Guest cristi81

Viitorul marcii Volvo!

399 posts in this topic

Asa se intampla cand firmele sunt conduse de "finantisti".

Da cu zecimala la impartirea inmultirii radicalului, gata, vindem orice, cumparam orice.

Din pacate asta este trend-ul si pe viitor se va acutiza situatia in toate domeniile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e dracu asa de negru se mai gaseste cate un idiot dintr-o mare firma sa strice calculelele si mai apare un Lexus LFA mai apare un VW Phaeton, Lamborghini LM002, Bugatti Veyron si or mai fii si altele.

Masini care nu fac profit ba mai mult produc pierderi dar placerea de a face ceva deosebit este mai mare sau altfel spus pt anumite firme cum este VW adica o masina a poporului si de la broasca sa ajungi la Veyron este ceva sau sa bagi in lista de masini ceva ca Phaeton este iarasi iesit din comun.

Aceste vremuri inca exista si cand ai banuti pusi deoparte poti scoate o masina de 300.oooE ca Lexus LFA, o masina pe care nu o va cumpara nimeni pt ca este comparabila cu Nissan GT-R dar costa de 5 ori mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suedezii de la Volvo ar trebui sa fie fericiti ca au fost salvati de la un faliment sigur. Poate ca cei de la Geely vor avea mai multi bani de bagat in gaurile Volvo decat au fost dispusi sa bage  Ford. Trebuie sa intelegem ca nicio firma din lume nu poate sa mearga la nesfarsit pe pierdere fara sa existe cineva cu bani care sa acopere la sfarsit de an gaurile financiare.

Este posibil ca Volvo sa redevina atractiv cu noul model S60 care imi place foarte mult dar depinde foarte mult de calitatea materialelor folosite la interior, daca se vor ridica la nivelul concurentei. De ce pun accentul pe calitatea interiorului? Deoarece o marca premium ar trebui din start sa fie o masina fiabila la caroserie si motor si ar mai ramane calitatea interiorului in care tu iti petreci 100% din timp alaturi de Volvo.

Daca interiorul este primitor si de calitate atunci si impresia ta va fi ca esti intro masina de calitate si confortabil.

Am avut placerea sa urc intrun XC60 si as avea multe lucruri care mie personal nu-mi plac la acest model, multe aspecte de design care dau a masina ieftina dar nu vreau sa comentez, fie la ei.

Atata timp cat un model cum este XC60 nu are cautare precum concurenta ar trebui sa dea de gandit conducerii Volvo. Asta in conditiile in care XC60 are cel mai mic pret din piata la o dotare foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca cei de la Ford au tot tras de timp cu vanzarea din cauza noului S60, daca o sa fie un real succes poate au ceva in plus la negociere poate mai scoate chinezu niste bani de la saltea .

Oricum noul an chinezesc a trecut, acum trebuie sa iasa chinezu la negocieri cu forte noi, sa vedem .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este exclus ca Ford sa fi tras de timp doar pentru a lansa modelul S60. Acest model nu va schimba prea mult situatia financiara a lui Volvo.

Ceva imi spune ca noul S60 nu se ridica la pretentiile de calitate/performanta/economicitate ale modelelor anului 2010. M-am uitat mai atent la interior si bordul mi se pare fabricat dintrun plastic de slaba calitate.

Vedem urmatoarele diferente in conditiile in care BMW 5  este in clasa mare iar Volvo S60 in cea compacta. Deci diferente clare de dimensiune si greutate intre aceste modele.

Si inca ceva: directorul departamentului de dezvoltare al Volvo, Stefan Sallqvist a afirmat ca "Acesta este cel mai dinamic Volvo produs vreodata. Dezvoltand comportamentul sau rutier am patruns intrun teritoriu pe care n-am mai calcat niciodata pana acum"

BMW 5 2010 - lungime 4899 mm, latime 1860 mm, inaltime 1464 mm, greutate 1625 kg - 1830 kg.                   

523i cmc 2996: 204 CP, cuplu NM 270/1500-4250 rpm, 7,9 sec 0-100 km/h, vit max 238 km/h, consum mediu 7,6 l

528i cmc 2996: 258 CP, cuplu NM 310/2600-5000 rpm, 6,6 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 7,6 l

535i cmc 2996: 306 CP, cuplu NM 400/1200-5000 rpm, 6,0 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 8,4 l

550i cmc 4395: 407 CP, cuplu NM 600/1750-4500 rpm, 5,0 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 10,4 l

520d cmc 1995: 184 CP, cuplu NM 380/1900-2750 rpm, 8,1 sec 0-100 km/h, vit max 227 km/h, consum mediu 5,0 l

525d cmc 2993: 204 CP. cuplu NM 450/1750-2500 rpm, 7,2 sec 0-100 km/h, vit max 236 km/h, consum mediu 6,1 l

530d cmc 2993: 245 CP, cuplu NM 540/1750-3000 rpm, 6,3 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 6,2 l

 

Volvo S60 2010

2.0T cmc 2000: 203 CP, cuplu NM 300, 7,7 sec 0-100 km/h, vit max 235 km/h, consum mediu 7,9 l

T6 cmc 3000: 304 CP, cuplu NM 440, 6,5 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 10,2 l

D3 cmc 2000: 163 CP, cuplu NM 400, 9,2 sec 0-100 km/h, vit max 220 km/h, consum mediu 5,2 l

D5 cmc 2400: 205 CP, cuplu NM 420, 7,8 sec 0-100 km/h, vit max 235 km/h, consum mediu 5,9 l

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu ai fi in stare sa desfiintezi orice marca !

cu alte cuvinte : ce dracu sinteti timpiti si va luati volvo ?

un vot de la mine sa fii exclus din acest forum !

du-te la alte nunti !!

tu esti ala de la nunta care spune : ia uite , mireasa are polipi ! si, daca mai e fata mare - desi nu cred ca mai e - are ea o problema , nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este exclus ca Ford sa fi tras de timp doar pentru a lansa modelul S60. Acest model nu va schimba prea mult situatia financiara a lui Volvo.

Ceva imi spune ca noul S60 nu se ridica la pretentiile de calitate/performanta/economicitate ale modelelor anului 2010. M-am uitat mai atent la interior si bordul mi se pare fabricat dintrun plastic de slaba calitate.

Vedem urmatoarele diferente in conditiile in care BMW 5  este in clasa mare iar Volvo S60 in cea compacta. Deci diferente clare de dimensiune si greutate intre aceste modele.

Si inca ceva: directorul departamentului de dezvoltare al Volvo, Stefan Sallqvist a afirmat ca "Acesta este cel mai dinamic Volvo produs vreodata. Dezvoltand comportamentul sau rutier am patruns intrun teritoriu pe care n-am mai calcat niciodata pana acum"

BMW 5 2010 - lungime 4899 mm, latime 1860 mm, inaltime 1464 mm, greutate 1625 kg - 1830 kg.                   

523i cmc 2996: 204 CP, cuplu NM 270/1500-4250 rpm, 7,9 sec 0-100 km/h, vit max 238 km/h, consum mediu 7,6 l

528i cmc 2996: 258 CP, cuplu NM 310/2600-5000 rpm, 6,6 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 7,6 l

535i cmc 2996: 306 CP, cuplu NM 400/1200-5000 rpm, 6,0 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 8,4 l

550i cmc 4395: 407 CP, cuplu NM 600/1750-4500 rpm, 5,0 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 10,4 l

520d cmc 1995: 184 CP, cuplu NM 380/1900-2750 rpm, 8,1 sec 0-100 km/h, vit max 227 km/h, consum mediu 5,0 l

525d cmc 2993: 204 CP. cuplu NM 450/1750-2500 rpm, 7,2 sec 0-100 km/h, vit max 236 km/h, consum mediu 6,1 l

530d cmc 2993: 245 CP, cuplu NM 540/1750-3000 rpm, 6,3 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 6,2 l

 

Volvo S60 2010

2.0T cmc 2000: 203 CP, cuplu NM 300, 7,7 sec 0-100 km/h, vit max 235 km/h, consum mediu 7,9 l

T6 cmc 3000: 304 CP, cuplu NM 440, 6,5 sec 0-100 km/h, vit max 250 km/h, consum mediu 10,2 l

D3 cmc 2000: 163 CP, cuplu NM 400, 9,2 sec 0-100 km/h, vit max 220 km/h, consum mediu 5,2 l

D5 cmc 2400: 205 CP, cuplu NM 420, 7,8 sec 0-100 km/h, vit max 235 km/h, consum mediu 5,9 l

 

P.S. noul seria 5 a fost decarat de nush ce revista ca cel mai praf seria 5 de pana acum  ;D

Ideea e ca respectivul a testat cand au aparut ultimele 4 modele de seria 5 iar acesta este cel mai praf fara inovatii fara nimic nou ... si cu totii stim ce materiale are BMW acum la interior defapt orice masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Curios? Am prezentat o comparatie de bun simt intre doua modele ale anului 2010 din clase diferite. Am vrut sa arat ca anul 2010 este caracterizat de un accent serios din punct de vedere al mediului/consumului/performantelor.

Nu trebuie sa pui girofar pentru o excludere din acest forum in conditiile in care activitatea mea aici este destul de rara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

destul de rara si de rea vointa !

cinic si rau pot fi si eu, crede-ma !

daca iubesti volvo, nu-l compari in felul asta.

daca io faceam cu nevasta mea cum faci tu cu volvo, ma distram si-acu dupa usa din baie.

si e buna, crede-ma !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine chiar ma face sa zambesc. nu de alta, dar chiar am stat intr-un volvo xc60 mai zilele trecute. daca si ala e interior de doi bani,atunci inseamna ca avem pretentii de bentley, eventual jaguar cu mahagony, etc. ramane de vazut ce face geely cu volvo. eu insa nu cred ca nu iese bine. cred ca e finantat de stat geely pt. a face achizitiile astea, cu totii stim ce inseamna un sistem comunist. . ford si-a salvat c*rul vanzand marci ca volvo, jaguar, daimler si landrover chinezilor si indienilor. nu e de bine.

:thefinger: america

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo cu gelly o sa faca rau !

dar asta, inca nu s-a realizat. omul nu vrea sa fie obiectiv. asta e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt fan Volvo de mic de la 6 ani cand ma uitam pe reviste cu masini (le mai am si acum) aduse din Germania (bineinteles la poze)! Poate ca sunt posesori de Volvo pe acest forum care pana la 20 de ani nici nu stiau cum arata un Volvo si vin acum sa-mi spuna mie ce e un Volvo!

Marea majoritate habar n-au ca Volvo nu a fost niciodata o marca premium si ca incepand cu anul 1998 a inceput prin modelul S80 apoi S60 etc sa incerce marea cu degetul in segmentul premium.

Imi aduc aminte si acum de un articol "Icebergul Suedez" din Auto Motor si Sport despre Volvo S80 model 1998 in care se discuta despre viitorul design al modelelor viitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu voi afirma niciodata ca volvo este "marca premium". acum incepem cu "care avea surprize turbo cu volvo"?  primul volvo din familie l-am avut in 93, un 760 diesel intercooler. mai circula si azi B-09-UPL. si ce? am avut si alte masini. volvo este (sau era) un tanc suedez cu design excentric, care nu place oricui. eu zic ca cei ce aleg volvo au gust.  cei ce sunt grandomani si vor sa se etaleze cu ultimele masini "premium" aleg alte marci, de obicei poarta si alte haine si ascula alta muzica. :thefinger:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt fan Volvo de mic de la 6 ani cand ma uitam pe reviste cu masini (le mai am si acum) aduse din Germania (bineinteles la poze)! Poate ca sunt posesori de Volvo pe acest forum care pana la 20 de ani nici nu stiau cum arata un Volvo si vin acum sa-mi spuna mie ce e un Volvo!

Marea majoritate habar n-au ca Volvo nu a fost niciodata o marca premium si ca incepand cu anul 1998 a inceput prin modelul S80 apoi S60 etc sa incerce marea cu degetul in segmentul premium.

Imi aduc aminte si acum de un articol "Icebergul Suedez" din Auto Motor si Sport despre Volvo S80 model 1998 in care se discuta despre viitorul design al modelelor viitoare.

tu nu esti fan volvo ! tu urmaresti , probabil, volvo de mult timp.

fan volvo inseamna sa IUBESTI marca volvo, DUPA CE , IN PREALABIL, AI MERS CU EA !

tu esti un OBSERVATOR al marcii volvo. un observator care a mers cu X masini volvo, NIMIC MAI MULT !

e ca si cum mi-ai spune c-o cunosti pe nevasta-mea de mult timp, chiar inaintea mea, insa , pentru tine, ea n-a reprezentat optiunea optima.

iubim femei diferite in acelasi trup !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristi81

Se vede cata cultura Volvo ai, fix cat piciorul broastei.

Pt cultura ta generala putem vorbii de S90 Royal, o limuzina a anilor 90 care rivaliza cu S klasse de la MB si cu seria 7 de la BMW dimensiunile exterioare fiind similare iar la interior acelasi lux, decat motoarele erau mai puternice modelele nemtesti .

Putem vorbii de Volvo 960, fosta masina a guvernului si a diferitelor ministere inca se mai folosesc la cateva ministere.

Volvo, Audi, MB si BMW sunt marci premium, principalele marci premium ale europei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce va stresati voi cu un "fan" care binevoieste sa intre pe forum odata pe luna, ca sa se mai minuneze cat de proaste sunt volvo-urile in comparatie cu bmw si audi . cristi81, fa-i un bine volvo-ului din semnatura si vinde-l unui fan adevarat, o sa-ti dea pe el cat nu face, tinand cont ca nu e bmw, e mai scump ca mercedesul la intretinere si are portbagajul mai mic ca loganul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cristi81, fa-i un bine volvo-ului din semnatura si vinde-l unui fan adevarat, o sa-ti dea pe el cat nu face, tinand cont ca nu e bmw, e mai scump ca mercedesul la intretinere si are portbagajul mai mic ca loganul.

:thumbsup2: prea tare, am ras cu lacrimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai nene asa e, are porkbagaju mai mic decat la Logan si mai multe probleme decat un Logan dCI, pai dpdv rational masina trebuie vanduta si cat mai repede si evident cat mai ieftin pt ca vorba lu` Dexter, bai nene e mai scumpa de intretinut ca un MB .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cat mai huleste Volvo nu-s cata grija are de a lui.

Totusi de ce nu-ti iei "frate" un BMW cu MP3 si sute de manele si sa ne lasi pe noi in mama amarului, sa ne intretinem cum putem masinile, sa bagam mai multa benzina sau motorina in ele, sa mangaiem plasticele de proasta calitate!

Lasa-ne ca ne-ai plictisit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma si la coada pacat de masina pe care o detine,multi alti si-ar dori-o :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai dpdv rational masina trebuie vanduta si cat mai repede si evident cat mai ieftin pt ca vorba lu` Dexter, bai nene e mai scumpa de intretinut ca un MB .

Pai cum, n-ai auzit ?  :D

Valoarea de revanzare e foarte mica si prefera sa o faca praf. Oricum,scartie toata la interior... si nu pentru ca n-ar fi avut grija de ea,ci pentru ca interiorul e de foarte proasta calitate. Eu ma indoiesc ca dumnealui conduce un volvo.

Sa revenim la subiect .

Ce se mai aude? Anul chinezesc s-a incheiat de ceva timp..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect dar cred ca ford a terminat anul 2009 pe plus si trage de timp, in plus poate s60ul nou o sa fie un succes si nu mai trebuie sa vanda pravalia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compania chineza Geely care e in discutii avansate pentru a cumpara Volvo Cars a strans cele peste doua miliarde de dolari necesare tranzactiei, scrie cotidianul suedez Dagens Industri. Ford anuntase la final de 2009 ca principalele greutati au fost depasite, astfel ca e foarte posibil ca un acord pentru vanzarea Volvo catre chinezi sa fie semnat in primul trimestru.

Suedezii scriu ca grupul Zhejiang Geely Holding a strans echivalentul a 2,1 miliarde dolari de la institutii financiare chineze si guverne regionale si are si garantii pentru a acoperi eventuale pierderi ale Volvo dupa achizitie.

Documente obtinute de Reuters mentionau ca e de asteptat ca afacerea sa fie incheiata in luna mai, dar pana nu se bate palma oficial nimic nu este sigur.

Ford spunea intr-un comunicat din 23 decembrie 2009 ca au fost rezolvate chestiunile comerciale importante legate de "o potentiala vanzare a Volvo Cars", dar adauga ca mai sunt de rezolvat chestiuni legate de documentatie, aprobari guvernamentale si finantare.

Ford si Geely "anticipeaza ca un acord definitiv va fi semnat in primul trimestru din 2010, iar tranzactia va fi, cel mai probabil realizata in al doilea semestru din 2010, cu conditia ca organismele din domeniul concurentei sa-si dea aprobarea", mai arata comunicatul Ford.

Presa a scris la final de 2009 ca Geely a promis ca in cativa ani vor duce productia Volvo la circa un milion de unitati anual, fata de 400.000 in prezent.

Volvo Cars are 22.000 de angajati pe plan mondial, din care 16.000 in Suedia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si totusi ... "s-a strigat BINGO"! Se complica situatia putin

Chang'an Ford Mazda to Produce Volvo S60

Posted on: Tue, 09 Mar 2010 07:41:41 EST

CHONGQING, Mar 09, 2010 (SinoCast Daily Business Beat via COMTEX) --

Chang'an Ford Mazda Automobile Co., Ltd. (CFMA) will use the production line of Mondeo to produce Volvo S60 in early 2011. The company has made preparations for the production and assigned special teams for its management.

As a strategic car model under the brand of Volvo, S60 has been under the spotlight in the Chinese automobile industry because of its local production. The acquisition of Volvo by Geely Automobile Holdings Ltd. (SEHK: 0175) makes the situation more complex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuie si hapciu sa cumpere un volvo facut la mama china, deci decat sa modifice linia de S40(focus) mai bine modifica linia de Mondeo 3 ca tot e aceiasi masina, cu 2 ciocane si 3 lipituri iese noul S60 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now