criss

Despre înmatriculările în Bulgaria

   27 votes

  1. 1. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) înmatriculat(e) în altă ţară decât cea de reşedinţă?

    • Da
      12
    • Nu
      15
  2. 2. Aveţi/aţi avut autovehicul(e) cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă (volan pe dreapta)?

    • Da, înmatriculat în altă ţară
      0
    • Da, înmatriculat în România
      0
    • Nu
      27
  3. 3. Sunteţi de acord cu înmatricularea autovehiculelor în alte ţări decât cea în care îşi are prorpietarul reşedinţa?

    • Da
      17
    • Nu
      10
  4. 4. Sunteţi de acord cu înmatricularea autoturismelor cu echipare pentru sensul de mers opus celui prevăzut de legislaţia ţării de reşedinţă a proprietarului?

    • Da
      4
    • Nu
      23

Please sign in or register to vote in this poll.

188 posts in this topic

am fost cu un prieten sa ''traga'' doua masini in bulgaria.

daca pina acum mergea intr-o zi o masina,acum se face in doua-trei zile masina.

sunt cozi si stoluri de masini peste tot pe linga politie.

se zvoneste ca preturile vor fi ''ori 3'' din ianuarie 2011.

acest lucru va bucura vinzatorul care nu a reusit sa scoata un pret bun pina acum si va necaji cumparatorul care a stat la scaderi de pret la masina sau care a sperat ca o aduce de afara si o inscrie in bulgaria.

UN SFAT PENTRU VINZATORII DE VOLVO SI NU NUMAI:

-NU LASATI PRETURILE PREA JOS DECIT DACA SUNTETI FORTATI DE CEVA CA DE LA ANUL VETI SCOATE BANII REALI PE MASINILE VOASTRE

Edited by HEIMÐALLR
Demarare sondaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

greu de crezut ca bulgarii vor creste de 3 ori taxele. Ei profita de minune de aceasta situatie, incaseaza bani din prima inmatriculare, impozite anuale, asigurari fara ca macar masinile sa ii deranjeze pe drumurile lor. Mi-e greu sa cred ca renunta la aceasta oportunitate si maresc asa mult taxele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU FIIND AICI LINGA EI AM CREZUT CA ESTE O GLUMA ASTA PINA AM FOST SI AM VAZUT CU OCHII MEI CE E ACOLO.

PRIMUL SEMN A AJUNS SI LA NOI PRIN FAPTUL CA TE POATE AMENDA PE LOC CHIAR DACA AI MASINA CU NR STRAINE SAU ESTI CETATEAN STRAIN.

POLITIA GIURGIU A FACUT BAZA DE DATE COMUNA CU POLITIA RUSSE,ASTA AR FI AL DOILEA SEMN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa detaliezi, te rog? Primul semn si al doilea .... Merci

EU FIIND AICI LINGA EI AM CREZUT CA ESTE O GLUMA ASTA PINA AM FOST SI AM VAZUT CU OCHII MEI CE E ACOLO.

PRIMUL SEMN A AJUNS SI LA NOI PRIN FAPTUL CA TE POATE AMENDA PE LOC CHIAR DACA AI MASINA CU NR STRAINE SAU ESTI CETATEAN STRAIN.

POLITIA GIURGIU A FACUT BAZA DE DATE COMUNA CU POLITIA RUSSE,ASTA AR FI AL DOILEA SEMN.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu inteleg ce ai vrut sa zici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

UE?

NU STIU ISTORIA ACESTEI ''COMUNITATI'' SI NICI LEGILE TARILOR CU CEVA VECHIME FATA DE NOI.PINA ACUM LA NOI STRAINILOR NU PUTEAU SA LE FACA MAI NIMIC CEI DE LA CIRCULATIE.

DE CEVA ZILE SE DISCUTA LA TV DESPRE UN ACORD AL POLITIILOR SI MINISTERELOR TRANSPORTURILOR DIN UE REFERITOR LA INMATRICULARI,AMENZI,SI ALTE CHESTII LEGATE DE CIRCULATIA MASINILOR.EU SUNT SOFER SI STIU PE PIELEA MEA CE INSEAMNA TRANSPORT SI CIRCULATIE IN UE. (ASTA ERA PRIMUL SEMN)

AL DOILEA SEMN CARE L-AM VAZUT LA NOI LA GIURGIU ESTE URMATORUL:

CEI DE LA RUTIERA AU BAZA COMUNA DE DATE SI RECIPROCITATE IN CAUTAREA DATELOR DESPRE O MASINA SAU O PERSOANA,ROMAN SAU BULGAR,LUCRU CARE PINA ACUM O LUNA NU ERA.

POATE ACUM M-AM EXPRIMAT MAI CLAR,SPER.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ceea ce spui tu, exista in UE si implicit in Ro si Bg. Cum adica, politia nu ii putea face nimic unui cetatean strain in Ro? Am prieteni straini care au ramas fara carnete in Ro. Baze comune exista si e normal sa existe cita vreme avem EuroPol asa ca nu vad niciun semn de ingrijorare, de fapt este absolut normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EUROPOL,EUROPOL DAR ACUM IN ZIUA DE O4.12.2010 NU POATE ''AGENTUL'' DIN STRADA SA DEA STATIE LA BAZA SA CEARA DATE DESPRE UN ''X'' DINTR-O MASINA CU NR DE SPANIA.

NUMAI UNELE SERVICII POT LUA DATE DESPRE ACELE PERSOANE NU SI GARCEA DIN STRADA IMPREUNA CU SEFUL SAU DE LA DISPECERAT.

O SA-MI DATI DREPTATE........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate criss, am vazut in treacat ceva asemanator si la siri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai dreptate

bazele de date se pot accesa de ceva vreme si prin statie

ce e nou e faptul ca acum acceseaza bazele de date 'drect din strada' de pe compurile ce le au in dotare

dar daca masina e pe bune inscrisa si ai itp si asigurare, te sufla de praf,asta daca nu ai facut alta prostie

daca ai carnet emis de orice tara ,poate sa ti-l retina

cind iesi din tara ti-l da inapoi

un prieten cu acte de state,a stat 1 luna si jumate fara carnet,a aratat biletul de avion cu data de plecare -miine- si pol rutiera i-a dat carnetul inapoi

nu au putut sa-i dea si citeva puncte dar amenda a platito si a stat pe tusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine bine si sa spunem ca ai dreptate da ? si ce-i cu asta ? e ca si cum ai zice ca ziua are 24 de ore .. Si ce-i cu asta ? Ei si aici cand trebuie sa dau amenda pt. incalcarea legilor dau amenda indiferent de ce masina conduc .. Pana atunci sa ne urmareasca si in gaura de sarpe ca nu ma intereseaza .. chiar ii rog sa vina sa ne pazeasca masinile in parcare daca ii ajuta cu ceva . Eu unul am avut masiia pe Bg multe si ma simteam mai in siguranta si-mi era mult mai bine decat cu asta pe RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pun pariu ca cei cu masini inmatriculate in Bulgaria fac cea mai mare gura cu privire la calitatea drumurilor noastre.

Daca nu dau nimic la bugetul României ar trebui sa taca ( pe tema calitatii ). Pentru ca ei o fac nu ca sunt drumurile proaste, ci ca nu vor sa plateasca nimic pentru ele.

Asa cum am mai zis si cu alta ocazie, sper ca se va gasi o solutie pentru evitarea acestei situatii penibile. Daca vrem sa avem drunuri multe si bune ( autostrazi si nationale ), mai intai contribuim si apoi cerem. Stiu ca banii se risipesc in prezent, dar mai bine ne luam la tranta pe tema risipei si a contractelor cu " para'ndarat " decat sa platim taxe la bulgari si sa tocim drumurile noastre. Parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa se procedeaza in Romanica asta .. se trezeste fiecare afon sa deschida gura ex: @mariusdaniel . tu te auzi ce vorbesti ? Cine te-a pacalit ca cei cu nr straine nu platesc taxe in Romania ? cu 110 lei/an cat costa ROvinieta aia tu ce crezi ca se intampla ? se platesc pensiile nu ? Nu nenica .. se astupa gropile in caz ca nu stiai . iar impozitul ala care se plateste la straini nu se baga in drumuri ci este castigul statului .

Edited by MareanBoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite asa se procedeaza in Romanica asta .. se trezeste fiecare afon sa deschida gura ex: @mariusdaniel . tu te auzi ce vorbesti ? Cine te-a pacalit ca cei cu nr straine nu platesc taxe in Romania ? cu 110 lei/an cat costa ROvinieta aia tu ce crezi ca se intampla ? se platesc pensiile nu ? Nu nenica .. se astupa gropile in caz ca nu stiai . iar impozitul ala care se plateste la straini nu se baga in drumuri ci este castigul statului .

N-ai nimerit-o cu "afonul" !

Esti cumva economist ? "Castigul statului" , zici ? Cata vreme am predat Finante Publice la ASE nu am auzit de o astfel de notiune. Mai citeste domnule !

Sincer, nu te inteleg de ce esti suparat pe taxa de prima inmatriculare in Romania ? Ia-ti masina noua, cu Euro 5, din showroom si taxa va fi 0 !

Eu unul, nu tin sa vad toate rablele Germaniei circuland pe drumurile romanesti.

Nu doresc sa jignesc pe nimeni, dar pot sa-mi spun si eu parerea drept si cinstit. Da, nu mi-e frica s-o spun : nu sunt fericit sa vad cum infloreste o noua "meserie" - cea de bisnitar de masini ! Trotuarele sunt pline de masini "aduse", iar cei care le vand nu dau un leu la buget din aceasta indeletnicire. Daca tot m-ai provocat, chiar iti spun drept : De-abia astept sa le puna autoritatile capac cumva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jignirile nu isi au rostul.

pentru cine are salarii de comunitate europeana nu-i bai sa plateasca impozit,asigurare si inmatriculare ptr o masina noua sau veche,dar ptr un bugetar care are un ''junghi'' pe trotuar este greu de tinut o masina in romania(mai ales ceva peste 2000 cmc)deci bulgaria era o solutie.

am spus ca vinzatorii vor fi cei mai cistigati anul viitor si cumparatorii circotasi care gasesc motiv sa scada 2000 euro din pretul masinii doar ca interiorul nu are nuanta care-i place sotiei se vor multumi cu banutii oferiti acum cu vreun logan sau cielo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am nimic cu "bulgaroaicele" voastre.

Probleme am cu stilul imbecil de condus al soferilor acestor masini ca si al "spanioloaicelor" sau al altor romani care stau linistiti ca nu-i poate face nimic ca nu-l gaseste politia nici dupa 1000 de ani.

Sunt curios daca a avut cineva vreun accident cu o masina inmatriculata in Bulgaria si cum si daca a rezolvat ceva.

Eu am avut o altercatie si multe urari de bine cu unul care mi-a replicat:

"Iti fac praf masina ca ma doare-n c-u-r ca n-am asigurare iar masina m-a costat 1000 de euro cu taxe de bulgari cu tot."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice my friend ... i-ati 1 bucata "Gun" cu gloante nu cu cauciuc sa vezi ce-i calmezi pe baieti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Probleme am cu stilul imbecil de condus al soferilor acestor masini ca si al "spanioloaicelor" sau al altor romani care stau linistiti ca nu-i poate face nimic ca nu-l gaseste politia nici dupa 1000 de ani.

Sunt curios daca a avut cineva vreun accident cu o masina inmatriculata in Bulgaria si cum si daca a rezolvat ceva.

...

Eu nu am avut probleme, dar tatal unui prieten de-al meu a murit dupa ce s-a ciocnit cu o masina cu numere de Bulgaria, care circula aiurea in intersectie. Culmea e ca individul mai vroia si despagubiri. Sigur, nu toti sunt la fel. Dar mie unul, imi repugna aceasta practica. Daca li se pare asa de minunat in Bulgaria, sa mearga cu totul acolo, definitiv. Oricum, totul e mai ieftin la ei, alimentele, chiriile, casele.

Sa fiu bine inteles, nu am nimic cu Bulgaria. Ba, chiar merg de doua-trei ori pe vara la mare la ei. Dar de aici si pana la a inmatricula masina acolo, e o cale lunga, pe care nu am de gand sa o strabat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema nu este la bulgari ci la romani. Cum adica sa platesc o taxa de inmatriculare in Romania de 10 ori cit in Bulgaria? Poate si mai mult in unele cazuri .. Doar ca sint roman? Aici ar trebui statul sa se gindeasca la alte probleme mult mai mari, pe linga taxe: accidente, nr de bulgaria, stare tehnica precara, de unde il gasesti pe sofer?

Un om ar trebui sa mearga cu masina pe care si-o permite, fara sa faca eforturi uriase. Daca salariul in Ro este de 200 Euro, nu ne permitem in mod normal decat masini mai vechi (sau noi si foarte ieftine) si asta e. Asa cum spune @mariusdaniel si cum din pacate se mai intimpla, trebuie sa lasam copiii fara haine si caiete si sa ne luam masini noi, sa nu luam rablele din Germania. Problema e mult mai profunda, nu e chiar asa simpla. Bulgarii chiar au gasit o metoda super tare de a face bani. Si daca vrei, continuam si cu cota unica la bulgari care a facut sa treaca Dunarea o gramada de firme. Cu totii sintem romani si ne platim taxele, dar nu putem fi idioti sa platim mult mai mult ceva care poate fi luat gratis din alta parte ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi crede-ti ca conteaza ce nr de inmatriculare ai?

daca e de bulgaria esti un sofer prost?

hai sa fim seriosi

carnetul l-au luat in ROMANIA

eu am nr de anglia si aia inseamna ca .... sint sofer mai bun sau mai prost....... si mai am volanul si pe partea GRESITA -zic uniiiiiiiii-

Share this post


Link to post
Share on other sites

voi crede-ti ca conteaza ce nr de inmatriculare ai?

daca e de bulgaria esti un sofer prost?

hai sa fim seriosi

carnetul l-au luat in ROMANIA

eu am nr de anglia si aia inseamna ca .... sint sofer mai bun sau mai prost....... si mai am volanul si pe partea GRESITA -zic uniiiiiiiii-

Nu e vorba de prost in sensul "nestiutor"

E vorba de nesimtit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici se discuta despre majorarea de taxa în BG nu despre stilul de condus al conaționalilor cu nr de BG .

Va rog la subiect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acu 2,5 luni mi-am adus din Germania un "fier" nissan patrol gr y60 '97. Eu unul m-am cam saturat de "plasticuri". Am si v50 is foarte fericit cu el, dar mai mult imi place nissanul. Treaba mi-o fac cu el, trag remorca la greu incarcata nici nu o simte. Acu ma scuzati ca mi-am permis o masina de 5300 euro si staul imi cerea 12500 euro taxa de inmatriculare. Mi-am facut rezidenta in bg (300 euro) si mi-am inmatriculat nissanul pe numele meu (600 euro). Un calcul simplu matematic ma duce la 900 euro. Acu oricati bani ar avea oricare de pe aici nu cred ca car fi dat diferenta asta numai ca sa ingrase statul roman. Pulas de asta impozitul in fiecare an in Ro este de 2016 lei si asigurare vreo 900 lei. In Bg asigurare + impozit 150 euro / an. Spuneti-mi va rog cine ii fraier eu sau statul ROMAN??? As plati cei aprox 3000 lei pe an, dar niciodata 12500 euro taxa de inmatriculare. Si NU imi permit sa dau 30000 euro pe o masina de genul asta de noua. Cine are bani si si-o permite i-l poftesc in showroom. Eu chiar am nevoie de masina de genul asta si dupa cum spuneam imi fac treaba cu ea.

Mai am una exact la fel '90 doar cu doua usi inamtriculata in Ro si imi platesc taxele la zi, dar urmeaza sa fie radiata si mutata in Bg. Este o masina cu care circul o data la 2 sau 3 saptamani si circul chiar numai pe coclauri, paduri si concursuri. Spuneti voi, merita sa dau 3000 lei pe an pentru asta? Cine ar da? Care dintre voi?

post-290-066083900 1291760137_thumb.jpg

post-290-075027700 1291760276_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

L.E.

era sa uit, din cate stiu eu taxele la ei se vor mari (adica impozitul) doar pt masini de lux si anume peste 4000 cc si 200 cp. Deci, minunea va continua :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca se maresc taxele la ei mai merita ? Eu din principiu nu as da mai mult de 1000ron/an pe impozit pt ca primaria nu merita acesti bani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now