SEBASTIAN_RACINGCODE

RACINGCODE softuri de inalta performanta VOLVO

333 posts in this topic

salut!am un volvo s40 2.0t an 98 de 160 cai,230Nm.as vrea sa stiu daca pot sa i maresc puterea daca se poate.cam la cati cai putere o poti duce si cat ar costa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze ca am reintrat asa de tarziu.

Daca sunt chestiuni urgente va rog sa folositi mailul.

Masinuta ta castiga bine la chiptuning, e turbo, e Volvo are tot ce-i trebuie iar daca intrebarea mai e de actualitate te rog sa-mi spui.

Vreau sa va spun ca am modificat in ultimul timp multe Volvo parca a fost o avalansa, in special a modelelor diesel de 5 cilindri.

http://www.facebook.com/photo.php?v=2586049270904

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407618265924401&set=a.299374830082079.76862.175835892435974&type=3&theater

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407616005924627&set=a.296131900406372.76350.175835892435974&type=3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca la anul o sa aveti un nou sediu.

Mi-a placut si unde am fost la voi era excelent dar ard de nerabdare sa vin cu viitoarea masina la tuning.

Am vazut ca prietenul meu a venit si a tunat deja masina la voi. http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407618265924401&set=a.299374830082079.76862.175835892435974&type=3 Este foarte multumit si se bucura ca a reusit sa faca cu voi treaba f buna si profesionista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Locatia: Sediul Racing Code

http://maps.google.com/maps?saddr=Dr...=w&mra=mr&z=16

Data: 01.12.12

Orar: 10:00 - 18:30 (14:30 - 15:00 pauza)

Se masoara pe dyno MUSTANG:

- puterea la roata

- pierderi in transmisie si tren de rulare

- puterea la motor.

Se primeste fisa dyno pentru fiecare masina testata.

Toate testele sunt stocate in baza de date si pe viitor daca revin pot face comparatii.

Cei care permit si doresc afisarea fiselor dyno sunt rugati sa specifice asta.

Politica noastra nu este de a posta fise dyno fara acceptul clientului, de aceea cei care nu au nimic impotriva afisarii graficelelor sunt rugati sa ne anunte.

Costurile pentru testari difera in funtie de tipul de tractine:

- 4x4 costa 250 RON

- 4x2 costa 150 RON

Cei care participa la DYNO DAY pe viitor vor fi taxati cu preturi reduse.

Acestia vor primi in permanenta reducere de 30% la testarile dyno, costurile intregi fiind de 100Euro pt 4x4 si 50 Euro pentru 4x2.

Conidesram ca un timp optim de lucru pentru un automobil este de cca. 30 minute timp in care masina este introdusa in sediu, verificata, ancorata pe dyno, testata si scosa din sediu. Testele in sine nu dureaza asa de mult dar pregatirea trebuie facuta cu meticulozitate. Vom incerca sa fim foarte operativi, iar daca acest timp poate fi scazut nu putem decat sa ne bucuram.

Am sa va rog sa completati lista pe masura ce apar noi doritori.

Rugamintea este sa va treceti in dreptul orei care va avantajeaza din ceea ce a mai ramas liber.

Pentru a fi mai usor de urmarit sa va rog sa treceti numele si masina de preferat cu marca + numar de inmatriculare(nr. nu e obligatoriu).

10:00 – Renault Megane R26 - Alex (in caz de ninsoare/zapada ma retrag)

10:30 – Audi A3 2.0 TFSI - Silviu

11:00 -Bytzu skoda superb 2.0 tdi dsg sau calibra turbo daca e gata

11:30 - Opel Vectra 2.0 16v - Florin

12:00 - BMW 325d E92 Bogdan Timariu

12:30 – Bmw e90-320d Adi Micu

13:00 – Ciprian Chete (turbo upgrade)

13:30 – Sorin Dimofte BMW 535D E60

14:00 – Mihai Adrian Subaru STI

14:30 – Suzuki Swift Bong

15:30 – VW Golf MK II 1.8T George

16:00 –

16:30 –

17:00 –

17:30 – Audi a3 2.0 tdi dsg Andi Bogdan Postelnicu

18:00 –

18:30 -

Lista se actualizeaza si cu cei care isi manifesta intentia pe facebook sau prin mesaje private ori e-amil.

http://www.facebook.com/events/50626..._mall_activity

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am sa stau mai mult timp pe forumul acesta si daca doriti sa-mi adresati intrebari pot sa raspund.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca destul de putina lume tuneaza masinile Volvo aici pe forum sau doar aleg alte solutii de tuning.

Mi-ar facea placere sa discutam serios despre asta mai ales ca noi avem destul de multi clienti cu masini din aceasta marca si prea putini stiu de forum cand ii intrebam si nu afla de existenta noastra de aici.

Ce am putea face sa legam o punte de legatura intre aceasta comunitate si noi in calitate de tuneri seriosi ai acestei marci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu... in prima instanta veniti cu valori pe dinamomentru, cu VOLVO-uri, nu cu Subaru, Evo, si alte masini preparate pt. raliu care stock au cu TOTUL alte tolerante si care pe mine unul ma lasa rece. Veniti cu modificari de interne la VOLVO, veniti cu solutii de ALTE TURBINE puse pe ele...

Veniti cu diagrame de AFR, eventual veniti cu preturi pentru kituri performance de FMIC-uri... etc etc.

Una din consecintele acestei lipse de informatii la "alti tuneri" m-a adus pe mine in situatia de a-mi face singur soft la Smart, si acelasi lucru se va intampla si la VOLVO..

Exemplele pot continua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea clientilor nostrii de Volvo au masini aproape noi, multe in garantie si nu putem sa-i expunem afisand imagini cu masinile lor. Cat despre modificari se stie ca reprezntantele vaneaza masinile resofate, iar la prima discutie pe teme de garantie anuleaza garantia, chiar daca e vorba de tren de rulare sau cine stie ce electronica cazuta pe masina.

Nu putem expune fise dyno fara acordul clientilor.

In ce priveste modificari mari pe Volvo nu am avut ocazia sa setam, fiind totusi o marca perceputa de multi ca fiind conservatoare.

Desi modele turbo ale marcii au un potential enorm cultura auto romaneasca a"ferit" aceasta marca de un tuning agresiv.

Cele mai performante motoare din gama Volvo, care ne-au trecut pragul si am intrat in contact sunt cele de pe Ford unde suntem in masura sa ridicam puteri de invidiat.

Noi ne ocupam de tuning in mod serios si nu recomandam modificari dupa ureche iar recomadari de genul schimba turbina si asa mai departe nu facem, iar daca consideram ca solutia aleasa nu este corecta incercam sa indreptam situatia iar daca nu suntem intelesi refuzam setarea.

Oamenii stiu foarte putine despre ecu si setare, despre ce se poate face si despre ce nu iar cand e vorba de o inestitie serioasa dau bir cu fugitii. Atentie nu ma refer la piese aduse de noi sau la pretul setarii. Fara bani, fara cunostinte nu poti sa faci treaba serioasa.

Strategia noastra de vanzari pentru modele Volvo este oarecum in prelungirea spiritului Volvo, nu cautam extremul, maximul ci mai degraba fiabilitatea si in mod cert buna functionare, confortul clientului.

Noi nu cautam sa obtinem un Volvo foarte performant cel mai performant dorim un optim asa cum a gandit si producatorul pentru clientii sai.

Nu vrem motoare distruse, nu vrem ambreiaje topite, suporti de motor si cutie facuti praf, cutii automate prajite... daca cineva intelege ca un Volvo trebuie stors si expus tehnic din pdv al fiabilitatii greseste in opinia noastra.

Mai mult ca sigur daca exista un cient serios, care stie ce vrea, care poate sustine financiar un proiect stabilim coordonatele si ducem masina acolo unde se doreste.

Noi stabilim solutia tehnica, noi trebuie sa acceptam mecanicul care executa lucrarea, apoi o setam astfel incat sa punem in valoare tot ce s-a investit cu cap in ea.

Am sa caut cateva fise inocente de Volvo sa le postez aici.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seba, (daca imi permiti sa iti spun asa), ceea ce spui tu suna foarte frumos... dar din pacate pentru multi suna fix ca platforma-program a partidului politic "X", care spune multe, si cand ii vine randul la "domnie", se face ca a uitat tot si o da cotita.

Pe mine ma vei castiga de client prin cifre si solutii (stiu destul de bine cu ce se mananca motoarele ca sa pot lua o decizie daca ceea ce spui este realitate sau "abureala" :)). Am auzit si eu de legendara "Elodia", cea cu multi-multi cai frumosi, dar multi din cei care au auzit de ea nu au vazut-o pe drum... drept care la fel ca Elodia din realitate, s-a pierdut undeva in vorbe :)

Sunt absolut convins ca iulirx (caruia i-ai facut ambele softuri - la Ford si la Volvo) ar fi de-acord sa se "desconspire", si sa-i puneti publice cifrele si graficele de pe Dyno ;)

La fel si baiatul cu 440-ul (sau 460) 1.7 Turbo (nu mai stiu exact care din modele era).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragul meu coleg de forum, in primul rand sunt aici pentru ca probabil toti impartasim pasiunea pentru automobile, in al doilea rand am ceva de oferit, pentru cine este interesat si considera convenabil ceea ce ofer eu, mai bines pus firma pe care o reprezint.

Sub nici o forma nu-mi dores polemici, desi vad ca ma ataci in mod direct si personal, vorbind despre o masina care in urma cu cca. 7ani a creeat o legenda. Dar este vora de o masina pesonala totusi si daca ii atribui un nume poate ma intrebi si pe mine daca imi place sau nu. Impropriu de un prost, frustrate a fost denumita Elodia desi era cel mai in masura sa nu spuna asta, pentru ca a simit pe pielea lui cat de rapida si umilitoare era masina mea acel Subaru Impreza WRX STI fabricat in 2004 si modificat radical pana in 2005. Am sa atasez si un link cu ea atunci la primul stadium de modificari departe de cea mai buna forma a ei, fiind pe drumul de inceput:

Subarul din imagine nu a pierdut niciodata nici o cursa pregatita in fata niciunei alte masini, sau motocilete. Pentru a intelege cat de repede inanta masina am sa va pun si un film sponan de pe Bd. Unirii filmat dintr-un RS6 modificat:

Asa arata acum doua saptamani cand am fost cu ea la cumparaturi in weekend ca san u rugineasca:
20121111104730.jpg

Astazi se bucura de o solutie tehnica mult mai evoluata fiind functionala si bine merci acasa in garaj. Daca credeti ca este un subiect interesant putem discuta mult si bine despre masinile mele personale.

Daca ai o masina performanta pe care vrei sa o pui la start sunt deschis la joaca insa nu cred ca trebuie sa trag cu tunul dupa o musca, am un EVO X suficient de rapid pentru majoritatea masinilor de pe strada, iar daca perd probabil ca raman dator sa aduc monstrul la start.

Normal ca nu vezi masina prea des si oricum pentru asta trebuie sa-i multumiti si lui Onoriu care in urma cu cativa ani la inceputul carierei lui de automobilist a facut o mare magarie, m-a atras intr-o intrecere, in care a pierdut, desi a iesit si a spus apoi la ziar ca a castigat ca sa pozeze si sa dea in ziar, fapt pt care am fost anchetat si chemat la Politie. Curasa ziua pe A2 cu marori si presa … Cu aceasta ocazie am decis ca ramane masina din umbra! Fiecare face ce vrea cum vrea pe banii lui sin u trebuie pentru asta sad ea socoteala nimanui, iar felul in care ai pus problema dragule coleg nu chiar elegant. Consirder acesta un subiect inchis, inafara ariei Volvo si ma abtin de la alte comentarii.

Nu am inteles de ce nu ai fost consecvent, am inteles ca nu te intereseaza alte marci decat Volvo desi ai deschis o discutie pe tema Subaru.

Nu vreau sa discut nominal despre clientii nostrii pe care ii respect in mod deosebit dar pentru ca ai facut referire la cei doi de sus amandoi subliniind acest fapt prin posturile lor trebuie sa fiu corect sis a recunosc ca intr-o oarecare masura ne-au fost clienti, sper ca si multumiti.

Volvo lui Iurix este o masina reglata optim care totusi nu a fost facuta pe dyno in acea perioada neavand dat in functiune dyno, iar masina lui Ciudy daca bine imi amintesc urca pe la putin sub 110wbhp ceea ce nu e rau dupa peste 200000km si 20 ani de rulaj.

Daca Iurix vrea sa testeze Volvo la noi oricand il programam cu placere, ii vom oferi un pret preferential fiind clientul nostru si-l vom ruga sa posteze graficul sau sa ne permita noua sa facem asta.

Mare atentie la cifre, mai ales la cele de pe net. Se minte mult, foarte mult si daca pana mai ieri hartiea era cea care suporta cele mai mari ineptii acum internetul i-a luat locul cu brio.

Valorile afisate si anuntate de noi sunt valori masurabile si opozabile oricarei masuratori corecte de acee cifrele la prima citire poate ca par neinteresante, insa sunt corecte, reale si atat de mari cat e bine pentru masina.

Ma bucur sa descopar aici ca exista cunoscatori si ca nivelul unei discutii tehnice poate fi ridicat mai sus important fiind sa gasim numitorul comun.

Edited by SEBASTIAN_RACINGCODE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cand o zi volvo dyno day?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe cand o zi volvo dyno day?

Asta trebuie sa stabilim impreuna si discutia poate incepe de astazi. Sa faca cineva un tpoic de vot pentru ziua din saptamana aleasa si apoi eu cred ca de la 10 la 18/19 este in regula.

Edited by Matrixxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Asta trebuie sa stabilim impreuna si discutia poate incepe de astazi. Sa faca cineva un tpoic de vot pentru ziua din saptamana aleasa si apoi eu cred ca de la 10 la 18/19 este in regula."

Asteptam o oferta concreta iar apoi vom face o lista cu paricipantii.

Cei mai multi dintre noi doresc si masurarea AFR-ului,ne poti da mai multe detalii despre cum se masoara aceasta valoare?

Bafta!

Edited by Matrixxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a facut putina curatenie pe acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi dupa cum se vede deja am inceput astfel de dyno day, iar prima runda este pe data de 1 Decembrie.

Datele de desfasurare arata cam asa:

Locatia: Sediul Racing Code

http://maps.google.com/maps?saddr=Dr...=w&mra=mr&z=16

Data: xx.12.12 (01 este prima zi de dyno si 08 este rezervata pentru comunitatea Subaru) Putem incerca si Vineri daca e convenabil.

Orar: 10:00 - 18:30 (14:30 - 15:00 pauza)

Se masoara pe dyno MUSTANG:

- puterea la roata

- pierderi in transmisie si tren de rulare

- puterea la motor.

Se primeste fisa dyno pentru fiecare masina testata.

Toate testele sunt stocate in baza de date si pe viitor daca revin pot face comparatii.

Cei care permit si doresc afisarea fiselor dyno sunt rugati sa specifice asta.

Politica noastra nu este de a posta fise dyno fara acceptul clientului, de aceea cei care nu au nimic impotriva afisarii graficelelor sunt rugati sa ne anunte.

Costurile pentru testari difera in funtie de tipul de tractine:

- 4x4 costa 250 RON

- 4x2 costa 150 RON

Cei care participa la DYNO DAY pe viitor vor fi taxati cu preturi reduse.

Acestia vor primi in permanenta reducere de 30% la testarile dyno, costurile intregi fiind de 100Euro pt 4x4 si 50 Euro pentru 4x2.

Ramasesem dator cu cateva fise dyno.

Am sa incep cu un S60 D3, un model destul de rar dar foarte interesant.

Continuam cu un S60 D5 mai vechi.

S80 D5 http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407618265924401&set=a.299374830082079.76862.175835892435974&type=3&theater

XC 90 2.4D ...

Ramasesem dator cu cateva fise dyno.

Am sa incep cu un S60 D3, un model destul de rar dar foarte interesant.

Continuam cu un S60 D5 mai vechi.

S80 D5 http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407618265924401&set=a.299374830082079.76862.175835892435974&type=3&theater

XC 90 2.4D ...

Puterile din imaginile respective dunt puteri la motor.

post-349-0-27988200-1354050879_thumb.jpg

post-349-0-94666300-1354050919_thumb.jpg

post-349-0-41827600-1354051132_thumb.jpg

post-349-0-52155000-1354051167_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere si va astept si pe voi sa veniti sa masurati, sa modificati si sa expuneti graficele.

Dar cred ca as mai avea cate ceva de adaugat astfel incat sa se inteleaga mai bine despre ce vorbim.

Ma refer la grafice cu putere la motor si putere la roata la doua masini un 4x2 si un 4x4.

S80 D5 4x2 XC90 D5 4X4

In aceste imagini pe grafic apar evidentiate si pierderile care nu sunt chiar asa de mari cum vor unii sa para.

Pierderea de putere se cheama putere parazita si aici este evocata la teste cu viteza de ordinul 100km/h.

post-349-0-01167700-1354051786_thumb.jpg

post-349-0-18835900-1354051802_thumb.jpg

Edited by SEBASTIAN_RACINGCODE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si astazi o imagine cunoscuta ne-a onorat cu prezenta.

Mai multe amanunte cred ca va poate oferi prorietarul.

post-349-0-13328700-1354114280_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, de ceva timp tot vroiam sa ajung la Sebastian, asa ca zis si facut. L-am luat si pe VLP cu mine, fiind si el curios sa vada ce se intimpla acolo, tot el a facut poze si filme, pentru care ii multumesc.

Motorasului i s-a masurat AFR-ul, care este 14,5 la relanti si 10,8 la "blana" - un pic cam bogat in sarcina dar e mai bine asa decit sarac (vorba aia, decit sarac si urat mai bine bogat si frumos :smile: ) Eu unul sint multumit cu acest AFR.

La Dyno :evil5: ... am avut toti surpriza sa constatam DOAR 180 de caluti amariti... Ceea ce ma face sa cred (cum deja banuiam mai demult cind am dat turbina jos sa-i pun O`ring-uri noi si pe ea scria mare 12G in loc de 13 ! cum ar fi trebuit) ca acest motor nu are 155kw (chiar daca scrie in talon) ci 135 kw, motor identic de pe S70 2,0T.

Fiind LPT (Low Pressure Turbo) cu aceasta turbina mai mica si fisa Dyno in fata, cred ca am dreptate. Ambreiajul nu patineaza deloc, iar motorul toarce ca o pisica si urla ca un avion - fiind laudat si de Sebastian. Nu cred ca in 178.000 km acest motor (ce stiu sigur ca merge perfect) a pierdut pe drum 30 cai.

135kw = 177 cai.

Interesant e ca pe strada masina trage foarte bine, marturie stand cei citiva "alesi" ce stiu despre ce vorbesc.

Nu m-am intristat ci doar m-am mirat. Masinuta o iubesc la fel de mult pentru toate momentele frumoase pe care mi le-a daruit, pentru premiile luate in Slovenia, pentru tot. Dar, intotdeauna se poate mai mult, nu ? :evil6:

Deci, va urma Intercooler, turbina de 16T (care zace pe balcon), downpipe pe 3'' si evacuare pe 2,5"...si apoi soft. ECU-ul probabil ca va fi luat din UK, modelul ce are direct iesire USB pe el, customizabil dupa plac.

Totul la sediul RacingCode s-a desfasurat exemplar, cu explicatii, cu sfaturi, mi-a placut foarte mult ce am vazut acolo.

Multumiri inca o data Sebi si ne revedem la resoftare !

post-96-0-64622600-1354147568_thumb.jpg

post-96-0-10569300-1354147611_thumb.jpg

Dyno 1 Matrixxx.mpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine daca trage asa la 135 Kw ... nu vreau sa ma gandesc cum o sa traga cu turbina 16T :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este de 155 kW ! El atita genereaza 155 kw , insa cu 11-12 % pierderi in transmisie obtii 135 kW la roata.

155 x 89% = 138 KW.=180CP

Dyno masoara puterea la roata !

Deci : daca la diyno obtii 200 cp la roata , insemna ca ai 200 x 1.125 = 225 cp la motor.

La tine : 180 x 1.125 = 202.5 cp la motor si E BINE !

Puterea la motor = puterea la roata x 1.125. Valabil pentru majoritatea FWD.

AFR-ul un pic cam mic la ralanti, arzi benzina de pomana...trebuia 14.6-14.7. Cu afr 14.7 la ralanti scazi consumul in buc cu minim 1L la suta

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva la testul 2 unde exista valoarea 162 WBHP sint cei de la roata(acel W reprezentind Wheel)! :smile: Apoi testul 4 fiind deductia ( calcul) pentru putere motor!Avind km destui sigur la motor se pierd in timp(uzura componente) ,fata de cei dati de fabrica. Mai este vorba si de turbina care se pare ca este un picut mai mica ,din spusele lui Matrixxx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, cu turbina 16T in loc de 12T o sa devii un subaru mai mic in ceea ce priveste lagul turbinei. Si cind o sa intre turbina , o sa intre exploziv. Sa vezi atunci ce n-ai mai vazut : torque steer mai al dracu' decit la rs-ul meu. Nu sint convins ca asta iti si doresti....

Poate , mai bine, un 14 T ?

Suspensia fata si spate ar trebui copiata (adusa cit mai aproape la specificatii) dupa un 850R, la fel si frinele.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now