SEBASTIAN_RACINGCODE

RACINGCODE softuri de inalta performanta VOLVO

333 posts in this topic

Nu ar fi rau sa consultati siteul nostru www.racingcode.ro deoarece puteti gasi informatii despre noi si lista de preturi.

Preturile afisate sunt preturi reduse.

Pentru grup desigur putem discuta si de alte reduceri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Sebastian

Un dyno test,pt. un V70XC,4x4,se poate? Si cat costa?Si cat dureaza?

Multumesc

PS:pe siteul tau nu gasesti info pt. dyno test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi pe site in dreapta pe orice pagina sub "oferte speciale", pentru pret:

banner_dyno.jpg

pentru restul raspunsurilor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Sebastian

Un dyno test,pt. un V70XC,4x4,se poate? Si cat costa?Si cat dureaza?

Multumesc

PS:pe siteul tau nu gasesti info pt. dyno test.

"problema" s-a rezolvat deja

In plus se poate discuta de o resoftare, un custom chiptuning mulat pe particularitatile automobilului, in cazul de fata putem sa adaugam un plus de cca 40cp cu o usoara scadere de consum.

In acest moment pregatim o noua promotie pentru periada salonului de tuning, pastrand aceeasi calitate preturile vor fi mult mai accesibile.

Tinand cont si de faptul ca investitia in chiptuning aduce placere, buna functionare, economie de combustibil si se face o singura data suma perceputa este mai mult decat rezonabila.

Daca revizile trebuiesc facute mereu si costa, daca anvelopele trebuiesc inlocuite... chiptuningul se face o singura data si merita sa fie facut cu trebuie.

Asa arata lista noastrra promotionala:

77958699.jpg

57133672.jpg

Desigur putem oferi preturi promotionale si pentru alte marci si modele daca le solicitati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"problema" s-a rezolvat deja

In plus se poate discuta de o resoftare, un custom chiptuning mulat pe particularitatile automobilului, in cazul de fata putem sa adaugam un plus de cca 40cp cu o usoara scadere de consum.

In acest moment pregatim o noua promotie pentru periada salonului de tuning, pastrand aceeasi calitate preturile vor fi mult mai accesibile.

Tinand cont si de faptul ca investitia in chiptuning aduce placere, buna functionare, economie de combustibil si se face o singura data suma perceputa este mai mult decat rezonabila.

Daca revizile trebuiesc facute mereu si costa, daca anvelopele trebuiesc inlocuite... chiptuningul se face o singura data si merita sa fie facut cu trebuie.

Asa arata lista noastrra promotionala:

77958699.jpg

57133672.jpg

Desigur putem oferi preturi promotionale si pentru alte marci si modele daca le solicitati.

Tocmai ce am solicitat o reducere acum vreo 2 saptamani,pentru un s60...Raspunsul vostru a fost destul de clar"pretul este de 500 euro si cu dyno inainte si dupa 600"...Imi pare rau ca nu am prins promotia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg, doar ca deabea de acum este activa promotia.

Ai facut resoftarea?

Pretul de resoftare era cel care ti l-am spus dar la capitolul dyno s-a inteles gresit.

lA ORICE MASINA RESOFTATA DE NOI, LA CARE SE DORESTE DYNO INANTE SI DUPA MODIFICARE TREBUIE SA PLATEASCA DOAR 50 EURO.

IN 50 EURO INTRA AMBELE TESTE DACA MASINA ESTE RESOFTATA DE NOI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg, doar ca deabea de acum este activa promotia.

Ai facut resoftarea?

Pretul de resoftare era cel care ti l-am spus dar la capitolul dyno s-a inteles gresit.

lA ORICE MASINA RESOFTATA DE NOI, LA CARE SE DORESTE DYNO INANTE SI DUPA MODIFICARE TREBUIE SA PLATEASCA DOAR 50 EURO.

IN 50 EURO INTRA AMBELE TESTE DACA MASINA ESTE RESOFTATA DE NOI.

Imi cer scuze,este posibil sa fi inteles gresit detaliile legate de dyno,oricum mailul primit de la voi l-am sters asa incat nu ma mai pot uita sa vad exact.Da,am resoftat-o,din pacate mi s-a parut extrem de piperat pretul(no offence),dar era si drumul pana la Bucuresti,in plus aveam si alte proiecte pentru masina si trebuia sa le impac cumva pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai de ca sa te scuzi, nu este nici o problema, pe noi nu ne-ai deranjat cu nimic.

Fiecare este liber sa faca ce alegere doreste, este o piata libera si deschisa.

Din pacate este foarte greu sa oferim preturi mici, cand incercam sa facem totul de calitate, custom sa tinem cont de particularitatile fiecarei masini in parte. Chiptuningul nu este ca si cum ai cumpara o anvelopa, nu este un obiect, este o operatie in care se inglobeaza multa inteligenta de care depinde, pana la urma, chiar functionarea automobilului.

La calitate nu renuntam in favoarea pretului sub nici o forma, nu vrem sa facem un compromis. Avem un raport calitate pret in care nu jonclam decat la pret calitatea vrem sa fie maxima, astfel apar situatii cand pretul nu este competitiv.

Din pacate de multe ori pretul este judecat cantitativ, cati bani dau pe cati cai. La noi cresterea de putere este in plan secundar, optimizarea, reglajul fin sunt cele care ne solicita, material si intelectual mai mult. Cresterea de putere este o joaca de copil, exemplul cel mai bun fiind la diesel. Aici puterea o cresti simplu din doar trei parametrii fara prea multa bataie de cap: avans de injectie, debit de motorina, debit de aer. Optimizarea insa ... e grea si nu e la indemna oricui. Nici o firma mare de chiptuning nu face optimizari reale pe masina, arunca un soft facut odata pe toate masinile, dar nu e corect efectele pot fi ... de fapt se fede din cand in cand pe la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Superpromotie! Cam stateam pe ganduri, desi as fi vrut sa o fac mai demult. Sper sa tina macar doua saptamani, pana fac rost de bani si mai aranjez niste maruntituri la masina (ulei, bucsi, etc.). Tine atat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate verifica daca softul inca mai functioneaza in parametrii initiali ? (softul, nu masina !)

se poate verifica daca reglajele fine ale motorului (executate inainte de resoftare de voi) mai sint in limitele setate ?

se poate face o "recalibrare" asa ca prima data (acele reglaje fine , daca e cazul) ?

se poate modifica softul in concordanta cu aceste noi reglaje ? (daca e cazul)

e gratis ? (nu, cit costa ?)

ps. n-am nici o problema cu softul, sa nu se inteleaga gresit. vreau doar sa verific din cind in cind daca e conform cu starea masinii. asta ar trebui sa fie ceva normal....

promit sa vin cu masina in stare de buna functionare. acum am o problema cu , probabil, senzorul de presiune turbo , insa vin dupa ce se va fi rezolvat.(citeodata intra in protectie daca o calc . si io calc....)

parca as veni si cu rs-ul pentru niste sfaturi. cu asta vreau sa scot sub 8:05 la nurburgring in 2 zile pline (stiu ca am ambitie cam mare, insa asta e...). cauciucuri si frine , am. poate aveti idei....(nu sa schimb pilotul...:lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pt un VW Transporter T5, 1,9 TDI 105 CP, 2008, 45.000 km, ce variante onorabile avem de a-l inrai putin?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai asa lucram noi.

mie mi-ai raspuns ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da pentru tine era raspunsul, la noi toate modificarile sunt custon. Niciodata nu incarcam un soft deja modificat, fara ca inainte sa analizam masina si particularitatile ei individuale nu de model. Softul care se incarca tine cont de toate datele analizate.

Salut,

Pt un VW Transporter T5, 1,9 TDI 105 CP, 2008, 45.000 km, ce variante onorabile avem de a-l inrai putin?

Multumesc

140cp, 320Nm la un cost de 299 Euro, plus dyno 50 euro doar daca se doreste.

Edited by SEBASTIAN_RACINGCODE

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal programul nostru de lucru este 10-17.

Cine doreste sa ne viziteze este rugat sa ne contacteze de luni pana vineri in intrvalul anuntat la telefon pentru a stabili o intalnire.

Cu stima,

Sebastian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa folositi pentru intrebari directe adresa mea de mail si raspunsul are sa fie dat repede.

sebastian@racingcode.ro sau office@racingcode.ro

Ieri am avut onoarea sa setam un alt model destul de raspandit in Europa dar si in USA un Volvo XC90 2.5T AWD.

La baza avea declarati 210cp dupa modificarea masina castiga 40cp si 50Nm.

post-349-0-34052300-1303273817_thumb.jpg

post-349-0-96816300-1303273823_thumb.jpg

Edited by SEBASTIAN_RACINGCODE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca Volvo desi are un potential mare este o masina special mai putin tunata in Romania.

Sincer sa am un astfel de model si mai ales cu turbo, pt ca fabricantul s-a gandit mult la performanta, nu as rata ocazia unui tuning de calitate.

Este adevart ca are o electronica ceva mai complexa decat alte masini, dar cu atat mai mult poti face setari fine de calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am softat masina la voi. nu am probleme cu ea. as dori sa verific daca totul e ok acum , dupa 100.000 km. se poate ?

costa ? da? cit ?

(am fost , dupa spusele voastre, primul s60 d5 lucrat de voi.) as fi interesat de o verificare (normal ar fi sa fie gratuita) a parametrilor de functionare .

nu vreau sa fiu gresit inteles : gratuit insemna ca voi vreti sa vedeti daca softul si-a facut treaba asa cum trebuia. daca voi nu sinteti interesati de asta , atunci am sa platesc pentru aceasta verificare. daca sinteti siguri ca totul e ok, avind in vedere ca am utilizat masina in parametrii normali, atunci spuneti aici.

ps. masina functioneaza , cred eu, excelent. ramine de vazut ce ziceti si voi. probabil stiti cum mergea cind ati facut-o. acum vreau sa vad daca , dupa 100.000 km e la fel.

astept raspuns, aici, nu pe mesagerie. sa fie public.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am apelat la Racing Code dar doar pentru masurare putere si diagnosticare.

Desi m-am dus doar sa masor puterea ei m-au ajutat sa gasesc problema pe care o aveam sa remediez defectiunea si astfel sa-mi salvez motorul.

Din cauza pompei de benzina mergea foarte sarac fiind posibil sa detoneze si sa topeasca pistoanele. Am avut noroc(Racing Code).

La modelul meu nu se face soft dar poate ca o sa apelez la ei pentru ceva mai mult pentru un ECU destinat acestui motor.

http://www.youtube.com/user/TheRacingCode?blend=10&ob=5#p/u/24/k4Nbz_kNtBU

Mi-au spus ca pot si ca-mi fac daca dispun de fondurile necesare.

Parerea mea este ca daca vreti tuning la orice model sa o faceti cu ei.

Nu au preturi foarte mici dar sunt mai mult decat corecte la calitatea si nivelul de cunostinte inglobat, iar daca ma luam dupa mecanici schimbam jumatate din senzorii si din piesele de pe motor ...

Datorita lor acum am masina!

@Iurix tu ai masina nu gluma dar sa sti un fapt general valabil, un soft incarcat nu se schimba nici in 1001 ani daca nu se intervine asupra lui bitii isi pastreaza locul cu stoicism.

Este foarte bine ca vrei sa-ti verifici masina, chiar toti trebuie sa facem asta la anumite intervale de timp.

Dupa 100 000 km la alt tuner cred ca schimbai o gramanda de piese si dupa cum te simt ii cam dai pe coaja si e normal ca de aia ai masina asta si tunata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si io am schimbat turbina, insa nu din cauza turbinei , ci din cauza actuatorului. (nici o legatura cu utilizarea masinii, nici o legatura cu resoftarea, pur si simplu, actuatorul si-a dat duhul). am desfacut turbina pe care am schimbat-o si axul, palele (in proportie de 90%), vnt-ul erau ok. nu pierdea nimic, nu avea jocuri.

de simtit m-ai simtit bine : nu cred ca mai e vre-un volvo care si-o ia pe coaja ca al meu, saracul...

(ploiesti -bucuresti-constanta = 115 min 155 km/h viteza medie.)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu ca actuatoarele nu vin separat si te obliga sa dai o gramada de bani degeaba.

Desi imi pare rau de banutii tai ma bucura ca tu ai desfacut turbina dupa 100000km si confirmi cele spuse de mine, piesele nu au uzura. I-am intrebat cum reusesc asta si mi-au spus cu stiinta si anume cunosc turbinele care echipeaza modelele modificate si le utilizeaza/exploateaza in insula lor de eficienta corecta u ies din acea plaja. Asta apropo de unii care dau debit de motorina si presiune dupa ureche la masinile turbo.

Daca mai trec pe la ei le zic sa arunce un ochi pe forum, am impresia ca au cam uitat ca au cont aici.

Dar cat poti la pantof?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog sa continuati discutiile in privat!Comentariile in bursa sunt interzise!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca am sa va pun cateva din realizarile noastre actuale, linkuri imagini filme.

Din pacate piata romanesca nu este destul de matura sa posteze Volvo acolo unde este locul, reprezentarea fiind foarte slabuta.

In primul rand este vorba de cultura auto, apoi de asa zisele reprezentante auto care mai mult sperie clientii decat sa-i apropie.

Daca masinile au un pret relativ egal cu cele sin alte piete externe la service si piese un proprietar de Volvo poate traii o drama.

Personal pot spune ca Volvo este o masina care-mi place, care-mi da fiori.

In materie de motorsport in Romania oferim maximul atins pana acum: http://www.4tuning.ro/masini-tunate-din-romania/mitsubishi-lancer-evo-9-monstrul-de-coasta-reglat-de-racing-code-11276.html

http://www.youtube.com/watch?v=-We8bp6q1mQ

Simulare 0...402m pe dyno, unic in Romania doar dyno mustang avand aceasta optiune:

http://www.youtube.com/watch?v=mRBaDFNy3_c&list=UUTgzZmMUaYZtbVbUkKGKFwA&index=1&feature=plcp

http://www.youtube.com/user/TheRacingCode

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.295931123759783.76318.175835892435974&type=3

In ce priveste testarile dyno noi nu trebuie decat sa ne supunem manulaului de utilizare oferit de cel mai bun producator de dyno din lume:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.296131900406372.76350.175835892435974&type=1

Masinile exotice nu ne ocolesc deloc fiind o onoare sa ni se permita accesul in apropierea lor si chiar mai mult de atat cand le setam:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.303950812957814.77583.175835892435974&type=1

Americancele fac parte din portofoliul nostru cu mic cu mare:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.298923563460539.76797.175835892435974&type=1

Tot de Racing Code a fost setata cea mai puternica masina din Romania peste 1000de cai la roti:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1918475221970

Va recomand sa vizionati filmele de aici:

http://www.facebook.com/video/?id=175835892435974&s=0

Asa reusim sa va atragem putin atentia asupra muncii si realizarilor noastre de care suntem mandri mai ales ca Racing Code este un brand propriu, romanesc construit aici de la zero.

Pentru putin amuzament si tehnica va recomand urmatorul filmulet:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1919614650455

Sunt convins ca ne puteti contacta fara ezitare incepnad cu data de 10 luna curenta pentru a stabili programari pentru masinile dumneavoastra chiar daca Volvo nu ne-a oferit ocazia sa ne afirmam atat de spectaculos este important sa facem masini care sa functioneze corect si sa multumeasca clientul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca ma contactati. Va rog pentru o mai buna operativitate, sa folositi adresa de mail. Pe ea sunt sanse sa raspund mai repede.

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now