Midnight Caller

Din ciclul "Cat de bădăran poti fi" cu Volvo sau fara

708 posts in this topic

Eu voi lupta împotriva bădărăniei şi needucaţiei cât mă vor ţine puterile, cu sau fără ajutorul "spiritului Volvo".

De supărat, nu mă supăr, Iulirx, dar nu pot să nu recunosc că sunt oarecum dezamăgit de faptul că sunt foarte puţini cei care sunt dispuşi să mi se alăture şi mai ales de faptul că sunt persoane care-mi creează impresia că s-ar opune. Mai ales că-mi făcusem o părere bună despre ei (NFS, mariusdaniel, FireLight ş.a.).

Închidem ochii, în continuare, şi ne complacem în indiferenţa cu specific naţional, prielnică plânsului de propria milă... sau - cine ştie? - poate ne trezim şi noi cu o poză cu maşina noastră pe trecerea de pietoni, cu amanta în dreapta...

PS. mariusdaniel, dacă citeai mai atent vedeai că "Problemele diverse ale unui posesor de Volvo" e cu totul altceva decât ce-ai înÅ£eles tu. Uite citat, ca să nu te oboseÅŸti cu căutarea ;D

Suntem pe forum o droaie de oameni cu cele mai diverse profesii (instalatori, informaticieni, electronişti, arhitecţi, artişti, designeri, economişti, jurişti, medici, farmacişti, medici veterinari ş.a.m.d.). Toţi la un loc, avem un potenţial intelectual enorm...

HaideÅ£i să dăm drumul unui subiect în care lumea îÅŸi spune "of"-urile, în care se discută exclusiv alte probleme decât cele legate de maÅŸini ÅŸi să încercăm să ne ajutăm reciproc.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am unit nenea Adi, cred ca e mai ok asa si am schimbat si numele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ÅŸtiu, bre, dar ăsta trebuie iertat, că-i "de la ScoÅ£ia" ÅŸi nu cunoaÅŸte semnele de la noi... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa a blocat unu (sau una) intr-o seara accesul la parcare. pentru ca poate.

Cei care se vad nu pot sa iasa :)

Tipa din stanga din poza de mai jos ma intreaba daca cumva e masina mea... Nu puteau iesi datorita acestei masini.

post-3386-12877889906961_thumb.jpg

post-3386-12877889908324_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ÅŸtiu, bre, dar ăsta trebuie iertat, că-i "de la ScoÅ£ia" ÅŸi nu cunoaÅŸte semnele de la noi... :smile:

E d'ala cu masina stricata din fabrica, cu volanul invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma mira ca sunt unii care inca mai cred in "spiritul" Volvo si in faptul ca posesorii acestei marci sunt mai speciali. Am crezut o perioada si eu dar mi-a trecut. Volvo-uri parcate aiurea am vazut o gramada, inclusiv in statia de autobuz, sub acoperis (XC90), am vazut s60-uri din care rasunau manele, volvo-uri conduse cat se poate de aiurea etc. Asta ne e naravul ca natie, nu conteaza ce conducem. Pt mine un sofer de BMW are aceleasi sanse sa parcheze la handicapati (chiar si pe 4 locuri) ca si unul de Volvo. Volvo, strict ca marca imi place, posesorii ei sunt exact la fel ca si ceilalti :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer .....betty are o floare de la mine , si eu ma amuz cand vad ca se invoca asa de des acest spirit .....fratilor .....fantome ,spirite, sau mos craciun eu stiu ca nu exista.

Acum pe bune , faptul ca ne-am cunoscut din cauza unei anumite marci auto , faptul ca s-au legat anumite prietenii , asta nu tine nici de volvo si nici de vre-un spirit .....ce dracu , tine de noi ...oamenii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai corect spus decat "spiritul Volvo", cred ca ar fi SPIRITUL VOLVO-CLUB !

Pentru ca pe Club vii daca ai o problema, pe unul din Club il suni sa vina sa te tracteze daca ai ramas in camp, cu aia din Club te intalnesti joia la Poli sau la nationale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa a blocat unu (sau una) intr-o seara accesul la parcare. pentru ca poate.

Cei care se vad nu pot sa iasa :)

Tipa din stanga din poza de mai jos ma intreaba daca cumva e masina mea... Nu puteau iesi datorita acestei masini.

Pai, din cate stiu eu, este o firma care se ocupa cu ridicarea masinilor parcate neregulamentar, impreuna cu politia. Nemultumitii respectivi au sunat la ridicari? Dupa ce-si gaseste masina acolo si plateste amenda + 300RON pentru a-si recupera masina, nu mai parcheaza asa (preturile nu-s sigur ca-s exacte). Asa se rezolva problema parcarilor meseriase. Legal, civilizat.

Pozele pe forum ne linistesc pe noi ca i-am "observat", dar atat. Discutiile pe forum la fel. Dar cand nu poti iesi din garaj, suni!

Numarul de telefon se afla in fiecare oras in particular, de pe tablele care semnalizeaza ridicarea masinilor.

My 0.02$

P.S. Am si eu pe undeva poza cu un Brabus disabled, da' schimba ceva daca o prezint? Sau parcati pe trecere de pietoni, la intratea in parcare, etc. etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat la poltie si au zis ca nu pot sa vina imediat ca sunt la 2 incidente grave ( si chiar au fost am vazut la stiri )

Nu am stat afara sa-i astept, fiind foarte frig. Prin urmare nus tiu concluziile daca cumva l-au amendat sau nu.

Era si destul de tarziu > 23.00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu la politie trebuie sa suni, ci la firma care ridica masinile, ei vin impreuna cu politaiul. E posibil si sa iti spuna sa mai astepti ceva timp, dar daca situatia nu se schimba in timpul respectiv, o sa vina. E si interesul lor, ca raman cu niste bani ;) Se fac poze, incercari, constatare in toata regula. Dar o iau de acolo si poti fi sigur ca respectiva persoana nu mai parcheaza aiurea. In 20000 de ani, ne invatam toti si parcam civilizat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu la politie trebuie sa suni, ci la firma care ridica masinile, ei vin impreuna cu politaiul. E posibil si sa iti spuna sa mai astepti ceva timp, dar daca situatia nu se schimba in timpul respectiv, o sa vina. E si interesul lor, ca raman cu niste bani ;) Se fac poze, incercari, constatare in toata regula. Dar o iau de acolo si poti fi sigur ca respectiva persoana nu mai parcheaza aiurea. In 20000 de ani, ne invatam toti si parcam civilizat :D

Nu am numerele de la firma de ridicari, apoi la ora 23, astia nu lureaza. O sa le caut si data viitoare am sa sun acolo :).

Si ca sa nu exista comentarii, am sunat direct la rutiera (021-9544) si nu la 112.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta in atributia Politiei Comunitare sa rezolve astfel de probleme conform ....."Hotărârea nr 119 din 24.11.2006"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am apelat la politia comunitara cand mi-a blocat cineva garajul, intr-o sambata noapte. Au venit, au constatat ca masina e in leasing si n-au de unde sa-l ia pe utilizator, m-au sfatuit prieteneste sa nu recurg la vandalism (ma uitam cu multa furie in directia masinii aluia) si-au plecat  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 10 minute am vazut un mare cocalar din Deva ca are Volvo. Nici nu pot exprima ce dezamagire ma incearca. Evident ca masina nu il va schimba pe proprietar....insa perceptia altora despre Volvo se cam duce dracului......

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...mai ales cind astia vor conduce sigla..."by Geely".  Atunci sa vezi burti dezgolite la volan si PET-ul de bere "Neumark - doar pentru barbati adevarati :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred asta nenea Florin, Volvo nu este un Å£el pt cel care a vândut 10 hectare in 2008 ÅŸi încă mai are balegă intre dejtele de la picioare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

..."by Geely". 

Deja a ÅŸi apărut logo-ul :smile:

post-4113-12877889909366_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

da` cocalarul ala din deva (care l-a vazut parola) ce tel a avut ?  :D  Nu a avut bani de vreun Merc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Parola sa nu-mi spui ca si-a luat gip Volvo :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now