Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

Nu e deloc asa, Hummer a fost vandut la chinezi si nu s-a intamplat nimic rau pt ca exista niste clauze de care se leaga compania vanzatoare, atat la Hummer cat si la Volvo americanii s-au legat de 2 aspecte, lipsa cunostintelor in materie de constructii masini (desi ambii cumparatori stiu sa produca masini) si faptul ca nu au cunostinte de management si a doua problema era legata de pastrarea locurilor de munca si a sediului in USA in cazul HUMMER.

La fel se discuta si la Volvo, fabricile sa ramana tot alea, sediul tot in Suedia si sa nu dea oameni afara.

Daca se semneaza toate astea Volvo o sa aiba "patron" chinez, asta nu inseamna ca nu o sa fie o firma Suedeza, este un simbol al suediei si o sa ramana asa .

La fel cum Lamborghini este o firma italiana, Bugatti franceza si Bentley britanica asa o sa ramana si Volvo aceiasi firma suedeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"La fel se discuta si la Volvo, fabricile sa ramana tot alea, sediul tot in Suedia si sa nu dea oameni afara. "

daca asa va fi, si sa dea al de sus sa fie asa, atunci ai tu dreptate.

dar , tare ma indoiesc de asta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

si vor lucra la negru copii intre 12 si 18 ani in uzine underground, sub ochii intelegatori ai politiei platite gras - la plasticuri si subansamble...cum se stie de altfel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la Saab tot chinezii sunt in spate (BAIC). Au mers si ei cu o cota de actiuni si din cate am inteles, ei se vor ocupa de fabricarea propriu zisa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si vor lucra la negru copii intre 12 si 18 ani in uzine underground, sub ochii intelegatori ai politiei platite gras - la plasticuri si subansamble...cum se stie de altfel...

...la fel cum si daciile sunt asamblate de tigani, care merg cu caruta la locul de munca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu mai comparam daciile cu volvo, parca totusi e alta mancare de peste si alte asteptari. Ce sa vrea chinezii altceva decat sa faca profit repede pe spinarea unei marci premium care are clienti traditionali? Credeti ca nu mai pot ei de mostenirea volvo, ce inseamna marca pt. pasionati, angajati sau suedia, vor doar tehnologia din spate si o intrare pe piata europeana, cu ricsele de le au acum n-au nici o sansa. Decat volvo facut in china mai bine logan facut in romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi2727  vezi ca ai incurcat putin "patronii" SAAB a ajuns la Koenigsegg adica o firma Suedeza condusa de un Norvegian ;D

BAIC vrea sa cumpere OPEL dar inca nu se stie nimic sigur.

@Iulirx eu vb din experienta HUMMER, Jaguar si Range Rover, la Rover insa a fost un pic altfel, chinezii au avut numai bete in roate de la BMW, TATA si FORD iar cand 3 mari producatori iti baga bete in roate trebuie sa jonglezi putin.

Pana la urma chinezii s-au descurcat, au ramas cu sigla MG (sigla Rover fiind cumparata de FORD) si productia merge inainte, au o masina de 4 stele bazata pe Rover 75 care a primit aprecieri din partea criticilor auto .

Deci concluzia mea este ca si chinezu poate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...zilele trecute am avut nevoie de ceva informatii legate de Saab si am descoperit intamplator asta.

In ce fel se vor implica chinezii la Saab, inca nu se stie exact... dar sunt acolo.

http://www.koenigsegg.com/pressreleases.php?view=60

http://www.reuters.com/article/mergersNews/idUSL922266120090909

http://wot.motortrend.com/6579786/industry-news/koenigsegg-group-gets-help-on-saab-from-chinas-baic/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici nu vreau sa ma gandesc...... :'( china man in VOLVO bussines.

peste 10 ani vom avea masini de colectie - made in sweden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Adi ca asta aflai de pe siteul lor http://www.baiec.com/newEbiz1/EbizPortalFG/portal/html/index.html

BAIC este o firma a statului chinez (http://www.bqkgdjw.com/) care se ocupa cu producerea de autovehicule pt piata chineza, este o pravalie mare care lucreaza cu vreo 8 mari producatori internationali(Mercedes Benz, Chrysler, Hyundai, Mitsubishi, etc).

Koenigsegg are nevoie de experienta BAIC in producerea de masini, atata tot ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma au pus cruce la Saab nemernicii astia de americani.  :crybaby:

Am intuit bine cu prejudecata...  :'(

A mai disparut o legenda a drumurilor si numarul 2 ca marca pe care as fi cumparat-o.

Asta poate afecta si viitorul Volvo: o concurenta mai putin si o sansa in plus de a supravietui (poate se mobilizeaza acum cineva) sau... un precedent periculos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica au pus cruce la Saab ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A INTRAT OFICIAL IN FALIMENT

asta nu inseamna ca se desfiinteaza, ci ,doar ca vor fi vindute toate proprietatile saab pentru a acoperi datoriile. poate cineva o va cumpara cu totul la pret scazut si o va revigora.

e si asta un mod de a restructura o firma. se practica des in usa.

in general, cind patronii nu ajung la un compromis cu angajatii, se recurge la acest mod de a scapa de cei care sint in plus. de cele mai multe ori un intermediar cumpara firma in faliment (sau cea mai importanta parte din ea) si, mai tirziu, acest intermediar este cumparat de firma mama. (la bursa, sau in multe alte feluri)

in romania se practica asta de mult timp !

[diferenta intre a vinde o firma direct si a vinde o firma prin intermediul falimentului consta in faptul ca in primul caz se vinde cu tot cu personal si obligatiuni financiare, iar in al doilea caz , libera de personal si orice alte obligatiuni si muuult mai ieftin]

se va intimpla asa doar daca gm (sau altcineva) chiar crede ca mai are nevoie de brandul saab.

daca nu, pa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil au nevoie urgenta de cash.

dpdv al actionarilor nu prea e nici o diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am inteles de ce. Va fi vandut pe bucati.

BAIC a lucrat la 2 capete:

"Earlier this week, BAIC completed a deal to buy some assets from Saab, including the tooling and the intellectual property for older versions of the 9-5 and 9-3 sedans.

GM said it could sell other assets as part of the Saab wind-down, a prospect that analysts said raised the possibility that the brand could find a second life with a new buyer as Chinese automakers gird for expansion overseas."

http://www.reuters.com/article/idUSTRE5BH2SZ20091219

Share this post


Link to post
Share on other sites

Americanii astia distrug cam toate marcile pe care pun mana, vor banii acum ca sa poata sa se intoarca la constructia de barje v8, doar SUA a iesit din criza si tot middle-classu' o sa vrea sa-si schimbe chevrolet tahoe 2008 cu chevrolet tahoe 2010. Pacat de saab, tare mi-e frica ca o sa zicem si pacat de volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Americanii au trecut de mult la motoare 4 in linie, iar SUA nu a iesit deloc din criza, s-a raportat o crestere fata de un moment T zero care a fost mutat din 2000 in 2007, este foarte important la ce te raportezi cand prezinti o statistica, adevarul este ca america e in rahat si nu o sa iasa prea repede de acolo.

Singura tara care poate scoate lumea din rahat este China, de fapt o sa fie imperiul noului secol, suntem in 2009, pana in 2100 mai avem ;D

Oricum nu sunt de parere ca SAAB este pe cale de disparitie, are o istorie care nu poate fii aruncata la gunoi asa de usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

GM spera ca noile modele sa scoata pravalia din rahat dar sincer acum Insignia se vinde bine dar abia dupa un an incep problemele si slava domnului ca masina asta e plina de buguri, Cruze de la Chevrolet este un esec, plina de bubele mostenite de la Astra H si noua Astra J care are de dovedit, deci GMul nu este pe roze desi ei asa cred, acum fac fitze si nu vor sa vanda la chinezi Saab-ul desi le-au vandut ceva tehnologie Saab.

Oricum 2010 o sa fie mai nasol pt piata auto si o sa vedem mai multe miscari .

Share this post


Link to post
Share on other sites

china o sa fie imperiul noului secol...pentru ca nu ia nimeni haturile in mina - polueaza aia cu "cresterea" lor economica de se termina viata pe planeta asta, si nu are nimeni curaj sa le faca ceva... Oricine ajunge un imperiu daca-i doare in f**d de restul lumii...Mie mi s-a cam luat de mult prea slavirea chinei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut colaborare cu China si stiu ce inseamna fabrica de pvc si inghetata in acelasi loc, pe aceeasi banda de productie.

Nota zece chinezilor prentu tratamentul vis-a-vis de client si pentru markentingul lor de piata.

La treaba cu poluarea si ultimul summit de la Copenhaga eu, in locul UE as fi fost mult mai transant: (minim) 50% taxe plus, pentru importurile de la voi sau luati masuri. Si poate mai marim taxele daca nu va bagati mintile in cap...

Ca o paralela la situatia din Romania comunista (pentru cei care cunosc si inca isi amintesc), in China inca se ma fabrica multe componente si produse ca pe vremea lui 'Ceasca... Copsa Mica e la mici pitici.

Cei care au o afacere de productie in Romania sau UE stiu ce inseamna si ce costuri aduc respectarea normelor de poluare... si cand te gandesti ca la altii putin le pasa... !

Si... cum nimic nu e la intamplare... chiar sunt curios ce troc a fost intre China si Occident, de ii lasa pe migdalati sa arate atata tupeu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now