DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Ioane, nu te opresti niciodata ? :)

Mai am doua saptamani pana "apare" fi-miu si cred ca o sa ma opresc. Oricum mai am in plan doar o fusta sport fata, daca o sa apara ceva si cam atatat. Volanul il cautam de mult, dar nu am gasit nimic acceptabil, pana acum

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi i-am schimbat rulmentul la fulia de la compresor și rulmenții la alternator .IMG_20151102_100154.thumb.jpg.cd839adc21IMG_20151102_100142.thumb.jpg.3826be1e58IMG_20151030_162523.thumb.jpg.41917878d8

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reparat urmele "malheurului" de acuma 3 saptamani din Polonia (am "parcat" noaptea pe un bloc de beton si demolasem aparatoarea din plastic de sub radiatoare si farul de ceata din dreapta). Aparatoare second de pe eBay 30€, far iarasi nou 50€.

Apoi cum a reinceput estivalul rece :D am dat sa vad de ce nu mai merge Webasto (nu a mers de iarna trecuta, dar cum iarna trecuta a fost aici un fel de toamna mai rece nu m-a deranjat intr-atat cat sa vad ce are). Ajunsesem la concluzia ca e o problema cu pompa dozatoare de carburant ca nu o mai auzeam cum ticaie. Nu prea se gasesc la second aici si daca sunt costa cam tot cat una noua in jur de 100€ :(. Am zis sa vad daca merge daca i-i dau 12V extern si surprize a plecat ... Ok atunci sa vedem ce e cu cablurile. Dupa ce am desfacut o gramada ca sa expun cablajul de la pompa am masurat ca cele 2 fire care merg de la unitate la pompa sunt in scurt. 2 fire noi si MERGE !!!

Am mai cumparat un set nou de covorase gumate originale pentru 850 9422004 (nu prea inteleg de ce nu ar fi compatibile in x70 ?!)  la un pret de dumping (39€ inclusiv taxe postale)  si schimb si proiectoarele suplimentare Hella Comet 450 cu Comet FF 450 ca nu prea sunt multumit de cata lumina baga.

Saptamana viitoare probabil schimb instalatia de ABS complet cu brake booster (pe care i-l suspectez ca nu mai e etans) si trec pe instalatie cu TRACS. Mai am de schimbat si cele 2 furtune prin care circula GPL-ul au devenit poroase la capete dupa aproape 150.000km. Si dupa aia ma prezint pentru revizie :D

2015-11-04 08.18.49.jpg

2015-11-04 08.17.57.jpg

Edited by Cristian Scutaru
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Saptamana viitoare probabil schimb instalatia de ABS complet cu brake booster (pe care i-l suspectez ca nu mai e etans) si trec pe instalatie cu TRACS."

 

Daca ai timp si bunavointa, poate faci un DIY, un tutorial, ar fi util pentru multi - inclusiv pentru mine  :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banui ca te referi la brake booster pt ca restul instalatiei ABS la mine e total diferita de a ta (eu am 95 tu 96).

Am sa incerc sa documentez numai ca o sa fiu destul de presat de timp pentru toata actiunea ca nu vreau sa las masina in service deci as avea vreo 6 ore max pentru distractie.

Pe termen lung oricum am de gand sa trec si eu pe modelul ABS din 96-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as trece, deja am schimbat 3 module pina acum si problema becului aprins in bord ma innebuneste, nu pot sa scap...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am comandat bara spate, roata rezerva mica si faimoasa goarna de alarma ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu i-am facut nimic special...

Dar am ramas placut surprins cand am iesit de la cumparaturi din Carrefour Orhideea si am gasit o carte de vizita in geam.

Un om care isi pune firma-serviciile in valoare si promovarea forumului intr-un fel inedit. 

 

DSC_1317.JPG

DSC_1318.JPG

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ajuns Cipilika la Orhideea? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as trece, deja am schimbat 3 module pina acum si problema becului aprins in bord ma innebuneste, nu pot sa scap...

Offtopic ..

Incercat sa repari sau doar inlocuit modul cu altul,SH?!Poate te salvez..:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix la a mea l-am reparat odata acum 7 ani si de atunci nu am mai avut nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix la a mea l-am reparat odata acum 7 ani si de atunci nu am mai avut nici o problema.

Esti un norocos,eu am schimbat 3 module,le-am recositorit pe fiecare de cate 2 ori si ...nimic.(cel mai mult a tinut aproape o luna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie culmea mi l-a reparat tot Matrixxx acum 4 ani si de atunci nicio problema !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fericitilor !   :P

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara am fost la cochetul service al lui Midnight Caller si mi-a schimbat sticla de far. Cu ocazia asta, masina s-a ales si cu stergatoare noi originale. Cele vechi, tot OEM, m-au tinut doi ani jumate si mai puteau fi folosite. Oricum, se simte diferenta... nu mai aud nimic atunci cand actioneaza.

Le multumesc celor de la service pentru amabilitatea si profesionalismul lor. Am beneficiat si de un control pe rampa gratuit din bartea baietilor. Concluzia: arata foarte bine pentru vârsta ei. Sunt multumit sa aud asta de la oameni care se pricep la masini. Inseamna ca grija mea pentru a mentine automobilul in perfecta stare de functionare a meritat.

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum serios, nu ai ce sa repari la masina aia acum... Totul e la locul lui, prins bine :))

Multumim pt. cuvintele frumoase si te mai asteptam cand doresti sa ne faci o vizita !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ajuns Cipilika la Orhideea? :D

Nu am ajuns eu la Orhideea..am cativa studenti care pun carti de vizita pentru noi prin tara... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu i-am facut eu dar tot in curtea mea este...

Azi dimineata cand parchez XC90-ul la birou, pe dreapta din far pana in stop aripi si usi vreo 4-5 zgarieturi fine.

Sa fac stop cardiac.

Majoritatea s-au sters cu laveta era de fapt praful "deranjat". Cele ramase le-am frecat cu pasta de curatat zgarieturi fine sau de "habar n-am" si au cam iesit.

A mai ramas una care se mai vede putin.

O sa trimit saptamana viitoare S60-ul nevestei la curatat/polish si daca iese bine poate o duc si pe a mea s-o "reverginez"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu eu si nu chiar astazi, dar...

Revizie, discuri frana fata, placute frana fata-spate, amortizoare fata-spate plus flanse si kit protectie, reglaj directie, recirculat lichidul de racire in instalatia de aer conditionat, inca un set de jante de aliaj (second-hand dar frumoase foc) anvelope de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am comandat 2 garnituri la racitorul de ulei la colegul nostru Midnight Caller si au venit foarte repede. Nota 10. Maine sper sa ma dau din nou cu masina.

Salut. Problema a inceput cand plecam in concediu.  La aprox.  3000 rpm simteam miros de ulei ars in masina. In Constanta la un service spuneau ca nu stie ce are ca trebuie spalat motorul si trebuie schimbate n.. garnituri. Am venit in Arad, am mers la mecanicul meu si a depistat problema. Mentionez ca am venit cu masina turata la max 2500 rpm si a fost ok. Am pierdut la aprox 1.600 + 1800 km aprox un X - X 1/2 pe joja.  Problema erau 2 garnituri de la racitorul de ulei. Cu ajutorul colegului Midnight Caller am ajuns in posesia lor. De atunci nu am mai avut probleme. E brici. Multumesc inca o data colegului Midnight Caller pentru ajutor.

Edited by cristiann
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Azi am curatat EGR-ul de la XC90.

In Vida imi dadea o eroare zicand EGR flow too low.

Ce am gasit:

70-80% era infundat, curatat cu Mr. Muscle owen cleaner.

Re-montat, sters eroarea si urmeaza sa vad cum se comporta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

am fost in tara intr-o vacanta de 2 saptamani.Masina a stat in service pentru schimb de roti si a primit si un volan nou.

Nu spun decat ca sunt superextaziat de volan - cum arata si cum il simt...sa-l tot invarti si alta nu

sportratt1.thumb.jpg.ac982b655dc2533ca1f

sportratt2.thumb.jpg.c867b900872d94895ba

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti un norocos,eu am schimbat 3 module,le-am recositorit pe fiecare de cate 2 ori si ...nimic.(cel mai mult a tinut aproape o luna)

Este necesară și înlocuirea aliajului de lipit, nu doar recositorirea. Iar aliajul nou să fie musai pe bază de plumb. Asta e și problemă lor de fapt. Aliajul ecologic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai ai timp sa mai faci unul - bag ceva la rece:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Matrix la a mea l-am reparat odata acum 7 ani si de atunci nu am mai avut nici o problema."

Si inca unul, te rog, ca eu nu mai am nervi.

Edited by Matrixxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now