Guest smarautz

cum isi castiga painea zi de zi un volvist

385 posts in this topic

La Nationala , in functie de cati ne strangem , e posibil sa ai pt. baiatul tau  2 HA de gazon, pe langa pensiune .....loc de joaca .  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da - un topic nou ar trebui facut. Mai ales ca si eu caut un teren cu verdeata (iarba, pomi, racoare)

Sefu, m-ai speriat, credeam ca ti s-a urat cu viata si ai de gand sa ne parasesti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare prieteni!Eu am terminat liceul cu meseria de electrician intretinere si reparatii,dar in Timisoara nu m-am putut angaja pe un post potrivit studiilor din cauza lipsei de experienta...asa mi s-a spus peste tot unde am aplicat.Norocul meu a fost acum un an si 5 luni cand am fost invitat de un prieten in Londra care are experienta si lucreaza ca electrician.Mi-a oferit un post de ajutor de electrician,adica sa il ajut pe el si de atunci ne ocupam de instalatia electrica pentru renovarea generala a apartamentului din Londra a lui Flavio Briatore.Primesc salariul aproape minim care se da in aceasta tara,dar si asa tot reusesc sa platesc chirie,intretinere si pot sa si pun ceva deoparte.Totusi nu sunt de unul singur,acum 6 luni a venit si logodnica mea alaturi de mine si lucreaza si ea la o cofetarie turceasca.In Romania am lucrat ca electromecanic la stivuitoare si alte echipamente de manipulat marfa,gen transpalete (electrice,mecanice),probabil le vedeti prin supermarketuri,dar cu salariul de la ei abia puteam sa stau cu parintii si sa tin in parcare in 740 din 1991.Take care!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari seba! Sa intelegem ca avem printre noi un tanar care s-a descurcat singur!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu de mult m-am lansat ( oficial si legal ) in domeniul Gazduirii Web ( Webhosting )

M-am facut PFA si o mica firma si ofer servicii de gazduire web si inregistrare domenii internationale. Ma orientez spre calitate, concurenta e mare, dar eu ofer ceea ce am cautat si dorit si eu fiind webmaster, adica ma ocup ( ma ocupam ) cu website-uri, forumuri, bloguri, minuni deastea cu un amic.

Experienta cu o gramada de firme de gazduire straine si romanesti cred ca imi e de ajuns sa fac din acest hobby o micro afacere, ca bani grei nu se fac din domeniul asta decat daca ajungi "mare".

In rest mai repar un PC, mai fac o configuratie de PC, mai achizitionez si montez pt cei care nu se pricep, mai una alta :D mai iese un ciubuc de benzina pentru T5 care se duce ca si cum nu ar fi  ;D, fac cam tot ce tine de Internet si IT.

Nimic nu e de ajuns  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari seba! Sa intelegem ca avem printre noi un tanar care s-a descurcat singur!

 

  Multumesc Zippy,dar nu consider ca m-am descurcat singur pentru ca am fost sustinut de familie,prieteni dar mai ales de logodnica!Fara sustinerea lor,probabil nu as fi reusit sa realizez nimic...dar asta e rolul apropiatilor,sa iti fie alaturi cand ai nevoie de ei,iar eu sunt norocos din acest punct de vedere!Numai Bine!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare prieteni!Eu am terminat liceul cu meseria de electrician intretinere si reparatii,dar in Timisoara nu m-am putut angaja pe un post potrivit studiilor din cauza lipsei de experienta...asa mi s-a spus peste tot unde am aplicat.Norocul meu a fost acum un an si 5 luni cand am fost invitat de un prieten in Londra care are experienta si lucreaza ca electrician.Mi-a oferit un post de ajutor de electrician,adica sa il ajut pe el si de atunci ne ocupam de instalatia electrica pentru renovarea generala a apartamentului din Londra a lui Flavio Briatore.Primesc salariul aproape minim care se da in aceasta tara,dar si asa tot reusesc sa platesc chirie,intretinere si pot sa si pun ceva deoparte.Totusi nu sunt de unul singur,acum 6 luni a venit si logodnica mea alaturi de mine si lucreaza si ea la o cofetarie turceasca.In Romania am lucrat ca electromecanic la stivuitoare si alte echipamente de manipulat marfa,gen transpalete (electrice,mecanice),probabil le vedeti prin supermarketuri,dar cu salariul de la ei abia puteam sa stau cu parintii si sa tin in parcare in 740 din 1991.Take care!

Dupa ce imi termin si eu studiile si eu vreau sa lucrez in Anglia ca aici clar nu se mai poate cu hotii astia si javrele ordinare. Stiu ca e greu printre straini, dar am norocu ca stapanesc bine limba engleza si n-am probleme de conversatie. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thomas

vezi ca javrele si hotii au proprietatea remarcabila de a exista peste tot in lume.

doar densitatea pe tara , difera, dar nu atit de mult cit te-ai astepta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@THOMAS

si sa vezi ce surpriza vei avea cind nu vei intelege ce spune un englez get-be= ;D ;D ;D get

Share this post


Link to post
Share on other sites

@THOMAS

si sa vezi ce surpriza vei avea cind nu vei intelege ce spune un englez get-be= ;D ;D ;D get

corect  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect  ;D ;D ;D

Si mai ales sai vezi,si sai auzi pe aia din Liverpool,ca sigur nu mai intelegi nimic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:|:|:|:| loool :))) multumesc pentru informatii :))

Cred ca oriunde m-as duce pana la urma indifirent de stat ar fi greu pana te inveti cu limba, dute in Franta sa vezi ce zice un poponar din ala, Germania care are o limba foarte grea, Suedia etc... deci e greu, cat de cat engleza mai sti :)) asta e, trebuie sa incerc in viata multe, daca nu incerc nu pot sa stiu niciodata cum e, doar sa stau sa aud din auzite sunt prea penal. Trebuie sa misc cumva si sa fac ceva, ca acum termin si nu stiu ce voi face.

Intr-un oras ca Rm Valcea va asigur ca astia sunt praf la oferit locuri de munca, nu ai ce sa faci in oraselu asta, poate da sunt alte orase mai mari in tara Bucuresti, Brasov, Cluj, uite ca tipu care e electrician si e din Timisoara nu l-a primit nimeni ca la noi patronii sunt cei mai smenari vor multa experienta, unde sa capat experienta daca nimeni nu ma baga in seama si nu ma angajeaza sa capat experienta, o capat pe camp unde?? asta nu inteleg eu cand cer asa ceva, s-a cam saturat lumea de ei cu promisiunile si batjocurile lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai ales sai vezi,si sai auzi pe aia din Liverpool,ca sigur nu mai intelegi nimic :D

Am lucrat cu o echipa de 22 sudori , lacatusi din Liverpool si un instalator mai varstnic. Cand mi se adresau ,mai tot timpul instalatorul ii corecta,le atragea atentia sa-mi vorbeasca in engleza nu in dialectul lor,sau nu stiu cum sa-i spun, daca vor sa fie intelesi de mine. Au diferwente mari zonale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oi, ca bine zice smarautz, bloody hell  ;D ;D ;D

Sper ca va prindeti cum e cu fraza de mai sus  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pensionar si salariat la ADP 2 pana-n 15 Octombrie cand expira contractul; da' m-a pus dracu' sa girez pe una care a plecat si acu ii platesc ratele la CAR - multi si fraieri suntem- asa ca bani de bezina mai putini, pensia nevestii se  duce pe medicamente, iar copii - doua fete - nu mai au nici ele resurse; da' main maschinen (nu cunosc germana, doar maimutaresc!) am luat-o din economii incepute de 10 ani si ceva, cate o suta doua pe luna; oricum, cand ma plictisesc, mai trag un tur, fie si pe ploaie, ba chiar imi place mai mult, ma simt in siguranta; tot spilu' e sa ai un VOLVO !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

T4 cu 3 ani inainte de schimbarea prefixului... bun, bun, sigur stai bine cu inima ! ;D Tot respectul !

Apropo, cand vii sa iti lamele alea de stergator de la mine ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vin oricand, daca ai timp dupa amiaza, daca nu trec sigur joi la polivalenta; scuze pt. intarziere

Share this post


Link to post
Share on other sites

...de curand somer.. >:(

io sint somer de profesie

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai:la inplinirea frumoasei varste de 21 de ani am plecat in italia sofer pe tir si am stat aproape 3 ani(renault magnum si bineinteles volvo),dupa care am revenit pe pamanturile patriei si cu o parte din banii castigati am achizitionat un microbuz.vara pe litoral daca ai cateva cunostinte in domeniu turismului singura chestie la care te rogi e sa nu se strice masina.in paralel m-am angajat la o firma graceasca de constructii marine cu sucursala in constanta,pe post de sofer.dupa aproape un an de zile am fost ''avansat'' la gradul de tehnician nave maritime ceea ce fac si in prezent.deci in prezent am o firma de transport si 3 microbuze 2 de 17 locuri si unu de 9 locuri si in continuare tehnician la firma greceasca.sincer nu pot sa ma plang pentru ca treaba merge binisor mai ales ca acum e vara.a era sa uit acum o saptamana am reusit sa termin si facultatea. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Lucrez la o firma de instalatii elctrice ca si project manager (suna mai bine in engleza ca si in romana ) adica majoritatea timpului pe santiere. Facem instalatii de la inalta tensiune pana la joasa tensiune. Ca si lucrari ma mandresc cu vreo 12 Kauflanduri , vreo 7 Realuri, vreo 3 Selgros prin tara si cu Polusu de la Cluj si ceva prin aeroport . Iluminatu stradal din CLuj Napoca si inca cateva mai mici. Si acum cred ca ma paste Polus Constanta sau iluminatu stradal din Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

Eu sunt navigator, ofiter mecanic cu experienta pe diverse tipuri de nave; in curand voi pleca pe o nava de asistenta si aprovizionare a platformelor petroliere din zona Guineei  Ecuatoriale. Anul asta in decembrie voi face 10 ani de "arat" pe marile si oceanele  lumii. Cu banii nu ma plang ca altfel m-ar bate Dumnezeu.

Bafta!

post-1831-12877864704449_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now