Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

Pai vorbesti de GM dupa aia de VW pai hotarastete care cum si ce fel.

Fredrik Arp a fost schimbat in 2008 pt ca Ford avea pierderi, Volvo avea pierderi si trebuie o redresare .

@Roberto, mai departe trebuie spus ca Tribeca = Saab 9-6x s-a vrut tot o rebrandurie, mai departe 9-7X este tot o combinatie Subaru GM, deci la SAAB nimic nu mai este original sau mai bine spus SCANDINAV.

Subaru apartine de Fuji Heavy Industries dar fabricile din SUA sunt combinate rau cu GM si Toyota, deci in SUA Subaru poate insemna GM sau alte marci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se duce dracu' toata industria auto.

Slava domnului ca inca mai exista masini SH  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati ca inca nu au intrat pe piata auto miliardarii rusi. Astia inca mai "copilaresc" si isi varsa banii in fotbal, iar unii mai "purii" se joaca cu petrolul modial. Cand insa or sa-si indrepte privirile spre industria auto modiala, sa vedeti atunci concurenta acerba intre ei si marea China!...Se vor cumpara in draci marci auto peste noapte, transformarile vor fi mai multe decat spectaculoase, poate chiar stupefiante, iar saracele masini, vor suferi modificari de o sa li se increteasca parul chiar si celor cu chelie!...Sa vedeti atunci masini multinationale: motor-Renault, cutie de viteza-BWM, sasiu SAAB, caroserie-Volvo, arcuri suspensie-Audi, telescoape-Volkswagen, faruri fata-Mazda, faruri spate-Toyota, airbaguri (furate de la Volvo)-Ford, planetare-Mercedes, DSTC-Mitsubishi, ABS-Logan (by Renault), ESP-Opel, discuri frana ceramice ventilate-Fiat, servofrana-Alfa Romeo, servodirectie asistata electronic-Honda, computer bord-GM, pilot automat-Lexus, capete de bara-Skoda, sateliti-Land Rover, aer conditionat-Aston Martin, culoare optionala-Lamborghini, sistem audio-Porsche, etc.....iar la final, bomboana de pe coliva, sigla va fi "LADA", made by Russia, sau "Geely", made by China!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar de ras...

Rusii sunt (cel putin erau) in carti pentru achizitionarea Opel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rusii nu-s mai rai ca si chinezii, ba as zice ca-s de preferat, fac la coji de lada, volga, moskwitch de vreo 60 de ani, spre deosebire de chinezi care de la stilouri hero cu pompita au trecut la masini cu 5 stele la teste de siguranta (desfasurate in china desigur).  Chinezii habar n-au de traditie, performanta, dezvoltare, pe ei ii intereseaza volumul vanzarilor, avantajati fiind si de faptul ca au la dispozitie vreo 800 de milioane de sclavi, platiti cu 2 dolari pe zi.

Rusii mai fac si chestii faine, uitati-va aici daca nu ati vazut-o inca http://www.ladaparts.ru/hotrods.php.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura masina micro din lumea asta care are 5 stele la crash test este Toyota IQ iar cei de la Toyota se chinuie de 4 ani sa faca asemenea masina, de fapt este singura masina sub 3m care are 5 stele la EURONCAP asa ca daca chinezu scoate o asemenea masina atunci inseamna ca au ceva cunostinte in domeniu.

Mai departe trebuie spus ca aceste teste nu sunt intotdeauna reale, sunt masini care au 4 stele EURONCAP si 5 stele NHTSA, deci stelele astea ma lasa rece pt ca imi spun ca masina mea are 4 stele in Europa si 5 in SUA, eu insa stiu ca e sigura si asta conteaza pt mine .

Mai departe trebuie spus ca exista un miliardar rus care a vrut sa faca bani din auto dar nu prea a fost sa fie asa, e vorba de Nikolay Smolensky care a primit de la tasu` firma britanica TVR, exista de fapt mai multi miliardari rusi care au cochetat cu industria auto dar dupa cum se stie trebuie investiti multi bani ca sa scoti multi bani, asa ca pt ei este mai simplu sa investesti putini bani si sa scoti multi bani cum este de exemplu in industria petroliera .

Mai trebuie spus ca si HUMMER este acum o marca chinezeasca si asta nu inseamna ca au scazut in dimensiuni masinile Hummer sau ca sunt mai proaste, oricum se observa o tendinta a ultimilor ani in cumpararea de marci niÈ™ă cum ar fii Jaguar, Range Rover, Saab, Volvo, Hummer .

Faptul ca Volvo a fost vandut la chinezi nu este deloc un lucru rau, mai rau ar fii daca nu ar exista un cumparator si marca o sa devina defuncta cum s-a mai intamplat in istoria auto a ultimilor 30 de ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca Volvo a fost vandut la chinezi nu este deloc un lucru rau, mai rau ar fii daca nu ar exista un cumparator si marca o sa devina defuncta cum s-a mai intamplat in istoria auto a ultimilor 30 de ani .

Sunt de acord cu tine doar in prima parte, ca nu e rau ca Volvo a ajuns la Gelly. Problema (foarte nasoala) este daca de acum masinile Volvo se vor face in China, cu tehnica made in China. Siguranta, calitatea, confortul, imaginea de marca... de fapt totul, ar avea de suferit. Pe de alta parte eu nu cred ca se va intampla asta, pentru ca Volvo nu s-ar mai vinde, iar Gelly nu ar mai castiga nimic. Sper ca Gelly sa "sara" cu banu', Volvo cu tenologia, iar banii din vanzari sa se imparta.

Eu cred ca daca lucrurile vor sta asa, Volvo va deveni un brand foarte puternic si orice model s-ar putea "lupta" oricand cu orice "greu" al segmentului premium. Mai mult, peste vreo 10 ani i-ar arata lui Ford ce inseamna marketing auto. :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta-i nasulia : volvo se va vinde in china , chiar daca e varza. se va vinde numele, si-atit !

chinezii nu sint cunoscatori in ale secretelor auto...

chinezii cumpara straluciri, nume, gadgeturi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo se fabrica in china de ani buni, se vinde in china de ani buni DAR productia din Suedia va ramane, la fel si brandul Volvo va ramane la fel . Nu conteaza cine a cumparat pravalia important este sa faca bani si bani nu face daca se produce exclusiv in China ci daca se vinde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot aceeasi stire e, nu o mai postati de nspe ori ca nu are rost.

Vedem ce se intampla in al 2-lea trimestru al 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moama zici ca e telenovela, azi o ia chinezu, ba nu, ba da, ba nu, dupa care o ia americanu, ba europeanu si in final nu se mai vinde ;D

Pana la urma poate sa ajunga la martieni, important este sa iasa masini bune si confortabile ca pana acum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trecut data de 08.02.2010. Noutati? Chineji? Mai ne gandim? Altii?

Eu nu am gasit nimic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca stire de actualitate (posibila reconfirmare) am gasit in supliment A2 Adevarul din 10.02.2010, scrie/spune ca VOLVO va fi vanduta Chinezilor pentru suma de 1.5 miliarde EUR

Aceasta stire este sustinuta/preluata din presa britanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se stie nimic momentan, chinezi le-au spus celor de la Ford ca vor discuta cu ei dupa noul an chinezesc (14 feb), iar cum sarbatoarea anului nou chinezesc dureaza 15 zile, deci prin martie poate se mai semneaza ceva .

http://www.businessweek.com/news/2010-02-09/ford-geely-said-to-miss-feb-14-target-for-signing-volvo-deal.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca stire de actualitate (posibila reconfirmare) am gasit in supliment A2 Adevarul din 10.02.2010, scrie/spune ca VOLVO va fi vanduta Chinezilor pentru suma de 1.5 miliarde EUR

Aceasta stire este sustinuta/preluata din presa britanica

Pai la cate masini sunt..daca am pune mana de la mana..cred ca am putea cumpara fabrica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau vorbim cu cativa vamesi (pt. cine stie poanta)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la ei e criza si oricum poanta era cu marca BMW nu Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite cam asa se gindesc ei ca ar putea arata un adevarat GT

te ia risul, daca , nu cumva, plingi deja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrece in hidosenie dacia liberta si spyker c8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate regasiti ceva modele de pe piata europeana in designul lor...

http://de.wikipedia.org/wiki/Geely

ford sunt de tot c.catul. au luat de la volvo motorul, l-au pus pe focus si au scris pe el "ST" sau "RS"...au luat designul si tot ce au putut, si la urma i-au aruncat la gunoi. "geely", aia e firma? alea sunt masini? jaguarul si land roverul le-au vandut in india celor de la tata. ::)

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Tata_Truck_India.jpg&filetimestamp=20080307001857

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now