Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

  Marca Volvo este la mare cotitura in conditiile in care Ford proprietarul marcii doreste sa vanda Volvo pentru a putea face rost de lichiditati. Se pune problema vanzarii marcii Volvo unei firme din China necunoscute pana acum. Din cate am citit si eu in presa internationala si nationala Ford cere 6 mld euro dar chinezii nu sunt dispusi sa cheltuiasca mai mult de 1,5-2 mld euro maxim pe Volvo!

  Acesta vanzare s-ar putea traduce prin desfiintarea marcii Volvo ca marca premium in conditiile in care chinezii pun conditii foarte clare in privinta Volvo:

1. desfiintarea in totalitate a productiei Volvo in Suedia

2. pastrarea in Suedia doar a centrului de testare a masinilor din pct de vedere al sigurantei

3. transferarea integrala a productiei de automobile Volvo in China

Viitorul Volvo nu suna bine deloc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  lasa ca suna viitorul loganului bine, prin grija guvernului nostru  :D  Isi iau si prime de sarbatori fraierii aia care stau acasa cu 80% salariu, ca merita, dupa cum arata si se comporta pe sosele conserva aia protejata de mai toti politicienii ! Bleah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Marca Volvo este la mare cotitura in conditiile in care Ford proprietarul marcii doreste sa vanda Volvo pentru a putea face rost de lichiditati. Se pune problema vanzarii marcii Volvo unei firme din China necunoscute pana acum. Din cate am citit si eu in presa internationala si nationala Ford cere 6 mld euro dar chinezii nu sunt dispusi sa cheltuiasca mai mult de 1,5-2 mld euro maxim pe Volvo!

  Acesta vanzare s-ar putea traduce prin desfiintarea marcii Volvo ca marca premium in conditiile in care chinezii pun conditii foarte clare in privinta Volvo:

1. desfiintarea in totalitate a productiei Volvo in Suedia

2. pastrarea in Suedia doar a centrului de testare a masinilor din pct de vedere al sigurantei

3. transferarea integrala a productiei de automobile Volvo in China

Viitorul Volvo nu suna bine deloc!

Nu cred ca o sa fie mai rau ca acum.Mutatul productiei prin alte tari unde forta de munca este mai ieftina nu e o mutare surpriza, se intampla in general in industrie.Nu cred ca poate fi facuta o paralela intre un chinezism d-ala de bazar si un volvo facut in china. Chinezii sunt un popor meticulos si ma indoiesc ca cumpara volvo ca sa-si bata joc.E drept...ar fi o lovitura de imagine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept momentul sa vad cine mai cumpara un Volvo fabricat in China. Eu unul o las balta cu Volvo cand pot sa-mi cumpar o masina fabricata in Germania cei drept cu 15.000 de euro mai mult dar la o calitate ireprosabila in comparatie cu Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Succes la achizitie,vorbim peste 20 de ani!!!!!!!!!1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca BMW va cumpara volvo va fi iesi cea mai tare masina  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept momentul sa vad cine mai cumpara un Volvo fabricat in China. Eu unul o las balta cu Volvo cand pot sa-mi cumpar o masina fabricata in Germania cei drept cu 15.000 de euro mai mult dar la o calitate ireprosabila in comparatie cu Volvo.

Sa-nteleg ca nu mai recomanzi volvo? A mai fost unul, ...parca a "disparut" ... !  :D

Iar ca raspuns la mesajul tau,idem @zippy  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultima varianta, vehiculata de stiriauto.ro, ar fi o fuziune volvo-saab+ sprijin financiar de la guvernul suediei.

Suna mult mai bine decat cumpararea de catre orezari ;)

Personal ma cam indoiesc de varianta asta pentru ca e o perioada in care se stimuleaza anularea identitatii nationale si o fuziune volvo-saab are o puternica tenta sentimentalo-nationalista, tenta care mie mi se pare cam desueta.

Se pare ca asta e ultima stire ( de astazi) legata de transformarea volvo intr-un vehicul propulsat de bioetanol din orez:-))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce se va intampla cu adevarat? Volvo chinezesc? :) Suna extrem de ciudat. Nu mi-as lua. Prefer sa-mi recarosez masina mai veche... pana o sa dispara nostalgia. Chinezii au traditie in constructia de automobile? Sper sa fie preluat de BMW, care e o marca serioasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In maxim 10-20 de ani, fabricat in China, va ajunge o marca de inalta calitate si cautare.

Dupa al doilea razboi mondial, in anii 50-60, cand japonia intra pe piata exporturilor, produsele cu "made in japan", erau de cea mai joasa speta. Priviti cum sta acum situatia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masinile japoneze sunt bune... dar... de ce ne luam totusi marci premium europene?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca marea majoritate a masinilor japoneze/asiatice sunt facute dupa filozofia lor si arata ca un calugar budist in toga portocalie. Pe cand, masinile europene dau senzatia de cavaler in armura.  :D  :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yesssssssssss adi,yesssssssssssss! that's the way i like!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu privire la acest subiect... eu am facut ce am putut.... mai exact am scris o scrisoare celor de la Volvo Group ca rugamintea sa se gandeasca la reputatia intregului grup, in cazul in care Volvo este cumparat de chinezi.... Stiu ca poate scrisoarea mea nu are nici o valoare.... dar poate  ca sunt unul dintre fanii care cer reachizitionarea VOLVO Cars...

Legat de Volvo+Saab... eu sunt pt adica.... mi'atzi readus zambetul pe buze.... ar fi ceva genial.... waw... sunt deacord sa faca si o noua marca... VOLVO+Saab.... numai sa ramana volvo la suedezi....

Dumnezeu sa ne ajute....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ramana la suedezi, de unde a plecat, ar fi cel mai bine, si as fi deacord si cu Volvo+Saab pt ca ambele sunt ale suedezilor, si ambele sunt marci de masini deosebite care au avut de suferit datorita achizitionarilor de catre Ford si GM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ascultat azi la radio ca daca in 6 luni GM si Ford nu primeste ajutorul de la stat intra in faliment . Daca ford intra in faliment automat intra si Volvo ----> E TRIST !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate cam orice este "made in china".....

sper sa se rezolve cumva sa nu ajungem pe mana galbejitzilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare ca-mi amintesc ceva de acu' 20 j-d-ani cum ca rasa galbena va stapani lumea,oare asta sa fie?!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu shtiu ce sa zic, da is multzi al dracu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi nu cred ca ford va vinde volvo. imi spune mie degetelul mic de la piciorul drept.....

daca vinde pe ideea sa vinda pierderile, pierde si volvo (ca firma si brand care i-au adus avantaje pina acum), pierde si la banuti si se si discrediteaza pentru niste eventuale noi achizitii ( care vor fi absolut necesare daca mai vrea sa vinda in europa). jaguarul s-a dus de suflet, si vom vedea ce va iesi pina la urma, dar lumea buna a celor care cumpara masini noi , scumpe, s-a cam lamurit in privinta americanilor (luam un brand, il sugem de tot ce are mai bun, si la sfirsit il dam chinezilor , gata terminat. si uite-asa isi fac americanii loc pe piata !)

bmw si mercrdes nu cred ca vor cumpara deoarece o piata fara volvo le va permite sa fie primii la siguranta.

de ce sa mai bage bani in siguranta (obligati de volvo, pina acu) cind, dupa disparitia volvo, ei vor ramine cei mai siguri.

(si fara a mai investi mai mult). vag-ul , nici atit ! - pentru ei , chiar ca e o fericire ca scapa de volvo.

deci, cu alte cuvinte, daca ford vinde volvo, intareste bmw,merc,vag pe piata europeana, unde ei , cica, ar vrea sa vinda....masini. :))

nu sint un guru, asa ca si eu astept deznodamintul.

(apropos, se mai aude undeva de jaguar ?, cum stau cu vinzarile,etc)

ps mama-mama ce era sa mi-o iau : daca luam jaguar, asa cum, la un moment dat, am avut PROASTA idee,acu plingeam pe umarul vostru,

spunindu-va : poate ca voi aveti o sansa, insa jaguarul a murit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vad ce bani iau luna asta shi poate il iau eu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca singura solutie de a nu ajunge pe mana galbejitilor, este ca Guvernul suedez sa intervina. Nu stiu cum, tre sa faca ceva, altfel se va alege praful de Volvo (sper din suflet sa ma insel). Este aproape oficial faptul ca Ford vrea sa vanda Volvo si cel mai sigur cumparator pare a fi Gelly.

Despre Jaguar stiu ca nici ei nu o duc prea bine. Urmeaza sa lanseze anul acesta noul XJ, care va fi facut pe platforma tehnica a actualei generatii, care totusi nu poti zece ca e depasita, dar nici la nivelul cerintelor premium nu se ridica. Unde mai pui ca in aprilie o sa se lanseze Panamerica celor de la Porsche. So, cred ca indienii si-au cam luat teapa cu Jaguar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta nu inteleg si eu. Suedia e o tara bogata. Nu cred ca 4 mld de dolari sau cat vor aia pe Volvo e o suma pe care Suedia n-o poate suporta. E la urma urmei unul dintre cele mai bune branduri nationale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca da la Volvo trebuie sa dea si la Saab... si acolo e o jalee... ca e aproape sigur ca Saab nu va mai exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now