un Mercedes 3000 diesel e ceva.

Optim un 220cp si cca 500Nm este ceva ce noi am realizat in mod repetat pe motorul asta si cutie automata. Cutia nu v-a avea nimic de suferit, se controleaza cuplul maxim si mai ales modul in care cuplul este disponibil de la motor catre transmisie.

Setarea se face deosebit la cutie mecanica fata de automata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now