Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

da, da´ iese cu portbagaju´tot mai mic ca la , logan.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt fan Volvo de mic de la 6 ani cand ma uitam pe reviste cu masini (le mai am si acum) aduse din Germania (bineinteles la poze)! Poate ca sunt posesori de Volvo pe acest forum care pana la 20 de ani nici nu stiau cum arata un Volvo si vin acum sa-mi spuna mie ce e un Volvo!

Marea majoritate habar n-au ca Volvo nu a fost niciodata o marca premium si ca incepand cu anul 1998 a inceput prin modelul S80 apoi S60 etc sa incerce marea cu degetul in segmentul premium.

Imi aduc aminte si acum de un articol "Icebergul Suedez" din Auto Motor si Sport despre Volvo S80 model 1998 in care se discuta despre viitorul design al modelelor viitoare.

Hei, bine ai revenit! Ti-am dus dorul.

Sigur esti fan Volvo? Uite, eu am 24 de ani, de vreo 12 ani am "virusul" numit automobile "in sange". Doua masini m-au facut sa-mi placa foarte mult domeniul asta: Peugeot 206 (pentru care am respect mai mult din punctul asta de vedere) si Volvo V70. Ei bine de atunci imi place Volvo, iar cele peste 300 de revistele si cataloage cu masini si cartile de istorie auto pe care le-am citit (o parte din ele din Franta si Anglia), analizele pe care le-am facut si masinile pe care le-am condus (crede-ma, am avut pe mana de la Dacia 1300 pana la Clasa E si Seria 5... stiu ca nu ma crezi; in fine, crezi ce vrei) nu m-au facut sa consider ca Volvo este o marca slaba deloc.

Ce spui tu, ca Volvo a inceput sa faca masini premium cu S80 si S60? Daca ai fi fan Volvo si ai fi mers (sau macar te-ai fi interesat) cu un 240 sau 740 (sa mai spun de 960/940?) nu ai mai fi spus o asemenea prostie. Intereseaza-te ce masini facea Volvo in anii '50-'60, cand BMW facea Isetta (apropo, sti cum arata?) si Mercedes facea prima masina super sport din lume (zi care e, ca zici ca de la 6 ani iti plac masinile) si limuzine (Pullman iti spune ceva?). Vrei calitate premium? Arata-mi un BMW care a ajuns, nu la peste 1 000 000 de km, hai la 700 000 (oricum pana la 3 500 000 mai e-si asta se intampla cu o masina din anii '60). Eu cred ca te cam lasi aburit de forumurile si reclamele marcilor nemtesti, ca doar ei "e" tari. Si apropo de siguranta, sti ce rata de mortalitate este la Volvo? Ia intereseaza-te.  

Ca sa vezi ca nu am numai Volvo in cap, uite inca o marca foarte buna (mai buna decat BMW, Audi sau Mercedes): Lexus. Dar stai ca de fapt e "praf", ca ramane fara frane. ;)

Tu nu constientizezi un lucru esential. Nu puterea si dinamica sunt principale la o masina. Pentru asta exista motor sport, pentru restul exista Master Card. Pardon, masini de serie.

Imi cer scuze, nu m-am putut abtine.

On topic:

eu nu cred ca Ford mai vrea sa vanda Volvo. Sau daca mai vrea, parca nu o mai face cu aceasi tragere de inima, pentru ca au inceput si ei sa fie pe plus. S60 se preconizeaza ca se va vinde bine, vanzarile la XC60, S60 si S80 sunt destul de bune. Eu cred ca intelegerea va pica pe ultima suta de metri si toata lumea se va minuna (desi mi-ar cam pare rau, pentru ca Volvo va trebui sa faca in continuare cam ce ii dicteaza Ford-ma refer la marketing). Cu chinezii cred ca erau mai "libertini".

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasati-l ma pe cristi ca el vorbeste singur. just ignore.

ontopic.

Lau, cam asta e si parerea mea. Adica tu sa fi sigur ca vinzi unor chinezi tot ce inseamna volvo, si totusi sa hotarasti ca noul S60 va fi produs ce competitorul lui geely. Asta imi da cu virgula...

Share this post


Link to post
Share on other sites

DO NOT FEED THE TROLL!

http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_(Internet) (n-am gasit in romaneste)

Astia sunt ca niste vampiri pe interneturi, arunca cate o replica si dup-aia stau si se distreaza  :P

Daca Ford vinde Volvo dupa ce au investit noul S60, rad si cu dosu' de ei :D Cred ca-i prima masina Volvo care m-a cucerit cand am vazut cum arata. Si-s convins ca nu-s singurul si ca restul nu sunt putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[move]Don't shoot the messenger!! [/move]

Geely a facut rost de bani pentru finantarea Volvo   11 Martie 2010

Producatorul chinez de automobile Geely este la un pas de achizitionarea Volvo de la Ford, potrivit autocar.co.uk, care citeaza cotidianul suedez de afaceri Dagens Industri.

Geely a reusit sa obtina cele 15 miliarde de coroane suedeze (2,1 miliarde de dolari), necesare pentru finalizarea tranzactiei, de la institutiile financiare chineze si organismele guvernamentale regionale.

O sursa apropiata tranzactiei a spus ca banii au ajuns deja in contul bancar al companiei Zhejiang Geely Holding Group.

Geely a declarat la inceputul acestei saptamani ca incearca sa asigure finantarea, cu toate ca afacerea nu era inca finalizata.

Cel mai mare producator auto privat din China vrea sa finalizeze tranzactia pentru Volvo, pana in luna mai.

Constructorul american de automobile Ford Motor a cedat filiala sa suedeza Volvo catre constructorul chinez Geely Holding in decembrie 2009. Un purtator de cuvant al Volvo a subliniat anul trecut ca operatiunea de preluare nu a fost inca finalizata.

Ford Motor, al doilea constructor de automobile din Statele Unite, declarase in octombrie ca Geely Holding ar fi cel mai bun cumparator pentru Volvo Cars. Constructorul privat chinez ar fi propus achizitionarea filialei suedeze a Ford pentru suma de doua miliarde de dolari.

Ford a preluat in totalitate Volvo Cars in 1999 pentru suma de 6,4 miliarde de dolari. Constructorul american a anuntat in decembrie 2008 ca scoate Volvo la vanzare.

China a devenit la inceputul anului 2009 cea mai mare piata de desfacere din lume pentru industria auto, dupa ce vanzarile in domeniu s-au prabusit in Statele Unite.

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/81741/Geely-a-facut-rost-de-bani-pentru-finantarea-Volvo.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

E oare posibil, ipotetic vorbind, ca omuletii astia mici si galbeni sa cumpere Volvo, doar ca sa poata folosi toate sistemele inovative detinute de Volvo, ca drept de autor, nu ca ar vrea ei, sa faca profit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai inteleg nimic... companie privata, dar tot comunistii (statu' chinez) pluseaza bistarii? numa' a buna nu poate fi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca off, am citit ca galbenelu' proprietar la geely e cel mai bogat om din china  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

chinezii acapareaza tot in ideea ca "poate o fi bine" si oricum n-au ce face cu banii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar arabii sunt si ei in criza? Caci, m-ar deranja mai putin, sa stea scris pe logo-ul Volvo ´´Allah akbar´´ ...  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea e buna ideea cu arabii ca cine stie ce le mai trece prin cap ca dupa un nr de km sa sara masina in sus ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar arabii sunt si ei in criza? Caci, m-ar deranja mai putin, sa stea scris pe logo-ul Volvo ´´Allah akbar´´ ...  ;D ;D

Eh, nu ar conta. Tot aia ar fi sa scrie "Allah akbar", "Achmed the dead terorist" sau precum in poza. ;D

post-560-12877875987913_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DEXTER ai citit foarte prost, probabil era in chineza, Li Shufu este pe locul 44 cu o avere de 1.3 miliarde dolari adica 1 miliard de euro adica mai putin decat nea Gigi sau Tiriac ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu imi place deloc ideea asta.

Volvo made in china..... ptiu.... ce porcarie.

Cred ca mai bine se facea o petitie sipoate reuseam sa punem toti posesorii de volvo cate 10 -20 - 100 de euro si returnam compania guvernului swediei.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai guv sweden merita pomeni? mai bine o deturnam catre actionari; nici aia nu sunt saraci da' in niciun caz sa faci companie de stat, ce vrei sa-i aduci pa swedeni in lagarul comunist?  :violent1: ;

pe de alta parte, S80-ul ala cu inscriptiile alea cuneiforme e infiorator  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai suedezii au vandut Absolut Vodka, o firma care nu facea decat profit, pai Volvo care face pierderi ce sa faca suedezii cu ea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

suedejii astia din guvern sunt cu ochii cat sarmaua numai dupa profit, nu tu patriotism, nu tu mandrie nationala, ca deh, Volvo e un brand in lumea asta.... bleah, se poarta ca niste extraterestri verzui si cheliosi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trist atunci.....

Uf.....

Nu stiu cat de bine se  va mai vinde volvo sub patronat chinez......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Absolut Vodka aducea statului suedez 144 milioane euro/an(2008) iar Volvo producea pierdere de un miliard euro pt anul 2008 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
:slap: of, nu le-ar fi dat prin cap sa scoata un volvo cu motor pe vodca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

suedejii astia din guvern sunt cu ochii cat sarmaua numai dupa profit, nu tu patriotism, nu tu mandrie nationala, ca deh, Volvo e un brand in lumea asta.... bleah, se poarta ca niste extraterestri verzui si cheliosi  ;D

Comportamentul asta se cheama simplu: politica si/sau finante.

E mai rentabil cu 0,0001%, vindem si pe mama si pe tata.

Asta se intampla cand in fruntea unei companii sau a unei tari sunt oameni de finante, astia n-au nici mama si nici tata.

Mai rai decat avocatiii  :D

PS

Absolut vodka producea intre 450.000 si 500.000 de sticle zilnic.

Bagau apa si cereale si scoteau euro/dolari/coroane/ruble/lei/etc

Eventual cateva petreceri subventionate cu 100 l pe vreo plaja sau prin vreun club la lansarea unei noi arome...

Ganditi-va ca in tarile scandinave tot ce tine de alcool este monopol de stat, productie, comert, magazine specializate, import, export, etc.

Nu tu cercetare, engeniring/crash teste nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca voi o tineti in continuare cu Made in China eu refuz sa mai comentez la orice aveti de spus.

Productia pentru Europa si SUA ramane in Belgia si Suedia.

Exista o fabrica in China care produce DOAR pentru Asia. Iar cei de la Geely spun ca vor sa construiasca o a doua fabrica pentru a se extinde local(China este piata nr 1 in industria auto, TOTI marii producatori au fabrici acolo).

Game over. insert coin to continue.

Iar poza cu S80ul este o gluma proasta pe care eu unul nu o gust deloc.

Iar datul cu parerea este sport national in Romania. Cititi doar pe pagina 13 si 14 cat se da lumea cu parerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haidi bre ce te oftici, asta e ca faza de la gradi cu jucarelele si plecatul ;D

S80L este 100% made in china si a fost facut pt ca exista cerere iar Volvo e marca premium in china  si nimeni nu contesta acest lucru .

Este logic ca nu o sa mute nimeni fabrica in China pt ca deh au ei fabricile lor acolo si nu mai au nevoie de altele, tocmai de aia modifica fabrica de Mondeo sa iasa S60 .

Singurul aspect la care ne dam cu parerea este faptul ca se tot lungeste finalizarea tranzactiei si nu stim sigur daca suntem posesori de masini chinezesti sau nu si sa nu te aud ca o sa-mi zici altceva ca sunt sigur ca ai auzit ce se spune acum de Range si Jaguar, doua marci cu adevarat premium, niste masini cu adevarat deosebite care acuma sunt privite cu dispret de multa lume si aud tot felul de remarci de genul: " ce mah sa-mi iau masina facuta de indieni mai bine imi iau Santa Fe decat Range Rover Sport"  Pe mine unu ma pufneste rasul cand aud astfel de aberatii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca voi o tineti in continuare cu Made in China eu refuz sa mai comentez la orice aveti de spus.

Productia pentru Europa si SUA ramane in Belgia si Suedia.

Exista o fabrica in China care produce DOAR pentru Asia. Iar cei de la Geely spun ca vor sa construiasca o a doua fabrica pentru a se extinde local(China este piata nr 1 in industria auto, TOTI marii producatori au fabrici acolo).

Game over. insert coin to continue.

Iar poza cu S80ul este o gluma proasta pe care eu unul nu o gust deloc.

De acord, dar nu inteleg de ce te-ai suparat:). In primul rand ne spunem o parere, ca nimeni nu stie de fapt ce se ascunde in spatele "usilor inchise". Mai mult de datul cu parerea nu vad ce am putea face.

Cat despre S80L da, exista, a fost conceput special pentru piata din China pentru ca s-a cerut. Acum ca scrie pe el si in Chineza... asta e. Daca aia au alte litere/cuvinte... macar sa stie ce conduc :)). Sincer nu vad unde e problema. Toti constructorii premium au fabrici in China si produc masini speciale pentru piata de acolo. E prea importanta piata aia ca sa nu se supuna constructorii la ce se cere. Apropo, nu stiu daca ai aflat ca zilele astea Maybach si-a prezentat versiunea impunatatita a lui 63 tocmai China. Interesant, nu?

@Bogdan:

"Singurul aspect la care ne dam cu parerea este faptul ca se tot lungeste finalizarea tranzactiei si nu stim sigur daca suntem posesori de masini chinezesti sau nu"

Nu sunteti posesori de masini chinezesti si nu o sa fiti niciodata. Masinile voastre au fost construite in Europa dupa standardele impuse de Volvo Cars. In cazul in care Volvo va ajunge la Gelly veti avea masini ale unei marci suedeze care a fost cumparata de un constructor chinez, tranzactia limitandu-se doar la bani si la importul de tehnologie a lui Volvo catre Gelly (invers practic e imposibil). Atat! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now