Guest smarautz

cum isi castiga painea zi de zi un volvist

385 posts in this topic

Tata a fost sofer pe tir zeci de ani... :-\

mi-ar fi placut si mie sa invart volanulul unui tir prin europa sau sa ma angajez la dhl sa fac romania in vacanta de vara dar m-am gandit mai bine si responsabilitatea e prea mare deocamdata plus ca experienta mea la volan nu imi permite sa conduc un tir... (mai mult constiinta nu ma lasa)

Mereu ii respect pe cei cu tiruri, mereu le dau prioritate, imi place sa ii salut cand trec de ei cu semnalizare stanga - dreapta - stanga - dreapta si ei imi dau blitz.... nu cu avarii ca toti... romanii

Nu am mers niciodata cu un tir si tare as vrea... sper sa am ocazia asta vreodata.

scuze pt offtopic. nu m-am putut abtine

De 3 ani invart de volanul unui camion Volvo FH  :D;D , masina am luat-o din banii mei , si cate curse a trebuit sa fac eu sa strag banii aia si in final tot m-am inprumutat :)) , iar acum sau mai linistit spiritele , pana e gata marfa , stau acasa adik o saptamana , si cand plec mai stau o saptamana in Frantza :)) , si uite asa , sa sper ca nu o sa fiu somer din cauza crizei  ??? ???

   De daca si eu am baut cerneala , asa imi trebuie sa invart de volanul unui camion zi si noapte :)) , puteam sa stau si eu la birou , iar banii? sunt ok , platit la cursa 1600 euro , din care rata la banca , intretinere , consumul zilnic , deci mai raman cu ceva , deocamdata sunt singur ,am o prietena , dar ea se descurca ca are mai multa scoala ca mine :)) , are bani , are masina periculoasa , fata de bani gata , asta e , eu ma multumesc si asa , sa ma tina Dumnezeu sanatos si sa ma fereasca de pericole , ca multi nebuni se arata pe sosele , in rest e frumos ca te mai plimbi vezi lumea :)) , alt aspect stres , plecat mult , dar si confortabil , sofer de schimb la 8 ore , si un camion sigur , VOLVO FH  , de aceea mi-am ales si masina tot Volvo :);D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte placut , sa mergi cand sti ca ai si o masina cu care faci transportu asta zilnic , e frumos ca vezi tot ce in partea cealalta , chestia e ca sa fi cu capu pe umeri si sa-i lasi pe altii sa se duca , am avut tot felul de incidente in trafic , mai bine am oprit eu la punctu mort sa-i las' pe altii sa treaca ca sau bagat in depasire ca incostientii , eu unu puteam da peste el , fara probleme , dar ma gandesc ca are o viata  ??? . E bine ca respecti asta , si eu dau prioritate la mai multi , iar cand sunt in trafic nu depasesc pe drumurile nationale mai mult de 70 iar pe autostrada 110 , . Oricum , continua studiile , si poti da pentru C si E , camion cu remorca , si te dai o tura cu un camion , prima data cand am fost angajat la firma din Pitesti  , am avut un Renault Premium care mi l-au schimbat anul trecut si m-au pus pe un VOLVO FH , sper sa conduc noul MAN TGX ;D:D , e magnific de frumos , si noul Volvo FH16

 

  E frumos , e riscant ,e banos , are multe avantaje si dezavantaje , dar pana acum mie imi convine ca , stau o saptamana acasa , o saptamana in Frantza , si in Frantza mai fac si cateva curse pana la Bourdeaux ca asa vrea firma franceza :)) , si mai iau ceva si de acolo , e frumos , dar si riscant , fiecare meserie are riscul ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai voie sa mai iei pe cineva cu tine? ::)

E foarte placut , sa mergi cand sti ca ai si o masina cu care faci transportu asta zilnic , e frumos ca vezi tot ce in partea cealalta , chestia e ca sa fi cu capu pe umeri si sa-i lasi pe altii sa se duca , am avut tot felul de incidente in trafic , mai bine am oprit eu la punctu mort sa-i las' pe altii sa treaca ca sau bagat in depasire ca incostientii , eu unu puteam da peste el , fara probleme , dar ma gandesc ca are o viata  ??? . E bine ca respecti asta , si eu dau prioritate la mai multi , iar cand sunt in trafic nu depasesc pe drumurile nationale mai mult de 70 iar pe autostrada 110 , . Oricum , continua studiile , si poti da pentru C si E , camion cu remorca , si te dai o tura cu un camion , prima data cand am fost angajat la firma din Pitesti  , am avut un Renault Premium care mi l-au schimbat anul trecut si m-au pus pe un VOLVO FH , sper sa conduc noul MAN TGX ;D:D , e magnific de frumos , si noul Volvo FH16

   

   E frumos , e riscant ,e banos , are multe avantaje si dezavantaje , dar pana acum mie imi convine ca , stau o saptamana acasa , o saptamana in Frantza , si in Frantza mai fac si cateva curse pana la Bourdeaux ca asa vrea firma franceza :)) , si mai iau ceva si de acolo , e frumos , dar si riscant , fiecare meserie are riscul ei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles iau pe cine vreau eu , ce stie cineva cu cine merg eu cand sunt in cursa  , loc sa avem  :D ,am mai luat niste prieteni anu trecut cu mine in cursa , bineinteles au avut bani lor , de mancare de alte astea , oricum motorina e gratis :)) , in afara de soferu de schimb , pot sa mai iau o persoana cu mine , asta ca sa avem loc , ca dupaia dormim insirati prin cabina , ca de.. daca era Volvo VN 800 american , dormeam ca bosii :)). Oricum e marfa interioru e spatios ai unde sta o sa pun niste poze cu camionul Volvo , ca tot face parte din marca asta , merge pe forum  :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

WTF???  ??? ???

Jhonny-B e acelasi user cu Jhonny B. ??

anyway ziceam si eu asa...nu merg :)

Pune poze cand ai timp...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jhonny-B

la vara vin eu

am B,C,D,E,codus si tir vreo 20 mii de placere

nu tre sa ma platesti

excursie+ placere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nu stiu ce s-a intamplat nu mi s-a mai activat contul si a trebuit sa fac altu si am pus liniuta aceia ca nu puteam altfel ca mai exista acel nume , oricum tot eu sunt stati linistiti :)) ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

va salut pe toti si din ce am citit la fiecare e bine ca va descurcati cat de cat. si eu la randu meu nu sunt de bani gata si credeti-ma ca alta satisfactie e cand iti iei masina cu banii munciti de tine.mi-am luat masina pe cont propriu din banii munciti in anglia pe un an de zile.acu ma chinui sa imi  dau licenta la sf lu februarie ca mi-am amanat facultatea din cauza plecarii.sunt student la mecanica in iasi si apoi unde voi vedea cu ochii sa ma angajez daca nu fuga inapoi in anglia.bafta in continuare la toata lumea 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumit la fel  :D , si sa-ti dea dumnezeu sanatate si sa-ti iei ce-i mai bun , si ce-ti doresti cel mai mult .

  Bafta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roskat : Asta este painea mea :)) :D;D;) , este un Volvo FH 12  , an de fabricatie 2005 , euro 4 , motor de 13.000 cmc  - 460 CP si 610 Nm ,cutie automata in 12 trepte , 4x2 , kilometri o sa va cam sperie are aproape 640.230 de km rulati :):D .

  Dotari : aer conditionat , dublu climatronic , geamuri electrice si incalzite , oglinzi electrice si incalzite , scaun cu perna de aer reglabil pe inaltime si incalzite , senzori de parcare , senzori de ploaie , camera video ii vad pe toti care imi stau in spate , senzor pentru cel care se afla in fatza , daca eu ma aflu in spatele lui si ala merge incet ma tine la o distanta de 9 m , trebuie sa ma retrag pe alta banda , 2 paturi , GPS , 4 airbag  si 2 cu cortina , nu m-a lasat niciodata pe drum , iar pe cate maini o mai fi fost tiru asta naiba stie :)) ca oricum eu l-am apucat anu trecut de 3 ani invart la volanu unui TIR , si primu a fost Renault Premium  o sa-l pun si pe ala , diferenta dintre Volvo si Renault nu e nici una , amandoua sunt cam la fel la peformante , dotari , fac parte din acelasi grup . ;)

post-0-12877855549324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

no,ca acu' avem si tir  :D

autobuz n-are nimeni?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D eu stiu , or fi si din aia care conduc autobuz volvo , oricum face parte din aceeasi firma nu am gresit ca l-am pus  ii arat unui prieten un camion Volvo cu care fac eu cursele din Romania pana in Frantza  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare Jhonny  ;)

Vreun incident ceva pana acum? ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

va rog sa nu deviem de la ideea principala a acestui subiect,merçi

Share this post


Link to post
Share on other sites

va rog sa nu deviem de la ideea principala a acestui subiect,merçi

ai perfecta dreptate.

eu sunt parchetar sunt intors din italia in ian2008 dupa aproape 10 ani unde am invatat meserie si acum o practic aici inpruna cu prietenul meu car ami e si asociat,el da ordine si eu le execut si invers fara batai de cap,castigul e pe masura munci"mai bine stau degeaba decit sa muncesc degeaba"oricum nu ma pling cind am luna plina chiar sunt multumit+-2000euro mai sunt si reprezentantul unei firme din italia de tapet dar imi ocupa putin timp normal si cistigul e pe masura adica imi platesc doar concediul.

cine are nevoie de parchetar apelati cu incredere.......normal se aplica reducere dar numai pe baza talonului de la volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt programatoare. Am terminat Automatica din Politehnica Bucuresti, dar mi mi-au placut automatizarile :(

Salariul e multumitor, nu ma plang.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inginer electromecanic la o mina prin Valea Jiului, mai precis E.M. Paroseni. Salar multumitor fata de veniturile medii din zona, cheltuieli si datorii la banci pe masura....dar mai ramane de-o bere si o iesire la schi in zona (asta cand am si timp).....Viitor sot si tata la 1...2...3 copii, inca n-am cazut de acord cu viitoarea doamna :sex:.

In rest s`auzim numa` de bine. Noroc Bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

va rog sa nu deviem de la ideea principala a acestui subiect,merçi

sar un pic de la subiect cine este fata din oglinda?sora?ea ce face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate imi dau eu seama i-a intrat ceva in ochi si incearca sa il scota :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
sar un pic de la subiect cine este fata din oglinda?sora?ea ce face?

Nu, e nevasta, sa muriti voi de ciuda ce frumoasa e!

Cred ca la postul tau trebuiau cateva smile-uri altfel omul s-ar putea simti atacat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now