DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Aseara am schimbat flansele de cauciuc de la amortizoare. Aveau rizurile tocite si se invarteau in rulment, provocand zgomote.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am scris un mail  la VOLVO UK, in care incerc sa le explic ca materialul care au folosit sa lipeasca parbrizul masinii a cedat si parbrizul masinii se dezlipeste cauzand umezeala sa intre in masina.

Le-am cerut sa remedieze problema sub garantia extinsa...

Nu cred ca cei de la VOLVO o sa fie entuziasmati de mailul meu, dar sunt curios ca ce o sa se intample, o sa revin cu update cand primesc raspuns de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 01/02/2016 at 7:41 PM, mariusdaniel a spus:

Dezastru mare, daca un client s-a razgandit sa-si "ieie" Volvo. Daca nu avea Volvo, nu era client, ci un oarecare visator. Client esti cand ai cumparat ceva. Bucsele si ambreiajul nu sunt acoperite nici de garantia normala, decat daca se contata viciu de fabricatie. Cat despre dezlipirea parbrizului, am mari dubii ca ar scrie despre vreo astfel de excludere in certificatul de garantie. E mult prea specific. Asa ca, hai sa fim mai rigurosi cand postam ceva.

Cred ca eram client fiindca am cumparat S60-ul de la reprezentata in 2012, si dinainte sa i se termine garantia de producator am cumparat garantie extinsa pana la 5 ani sau 100.000 de mile care vine mai repede.

In legatura cu parbrizul dezlipit a fost contactat garantia extinsa si ei au zis ca nu este acoperit zicand ca parbrizul si ornamentele nu sunt acoperite (problema mea nu-i cu ornament sau parbriz in sine ci lipitura intre parbriz si caroserie), dupa asta cei de la service au luat legatura cu VOLVO UK sa vada daca ei vor sa remedieze problema dar nici un goodwill si cei de la service mi-au sugerat sa-mi schimb tot parbrizul pe asigurare (ceea ce as putea face fara sa ma coste mare lucru)

Ceea ce ma deranjeaza pe mine este ca cei de la asigurarea extinsa se trag in stanga si dreapta si cauta scuze probabil asteptand ca garantia sa expire (culmea este ca intre timp mi-au trimis oferta sa mai extind garantia)

Cum am scris in postul de mai sus am trimis un complaint letter la Volvo UK si acuma astepat rapunsul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

spre surpriza mea azi am sunat de la serice-ul VOLVO (unde mi-au zis ca garantia nu acopera parbrizul dezlipit si VOLVO nu este interesat in goodwill cam cu 1-2 saptamani in urma)

intreband cand mi-ar conveni sa duc masina pentru re-lipirea parbrizului la care eu am intrebat ca ce s-a intamplat si mi-au zis ca au fost contactati de VOLVO UK care le-a cerut ca problema sa fie remediata (tot nu stiu daca prin garantie sau goodwill)

Acuma ma intreb ca de ce nu s-a procedat asa de la bun inceput ci doar dupa ce am contactat eu personal VOLVO UK.

Poate ca dar am avut ghinion si persoana care a raspuns initial de la garantia extinsa nu prea se stia.

Seara placuta in continuare.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super ! Mersii ca ai impartasit "rezolvarea" . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca din pacate peste tot se ajunge la circ si mantocarii - de ce sa munceasca de gratis dealer-ul? Cine ii plateste manopera si materiale? Chiar daca nu l-a lipit bine, poate merge si asa. 

Bravo pentru initiativa cu complaint letter - sa ne fie un exemplu - cand suntem nemultumiti de un dealer stim ce avem de facut. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut o comanda sa adaptez un cablaj "custom" pentru amplificator PA-200 (din P26) pentru P80 (se va monta intr-un S70). Pentru un S60 un cablaj pentru conectarea unui subwoofer aftermarket legat la boxele din spate.

Pentru masina mea am cumparat 2 inele de burete care vin pe axul de la stergatoare si un cot din cauciuc pentru clapeta de acceleratie fiind rupt (am vazut cand am schimbat ambreiajul).

 

2016-02-15 11.13.00.jpg

2016-02-13 13.26.32.jpg

2016-02-13 16.02.23.jpg

Edited by Cristian Scutaru
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Schimbat ulei si filtre.

-Tratament de curatare clima.

-Bujii BKR7 (La sfatul lui Alex MC).

-Lubrifiat furca de la ambreiaj care scartaia la primele apasari de pedala.

-Montat intr-un tarziu, cam dupa cateva luni de la achizitie, senzorul de temp antigel. Lenea asta...

-Curatat MAF-ul.

-Vaselina siliconica pe cablurile de pe cutia de viteze.

-Mai o garnitura, mai un o-ring, alea, alea.

-Lubrifiat slider-ele pe care circula sus-jos geamurile.

-Un bradulet smecher la oglinda.

-Presiune roti si plinul facut, ca mai putin si iese din hibernare.

-Comandat din Suedia set de touch up.

-Golit (iar) de cadavre capcanele de soareci din garaj, deci inca un an fara surprize electronice. *Great succes!* (cititi cu vocea lui Borat)

Photo0642.jpg

Photo0646.jpg

417 spray and 2k clear.jpg

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Azi mi-am dus masina la service pentru re-lipirea parbrizului si au pus un parbriz nou :) sper sa nu se mai dezlipeasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalat AppleCarPlay.

La prima vedere misto, sa vedem cat de util/facil/indispensabil/usor de utilizat este.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat intercoolerul si tubulatura de admisie la v60 :D alta masina :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, Maurice a spus:

Instalat AppleCarPlay.

La prima vedere misto, sa vedem cat de util/facil/indispensabil/usor de utilizat este.

D`abia astept sa vi la penny , sunt curios ce poate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat distributia, pompa apa, curea alternator si rola, blocat swirl pe deschis, ca imi tot sarea tija,1 bucata guma de la capacul motor care imi lipsea, lipit stiker la emblema in fata, diagnoza motor, si nu in ultimul rand spalat masina(din partea servicelui).Toata distractia ma costat 812€ la reprezentanta in Austria.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ti-au blocat swirl ul pe deschis la reprezentanta? Cum?

Sent from my Nokia 3310i

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu elastic de par :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un surub subtire si lung cam de 5-6 cm.Au dat o gaurica in chesti aia de plastic de deasupra de tija si au insurubat surubul iar swirl lau inpins pana in spate.A durat 3 minute toata operatiunea.Eu initial am vrut sa cumpar tija noua,dar  miau zis ca nu are rost sa dau banii pe ea ca o sa inceapa sa imi sara si a noua si nici nu are rost sa schimb tot angrenajul de la swirl ca costa vreo 350€ si a mai buna solutie e sa il blocheze acolo si scap de belele.Au zis ca la 90 din cazuri au facut asa si nu e nici o problema.Cost total 1,65€ surubu si 5 min de mana de lucru.Acum masina trage mult mai bine, nici nu o recunosc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate le transmit oficial si producatorilor metoda asta B)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat galeria de admisie cu una curatata chimic si apoi sablata.

Galeria veche avea gauri date de la prima tentativa de a pune LPG nereusita (incompatibilitate computer LPG cu injectia pe banca).

Totul a mers bine pana la "copacelul de vacuum" care avea alt diametru la galeria "noua" desi asta avea aceeasi Part No ca cea veche ?!

Am reiinnoit si protectia cablurilor cu aceasta ocazie.

Pana la urma s-au potrivit toate piesele, valva de relanti a trebuit intoarsa si prelungite firele.

2015-03-08 15.20.33.jpg

2016-02-17 18.56.41.jpg

2016-02-17 13.36.56.jpg

2016-02-17 16.51.25.jpg

2016-02-17 17.08.36.jpg

2016-02-17 18.27.04.jpg

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtune noi pentru tulumba de servo frana au venit azi. Alta pedala de frana (spre bine!) si vaccum mai bun sunt primele impresii. E nasol sa scoti capul ala de plastic din tulumba, nu prea ai loc de ABS. Furtunul vechi, ramas in aceeasi forma ca pe masina, la cea mai mica indoire s-a rupt. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 19 ore, trancenergy a spus:

D`abia astept sa vi la penny , sunt curios ce poate :)

Ametita treaba.

Obligatoriu conectat prin cablu, aplicatiile disponibile sunt cele pe care Apple vrea sa le dea asa cum apar in poza.

Marele "castig" este Siri care-i disponibila acum dar pe care n-am utilizat-o niciodata ca-I dobitoaca nestiind alt accent decat americanesc.

sa vezi distractie cand iti citeste mesajele scrise in romana.

Ce nu-mi place este ca trebuie sa conectez cablul de cate ori ma sui in masina si ca folosesc mufa USB pt cablu in loc de memory stick-ul cu muzica.

Ar trebui sa incarc muzica in IPhone si s-o ascult de acolo, problema e ca nu-mi place deloc softul si modul de incarcare in IPhone al melodiilor, mai vedem.

IMG_1175.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 minute, Maurice a spus:

Ametita treaba.

Obligatoriu conectat prin cablu, aplicatiile disponibile sunt cele pe care Apple vrea sa le dea asa cum apar in poza.

Marele "castig" este Siri care-i disponibila acum dar pe care n-am utilizat-o niciodata ca-I dobitoaca nestiind alt accent decat americanesc.

sa vezi distractie cand iti citeste mesajele scrise in romana.

Ce nu-mi place este ca trebuie sa conectez cablul de cate ori ma sui in masina si ca folosesc mufa USB pt cablu in loc de memory stick-ul cu muzica.

Ar trebui sa incarc muzica in IPhone si s-o ascult de acolo, problema e ca nu-mi place deloc softul si modul de incarcare in IPhone al melodiilor, mai vedem.

IMG_1175.JPG

Mda..nasol ca te tine dependent de cablu, ma asteptam sa poata face asta si pe bt.

Incearca si applicatii gen soundcloud (steam online), mi se pare mai comod decat felul de a te scarpina invers cu itunes si mp3. Eu il folosesc aproape zi de zi in masina prin BT si se aude decent spre ft bine la trompeta mea de high performance.

Apropo, se simte diferenta fata de sursa CD nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge pe Bluetooth din cate am citit la nici un alt producator care are deja disonibil applecarplay-ul fiind vorba de multe date.

De auzit se aude la aceeasi calitate si nivel sonor ca din stick-ul USB, deci mai bine decat daca mergeam prin Bluetooth.

In ultimul timp mi-am mai schimbat parerea despre diferenta dintre CD si MP3, calitatea e comparabila daca fisierul MP3 e de calitate.

Am facut comparatie intre CD si aceeasi melodie MP3 facut de pe acelasi CD de mine si nu se simte nici o diferenta (sau nu eram eu spalat bine in urechi).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Terminat operatiunea "incalzire din scaune à la x70" :) . La scaunul pasagerului lipsea rezistenta de la spatar (era de fapt una de la sezut de la 850 si nu se "intelegea" cu cea de la sezut de V70 (se incalzea foarte tare speteaza si deloc sezutul ceea ce e rau pentru ca la sezut este termostatul care nu mai lucreaza).

Dupa cum se vede in poze am avut un ajutor de incredere :)

Pana acuma foloseam bride ca sa prind la loc husa. Acuma am folosit pentru prima oara cleme cat de cat originale (sunt universale de fapt ) si un cleste special si am fost extaziat de cat de usor si repede a mers operatiunea. Costurile sunt si ele ridicole (5€ pentru 250 de cleme).

La sfarsit am curatat cu Vanish pentru textil scaunul .

2016-02-024.jpg

2016-02-20 18.07.05.jpg

2016-02-21 10.22.10.jpg

2016-02-21 10.22.31.jpg

2016-02-21 10.22.46.jpg

2016-02-21 10.22.58.jpg

2016-02-022.jpg

2016-02-023.jpg

2015-12-03 13.18.28.jpg

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant clestele ala.

Sa-ti traiasca ajutorul de nadejde si sa fii fericit !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat ulei + filtru ulei :)

5+1 litri ulei Castrol Magnatec 10W-40 A3/B4 (121+27 lei) si filtru ulei MANN (26 lei)

Schimb gratuit la service (oferta - pentru ca am luat ulei si filtru de la ei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now