DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Bravo!

Ai reusit cu semnalul la antena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo!

Ai reusit cu semnalul la antena?

Da merge perfect

acum mai vine unu de pe ebay (dar asta e)

update la harti mai trebuie sa fac ;dar mai trebuie sa

studiez, sa nu fac vreo magarie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog continuati discutia pe PM si ramaneti la topic.

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat una bucata Kit de reparatie pentru caseta de directie si evident am dat jos caseta de directie pentru a o reface . Momentan este desfacuta (suruburi , pinion , cremaliera , simering-uri etc) , maine urmeaza spalarea ei , confectionarea pe strung a surubului de reglaj si a bucsei din partea dreapta a casetei , in kit a venit o bucsa mica de plastic , ma rog este o bucsa care imbraca interiorul celei originale pentru a o readuce in cote .

Am reusit performanta de a sparge rulmentul superior de la pinion , fiind deja seara , lumina slaba , oboseala la greu si multa vaselina :D nu am vazut o siguranta si am fortat pinionul ca sa-l scot din caseta , eh.. se mai intampla , dar trebuie privita partea pozitiva , am sa pun rulment nou :P

Edited by Brava
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut rost de ceva foarte rar :smile: Trebuie vopsita una din ele dar oricum aveam de gand sa le reconditionez pe toate 4

post-5223-0-15631700-1378105239_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut rost de ceva foarte rar :smile: Trebuie vopsita una din ele dar oricum aveam de gand sa le reconditionez pe toate 4

Trebuia sa zici ca iti trebuiesc jante modelul asta ca o rezolvam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am primit cadou :smile: Dar ai si cele cu turbina "invers" ? Celelalte care sunt montate la mine sunt cele care se gasesc cu "duiumul" si la preturi de nimic aici. Cele doua fara cauciuc sunt cele rare si scumpe. In mod normal costa aici un set de 4 Columba pe "stanga" pana in 100euro cu tot cu cauciucuri (second). Un set de jante cu 2 stanga si 2 dreapta trece fara cauciucuri de 200euro lejer

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tunat capacul motor .

post-178-0-40729000-1378141704_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am schimbat pompa de servofrana ,lichid frana ,ulei motor cu fitre si ulei cutie viteze .Si cam ajunge pe ziua de azi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am chinuit 4-5 ore sa montez caseta de directie inapoi pe masina :D ....ca dupa 4-5 ore sa am parte de o surpriza -> tot mai avea un mic joc in directie :banghead: , acum intervine partea cu nervi .. afara picura si eu nu ma lasam de surubarit , nu de alta dar chiar eram ofticat .... la modul : frate ce nu e bine ? bucsa ghidaj noua , surub strangere casta nou , tot ce inseamna o-ring si simering nou , basca ca am curatat partea de fier , i-am facut tratament cu ferugionol si am vopsit-o . Dupa alte 30 min de studiat problema am ajuns la concluzia ca micul joc este de la crucea cardanica de la axul volanului :slap: :slap:

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am chinuit 4-5 ore sa montez caseta de directie inapoi pe masina :D ....ca dupa 4-5 ore sa am parte de o surpriza -> tot mai avea un mic joc in directie :banghead: , acum intervine partea cu nervi .. afara picura si eu nu ma lasam de surubarit , nu de alta dar chiar eram ofticat .... la modul : frate ce nu e bine ? bucsa ghidaj noua , surub strangere casta nou , tot ce inseamna o-ring si simering nou , basca ca am curatat partea de fier , i-am facut tratament cu ferugionol si am vopsit-o . Dupa alte 30 min de studiat problema am ajuns la concluzia ca micul joc este de la crucea cardanica de la axul volanului :slap: :slap:

Dragule, de ce nu te apuci de ...B A L E T ?!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sosit din State AFR-ul wideband AEM. Urmeaza confectionarea downpipe-ul de 3 toli si "infipta" sonda in el.

218 dolari + 54 transportul. Ajuns in 16 zile de la comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa alte 30 min de studiat problema am ajuns la concluzia ca micul joc este de la crucea cardanica de la axul volanului :slap: :slap:

Aceeasi problema am avut-o si eu.Unde mai pui ca eu cumparasem caseta de directie(am crezut ca are joc) si cand am ridicat-o s-a ''aratat'' crucea minunata.

Cu ocazia asta ii multumesc lui Ionut_Lup pentru intelegere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Priveste partea pozitiva ... ai scapat mai ieftin :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

am comandat 4 cauciucuri de vara pentru v40

205/50r16 zr Continental sport contact 2

pret 520 buc.

daca nu sunt off topic;

Stiti ceva de cauciucurile astea ?

sunt de vara daca spuneti ce vine iarna :)

de iarna am luat 4 noi iarna trecuta:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am inceput cariera in benzinare, cu schimbarea bujiilor. Cele vechi se prezentau bine dar am zis sa stiu ce am pe masina.

Operatiunea a decurs usor, cu scule inchiriate de la un service. Dupa desfilatare am avut o mica dilema cum sa scot bujia afara dar m-a iluminat un mecanic ca trebuie sa o agat cu fisa.

Deh... newbie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri la o Diagnoza si totul e Ok(nu am erori).Interesant este faptul ca cei de la Piatra Neamt,Bosch Service mi au spsus ca : Domle,tre sa desfacem instalatia electrica,aparatul nostru nu se conecteaza la masina,sigur ai vreun fir lipsa in ecu :))).

Am schimbat si senzorul de temperatura al aerului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa fac update la gps:)

poze:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-am schimbat bujiile si filtrul de aer. dupa desfiletatul bujiilor si eu am avut problema sa o scot afara. am primit demult o tubulara de la un prieten cu bmw dar nu am stiut ca e pentru bujii. noroc ca tubulara aia are un plastic in ea de agata bujia precum fisa.

@Adi2727 iti donez cheia ce zici. din cate vad suntem tare "ne-iluminati" :smile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteai folosi si o bucata de furtun daca nu aveai cheie speciala de bujii cu acea garnitura de cauciuc in interior. :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am facut urmatoarele:

1 - am schimbat joja de ulei;

2 - am pus doua inele care erau lipsa la tamburusii usilor si le-am lipit pe toate 4 sa nu mai iasa;

3 - am desfacut clapa de la haion ca revenea greu, i-am curatat si gresat axul si acum funtioneaza in parametri;

4 - aplicat pe suportul de numar spate banda dublu-adeziva cu spuma pentru a stopa zdranganitul numarului - rezultat pozitiv;

5 - schimbat furtun admisie turbina;

6 - verificat joc ax turbina - foarte mic, ca atunci cand am luat-o de la reparat;

7 - desfacut spoiler fata, spalat rezervor lichid parbriz (mai mult pe afara), identificat problema spalator faruri - motoras coxat - l-am degripat, merge, dar nu mai scuipa ca inainte - necesar altul nou;

si

am spalat-ooooo :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara noua, faruri noi :) + bielete antiruliu Lemforder + distributie(rola si curea OEM)utu9u2an.jpgaquvary8.jpgutypu9yg.jpg

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi m-am ales cu o eroare de SRS Airbag sau Anty Skid Off, nu mai stiu exact!!! Am scos mufele radioului cu contactul pus, intentionat ;D ;D ;D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E totusi alta treaba benzina, asa ca de 2 zile am decuplat gpl-ul.

Daca tot m-am pricopsit cu 190cp, macar sa-i folosesc.

Inca nu s-a aprins beculetul desi ultima oara am alimentat de 100lei cand am intrat in posesie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi se simte vreo diferenta dupa ce ai schimbat bujjle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now