Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

Daca se va vinde cu un pret miiiiiic, chiar daca-l dau cu 5000 de euro/masina si tot fac mai multi bani vandut poporului chinez -  decit sa faca in Europa sau State o gramada de marketing/design-proiectare,etc doar ca sa convinga pe toata lumea cit de bun este noul Volvo. La citi chinezi sint...mai mare dragul sa posezi un Volvo decit alte prostii, chiar daca se face praf la primul impact sanatos  :D  Doar ei cumpara si masina aia care s-a dezintegrat TOTAL la impact (vezi filme pe net).

Ramin in continuare la ideea ca s-a vrut cumpararea Volvo DOAR pentru numele pe care-l reprezinta. Viitorul va fi in cadere libera pentru aceasta marca.

Comertul chinez=produse multe si ieftine. Punct. Cit mai multe si mai diverse, nenumarate chiar. Banul sa iasa, repede si constant. Nu neaga nimeni ca pot face si lucruri (mai) de calitate daca vor, insa nu are nici un rost sa faca asta la o marca ce deja nu vinde cit ar trebui pe hartie in comparatie cu alte marci, mult sub nivelul de echipare al Volvo.

Dar...speranta moare ultima, nu-i asa?  ;)

Fiindca moare ultima speranta eu sper ca Geely sa fie doar un finantator al Volvo si sa nu se implice in productie. Daca nu ma insel in contractul de vanzare exista si niste clauze pe aceasta tema in care este specificat sa nu se degradeze produsul final.

Si din nou, daca nu ma insel, mai toate brandurile de renume achizitionate de indieni, chinezi, arabi nu s-au degradat. Poate au dat faliment din cauza managementului prost, dar in privinta asta nici Volvo nu mai sta bine de mult timp.

Oricum va fi amuzant sa-l vedem pe Horia sau Andy facand reclama la noul s40 cu numai  8990* cu prima de casare inclusa, geamuri electrice si aer conditionat.  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre dotari: bricheta, 5 tetiere, scaun sofer reglabil pe inaltime...

:)))

funny, dar nu de ras:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geely este doar un finantator al Volvo si sa nu se implice in productie.Se implicaa doar pentru China ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fim seriosi, voi daca ati da bani pentru a produce un lucru oarecare, nu v-ar pasa cum se cheltuiesc acesti bani? Uite cine sunt aia de la geely: "Geely (Jílì, meaning "auspicious, lucky") started in 1986 as a manufacturer of refrigerators, then moved to manufacturing decoration materials in 1989, and by 1992, motorcycle parts. In 1994, Geely began manufacturing motorcycles. By 1996, Geely had produced over 200,000 motorcycles and scooters. Automobile production started in 1998. Geely began exporting its first cars in 2003. Geely had its IPO on the Hong Kong Stock Exchange in 2004. Geely's chairman and founder, Li Shufu, wants to sell two-thirds of the company's output overseas, though he is noncommitted as to when that could happen. In a March 2005 forum held in Beijing, he was quoted as saying:

    We must make cars like people from Wenzhou make [a quarter of the world's] lighters. But developing a car industry is like growing one tree slowly to cover a whole forest.

"

E ca si cum daewoo ar fi cumparat general motors.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acolo in China sa si faca si "ave spattiale", dar astea din Europa sa le lase asa ca sunt bune si mie imi placc ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa  modul vostru de gandire Jaguar si Range Rover sunt noile modele de lux ale lui TATA MOTORS ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul in care nu este realizarea unui fan pe un calculator personal, sper sa ca acest concept sa vada candva lumina reflectoarelor de la saloanele auto. Ar fi mare pacat sa nu se intample asta, pentru ca arata foarte tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Geely (Jílì, meaning "auspicious, lucky") started in 1986 as a manufacturer of refrigerators, then moved to manufacturing decoration materials in 1989, and by 1992, motorcycle parts. In 1994, Geely began manufacturing motorcycles. By 1996, Geely had produced over 200,000 motorcycles and scooters. Automobile production started in 1998.

    We must make cars like people from Wenzhou make [a quarter of the world's] lighters. But developing a car industry is like growing one tree slowly to cover a whole forest.

"

E ca si cum daewoo ar fi cumparat general motors.

@xydexter de ce nu incepi cu inceputul? Adica spunand ca initial compania Volvo a fost creata ca si subsidiar a companiei producatoare de rulmenti SKF ? De la rulmenti la City si Pedestrian Safety e distanta, nu ? Si le-au trebuit vreo 80 si ceva de ani sa ajunga aici...

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in 12 ani de masini sa ajungi sa cumperi o marca ce are 80 de ani de istorie in spate inseamna ca ai ceva potential .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potentialul este dat de mana de lucru foarte ieftina si practic nelimitata, cat si de economia planificata si subventionata masiv de catre stat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cred si eu, sincer nu am vazut UN lucru de calitate din china (mai ales in ultimii 15 de ani). iar ce face geely cred ca nu mai are rost sa comentam. potentialul lor este ca sunt multi, urla foamea-n ei si lucreaza pe te miri ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cred si eu, sincer nu am vazut UN lucru de calitate din china (mai ales in ultimii 15 de ani). iar ce face geely cred ca nu mai are rost sa comentam. potentialul lor este ca sunt multi, urla foamea-n ei si lucreaza pe te miri ce.

Eu sunt incantat la maxim de LCD-ul meu Sony care nu-i facut in Japonia  ;D Se vede cristal, ca-n prima zi. Si a costat o caciula de bani, crede-ma :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta pt ca e facut sub tutela japonezilor care sunt f. bine cunoscuti pt managementul calitatii. dar sunt convins ca exista si o replica pur chinezeasca la lcd-ul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt multumit de laptopurile Lenovo, 100% china 100% exceptionale .

Romanii pe de alta parte sunt obisnuiti de produsele de cea mai proasta calitate care inainte veneau din Turcia iar acum vin din China, problema este ca nu poti obtine produse de calitate la pret mic iar romanul vrea ieftin si se plange de calitatea produselor chinezesti dupa ce in anii 80 se batea sa cumpere produse chinezesti, ma pufneste rasul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lenovo dupa mine sunt cele mai bune notebookuri, dar sa nu uitam ca sunt la origine IBM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta pt. ca in anii 80 chiar erau bune avand in vedere lucrurile care se faceau in blocul comunist. si dau doar un exemplu: stilourile chinezesti. tocmai de-aia am precizat ultimii 15 ani. asta e o discutie interminabila, nu am de gand sa o tin asa pana in panzele albe. fiecare cu experienta sa.  si pana la urma tot noi, piata europeana suntem de vina daca le cumparam produsele de proasta calitate si facaturile. ai dreptate, calitatea are un pret si nu degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lenovo dupa mine sunt cele mai bune notebookuri, dar sa nu uitam ca sunt la origine IBM.

nu stiu cat din ele mai e ibm, dar au invatat de la ibm...poate asa vor face si Geely cu volvo si ne-am scos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai citeste ;D

De cand au fost facute de Lenovo laptopurile IBM au inceput sa fie fiabile si robuste, Lenovo a introdus carcasa de Titan, Magneziu si Carbon, Lenovo a facut seriile de lux care cu care IBM a dat lovitura, primul meu laptop IBM a fost un P1 233Mhz si avea numai probleme, la balamale la CDROM si l-am avut de nou, dupa care mi-am luat laptop chinzesc nu am mai avut probleme, asa ca ma lasa rece emblema de IBM, ma mandresc insa ca scrie pe spate made by Lenovo in China .

Share this post


Link to post
Share on other sites

laptopuri lenovo ...  nu se compara cu DELL, de ex.    IBM  sunt buni, foarte buni la servere; desktop -uri lenovo, laptopuri Lenovo ... parerea mea ,  rateuri!  vb din proprie experienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ca e doar parerea ta ;D

Revenind la oile noastre sunt tare curios ce vanzari o sa aiba noul S60, in functie de succesul acestui model o sa putem vorbii de viitorul Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa rupaaaaaaaaa !! ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now