Brava

Stiri Volvo .

245 posts in this topic

Volvo Car Corporation partners with Mitsubishi Electric in the development of leading infotainment technology

"We are very happy to have Mitsubishi Electric Corporation as a partner. Their world-leading knowledge and experience will bring the infotainment system in our cars up to an entirely new level," says Stefan Jacoby, President and CEO of Volvo Car Corporation.

Mitsubishi Electric Corporation will supply the central module and be the main supplier for the overall infotainment system. This is an important step in Volvo Car Corporation's aim to spearhead the development of world-class connectivity features in cars.

All intuitive technology that is available at the driver's fingertip is included in Volvo Car Corporation's recently established Sensus brand..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

De parca sistemele vechi nu erau tot Mitsubishi . :D

Totusi mi-as fi dorit sa termine colaborarea cu Mitsu pt ca sunt al dracu de greu de reparat iar informatia din Renesas-uri este imposibil de citit . Ai dreacu japonezi . :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta este neinteresant, interesant este ce a spus Jacoby, "pana in 2020 nimeni nu va mai muri intr-un Volvo" .

http://www.wheels24....-Volvo-20120523

Ma gandesc ca dupa 70 de ani (daca-i apuc...) sa ma mut definitiv in masina... Who wants to live forever? ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine mai sunt 8 ani pana in 2020, chiar nu mai rezisti atat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jacoby asta are talent de politician !

Cum crede el ca va face ca masina sa fuga singura din fata unui tir care derapeaza ? Poate isi ia zborul, cine stie...

Sau , poate, se gindeste ca pina in 2020 toata lumea va respecta legea. :) :) si nimeni n-o sa mai faca prostii la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana in 2020, cel putin 3-4 marci se vor lauda ca in masina lor nu se moare... Personal, nu as merge numai pe directia asta.

...Si parca prea se botesc. Te alegi cu dauna totala din te miri ce. click

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu draga Iulian, masina nu te va lasa sa faci prosti, de exemplu: tu mergi cu 200km/h si vrei sa intri pe contrasens chiar sub tir, masina va vedea de la 100+ m TIR-ul, va calcula traiectoria acestuia si nu te va lasa sa tragi de volan ca sa intri sub el .

De asemenea, mergi linistit si o masina stationata pe marginea drumului da semnal pt a intra pe banda ta, masina Volvo va intui traiectoria acelei masini si va intari franele, va tine volanul drept iar cand acea masina va intra in fata ta masina va frana si va trage de volan in asa fel incat sa evite accidentul .

Sistemul City Safety actual este mai bun decat un jucator profesionist de sah care are in cap 3-4 mutari in avans, la 50 de calcule pe secunda cat face acum are mai multe mutari in avans, cu cat gandeste mai mult cu atat poate evita mai repede eventualele obstacole .

Problema se pune ca multi nu vor sa fie condusi de masina, alegi varianta asta si mori pe mana ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, tu chiar crezi ce spui ? Exista o solutie : sa te pui tu insuti in situatia soferului de volvo. Daca sistemul are drept de override asupra ta, cum mai poti frina la o groapa atunci cind sistemul cere aceleratie ? O sa-ti traga sistemul de volan ?

Io zic s-o lasati asa , cum a picat !

ps. daca chiar vrei o sa-ti explic si cum e cind sistemul cere frina !

Toate, TOATE, smecheriile astea sint smecherii ! nimic nu e REAL !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa functioneaza sistemul, deja Volvo are masini care se conduc singure, asta este primul pas spre 0 accidente .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In romanica se MOARE in primul rand din cauza drumurilor proaste (cu tot ce ar trebui sa insemne DRUM) nu din cauza masinilor ce nu pot evita...pericole, ce naiba.

Masina care se conduce singura ?

Pfff. Eventual si o injectie in creier, seara.

Mai bine scot odata in serie motorul pe apa (inventat de atita timp) - decit sa se conduca ...singure.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In RO nu merge nici macar Volvo On Call asa ca ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar merge daca Volvo ar avea interesul .... dar nu se justifica la cate masini in Romania la ora actuala sunt capabile de Volvo on Call.

Asta ca sa fiu si eu macar o data offtopic :smile:

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

In romanica se MOARE in primul rand din cauza drumurilor proaste (cu tot ce ar trebui sa insemne DRUM) nu din cauza masinilor ce nu pot evita...pericole, ce naiba.

Masina care se conduce singura ?

Pfff. Eventual si o injectie in creier, seara.

Mai bine scot odata in serie motorul pe apa (inventat de atita timp) - decit sa se conduca ...singure.

In Ro se moare in primul rand din cauza imbecililor care se urca la volan: nu stiu sa lege 2 cuvinte, ce pretentie sa ai de un semnal, o cedare de prioritate sau asigurare la schimbarea directiei de mers, de un minim respect fata de viata lor in primul rand, daca nu de a celorlalti... Trec aproape zilnic pe la Arcul de Triumf, si vad mereu cretini care taie BRUSC 3 benzi sa faca stanga... desi au avut 500 de metri sa se incadreze cum trebuie!

Poate Volvo va implemeta sistemele de oprire/evitare/reducere a daunelor fata de pasager, etc.., dar pana nu va fi un politist in fiecare intersectie, te trezesti ca masina ta evita un cretin si te loveste unul care nu are aceleasi sisteme de siguranta.

Mie mi se pare interesanta comunicarea intre masini - fie ca este folosita acum pe autostrada, fie ca va fi folosita in viitor si in oras, eventual si intre marci diferite. Bogdan are dreptate: tendinta este reducerea erorilor umane si implicit a liberului arbitru, deci da, ne vor conduce masinile... Eu as adauga ca in 100-150 de ani numai bogatii vor detine masini, restul fiind obligati sa inchirieze masinute gen Smart - eventual dirijate de vre-un computer - pt. orase, ca va fi mai ecologic si profitabil.... Plus ca dirijarea informatizata a traficului va fi o realitate in care masina va avea un traseu optim stabilit de computer, in functie de destinatie...

Asa cum acum 1000 de ani te urcai pe cal si te duceai unde vroiai, asa vor crede si aia din viitor despre noi ca eram fericiti ca puteam sa mergem cate unul in ditamai SUV-ul, fara sa platim enorm sau chiar sa fie interzis acest lucru... Adio libertati individuale in 2500... Nu de alta, dar nu ne va mai lasa tehnologia sa facem ce vrem!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viva Robocop, exterminare recidivistii, hotii, zgariecii, ... , masinile vor hotari daca

sa-l tavaleasca pe al de trece pe rosu ... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si unii cred ca filmul Terminator e utopic...cind chiar incolo ne indreptam, lasam niste masini sa ne conduca.

Daca in 22 de ani de condus nu am facut sau cauzat nici un accident, sa las masina sa ma conduca ? Sa ramina fara...baterie - cum s-a intimplat la testul ala mirific cu city-safe-ul (auto-stop safety system...failure....)

Mai bine inventeaza un sistem ce detecteaza daca pe locul soferului sta un sofer stupid sau un sofer bun :evil6:

Va urez sa fiti condusi bine. Ca de trait bine ne-am saturat, vorba unui slogan celebru - sau macabru.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru soferii buni , cu ceva inclinatie spre sofat, cu bun simt si ceva experienta sistemele astea sint complet inutile pentru ca nu aduc nici o imbunatatire. Si aici cred ca ma refer la majoritatea soferilor din tara.

Pentru ceilalti, iarasi, aceste sisteme sint inutile deoarece masina nu poate prelua controlul decit in situatii limita , iar daca soferul aduce masina in situatii limita peste puterea acesteia de a reactiona - si asa se intimpla de obicei - cu toate sisteme ei, masina nu mai poate face nimic.

Nu exista si nici nu vor exista sisteme care sa prevada ceva INAINTE ca masina sa se afle intr-o situatie critica. Volanul este intotdeauna guvernat de sofer, si asa va fi in veci , atita timp cit nu vom cumpara tramvaie.

In excel, word, powerpoint, access, s-au schimbat interfetele in asa fel incit orice timpit sa poata lucra cu aceste programe la nivel basic. Pentru cei care vor sa foloseasca mai mult si mai bine aceste programe , viata e mai grea , uneltele sint mai greu de gasit, mai complicat de accesat , etc

Exact in directia asta merg si sistemele de siguranta ce vor fi montate pe masini. Sa te sui la volan si sa-i spui masinii : "du-m-acasa , ca am baut ceva" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru soferii buni, cu ceva inclinatie spre sofat, cu bun simt si ceva experienta sistemele astea sint complet inutile...

Dar, nu sunt și pentru păpușari și pentru corporațiile auto care, încet, încet te fac tot mai dependent de reprezentanțele lor. Pe mine unul, mă deranjează foarte mult faptul că mașina mea are imobilizator auto. Pentru orice rahat, se activează imobilizatorul, treabă care se rezolvă numai la reprezentanță dar, dacă îmi fură mașina, trebuie să mă bucur că nu mi-o poate vinde complet pe bucăți. Rămân câteva piese inutilizabile. Ce realizare mare că hoțul, favorizatorul, plasatorul și cumpărătorul de rea credință vor avea un folos simbolic mai mic, respectiv o posibilă cheltuială în plus și aia, la prețul pieței.

În ce priveste apelarea automată a numărului de urgență, mai aveți puțină răbdare. Chiar dacă acuma este opțională, se va standardiza, la nivel global. Altă cheltuială, cu siguranța, cu libertatea, a voastră, a noastră.

Edited by Nelu
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinezii de la Geely - proprietarii Volvo - au intenţii serioase în ceea ce priveşte marca suedeză: 11 miliarde de dolari investiţi cu scopul de a dubla vânzările Volvo până în 2020.

Veşti bune pentru Volvo şi pentru fanii mărcii suedeze. Li Shufu, preşedintele companiei chineze Geely, proprietarul Volvo, a declarat într-un interviu acordat publicaţiei germane Wirtschaft Woche că marca suedeză va primi o injecţie financiară de 11 miliarde de dolari în următoarea perioadă, scopul final fiind acela de a afişa vânzări duble pentru Volvo în următorii 10 ani.

Cele 11 miliarde de dolari vor fi investite în special în China, acolo unde Volvo îşi va deschide o uzină nouă şi centre noi de Cercetare şi Dezvoltare. Evident, restul lumii va beneficia la rândul său de aportul noilor tehnologii dezvoltate de centrele asiatice ale mărcii, acestea urmând să facă parte din dotările tuturor modelelor vândute de marca suedeză la nivel mondial.

Conform declaraţiilor lui Li Shufu, investiţia are în vedere creşterea de patru ori a vânzărilor Volvo în China în următorii trei ani, Volvo urmând să crească de la 50.000 de maşini vândute în cursul anului trecut la nu mai puţin de 200.000 de maşini vândute în 2014.

Sursa: http://www.automarke...e-si-44124.html

http://www.wiwo.de/u...nd/6487396.html

Constructorul chinez Geely, proprietarul celor de la Volvo, va prelua platforma actualului XC90 pentru a dezvolta propriul său SUV de lux.

Geely începe să se bucure de beneficiile preluării Volvo. Chinezii au anunţat că vor prelua platforma modelului XC90 pentru a construi propriul SUV de lux, mutare pe care lumea auto o anticipa de ceva vreme. Un model premium este primul pas pe care Geely îl face în încercarea sa de a da naştere propriului brand de lux, aşa cum a făcut Toyota cu Lexus şi Nissan cu Infiniti.

Platforma lui XC90 este la rândul său o adaptare a unui model american, vechiul Ford Taurus, reminiscenţă a vechiului mariaj dintre Volvo şi Ford. Geely va recicla practic platforma SUV-ului suedez şi va reduce astfel costurile de dezvoltare ale viitorului model de lux. Metoda este una des întâlnită în China, majoritatea constructorilor apelând la această soluţie pentru a reduce preţul final al modelelor, cunoscute deja ca foarte accesibile.

La rândul său, Volvo va avea nevoie de o platformă nouă pentru cel mai mare model din gama sa. XC90 se va alege însă cu un agregat nou, la care scandinavii lucrează deja.

Sursa: http://www.automarke...-lux-44755.html

Posibil noul Volvo XC90 : http://www.insidelin...nder-study.html

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri ce sa vezi pe GPS:

Au aparut mesajele din trafic (TMC)

Veneam dinspre cheiul Dambovitei spre Oltenitei si-mi apare o mare linie rosie pe contrasens.

Click pe ea si ce sa vezi, apare semnul cu masinile in coloana (stau de la nemti ca la noi nu stiu cum se numeste)

Mesajul era cat se poate de real, pe contrasens o coada de toata frumusetea pana in Oltenitei. (de fapt e coada permanenta aici)

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

la noi cred ca se numeste "bara la bara" .......blocaj, aglomerare, e.t.c. .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice, bre asta inseamna ca ne-am integrat in Europa cu GPSul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la noi cred ca se numeste "bara la bara" .......blocaj, aglomerare, e.t.c. .

Cam asa ceva. Dar si "stau" e destul de semnificativ in limba româna ! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now