criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

Normal ca ne permitem :lol:

Hai sa o luam altfel ....de aceiasi bani , un cetatean bulgar are parte de tot ce avem si noi ...doar ca noi dam de X ori mai mult . Ti-am zis ciori sunt si cu masini RO si cu masini Espana si asa mai departe . Ok , o dam altfel , sa zicem ca taxa e pusa ca sa protejeze parcul auto din Romania ... au rezolvat ceva ? solutii s-au gasit .. continuam , de ce s-a bagat taxa de mediu si pt masini second inmatriculate RO ? pentru ca Romania a pierdut la UE si ar fii trebuit sa returneze toti banii sau sa bage si la masinile inmatriculate RO ca sunt tot in spatiul UE , au ales varianta cea mai buna .. pentru ei , ca deh ar fii trebuit sa returneze taxa + dobanda ...si dadea o suma cam mare . Sa fim seriosi , de ce sa platesti taxa cand vinzi masina ... pai daca ramai cu ea pe viata nu polueaza ? :lol: ... absolut aberant

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia da tu 2 carute de bani pe masina si sa vina un idiot sa ti-o faca varza, sa vedem daca mai incurajati BG.

Maurice, daca ai bani de masina noua si scumpa, ai bani si de CASCO! Asa ca este treaba lor cum isi recupereaza banii :P :P :P

Daca este mai bine pentru buzunarul omului sa inmatriculeze masina la bulgari, de ce nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

. Pentru mine o masina cu nr de Bg este echivalentul unei masin cu 100 de semne de incepator. Incepatorul te loveste din nestiinta pe cand soferul cu Bg din cu totul alte motive. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, pe propia piele.

Din partea mea sa nu mai platim nici o taxa dar sa-ti controleze la inmatriculare daca dpdv tehnic/estetic/etc masina e safe ar fi mult mai bine.

Apai sa stii ca daca ne intalnim in trafic, eu nu te voi lovi.Promit!Si daca totusi o voi face, iti garantez ca iti vei recupera banii.Ironia face ca la mine sa fi avut si nr de Bg si mamaligi in geam!Ce sa insemne asta? :D.

Si daca tot vroiau o taxa de poluare, se putea plati in functie de ce emisii iti scotea masina.sau se putea stabili o cota fixa si intra in pretul benzinei.Cu cat mergeai mai mult, cu atat poluai mai mult,cu atat plateai mai mult.Asta daca benzina nu avea pretul asta nesimtit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai fi o treaba.De anu' asta nu se mai face itp ul asa simplu,ci trebuie sa mergi cu masina acolo!S au montat camere (spun unii).

Mai multe informatii puteti gasi aici.

Niste hoti. Auzi tu, ITP la fata locului...

Solutia e sa emigram cu totii in Bulgaria. Altfel ramanem pietoni p-acilea sau ne multumim cu niste 1,4 mai noi.

1,4....benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa o luam altfel ....de aceiasi bani , un cetatean bulgar are parte de tot ce avem si noi ...doar ca noi dam de X ori mai mult . Ti-am zis ciori sunt si cu masini RO si cu masini Espana si asa mai departe . Ok , o dam altfel , sa zicem ca taxa e pusa ca sa protejeze parcul auto din Romania ... au rezolvat ceva ? solutii s-au gasit .. continuam , de ce s-a bagat taxa de mediu si pt masini second inmatriculate RO ? pentru ca Romania a pierdut la UE si ar fii trebuit sa returneze toti banii sau sa bage si la masinile inmatriculate RO ca sunt tot in spatiul UE , au ales varianta cea mai buna .. pentru ei , ca deh ar fii trebuit sa returneze taxa + dobanda ...si dadea o suma cam mare . Sa fim seriosi , de ce sa platesti taxa cand vinzi masina ... pai daca ramai cu ea pe viata nu polueaza ? :lol: ... absolut aberant

Vadime tata, am zis eu ceva sau altceva in legatura cu justetea/corectitudine/necesitatea taxei? Tu vrei sa ma convingi de ceea ce au deja stiu si avem aceeasi parere, ca statul roman, alea, alea si cutare, cutare (pentru Jupanul "G" dedicatie speciala) ???

Am zis eu ca trebuie sa platiti taxa ???

Eu am o problema ca masinile inmatriculate in Bulgaria, care, de cele mai multe ori (nu generalizam), sunt niste epave, nu au asigurari, sunt conduse iresponsabil fara teama unei amenzi sau a vreunui regret pentru niste "multi bani" dati pe ele.

Maurice, daca ai bani de masina noua si scumpa, ai bani si de CASCO!

Daca este mai bine pentru buzunarul omului sa inmatriculeze masina la bulgari, de ce nu?

Casco este si va fi mereu, no problems.

Exact ce i-am scris si lui Vadim mai sus, inmatriculati-le fratilor in Bulgaria, am zis eu sa nu le inmatriculati.

Eu am probleme cu cine si mai ales cum le conduce si sunt sigur toti ati avut aceleasi probleme.

Nu fac apologia platirii taxelor catre stat, s-o faca altii carora le pasa si sunt direct si imediat interesati.

Fiecare face ce si cum ii dicteaza constiinta, fiecare va dormi mai curand sau mai tarziu asa cum si-a asternut.

Pe mine ma intereseaza sa nu vina sa-mi ia mie plapuma :D

Ca o paranteza, grecii au mai multe firme inregistrate in Cipru (paradis fiscal) decat in Grecia natala si au ajuns unde vedem cu totii.

Cum draq un stat sarac care nu colecteaza taxe mai deloc cum este cel Grec poate sa dea pensia medie de 1600 euro iar Belgia vreo 850 euro sau Suedia vreo 1000 euro

O fi bine o fi rau....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa Mauriceee , zi sa inteleaga toata lumea :lol: ...Oricum dintr-o livada culegi si ceva ..mai multe stricaciuni :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice.. sunt in tabara ta!

Daca vad un TIR car merge haotic, poate mai ai o sansa .....are experienta, o fi obosit, o vorbi la telefon... etc.

La masinile de BG, marea majoritate sunt niste junghiuri penale care au fost luate pe nimic, si nici nu valoreaza nimic, in plus...restul e can-can :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza legilor de k***t din tara asta e totul de k****t. Si va fi zilnic din ce in ce mai mare.

Fiecare se decurca cum poate, ca intr-o tara bananiera. Nu mai conteaza mare lucru nimic, pentru nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mare parte din posesorii masinilor de la noi inmatriculate pe Bulgaria au ales aceasta varianta pt. ca au motoare ce depasesc 3000 cc si la noi ii usuca impozitul, desi majoritatea din ele polueaza mai putin decat un motor de maxim 2000 cc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guvernul schimbă CODUL RUTIER. Maşinile înmatriculate în Bulgaria sau în alte state au liber doar 90 de zile în România

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi acum chin si vai pe cei care au platit deja pentru inmatricularea in Bulgaria. Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care-si cumpara masina, dar stiu dinainte ca nu au si bani pentru inmatriculare, impozit, asigurare, taxa de drum, ITP, revizii periodice si combustibil.

E ca si cum iti cumperi casa dar nu poti niciodata sa platesti impozitul anual, asigurarea obligatorie, incalzirea, energia electrica, apa, cablul, telefonul, internetul, mobila si electrocasnicele. In cazul asta, mai bine stai cu chirie. In cazul masinii, exista si acolo variante. Metrou, autobuz, taxi, bicicleta, sport...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mare parte din posesorii masinilor de la noi inmatriculate pe Bulgaria au ales aceasta varianta pt. ca au motoare ce depasesc 3000 cc si la noi ii usuca impozitul, desi majoritatea din ele polueaza mai putin decat un motor de maxim 2000 cc.

Ce vorbesti "Fratz"?

Spune-mi si mie te rog, cate masini de lux si cate masini extraordinar de "poluante" cu numere de bulgaria ai vazut in romania?

Sa vezi acum chin si vai pe cei care au platit deja pentru inmatricularea in Bulgaria. Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care-si cumpara masina, dar stiu dinainte ca nu au si bani pentru inmatriculare, impozit, asigurare, taxa de drum, ITP, revizii periodice si combustibil.

E ca si cum iti cumperi casa dar nu poti niciodata sa platesti impozitul anual, asigurarea obligatorie, incalzirea, energia electrica, apa, cablul, telefonul, internetul, mobila si electrocasnicele. In cazul asta, mai bine stai cu chirie. In cazul masinii, exista si acolo variante. Metrou, autobuz, taxi, bicicleta, sport...

Sa stii Daniel ca sunt multi in ro care stau cate 5 persoane intr-o garsoniera, dar in fata blocului detin o masina de peste 50k euro. :)

La fel si din ceea ce spui, au "viloi" dar stau intr-o camera :)....romanul inca a ramas de premiza ca tot ceea ce este de fatada conteaza!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, din pacate.

E o vorba româneasca... dar mai bine ma abtin ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi acum chin si vai pe cei care au platit deja pentru inmatricularea in Bulgaria. Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care-si cumpara masina, dar stiu dinainte ca nu au si bani pentru inmatriculare, impozit, asigurare, taxa de drum, ITP, revizii periodice si combustibil.

E ca si cum iti cumperi casa dar nu poti niciodata sa platesti impozitul anual, asigurarea obligatorie, incalzirea, energia electrica, apa, cablul, telefonul, internetul, mobila si electrocasnicele. In cazul asta, mai bine stai cu chirie. In cazul masinii, exista si acolo variante. Metrou, autobuz, taxi, bicicleta, sport...

Daca nu vreau sa platesc 1800 de E pe un rahat de taxa cand, vorba reclamei,"dincolo era mai ieftin" nu inseamna ca sunt scursura pamantului, ca nu am nici dupa ce bea apa, canu am bani de nimic din cele enumerate mai sus..etc.Sau daca refuz sa platesc 10k EURO taxa pentru o masina care nu face nici 4k,dar care este primita cadou, doar pentru ca nu e stat din EU, inseamna ca am un dram de minte, nu ca fac parte din enumerarea ta de mai sus!Nu cred ca ai bagat mana in buzunarul meu sa vezi cati si cum fac/am eu banii!Si repet o intrebare....Ce iti iei..Logan inmatriculat in RO?sau iti aduci V40 din DE si il inmatriculezi in BG?Asta in cazul in care tre sa alegi din astea 2!Sa incercam sa nu fim ipocriti!Cu totii cautam variantele cele mai convenabile indiferent de cati bani am am avea!Si nu luasem la cunostiinta ca asta e un asa forum exclusivist in care doar cei care isi permit masini noi au dreptu de a fi..restu sunt stigmatizati!Daca e asa...va rog sa ma anuntati, sa ma pot retrage linistit!Oricum e greu sa schimbi ceva de unu singur.In topicul asta , pentru mine, asta e ultimul post.

Sa aveti spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de a-ti permite masini noi sau nu, ci de a avea in vedere acel asa numit "total cost of ownership", atunci cand faci o achizitie. Intamplator, eu am Volvo luat la mana a doua de la un prieten. Dar imi iau in calculul detinerii acestei masini toate cele enumerate in postul meu anterior. Altfel, daca nu imi permit, mai bine nu imi iau masina.

Nu am stigmatizat pe nimeni. Dimpotriva, incurajez pe fiecare sa fie responsabil cu el insusi si cu cei din jur, cu societatea si chiar si cu Fiscul, caci si el face parte din peisaj, vrem sau nu vrem.

Ca o paranteza, am convingerea ca nenorocita asta de criza economica ce s-a abatut asupra lumii intregi, se datoreaza tocmai faptului ca un numar foarte mare de oameni traiesc mai bine decat isi permit.

E vorba de credit peste puterea de rambursare, firme si cetateni care nu-si platesc niciodata taxele la stat, etc.

Dorinta asta de a avea azi bunuri pentru care nu au strans niciodata bani sau pentru care nu vor sa plateasca cele aferente, precum si bugetele de stat sau locale cu deficit cronic si imposibil de ajuns pe zero vreodata, duc de râpa omenirea. In egala masura cu sifonarea banilor publici, coruptia si toate celelalte. Asa cum deficitele s-au cronicizat atat la nivel national, local cat si individual, tot astfel se va croniciza si criza economica in curand, daca nu o fi deja cronica.

Iar schimbarea acestei stari trebuie sa vina de la fiecare in parte, cu responsabilitate si intelepciune. Desi e greu, tot mai greu, aproape imposibil, as zice.

Vad asta tot mai des in jurul meu si imi dau seama ca sunt utopic. Si putin off-topic, as zice, drept pentru care imi cer scuze. Inclusiv celor pe care i-am mâhnit cu cele scrise mai sus.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care platesc taxa de inamtriculare aici .. sunt o parte dintre cei care acopera gaurile din asfaltari si wc-uri de 1mil E . PUNCT ;)

Mai sunt multe de spus , iti faci un calcul cu impozitul si peste noapte se tripleaza ....iar tu trebuie sa pleci capul si sa fii umil pe banii tai , sa fim seriosi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, ideea este simpla. inmatricularea la un s40 din 2000(care sa fim seriosi nu este vreo masina de lux, dar nici vreun cazan, ci o masina cat se poate de corecta), costa aprox 4000 euro. masina o iei cu sa zicem 2-3000 euro din afara. astfel ajunge la o valoare de 8000 euro!!!! nu ti se pare putin cam prea mult? ??? Ideea este ca statul exagereaza cu taxa asta auto aberanta, si exagereaza pe banii nostri din pacate. eu imi permit sa intretin 2 masini, dar nu vreau si nici nu concep sa platesc o taxa pt acea masina egala cu valoarea ei de achizitie. este un prag inutil pus aiurea. la fel ca rovinieta desi pretul ei este inclus in accizele benzinei, noi tot o platim separat. macar aia nu este foarte sumpa.

Si nu te supara, dar nu dau 8000 euro pe un logan nou (care de fapt costa vreo 11000 euro ). Ai mers vreodata cu un logan la drum lung(300-400km) ??? volvo e volvo si PUNCT

Si hai sa nu generalizam, mai ales acum cand incep din ce in ce mai multi sa se gandeasca la aceasta varianta ... exemplu d-nul Buga. Daca are numere de BG inseamna ca brusc o devenit un pericol pt societate??? o societate oricum dominata de bmw-uri , opeluri si vw aduse din afara la "70.000 " km si "tiple" cu sigurante in loc de airbag-uri...

Ca in orice padure exista si uscaciuni, dar eu personal n-am vazut vreun volvo cu numere de bg implicat in vreun incident. si umblu mult si prin bucuresti si pe alte drumuri.

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici Mariusdaniel are dreptate, trebuie sa te intinzi atat cat iti este plapuma. Si eu am Volvo, nu XC70 chiar daca mi-as dori unul, si in fiecare luna pun deoparte o anumita suma pentru asigurare, service, etc., prefer sa le am aici pe toate. Pentru inmatricularile in Bulgaria, am spus de mai multe ori si o sa o mai spun, problema este ca in cea mai mare parte a cazurilor se inmatriculeaza toate junghiurile Europei care sunt cumparate cu 500 euro sau mai putin, si vor sa circule aici sfidand toate regulile de circulatie, sa nu mai zic de bun simt. Treaba asta nu are legatura cu drumurile noastre si cu starea lor.

Degeaba va ascundeti dupa deget, treburile astea le vedeti si le simtiti cu totii, in fiecare zi!

Si aici nu e vorba de masinile care chiar sunt bune, gen Alin, dar care din pacate sunt putine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar faza cu 90 de zile o sa pice imediat , ca o sa le dea Ue in cap :lol: asta era inainte sa aderam .... asta e ca si cum ar trebuii sa avem pasaport + visa cand circulam in Ue .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca cineva are nevoie sa-si ia sa zicem discuri de frana doar din 2 locuri, acelasi model, aceleasi caracteristici(nu vorbim de lucruri contrafacute), unde crezi va merge? acolo unde este mai scump sau acolo unde este mai ieftin??? un set de discuri fata- spate plus placute costa la 1. 1000 ron, la 2.2000 ron. De ce le-as lua de la 2.??? 2. zice ca are pretul mai mare datorita nush ce taxe pe care le plateste si 1.are o combinatie si isi permite un pret la jumatate. De ce ai mere tu cetatean onest sa iei de la 2.???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sah mat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ funky Daca te referi la mesajul meu, nu ai inteles nimic din esenta mesajului. daca te referi la altcineva, imi cer scuze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costul detinerii unui automobil include nu doar pretul platit la achizitie ci si celelalte enumerate mai sus.

Cand te barbieresti cu un aparat Gilette te vaieti ca a costat ieftin aparatul si sunt scumpe rezervele ? Eu observ asta si stiu ca e un truc inventat chiar de dl. Gilette.,

Asa si cu masina. Aveti dreptate cu taxa de drum, trebuie sa fie doar in pretul combustibilului. Altfel, sunt unii care o platesc aproape degeaba ( ca mine ) si unii care merg zeci de mii de km. si nu o achita deloc. Mai sunt multe de imbunatatit. Eu nu sunt adeptul taxei mari de inmatriculare. Dar legea e lege si trenbuie respectata. Apoi, se face o motiune, o initiativa parlamentara, ceva si se promoveaza o schimbare. Cati dintre noi s-au gandit sa ceara viitorilor potentiali parlamentari care ne vor onora in campania electorala ce va sa vina cu tot felul de promisiuni, sa le ceara inlocuirea acestei taxe cu ceva mai echitabil ? Chiar, voi ce ati pune in loc ca sa nu se umple tara asta de rable mai mult decat e deja plina ? Ce ?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

popicu nu m-am referit la postul tau, era o intrebare la general.

te intinzi cat iti este plapuma. foarte corect. vreau sa-mi iau o masina de 3000 euro care are un impozit, un rca, consumabile.imi permit. de ce as plati eu 4000 euro inscrierea pe romania??? doar ca sa ce? ??? cine poate sa-mi explice ?

doar pt ca niste minti luminate cu lanterna au decis ei ca atat sa fie taxa pt masini euro 2 din 98 la prima inmatriculare in ro??? ma scuzi, dar daca este si inmatriculata dupa 2007 , cand ti-o vinzi mai plateste si boul ala de cumparator alta taxa ca doar dreacu, de aia muncim sa platim taxe de-am pixulea. la anul ma inscriu si eu in politica si am sa pun taxe pe masini cu motor mai mare de 1,4 ca mi se pare mie ca polueaza prea mult. ce ziceti de asta?

Pe banii mei eu decid ce este bun si ce nu. atata timp cat nu-i fur (adicatelea nu sunt hot de meserie), si imi irosesc tineretea si talentul si timpul si alte cele pt fiecare leut castigat, imi iau ce-mi place mie si ce consider eu ca ma ajuta / imi este de folos. Eu nu cred ca pe banii vostri lasati pe altii sa decida.

Marius, stiu ca esti un om care nu s-ar abate de la limita legii nici piscat cu ceara. nu are rost sa ne incurcam in multe explicatii, cred ca postul meu de mai de sus(cu discurile) a fost destul de elocvent.

Este vorba doar despre o bresa in lege sa zicem asa, bresa de care unii au profitat . astfel de brese exista in foarte multe domenii inclusiv in cel contabil ... de ce dezbatem si as indrazni a spune chiar marginalizam pe cei de pe forum care se folosesc de aceasta bresa? atata timp cat acest lucru nu aduce (sau a adus) vreun prejudiciu material sau de imagine vreunuia dintre noi???

Tu vrei sa-mi spui ca toti contabilii din romanica draga respecta legea adliteram???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ca sunt multi care le fenteaza (legile) suntem asa cum suntem,ai bani si iti permiti sa ai Mercedes clasa S ia-ti Mercedes,daca nu iti permiti i-a ceva care iti permiti.

Vrei masina cu nr de bulgaria muta-te acolo.

Simplu,nu?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now