Brava

Stiri Volvo .

245 posts in this topic

Ia numara tu din 96 pana in 2004 si vezi cati ani sunt . :D

Hai ca te ajut :

1996 anul 1

1997 anul 2

1998 anul 3

~~~~~~~~~~

A si inca ceva, nu au fost produse un milion de 340-uri ci 1 milion de masini seria 300, adica 340, 343, 360 .

Cand am zis masina mare m-am referit la cross-over iar Volvo stie sa faca astfel de masini si chiar vinde bine astfel de masini, in 5 ani de XC60 vanzarile la acest model sunt tot sus nu jos cum a fost cu C30-ul care dupa 5 ani a fost scos din productie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia numara tu din 96 pana in 2004 si vezi cati ani sunt . :D

Hai ca te ajut :

1996 anul 1

1997 anul 2

1998 anul 3

~~~~~~~~~~

Degetelele mele zic ca 9... tot nu da 10. :D

Dar unde le-au fabricat in 96 cand inca se facea 440/460 si in 2004 cand a inceput s/v50, numai tu poti sti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai bre ca ma incurci rau, am scris bine pe pagina aialalta, 10 ani de S40/V40 pt ca productia a inceput in 1995 si s-a incheiat in 2004, deci 1995 anul 1 si 2004 anul 10 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degetelele mele zic ca 9... tot nu da 10. :D

Dar unde le-au fabricat in 96 cand inca se facea 440/460 si in 2004 cand a inceput s/v50, numai tu poti sti. :smile:

A mea e din 96.E facuta in belgia(ghent)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai vrea tu sa fie facuta in Belgia, din pacate e facuta in Olanda la Born . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai bre ca ma incurci rau, am scris bine pe pagina aialalta, 10 ani de S40/V40 pt ca productia a inceput in 1995 si s-a incheiat in 2004, deci 1995 anul 1 si 2004 anul 10 .

Nu poti sa pui in calcul anul 95, pentru ca s/v40 s-a fabricat in locul 480-ului, care, ultima bucata a iesit in octombrie/noiembrie.

Si nici 2004 nu a fost intreg. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai vrea tu sa fie facuta in Belgia, din pacate e facuta in Olanda la Born . :D

tractorul este Made in Belgium :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta da stire, chiar nu stiam ca se mai fabrica C30, de fapt se fabrica numai pt anumite piete mai putin pt Europa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un test imbecil dupa parerea mea. Argumente gen, masina asta e naspa ca are doar piele neagra in interior sau ca gura de ventilatie din bord nu are inel cromat ca celelalte mi se par de a dreptul stupide. Asta ca sa nu mai zic ca desi s60 e mai sportiv pe viraje tot nu e ok ca nu are cutie cu dublu ambreiaj, doar vorba aia... fun is not in a straight line. Singura chestie cu care sunt de acord este lipsa padelelor pe volan. Eu cand ma uit la teste de acest gen le prefer tot timpul pe cele ale lui Chris Harris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testul este 100% corect, TF80-ul este o cutie puturoasa in comparatie cu DSG-ul de la AUDI, daca Volvo avea o cutie mai buna si frane mai bune poate castiga. Oricum nu te poti pune cu AUDI care de peste 30 de ani participa la competitii sportive grele de genul WRC, LeMans, etc. Volvo este o firma mica in comparatie cu AUDI, o firma ce nu are o istorie in domeniul motosportului, o firma ce abia incepe sa se impuna pe piata Premium. Ca sa intelegi ce spun trebuie sa te uiti la testele vechi in care este comparat S60-R-ul cu M3 si S4 sau C AMG, este jalnic S60-ul in comparatie cu concurenta, S60-ul nou este nu un pas inainte ci 1000 de pasi inainte .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, numai ca R-ul nici nu a fost facut sa concureze cu S4, M3 si C AMG, ci asta a fost o nascorire de catre mass-media si unele forumuri. Oricum erau total intr-o alta gama de pret.

Dovada e chiar de la Volvo

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

post-100-0-04362800-1371035337_thumb.jpg

post-100-0-40512700-1371035340_thumb.jpg

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo te va lasa in fata usii si va pleca sa parcheze singura???

http://www.incont.ro/auto/inventie-extraordinara-pentru-soferi-volvo-lanseaza-masina-care-se-parcheaza-singura-video.html

Sunt curios :1.cand vor lansa sistemul si 2.in caz de accident daca Volvo va acoperi daunele??Sau vor pune mesaj "CU NU SUNTEM RESPONSABILI DE ACTIUNILE MASINII???"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo nu participa la Paris Motor Show 2016. Asadar, stirea induce in eroare cititorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMG_0399.PNG

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/3/2016 at 2:46 PM, trancenergy said:

Era absolut de așteptat. Capitalul este chinezesc. Automat vrei să muți totul către Asia (în speță China). În afară de asta, piața asiatică este superioară financiar și avansată tehnologic în comparație cu Europa.

Iar apoi mâna de lucru incomparabil mai ieftină. Puneți în balanță cât plătești un muncitor la o  fabrică din Belgia sau Suedia în comparație cu unul din fabricile chineze.

Sigur, ca imagine, Volvo pierde în primă fază, doar că dacă reușesc să dovedească faptul că ”Made in China” este un stereotip ce trebuie depășit în contextul actual de globalizare, iar autoturismele produse acolo vor fi la fel de bune ca toate celelalte, atunci vor avea doar de câștigat în viitorul mediu și îndepărtat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now