Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

Tocmai azi.... 28 Martie... Nu puteau naibii sa mai astepte sa treaca ziua mea ?  :sad2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani!

Asa ulterior  ;).

EU zic sa le dam o sansa chinezilor sa vedem ce iese.

Si de nu si fac treaba iesim in strada la proteste, ce tare ar fi in toata tara sa se adune volvoistii sa "mute zidul chinezesc"  ;D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja s-au facut planurile cu ce se va face la Volvo, chinezii au inceput cu un cantecel ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...R.I.P.  :'(

REGELE A MURIT! ...TRAIASCA REGELE!! Povestea continua...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PAM, PAM, super miscare din partea lu` chinezu, ai o super piata de desfacere, esti deja cel mai mare de pe acea piata(Geely), esti cel mai mare productor din lume(producatoru chinezu)  ca nr de masini produse si ai o piata in care nu prea sunt multe masini  premium.

Eu deja am desfacut sampania, de fapt am si baut-o  :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu subestima niciodata puterea creatoare a poporului chinez. E prima regula a bunului simt. Chinezii nu copiaza, doar se inspira... Asadar, acestea fiind spuse, isi mai aminteste cineva de Geely GE, prezentat pentru prima oara la Shanghai 2009? Ei bine, Rolls-ul chinezesc revine!

Britanicii de la Rolls Royce nu s-au aratat prea incantati de ideea ca marele Phantom a fost copiat de cei de la Geely si au dat in judecata constructorul chinez. Ca raspuns, Geely a operat un facelift major asupra limuzinei sale, demonstrand astfel ca si chinezii pot fi originali. Bine, asta a fost o gluma proasta...

Noul si imbunatatitul Geely GE va sosi la Beijing Auto Show, unde isi va arata noua fata dar si celelalte mici imbunatatiri, regasite pe ici, pe colo. Chiar si traditionalul Spirit of Ecstasy a scapat de copiere, de aceasta data limuzina chinezeasca venind cu ceva in genul Spirit of Buddha. Ah, da... si inca ceva: tronul pasagerului spate a fost transformat acum intr-o combinatie clasica cu doua scaune individuale. Care mai este acum farmecul lui Geely GE?

Sursa: http://forum.4tuning.ro/219-masini-noutati-auto/182614-rolls-royce-chinezesc-revineee.html

post-255-12877877891538_thumb.jpg

post-255-1287787789228_thumb.jpg

post-255-12877877892699_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici "n-are" spate de S-Klass combinat cu Bentley Continental :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce urata e... Asta nu e copie, e experiment genetic nereusit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"PiaÅ£a auto din China a depăÅŸit-o anul trecut pe cea din Statele Unite" spune Capital. Vestea asta mi se pare tare rau de tot!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici "n-are" spate de S-Klass combinat cu Bentley Continental :)))

Si fata de inspiratie americana, gen Buick sau raposatul Oldsmobile. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinezii sunt bineveniti cu investitiile si eventuale tehnologii, designul sa lase pe mana actualilor designeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aia e o masina????

sincer e nasoala, spate de S-class , grilajul e ca la BMW seria 7 dar mai mare si din o bucata, si ar mai fi...

stiind ca e firma chinezeasca si proprietarul volvo e chinez sa speram ca nu va avea si asupra Volvo un astfel de efect. nici nu vreau sa ma gandesc:((

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu trebuie sa judecati dupa design.... care ii cam ca si numele "GELLY", deci un design demn de premii, un nume de itzi incanta urechile......

abia astept sa scoata o replica si dupa duster :)))))

parerea mea este ca volvo.... nu va mai fi volvo. abia astept sami iau unul din 2009 care sa nu fie sub mana lor si cred ca cu ala o sa inchei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinezii sunt bineveniti cu investitiile si eventuale tehnologii,

La ce tehnologii te referi? Eu unu' nu stiu nici o tehnologie cat de cat buna si mai ales fiabila pe care sa o conceapa chinezii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziceam de "eventuale tehnologii", nu poti sti ce inventeaza vreunu mai destept dintre ei (ei is multi si nu poti sa sti "de unde sare iepurele").

Poate ei o sa introduca tehnologia cu care sa poti realiza o masina eclologica cu performantele celor "non ecologice" sau mai stiu eu ce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uratenia aia arata ce pot chichinetii in materie de design, eu ii vad la nivelul anilor 30 in auto; poate nu le trebe 100 ani experienta, cat au marii constructori, da' mai au multe de invatat, tehnologia nu se papa cu orez  ;D  nu de mult am cumparat un aparat de ras facut de chi, imitatie de Philips si m-a tinut exact 1 sapt, dupa care s-a facut bucati; doi poli am dat si m-am lamurit = am aruncat bani, naiv, am crezut ca pot sa inlocuiesc un Braun care m-a tinut 35 ani (merge si acu da' nu mai gasesc sita)  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa va mai tai putin elanul, chinezii stiu sa faca multe, printre care stiu sa faca si o jucarie pe numele ei Launch X431 Master, este un tester universal care a castigat foarte multe premii, este fix concurentul lui Bosch KTS dar pe Volvo este cea mai buna scula de diagnoza comparabil cu Vida, stie fix aceleasi adaptari .

Deci si chinezii stiu sa faca lucruri bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce tehnologii te referi? Eu unu' nu stiu nici o tehnologie cat de cat buna si mai ales fiabila pe care sa o conceapa chinezii.

Adevar grăiÅŸi maria ta !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil chinezii stiu sa execute unele lucruri la comanda. Adica ei cam fabrica tot. Stiu sa faca si lucruri de calitate cand li se cere, dar asta cu costuri mult mai mari. Une credeti ca sunt fabricate toate produsele de la magazinele alea de 10 lei???? In germania??? LoL.

Parerea mea este ca ei nu o sa reuseasca niciodata sa faca ceva din volvo(in afara de a distruge un renume creat dea lungul a multor ani de studii si cercetari). Pacat. Sper sa ma insel, dar greu i-mi vine a crede ca o sa investeasca in calitate.

Da bogdane, si eu folosesc un iphone 3gs asamblat in china, dar apple nu este patronat de chinezi si sper sa nici nu fie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg de ce sant aceste discutii. S-a spus clar ca exista un plan de investitii mult mai generos ca ceea ce a facut Ford,  si ca echipa de management va fi in Suedia. Lasand asta la o parte, s-a gandit cineva logic si a ajuns la concluzia ca in termeni economici, transformarea brandului Volvo intr-o masina ieftina si proasta va aduce chinezilor un castig mai mare decat daca imbunatatesc un brand de renume mondial cu o istorie de aproape 100 de ani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca se va vinde cu un pret miiiiiic, chiar daca-l dau cu 5000 de euro/masina si tot fac mai multi bani vandut poporului chinez -  decit sa faca in Europa sau State o gramada de marketing/design-proiectare,etc doar ca sa convinga pe toata lumea cit de bun este noul Volvo. La citi chinezi sint...mai mare dragul sa posezi un Volvo decit alte prostii, chiar daca se face praf la primul impact sanatos  :D  Doar ei cumpara si masina aia care s-a dezintegrat TOTAL la impact (vezi filme pe net).

Ramin in continuare la ideea ca s-a vrut cumpararea Volvo DOAR pentru numele pe care-l reprezinta. Viitorul va fi in cadere libera pentru aceasta marca.

Comertul chinez=produse multe si ieftine. Punct. Cit mai multe si mai diverse, nenumarate chiar. Banul sa iasa, repede si constant. Nu neaga nimeni ca pot face si lucruri (mai) de calitate daca vor, insa nu are nici un rost sa faca asta la o marca ce deja nu vinde cit ar trebui pe hartie in comparatie cu alte marci, mult sub nivelul de echipare al Volvo.

Dar...speranta moare ultima, nu-i asa?  ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now